جمعیت تهران «اشباع» شده/فشار بیش از اندازه بر حکمرانی شهر تهران

18/12/1400 10:41 ق.ظ

رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران: *جمعیت تهران «اشباع» شده است *خدمات شهری پاسخگوی نیازهای شهروندان نیست *توسعه شهر تهران طی چند دهه اخیر، تابع سیاست و برنامه جامع و همه جانبه‌ای نبوده است

به گزارش ایسنا، زهرا شمس احسان عضو شورای شهر تهران در مراسم پیش نشست دومین همایش ملی سیاستگذاری اجتماعی در ایران گفت: بیش از دو سده از آغاز انتخاب تهران به‌عنوان مرکز سیاسی اداری کشور می‌گذرد و این شهر از لحاظ افزایش جمعیت، گسترش افقی و عمودی و تنوع...

شمس احسان گفت: کارایی‌ مدیریت‌ شهری‌ وابستگی‌ مشخصی‌ به‌ عوامل‌ زمینه‌ای‌ از قبیل‌ ثبات‌ سیاسی، یکپارچگی‌ اجتماعی، رونق‌ اقتصادی‌ و نیز عوامل‌ دیگری‌ از قبیل‌ مهارت‌ و انگیزه‌های‌ سیاستمداران‌ و اشخاص‌ استفاده‌کننده‌ از این‌ سیاست‌ها دارد. تحت‌ این‌ شرایط‌، چارچوب‌ و ویژگی‌های‌ سازمانی‌ حکمرانی شهری‌ به‌ویژه‌ نقش‌ اجرایی‌ بخش‌ دولتی‌، بخش خصوصی و شهروندان‌، تأثیر بسیار تعیین‌کننده‌ای‌ در موفقیت‌ آن‌ ایفا می‌کند.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

استاندار تهران: فرمانداران برای خدمت به مردم حریص باشند/تهران اجتماعی اداره شوداستاندار تهران با تأکید بر لزوم اولویت بندی برای حل معضلات در سطح تهران گفت:‌ مسئولین به ویژه فرمانداران در استان تهران باید برای خدمت به مردم حریص باشند. فرمانداران برای چاپیدن حریصن؛ همیشه، از ازل تا به امروز فرمانداران محترم اما اینگونه میخوانند'فرمانداران برای چپاول مردم حریص باشند تهران رانتی اداره میشود' کلا هرکي گفت 'خدمت...'بايد بهش شک کرد!

یک مداح، سرپرست بیمارستان بهرامی تهران شدایران سرزمین عجایب هست اونجا عالیس بود اینجا خایه لیس

ترافیک روز گذشته در تهران یک فاجعه مدیریتی بودرییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران گفت: ترافیک روزهای بارانی پایتخت شکل پیچیده تر به خود گرفته و این نگرانی را به وجود می آورد که در زمان وقوع بحرانی مانند زلزله چه اتفاقی در تهران رخ خواهد داد؟ لذا ضرورت اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با روزهای بارانی و نیز رفع مشکل ترافیک با استفاده از روش های علمی و فناوری های نوین بیش از پیش احساس می شود و امیدواریم مدیریت شهری در دوره ششم در این زمینه پیشگام باشد. تقصیر لیبرالهاست😀 این فاجعه مدیریتی چهل و چند سالست گریبان مردم ایران را رها نمیکند بودن شماها فاجعه انسانی است که در این حد از بی کفایتی و بی لیاقتی هستید، همه شماها از دم.

پیش‌بینی ترافیک شدیدتر تهران در سال ۱۴۰۱پیش‌بینی ترافیک شدیدتر تهران در سال ۱۴۰۱ رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با پیش‌بینی ترافیک شدیدتر تهران در سال ۱۴۰۱ در عین حال از کاهش ۵ درصدی ترافیک تهران ۱۴۰۰ نسبت به قبل از کرونا خبر داد.

یک مداح، سرپرست بیمارستان بهرامی تهران شدمعاون دانشگاه علوم پزشکی تهران، یک مداح را به عنوان سرپرست مدیریت بیمارستان کودکان بهرامی منصوب کرد. ابوالفضل ذاکریان، معاون توسعه مدیریت و برنامه‌ریزی منابع دانشگاه علوم... کی_هستید_شما خاک بر سر این حکومت که در آن قحط الرجال است . شاید به نظر عجیب بیاد، اما از ابتدای انقلاب و شاید پیش از آن دیکتاتورها به کفایت و کارایی توجه نمی‌کنند فقط بله‌قربان گو می‌خواهند راست و ریست کارهای سازمان مطبوع توسط پرسنل انجام می‌گیرد و سرپرست یا رئیس فقط مسئول امضا یا عدم امضا سند با رضایت مافوق است حتی اگر خلاف قانون باشد.

سفیر روسیه در تهران از مردم ایران خواست «رادیو فردا را گوش ندهند»انتقاد سفیر روسیه در ایران از رادیو فردا سابقه‌دار است. لوان جاگاریان پارسال نیز رادیو فردا را متهم کرد که «تلاش می‌کند به رابطه دوستانه ایران و روسیه لطمه وارد کند». مشخصه میگه چون رادیو فردا زیر مجموعه سازمان سیاست اینو همه ایرانیها میدونن رادیو الپول رو گوش بدن سفیر روسیه گفته رادیوهای بیگانه ؟!!! تسنیم برای خودش ترجمه می‌کنه 😂

به گزارش ایسنا، زهرا شمس احسان عضو شورای شهر تهران در مراسم پیش نشست دومین همایش ملی سیاستگذاری اجتماعی در ایران گفت: بیش از دو سده از آغاز انتخاب تهران به‌عنوان مرکز سیاسی اداری کشور می‌گذرد و این شهر از لحاظ افزایش جمعیت، گسترش افقی و عمودی و تنوع فعالیت‌ها و خدمات همواره روند رو به رشدی را طی کرده است؛ به‌گونه‌ای که مدت‌هاست که جمعیت این شهر به حد اشباع رسیده و خدمات شهری پاسخگوی نیازهای شهروندان نیست.

شمس احسان افزود: از سوی دیگر، مخاطرات طبیعی و انسانی نیز موجودیت شهر، زندگی شهروندان و آرامش و رفاه آنان را با تهدید مواجه کرده است. افزایش بیش از حد جمعیت، رشد بیکاری، تمرکز بیش از حد فعالیت‌ها، آسیب‌های اجتماعی، ترافیک سنگین، ناکافی بودن زیرساخت‌های حمل‌ونقل، بافت‌های فرسوده، حاشیه‌نشینی و اسکان غیررسمی، کمبود منابع آب، آلودگی‌های زیست‌محیطی از جمله چالش‌هایی است که شهروندان و مدیران شهری با آن مواجه‌اند. چالش‌هایی که علاوه بر پایین آوردن کیفیت زندگی در شهر، وجهه­ آن را به‌عنوان پایتخت کشور مخدوش ساخته است.

شمس احسان گفت: کارایی‌ مدیریت‌ شهری‌ وابستگی‌ مشخصی‌ به‌ عوامل‌ زمینه‌ای‌ از قبیل‌ ثبات‌ سیاسی، یکپارچگی‌ اجتماعی، رونق‌ اقتصادی‌ و نیز عوامل‌ دیگری‌ از قبیل‌ مهارت‌ و انگیزه‌های‌ سیاستمداران‌ و اشخاص‌ استفاده‌کننده‌ از این‌ سیاست‌ها دارد. تحت‌ این‌ شرایط‌، چارچوب‌ و ویژگی‌های‌ سازمانی‌ حکمرانی شهری‌ به‌ویژه‌ نقش‌ اجرایی‌ بخش‌ دولتی‌، بخش خصوصی و شهروندان‌، تأثیر بسیار تعیین‌کننده‌ای‌ در موفقیت‌ آن‌ ایفا می‌کند.

وی گفت: توسعه شهر تهران طی چند دهه اخیر، تابع سیاست و برنامه جامع و همه جانبه‌ای نبوده است. در سطح «منطقه کلان‌شهری» (مجموعه شهری تهران و شهرهای اطراف آن)، عدم توجه به ساماندهی اسکان جمعیت و استقرار فعالیت‌ها و توسعه و عمران شهرها و آبادی‌ها، ضمن تشدید آسیبها و مخاطرات گسترده زیست‌محیطی و اجتماعی در منطقه، موجب فشار بیش از اندازه بر حکمرانی شهر تهران شده است.

شمس احسان در ادامه گفت: مدیریت شهری درگیر مسائل و چالش‏های روزمره و جاری است. تجمیع و انباشت مسائل حل‌نشده تهران، موضوعی است که جز با اتکا به تحقیقات و پژوهش‎های راهبردی تدبیر آن ممکن نخواهد بود. سالهاست تهران مسیری را طی می‏‌کند که برخلاف آینده ترسیم شده در سند چشم‏‌انداز و اسناد فرادست خود است. اقدامات صورت گرفته، بیشتر به‏ عنوان مُسکن بوده تا درمان بیماری‏های پیشرو باشد.

عضو شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به بحث مسئولیت اجتماعی مدیریت شهری افزود: مسئولیت اجتماعی مدیریت شهری، یک چارچوب و محدوده اخلاقی است که مدیریت شهری در برابر شهر و شهروندان دارد تا منافع و انتظارات اخلاقی، اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی همه ذینفعان را برآورده کند.

وی این مسئولیت را در حوزه قانونی، اصلاح قوانین شهری منطبق با نیازهای جامعه و رفع موانع قانونی عنوان کرد و در حوزه اجتماعی این مسئولیت را برنامه ریزی جهت بهبود رفاه اجتماعی، و اقدامات پیشگیرانه در جهت کاهش آسیب های اجتماعی دانست.

شمس احسان مسئولیت مدیریت شهری در حوزه اقتصادی را اتصال اقتصاد شهری به اقتصاد جهانی، اصلاح ساختار و فرآیندها در جهت خدمت رسانی بهینه به شهروندان، کاهش هزینه های مدیریت شهری و افزایش بهره وری عنوان کرد.

وی مسئولیت مدیریت شهری در حوزه اخلاقی را رعایت اصول اخلاقی و مبارزه با فساد اداری دانست.

در حوزه شفافیت شمس احسان به ایجاد نظام اطلاعاتی یکپارچه و ارایه گزاش عملکرد به شهروندان به عنوان مسئولیت مدیریت شهری اشاره کرد و در حوزه ارتباطات و مشارکت هم جلب مشارکت شهروندان در اداره شهر را مسئولیت مدیریت شهری عنوان کرد.

بنا براعلام دفتر این عضو شورای شهر، شمس احسان در پایان هم مسئولیت مدیریت شهری در حوزه بهداشت، ایمنی، امنیت و محیط زیست را ارتقای شاخص‌های زیست‌پذیری شهری دانست.