تنش در شرق مدیترانه؛ «ترکیه می‌خواهد از حصار جغرافیایی خود خارج شود»

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 76 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 34%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

تنش در شرق مدیترانه؛ «ترکیه می‌خواهد از حصار جغرافیایی خود خارج شود» جزئیات بیشتر🔽

۲۴ ژوئیه ۱۹۲۳ قراردادی بین متفقین و متحدین در شهر لوزان سوئیس به امضاء رسید که از جمله به جنگ میان ترکیه و یونان پایان داد. برخی از مخالفان این قرارداد چنین استدلال می‌کنند که عمر این معاهده بین المللی ۱۰۰ سال است و پس از سال ۲۰۲۳ خود به خود ملغی می‌شود.

ترکیه تلاش می‌کند از حصار مرزهای جغرافیایی خود خارج شده و در توازن قوای منطقه سهم و مشارکت داشته باشدوی علاقه تازه دولت ترکیه به تحقیق و اکتشاف منابع نفت و گاز را با طرح این ادعاها بی‌ارتباط دانسته و با اشاره به تغییر مسیر راه‌بردی ترکیه در دو دهه اخیر، ریشه بی‌اعتمادی این کشور به بلوک غرب را این طور توضیح می‌دهد «ترکیه دیگر ترکیه قدیم نیست.

اما امید شکری ساکن واشنگتن، در تشریح حقوقی به تجربه تاریخی اهمیت ویژه‌ای می‌دهد که بر حسب آن اقتصاد نقش تعیین کننده‌ای دارد: «تاریخ نشان داده کشوری که اقتصاد قوی‌تر و ابزار قدرت بیش‌تری داشته باشد می‌تواند در عرصه بین‌المللی حرف خود را به کرسی بنشاند. چنان که در بسیاری از موارد همین مناقشه، حقوق آب‌ها به سود ترکیه است، اما کشورهای ساحلی و یا برخی کشورهای فرامنطقه‌ای مثل فرانسه این حق ترکیه را به رسمیت نمی‌شناسند.

او در ادامه به یک وجه تمایز منابع انرژی مدیترانه اشاره می‌کند: «توجه داشته باشیم که طبق آمارهای موسسه تحقیقات انرژی آکسفورد و دیگر شرکت‌ها و آژانس‌های بین‌المللی مرتبط با انرژی، منابع هیدروکربن این ناحیه، که بیش‌تر هم گاز است نامحدود نیست و تنها می‌تواند نیازهای منطقه و کشورهای اروپایی را برای بازه زمانی مشخصی تأمین کند.

آقای گلکاریان با منطقی و عقل‌گرا خواندن رفتار دولت ترکیه، می‌گوید: «هر چند اجلاس فنی و نظامی که در روز دهم سپتامبر میان ترکیه و طرف‌های مقابل برگزار شد، بدون توافق و دست‌آورد مشخصی پایان یافت، اما نفس تشکیل جلسات مشترک در سطوح مختلف فنی و نظامی و سیاسی نشان می‌دهد که همه طرف‌های این مناقشه تمایل دارند تنش‌ها را به حداقل رسانده و مشکلات موجود را از طریق گفت‌وگو حل و فصل کنند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

هالفتی؛ بهشت پنهان در جنوب شرق ترکیه آماده استقبال از گردشگرانشهرستان هالفتی واقع در جنوب شرق ترکیه با اماکن تاریخی و طبیعت بی‌همتایش در انتظار میزبانی از گردشگران داخلی و خارجی است. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

کشته‌ شدن قاسم سلیمانی در عراق، «انتقام سخت» در آفریقای جنوبی
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

جنگ در افغانستان صلح در قطر؛ درگیری‌های داخلی با آغاز گفتگوها خونین‌تر شدسرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان نیز با اشاره به حملات اخیر که همزمان با آغاز گفتگو‌های بین افغانی در دوحه انجام شده، گفته است که «طالبان حملات شان را در بیش از نیمی از ولایات افزایش داده‌اند.»
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

کرونا در ایران؛ 156 جان باخته در یک روزآخرین گزارش رسمی شیوع ویروس کرونا در ایران نشان می‌دهد طی یک روز گذشته 156 بیمار مبتلا به کووید-19 جان باخته و 2 هزار و 619 بیمار جدید شناسایی شده است. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

کرونا در روسیه؛ شناسایی 5509 بیمار جدید در یک روز
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

ابراز همبستگی دوستان کایلی مور گیلبرت با او در دومین سالگرد زندانی شدنش در ایرانهمزمان با دومین سالگرد بازداشت کایلی مور گیلبرت پژوهشگر بریتانیایی‌استرالیایی در ایران، روز شنبه صدها تن از دوستان او در بریتانیا با وی ابراز همبستگی کردند و برای یادآوری نام او دویدند.تصاویر این برنامه جمعی با هشتگ «با کایلی می‌دویم» در توییتر بازتاب یافت
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »