تفاوت‌ اقلیت‌های مذهبی رسمی و غیررسمی در جمهوری اسلامی

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 63 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 29%
  • Publisher: 63%

⚖️ در قوانین جمهوری اسلامی ایران چه تفاوتی میان حقوق اقلیت‌های رسمی و غیررسمی وجود دارد؟ پاسخ را در ایران‌وایر بخوانید👇 راه‌های ارسال سوالات: ارسال به واتس‌اپ به شماره: ۰۰۹۰۵۴۱۱۹۹۴۰۱۸ سوال_جواب_حقوقی اقلیت‌های_مذهبی

ایران اخبار, ایران سرفصلها

در قوانین جمهوری اسلامی ایران چه تفاوتی میان حقوق اقلیت‌های رسمی و غیررسمی وجود دارد؟

اصل نوزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی می‌گوید: «مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند، از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود.» آنچه در مورد این اصل قانون اساسی شایان توجه است، این است که دین یا مذهب به نحوی آشکار در این اصل قید نشده است. به عبارت دیگر تبعیض بر اساس عقیده و باور مذهبی نه تنها در جمهوری اسلامی ممنوع نیست، بلکه در قانون اساسی آن نهادینه نیز شده است.

به طور کلی می‌توان اقلیت‌های مذهبی در ایران را به سه گروه کلی تقسیم کرد. در این مطلب به این سه گروه پرداخته می‌شود.وقتی عبارت «اقلیت‌های مذهبی» به کار می‌رود، عموما منظور گوینده مسلمانانی نیست که پیرو مذهب شیعه دوازده امامی نیستند. اما تحت قوانین ایران مسلمانان اهل سنت نیز در عمل اقلیت مذهبی محسوب می‌شوند. طبق اصل ۱۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی رییس‌جمهور باید پیرو مذهب شیعه دوازده امامی باشد. بنابراین شهروندان اهل سنت در حالی که مسلمان هستند، نمی‌توانند به این مقام برسند.

وجه مشترک این سه گروه اقلیت مذهبی این است که آنان عموما به فعالیت تبلیغی در بین مسلمانان نپرداخته و تلاشی برای تغییر مذهب مسلمانان به مذهب خود نمی‌کنند. در عین حال باید توجه داشت که مسیحیان تبشیری که جزو اقلیت‌های اتنیکی آشوری، کلدانی و ارمنی نباشند، از شمول این محافظت‌ها و همچنین داشتن نماینده در مجلس شورای اسلامی محروم هستند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

نمایش با اعمال شاقه؛ سانسور در تهران، اجرا در استکهلمدرباره سانسور تئاتر در ایران با هلن_همتی، نمایشنامه‌نویس و کارگردانی که تجربه این ممیزی‌ها را از سر گذرانده و حالا در سوئد موضوع تجاوز به زندانیان سیاسی زن در دهه ۶۰ را به صحنه برده، گفت‌وگو کرده‌ایم. سانسور وزارت_ارشاد گزارشی از DehkordiMaryam
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

تظاهرات در صدها شهر آمریکا در حمایت از اصلاح قوانین مالکیت سلاحده‌ها هزار نفر در سراسر آمریکا در اعتراض به خشونت با سلاح گرم به خیابان آمدند و از قانگونگذاران این کشور خواستند قوانین مالکیت سلاح در ایالات متحده را اصلاح کنند.
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

احتمال انتقال آبله میمونی از هوا تنها در شرایط خاص/ قرنطینه مسافران مشکوک در مبادی مرزیرئیس اداره بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت، ‌ با بیان اینکه تاکنون هیچ مورد محتمل یا قطعی ابتلا به آبله میمونی درکشور گزارش نشده است، درباره اخباری مبنی بر انتقال هوابرد این ویروس تاکید کرد: انتقال هوابرد ویروس این بیماری تنها در شرایط خاص ممکن است و این راهِ معمولِ انتقال بیماری شناخته نمی‌شود.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

سقوط خودرو در گودال آب جان ۳ نفر را در فارس گرفتسقوط خودرو در گودال آب جان ۳ نفر را در فارس گرفت رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی فارس اعلام کرد که یک دستگاه خودرو به دلیل نامعلومی به درون گودال آب سقوط و سه نفر از سرنشینان آن جان باختند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

جنگ در اروپا؛ نیروهای اوکراینی مواضع روسیه در خرسون را بمباران کردندجنگ در اروپا؛ نیروهای اوکراینی مواضع روسیه در خرسون را بمباران کردند آخرین تحولات، خبرها و رویدادهای مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در روز جمعه ۱۰ ژوئن ۲۰۲۲ را در این گزارش دنبال کنید🔽 به اوکراین موشک دور برد بدید بی خاصیتها
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

روز سخت والیبال ایران در لیگ ملت‌ها؛ دو مسابقه در یک روز | DW | 11.06.2022تیم ملی والیبال ایران در مسابقات لیگ ملت‌های ۲۰۲۲ که در شهر برازیلیای برزیل در حال برگزاری است، در فاصله کمتر از ۲۴ ساعت باید در دو دیدار حساس به مصاف رقبایش برود. حیف پول که بدلیل ورزش کردن بفردی داده شود. شایسته است که همه ی فدراسیون های ورزشی ایران تعطیل شوند. تعطیلی_فدراسیون_های_ورزشی_ایران ایران چه طور برای کسی که پیام تبریک علی خامنه ای و حسن روحانی او را خوشحال کرد و بنا بگفته ی خودش شاید آن لحظه ای که خبر تبریک را شنید یکی از بهترین لحظات زندگی اش بوده است اجازه ی زندگی در دویچستان بعنوان پناهجو ممکن است؟ کیمیا_علیزاده نه_بفریبکاری
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »