جروزالم پست: ایران در حال توسعه یک مرکز زیرزمینی هسته‌ای در نطنز است

29/11/1400 05:00 ق.ظ

روزنامه «جروزالم پست»، در گزارشی آورده، ایران در حال توسعه یک مرکز هسته‌ای زیرزمینی جدید در نطنز با هدف انتقال سانتریفیوژهای نسل جدید به آن است که در صورت

روزنامه «جروزالم پست»، در گزارشی آورده، ایران در حال توسعه یک مرکز هسته‌ای زیرزمینی جدید در نطنز با هدف انتقال سانتریفیوژهای نسل جدید به آن است که در صورت این روزنامه، پنج‌شنبه 17 فوریه، به نقل از دیوید اولبرایت، مدیر «مرکز پژوهش‌های امنیت بین‌الملل» در اسرائیل گزارش داد که این مرکز جدید مانند تاسیسات اتمی فردو در اعماق زمین بوده اما بسیار عمیقتر از فردو ایجاد شده است.

در این گزارش اشاره شده که تاسیسات فردو زیر کوهی به ارتفاع 960 متر از سطح دریا قرار دارد اما تاسیسات جدید در زیر کوهی به ارتفاع 1608 متر در حال احداث است.گزارش مرکز پژوهش‌های امنیت بین‌الملل تصریح کرده، عکس‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که ایران طی سال 2021 حفری‌های عظیمی در این منطقه انجام داده است. طبق گزارش مذکور، معلوم نیست این مرکز تا پیش از 2023 آماده بهره‌برداری می‌شود یا خیر.

مقامات اسرائیلی پیش‌بینی کرده‌اند که پس از تکمیل این مرکز، تهران نیمی از تجهیزات و ماشین‌آلات برنامه اتمی خود را به آن منتقل خواهد کرد.گزارش در ادامه گفته که در صورت راه‌اندازی مرکز جدید، ایران قادر خواهد بود هزاران سانتریفیوژ را همزمان بکار گیرد.

اولبرایت در این گزارش آورده که برنامه اتمی ایران تاکنون به زنجیره چند صدتایی سانتریفیوژها در سالن‌های روی زمین وابسته بوده که عملیات‌های تخریبی عمده آنها را ویران کرده است.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

این حکومت چیزی بیش از لاف زدن نیست همش دروغ است برای حفظ منافع اربابانش ومردمی هزینه داده ومات و مبهوت در برابراین نماد فسادودروغ وتزویرکه چه کلاهی سرشان رفته وچک سفید امضا به اینها داده اند وتوان پس گرفتن این چک رو ندارن چون تنها تنهایند.

پلوسی در بیت‌المقدس: آمریکا و اسرائیل در مهار برنامه هسته‌ای ایران در کنار هم هستندنانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که روز چهارشنبه ۱۶ فوریه همراه با هیاتی از کنگره این کشور وارد بیت‌المقدس (اورشلیم) شد، بر حمایت همه‌جانبه واشنگتن از تل‌آویو تأکید کرد. دروغگو ! Lier بود و نبودتون دیگه اهمیتی نداره.ما باید سکان کشتی سرنوشت هامون رو خودمون به دست بگیریم.اینهنه انرژی و هوش هایی که صرف آبادانی غرب شد.سر آخر با آینده ای نامعلوم.این سالهای اخیر با حقایق بسیار تلخی روبرو شدیم.درست استفاده کنیم،آینده شیرینی رو خواهیم ساخت.بعد از شکستن تمام پلها؟؟؟

اجازه دخالت هیچ طرفی را در مذاکرات برجام نمی‌دهیم/ سعودی‌ها در مذاکره با ایران جدی نیستندیک دیپلمات پیشین گفت: کشورهایی که سعی دارند اسرائیل را در مذاکرات برجام دخالت دهند، باید بدانند که ما بارها اعلام کرده‌ایم که فشارهای سایر طرف‌ها در روند مذاکرات وین را نمی‌پذیریم و ما حتی آمریکا را هم که از برجام خارج شده به اتاق مذاکرات راه نداده‌ایم.

تلاش برای باز کردن پرونده «جنایت جنگی در سوریه» علیه ایران در دیوان بین‌المللیمرکز اسناد حقوق بشر ایران از دادگاه جنایی بین‌المللی خواست تا نقش جمهوری اسلامی و گروه‏‌ها‏ی مسلح تحت حمایتش در سوریه را در زمینه اتهام «جنایت جنگی» در این کشور بررسی کند. خامنه‌ای_سوراخ_موش_بخر مجتبی_خامنه‌ای، سوراخ_موش_بخر سران سپاه خونخوار سوراخ.... مملکت دردست مشتی مسلمم وکثافت خونخوارخائنو کوسکشو زنجنده و قاتلودزدوغارتگراستبسکه این ملت خروبیغیرت خفته بی هویتن اندحال روشنفکربیچاره زبد هم بد تراستبسکه این ملت خروکسکشوبی هویتنمغزها له شد به زیرسُم ملایان کشکش قم وای در عصر اتم بسکه این ملت خرو بیغیرتو بی هویتن بسکه 💩💩

آمار رسمی کرونا در ایران؛ وضع محدودیت‌های جدید در پی بالا گرفتن امیکرونوزارت بهداشت ایران روز چهارشنبه از مرگ ۱۸۵ بیمار مبتلا به کرونا و شناسایی ۱۶ هزار و ۳۱۰ بیمار تازه‌شناسایی‌شده خبر داد که ۲۲۷۵ نفر از آنها در مراکز درمانی مختلف کشور بستری شده‌اند. کیانوش فرید کیرمونی 🍆🍆🍆جنده با اون صدای کیریش کمتر کون بده 😂کیر فرشید کچل توکونت 😂😂😂😂😂😂

در آستانه بهار محدودیت‌های کرونا در آلمان در سه گام رفع می‌شوند | DW | 16.02.2022بهار می‌آید و اغلب محدودیت‌های کرونا می‌روند. سران دولت‌های فدرال و ایالتی آلمان رفع محدودیت‌های کرونا در چند مرحله را به تصویب رساندند که از هفته آینده آغاز می‌شود.

تخریب ۲۰۰ خانه در بافت تاریخی شیراز برای 'توسعه حرم شاهچراغ' | DW | 16.02.2022'طرح توسعه حرم شاهچراغ' مجددا با روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی بر سر زبان‌ها افتاده است. بر اساس این طرح، قسمت زیادی از بافت تاریخی شیراز که در آن ۲۰۰ خانه تاریخی قرار دارد، تخریب می‌شود تا حرم شاهچراغ گسترش یابد. شما نگران كدوم بخش اين طرح هستيد، برداشتن ٢٠٠ خانه قديمى يا گسترش شاه چراغ ؟! آى شيطون ! بازم زدى به فاز خَريّت با اداى حُريّت ؟! این تخریب پیشینه اریایی ریشه1400 ساله داره از زمان محمد کوسکش بدست علی کوسکش قاتل تا امروز بدست توله کثافتش سیدلی کوسکش از بس ملت بکوسکش ویهویت گه غیرتی داریم

راه‌اندازی، هدف قراردادن آن از آسمان بسیار مشکل خواهد بود.

این روزنامه، پنج‌شنبه 17 فوریه، به نقل از دیوید اولبرایت، مدیر «مرکز پژوهش‌های امنیت بین‌الملل» در اسرائیل گزارش داد که این مرکز جدید مانند تاسیسات اتمی فردو در اعماق زمین بوده اما بسیار عمیقتر از فردو ایجاد شده است.در این گزارش اشاره شده که تاسیسات فردو زیر کوهی به ارتفاع 960 متر از سطح دریا قرار دارد اما تاسیسات جدید در زیر کوهی به ارتفاع 1608 متر در حال احداث است.گزارش مرکز پژوهش‌های امنیت بین‌الملل تصریح کرده، عکس‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که ایران طی سال 2021 حفری‌های عظیمی در این منطقه انجام داده است. طبق گزارش مذکور، معلوم نیست این مرکز تا پیش از 2023 آماده بهره‌برداری می‌شود یا خیر.

مقامات اسرائیلی پیش‌بینی کرده‌اند که پس از تکمیل این مرکز، تهران نیمی از تجهیزات و ماشین‌آلات برنامه اتمی خود را به آن منتقل خواهد کرد.گزارش در ادامه گفته که در صورت راه‌اندازی مرکز جدید، ایران قادر خواهد بود هزاران سانتریفیوژ را همزمان بکار گیرد.

اولبرایت در این گزارش آورده که برنامه اتمی ایران تاکنون به زنجیره چند صدتایی سانتریفیوژها در سالن‌های روی زمین وابسته بوده که عملیات‌های تخریبی عمده آنها را ویران کرده است.

پیشتر علی‌اکبر صالحی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران در آوریل 2021 اعلام کرده بود که ایران شبانه روز طی همه روزهای هفته در تلاش است تا همه سالن‌های حاوی سانتریفیوژهای خود را به دل کوه‌های اطراف نطنز منتقل کند.صالحی همچنین ابراز امیدواری کرد که سالن‌های جدید با آغاز سال جدید میلادی (2022) راه‌اندازی شوند.

با این حال پس از حمله ژوئن 2020 به تاسیسات اتمی ایران، کماکان ساخت مرکز جدید به اتمام نرسیده است.

این در حالی است که ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که کشورش به مرحله نهایی و تعیین‌کننده مذاکرات غیرمستقیم با ایران برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» رسیده است.

او تاکید کرد: «به مرحله‌ای تعیین‌کننده‌ رسیده‌ایم که معلوم خواهد کرد آیا ایران حاضر می‌شود به پای‌بندی به مفاد برجام بازگردد یا خیر.»

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز چهارشنبه هشدار داد که اگر ظرف چند روز آینده، توافقی در وین میان ایران و قدرت‌های بزرگ درباره برنامه هسته‌ای این کشور حاصل نشود، جهان با «بحران» شدید گسترش هسته‌ای مواجه خواهد شد.

هشتمین دور مذاکرات احیای برجام پس از تعطیلات سال نو میلادی در وین از سر گرفته شد. مذاکرات به دنبال احیای توافق هسته‌ای 2015 به شکل اولیه و بازگرداندن آمریکا به این توافق است. مقامات آمریکا اعلام کرده‌اند که این دور آخر مذاکرات خواهد بود، و تکلیف کار تا آخر فوریه 2022 معلوم خواهد شد.