جنگ اوکراین؛ رشد اقتصادی اروپا در خطر است | DW | 04.04.2022

15/01/1401 07:08:00 ب.ظ

در دهه‌های گذشته رشد اقتصادی اروپا بر دو پایه استوار بوده است: مواد خام ارزان و انرژی کم‌بها. حالا با شروع جنگ اوکراین این الگو زیر سوال رفته است. تحلیلی از هولگا بکمان، گزارشگر سرویس خبری شبکه اول تلویزیون آلمان.

در دهه‌های گذشته رشد اقتصادی اروپا بر دو پایه استوار بوده است: مواد خام ارزان و انرژی کم‌بها. حالا با شروع جنگ اوکراین این الگو زیر سوال رفته است. تحلیلی از هولگا بکمان، گزارشگر سرویس خبری شبکه اول تلویزیون آلمان. در این سال‌ها البته بازه‌هایی بوده که این روند مختل شده است؛ از جمله در ابتدای آغاز سده ۲۱ میلادی...

در این سال‌ها البته بازه‌هایی بوده که این روند مختل شده است؛ از جمله در ابتدای آغاز سده ۲۱ میلادی به دلیل ترکیدن حباب اقتصادی که بر پایه فناوری‌ها، معاملات و تبادلات اینترنتی شکل گرفته بود و بیش از همه در بحران اقتصادی بین‌المللی سال ۲۰۰۸ و بعد هم بحران ناشی از همه‌گیری کرونا.

با این حال کشورهای اروپایی توانستند از این بحران‌ها گذر کنند و اشتغال و اقتصاد را با ثبات نگه دارند و این روند علیرغم بدهی‌های سنگین برخی کشورهای اروپایی مثل یونان، ایتالیا و اسپانیا همچنان ادامه داشت.

به راه افتاده چرخ اقتصاد اروپا پس از کرونا نیز قابل پیش‌بینی بود، اما جنگ اوکراین همه چیز را به هم ریخت. جنگی که همه چیز را به هم ریخت شارل میشل، رییس شورای اروپا می‌گوید،"این جنگ امنیت جهانی و تمامی اقتصاد دنیا را تهدید می‌کند". headtopics.com

اما این همه ماجرا نیست. آخیم وامباخ، مدیر مرکز تحقیقات اقتصادی اروپا در مانهایم می‌گوید: «جنگ اوکراین الگوی اقتصادی ما را هم زیر سوال برده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

عقلانیت یک روش است نه یک فراورده | مصطفی ملکیان

مدت‌های زیادی بود که می‌خواستم با استاد ملکیان گفت‌وگو کنم و از او در مورد اخلاق، زندگی متدینانه و توقع دور از انتظار برخی شهروندان در مختصات اجتماعی امروز ایران بپرسم که به شکل عجیبی می‌خواهند سایر مردم در همسویی با آنان زیست اخلاقی را برای خود معنا کنند. ملکیان معتقد است روشنفکری اسلامی، از زمانِ بنیان‌گذارش سید‌جمال‌الدین اسدآبادی، تا الان، فواید و سودهایی برای جوامع اسلامی داشته، ولی اگر بخواهیم در باب ریشه روشنفکری اسلامی داوری کنیم و بگوییم آیا اصلا این پروژه روی هم رفته پروژه‌ای سودمند یا زیانمند بوده، به نظر من زیان‌مند بوده است. به اعتقاد من روشنفکری دینی پروژه‌ای ناموفق است. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

جنگ اوکراین و رویاهای اقتصادی اردوغان؛ نرخ تورم ترکیه از ۶۰ درصد فراتر می‌رود؟افزایش قیمت‌های جهانی نفت و گاز در پی تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، این نگرانی را ایجاد کرده که نرخ تورم ترکیه در ماه مارس به بالاترین سطح در دو دهه اخیر برسد.

بازار سرمایه در اوج بدبینی است/ میزان اعتماد فعالان اقتصادی در وضعیت فاجعه قرار داردیک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: بازار سرمایه در اوج بدبینی است و این بدبینی با حرف زدن افرادی که پیش از این صحبت‌های خود را نقض کردند درست نخواهد شد بلکه با اعمال و اجرای تصمیمات درست اقتصادی، این بدبینی کاهش و رفع می‌شود.

پوشش زنده جنگ اوکراین: اظهار بی‌اطلاعی زلنسکی از حمله به مخزن نفتی در روسیهدولت هلند برای کاهش وابستگی به واردات گاز از روسیه از شهروندان کمک خواست در صفحه پوشش زنده حمله روسیه به اوکراین بیشتر بخوانید: گاز ورمه ،گاز ورمه.... دوزلر...

مصر؛ گرانی فزاینده نان در ماه رمضان در سایه جنگ اوکراین | DW | 02.04.2022گرانی فزاینده مواد غذایی در مصر یکی از پیامدهای جنگ در اوکراین است. فشار این گرانی به ویژه در ماه رمضان بر روی شهروندان این کشور سنگینی می‌کند و به یک معضل بزرگ دولت بدل شده است. فقط مصر!!! تو آلمان گرانی نشده؟؟

جنگ اوکراین؛ از حمله موشکی روسیه به اودسا تا احتمال ارتکاب جنایات جنگی در شهرک بوچالیتوانی؛ نخستین کشور اروپایی که از گاز روسیه برای مصارف خانگی صرفنظر می‌کند جزئیات بیشتر را در صفحه پوشش زنده خبرهای حمله روسیه به اوکراین در وب‌سایت یورونیوز بخوانید:

شهدای بهایی جنگ ایران و عراق: سلیمان یزدانی سروستانیسلیمان_یزدانی_سروستانی در سال ۱۳۴۶در خانواده‌ای بهایی در سروستان استان فارس به دنیا آمد.سلیمان یزدانی در جنگ ایران و عراق در منطقه دهلران تا پیش از مفقودی، ۲۱ماه در ارتش به عنوان سرباز وظیفه خدمت کرده بود. شهدای_بهایی جنگ_تحمیلی گزارشی از کیان ثابتی