جنگ اوکراین و موقعیت یهودیان در این کشور

26/12/1400 03:01:00 ب.ظ

تجاوز نظامی روسیه به اوکراین و مقاومت مردم این کشور و ایستادگی رئیس‌جمهور زلنسکی در دفاع از کشورش، نگاه‌ها را متوجه این سیاستمدار یهودی، و شرایط سیاسی و اجتماعی اوکراین کرده است.

تجاوز نظامی روسیه به اوکراین و مقاومت مردم این کشور و ایستادگی رئیس‏‌جمهور زلنسکی در دفاع از کشورش، نگاه‌‏ها را متوجه این سیاستمدار یهودی، و شرایط سیاسی و اجتماعی اوکراین کرده است. نسخه چاپی تجاوز نظامی روسیه به اوکراین و مقاومت مردم این کشور و ایستادگی رئیس‏‌جمهور زلنسکی در دفاع از کشورش، نگاه‌‏ها را متوجه این سیاستمدار و شرایط سیاسی و اجتماعی اوکراین کرده است.

زلنسکی از شرق اوکراین آمده؛ جایی که رایج‌ترین زبان در آن منطقه، روسی است. خارکیف، لوهانسک و دونتسک از مهم‌ترین استان‌های روسی‌زبان اوکراین هستند.

او که روابط تجاری و سیاسی خود را در شرق اوکراین گسترش داده در کریفیی‌ریه، شهری صنعتی در زمینه فولاد در این منطقه با جمعیتی بالغ بر ۶۰۰ هزار نفر، بزرگ شده است. پدرش ریاضیدان، رئیس بخش انفورماتیک و استاد دانشگاه ملی کریفیی‌ریه بود، مادرش نیز یک مهندس بازنشسته است. زلنسکی خود را یک یهودی اهل شوروی معرفی می‌کند و می‌‏گوید بیشتر یهودیان ساکن شوروی مذهبی نبودند.

اولین بازرگانان و صنعتگران یهودی در دهه ۱۸۶۰ وارد کریفیی‌ریه شدند و در بسیاری از کارخانجات اوکراین جمعیت قابل توجهی از کارگران و صنعتگران یهودی مشغول به کار بودند. اما در جنگ جهانی دوم و در زمان اشغال اوکراین، بسیاری از این یهودیان به دست نازی‏‌ها کشته و یا آواره شدند، و تمامی مؤسسات یهودی بازمانده از جمله مدارس و کنیسه‌ها نیز تعطیل شد. headtopics.com

ادامه مطلب:
RadioFarda‌|‌راديو فردا »
Loading news...
Failed to load news.