ترکیه و آینده عدالت و توسعه و اردوغان

18/07/2019 01:52:00 ب.ظ

ترکیه و عدالت و توسعه و اردوغان

ترکیه و عدالت و توسعه و اردوغان

انتخابات محلی شهرداری ها به افسانه شکست ناپذیری رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه تحت رهبری او پایان داد. انتخاباتی که در آن ائتلاف جمهور مرکب از حزب عدالت و توسعه و حزب دست راستی حرکت ملی گرا تمامی شهرهای بزرگ و مهم ترکیه از آنکارا و استانبول تا آدانا و آنتالیا و ازمیر را به ائتلاف مخالفان موسوم به 'ائتلاف ملت' باخت. از آن زمان می توان گفت که روزهای سخت اردوغان شروع شده است.

Image captionعدالت و توسعه ای که در نوامبر ۲۰۰۲ توانست با کسب ۳۴ درصد آراء رای دهندگان ترک به پیروزی برسد، حزبی بود به لحاظ مذهبی محافظه کار، به لحاظ سیاسی در سیاست خارجی اروپا گرا و در سیاست داخلی خواهان بسط دموکراسی و آزادی ها و حقوق بنیادین شهروندان، به لحاظ اقتصادی لیبرال و مدافع اقتصاد بازار و نهایتا به لحاظ اجتماعی برآمده از بورژوازی مذهبی آناتولی.

دوره ای که ترکیه به صورتی کاملا جدی به عنوان کاندیدای عضویت در اتحادیه اروپا مطرح شد، عضویتش در اتحادیه گمرکی اروپا تحقق یافت، با کمترین عوارض اقتصادی ممکن موفق به حذف ۶ صفر از لیر ترک شد و لیر جدید را به یک واحد ارزی معتبر و نسبتا با ثبات در برابر ارزهایی چون دلار و یورو تبدیل ساخت.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

فلسطین اشغالی| از شهادت جوان فلسطینی تا هتک حرمت صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی + فیلم- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل: اهداف توسعه جهانی بدون مشارکت زنان به دست نمی‌آیدماریا_فرناندا_ اسپینوزا، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد هشدار داده که بدون مشارکت کامل و رهبری زنان، امیدها برای تحقق سند ۲۰۳۰ در زمینه توسعه پایدار راه به جایی نمی‌برد.

اختصاص 1250 ميليارد تومان تسهیلات براي توسعه حمل و نقل شهر تهرانتفاهمنامه همکاری توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و کاهش آلودگی هوا بین نوراله زاده، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید و پورسیدآقایی، معاون حمل و نقل ترافیک شهردار تهران امضا شد.

حجت‌الاسلام لواسانی:‌ گویا دستگاه‌ها اجرای عدالت در لواسان را شوخی گرفته‌اند- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimرشتو ۱/ حجت‌الاسلام لواسانی:‌ ویلای خانم نعمت‌زاده حدود ۹۰۰ متر تخلف داشته و تا اول اردیبهشت هم باید تخریب انجام می‌شده اما شاهد تعلل در اجرای قانون هستیم مسئله‌ اصلی جلوگیری از قانون شکنی و شکستن این مقاومت و قلدری در برابر اجرای قانون است لواسان ۲/ امام جمعه لواسان: شهرک باستی‌هیلز با دیوارهای بلند و کلاک نیز دارای تخلفات گسترده هستند لواسان سرریز فساد تهران است و ریشه‌های اصلی فساد را باید در پایتخت جست و جو کرد و به جای جنگیدن با معلول ها باید با علت ها جنگید؛ تخلفات لواسان معلول فساد های صورت گرفته در تهران است

هیچ کس در جامعه نباید به خودش اجازه بدهد که قانون را تعطیل یا مخدوش کندرئیس قوه قضائیه گفت: هیچ کس در جامعه نباید به خودش اجازه بدهد که قانون را تعطیل یا مخدوش کند که عدالت مخدوش می‌شود.

برداشت گلهای آفتابگردان در خرمشهر«برداشت گلهای آفتابگردان در خرمشهر» گل آفتابگردان یکی از محصولاتی است که به مساحت صدهکتار در زمینهای کشاورزی شرکت توسعه نیشکر میرزاخان کوچک خرمشهرکشت شد و پس از رسیدن این محصول هم اکنون برداشت آن آغاز شده است

با وجود تحریم‌های نامشروع، پیشرفت چشمگیری در توانمندسازی و برابری مردم داشتیموزیر امور خارجه کشورمان در نشست توسعه پایدار در سازمان ملل با تأکید بر تحولات جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف، تصریح کرد که کشورمان به رغم تحریم‌های نامشروع و یک‌جانبه آمریکا، پیشرفت‌های اساسی در زمینه توانمندسازی و برابری مردم داشته است.

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید پیمان عارف، تحلیلگر سیاسی در یادداشتی برای صفحه ناظران با اشاره به نتایج انتخابات اخیر در ترکیه به پیامدهای آن بر فضای سیاسی ترکیه و حزب عدالت و توسعه پرداخته است.وسعه پایدار راه به جایی نمی‌برد.نوراله زاده، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید اظهار داشت: صندوق کارآفرینی امید در مقابل سپرده گذاری ۵٠۵ میلیارد تومانی شهرداری تهران مبلغ ١٢۵٠ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه برای توسعه حمل ونقل پرداخت می نماید.خبرگزاری تسنیم ،‌ حجت‌الاسلام لواسانی امام جمعه لواسان در دیدار با دانشجویان بسیجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: مسئله‌ ویلای خانم نعمت‌زاده یا ویلای آقای میرمحمدعلی مسئله اصلی ما نیست.

Image caption انتخابات محلی شهرداری ها در ۳۱ مارس گذشته قبل از هر چیز به افسانه شکست ناپذیری رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه تحت رهبری او پایان داد اگرچه آنچه که اسلامگرایان ترک را از دهه ۷۰ تا ۹۰ میلادی پیش راند آمیزه ای گفتمانی از گفتمان اخوان المسلمین، عناصر چپ ضد امپریالیستی و سنخی از ملی گرایی ترک مبتنی بر ارزشهای محافظه کارانه بود؛ اما این شیفت به لیبرالیسم در پایان دهه ۹۰ میلادی بود که اسلامگرایان را به قدرت رساند. سنت اخوانی"دید ملی" که از حزب"سلامت ملی" در دهه ۷۰ تا احزاب رفاه و فضیلت در دهه ۹۰ تداوم یافته بود پس از توقیف و تعطیلی حزب فضیلت در دولت بولنت اجویت دو راه متفاوت را در پیش گرفت. او بر این اصل تاکید دارد که زنان تصمیم‌گیرنده و تاثیر‌گذار باید دستاوردهایشان را در زمینه برابری جنسیتی حفظ کنند و پیشرفتشان در این زمینه را سرعت ببخشند."دید ملی" گرایان ارتدوکس تر در کنار نجم الدین اربکان و تمام گفتمان اسلامگرایانه او باقی ماندند و حزب سعادت را تشکیل دادند اما آنانی که درمان دردهای ترکیه را در حل مسئله"فقر لیبرالیسم" می دانستند و به دنبال آشتی اسلامگرایی و لیبرالیسم برآمدند ، با تشکیل حزب عدالت و توسعه و افزودن عنصر"توسعه" گرایی به گفتمان عدالت خواهانه اسلامگرایانه شان راه را برای کسب قدرت سیاسی در انتخابات نوامبر ۲۰۰۲ گشودند.  مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید نوسازی، بهسازی و جایگزینی ناوگان اتوبوسرانی، مینی بوسرانی و تاکسیرانی، جایگزینی موتورسیکلت های انژکتوری و برقی، جایگزینی و توسعه انواع خودروهای پاک در ناوگان حمل و نقل همگانی، خرید دوچرخه و ترویج دوچرخه سواری، نصب تجهیزات کاهنده آلایندگی بر روی ناوگان حمل و نقل همگانی، تأمین تجهیزات پایش و کنترل آلودگی هوا را از جمله مواردی خواند که در قالب این تفاهم نامه مورد توجه و حمایت قرار می گیرند. عدالت و توسعه ای که در نوامبر ۲۰۰۲ توانست با کسب ۳۴ درصد آراء رای دهندگان ترک به پیروزی برسد، حزبی بود به لحاظ مذهبی محافظه کار، به لحاظ سیاسی در سیاست خارجی اروپا گرا و در سیاست داخلی خواهان بسط دموکراسی و آزادی ها و حقوق بنیادین شهروندان، به لحاظ اقتصادی لیبرال و مدافع اقتصاد بازار و نهایتا به لحاظ اجتماعی برآمده از بورژوازی مذهبی آناتولی. همچنان ۶۵۰ میلیون زن در جهان در سنین کودکی ازدواج کرده‌اند. در آن دوران گرچه همانند تمام ادوار دیگر حزب عدالت و توسعه صدای رجب طیب اردوغان بلندترین صدایی بود که در این حزب به گوش می رسید اما این فرزندان بورژوازی آناتولی داخلی که در اقتصاد به"شیرهای آناتولی" اشتهار یافتند و در درون حزب به"قیصریه ای های عدالت و توسعه"بودند که در عدالت و توسعه حول عبدالله گل دست بالاتر را داشتند. شهرک باستی‌هیلز با دیوارهای بلند و کلاک نیز دارای تخلفات گسترده هستند.

اگر بخواهیم از دوران طلایی حزب عدالت و توسعه در ترکیه سخن بگوییم بی شک این دوره با سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ است. علاوه بر این، زنان تنها ۴۲ درصد کشورهای جهان از حق برابر در زمینه مالکیت زمین برخوردارند و۶۰ درصد کشورها حق برابر زنان در بهره‌مندی از خدمات مالی را به رسمیت می شناسند. محسن پورسیدآقایی با اشاره به انعقاد این تفاهم نامه اظهار داشت: ١٢۵٠ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه توسط صندوق کارآفرینی امید به کسانی که در بخش حمل و نقل عمومی سرمایه گذاری کنند پرداخت می شود. دوره ای که ترکیه به صورتی کاملا جدی به عنوان کاندیدای عضویت در اتحادیه اروپا مطرح شد، عضویتش در اتحادیه گمرکی اروپا تحقق یافت، با کمترین عوارض اقتصادی ممکن موفق به حذف ۶ صفر از لیر ترک شد و لیر جدید را به یک واحد ارزی معتبر و نسبتا با ثبات در برابر ارزهایی چون دلار و یورو تبدیل ساخت. نرخ تورم را کنترل کرد و نرخ بیکاری را به میزان قابل توجهی کاهش داد، همچنین موفق به جذب شگفت انگیز سرمایه گذاری اروپایی و آمریکایی شد. روند دستیابی به برابری جنسیتی در جهان، همانطور که سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در گزارش ۲۰۱۹ خود آورده، «بسیار کند است و برای تحقق آن، همچنان راه درازی در پیش است. در همین دوره بود که ترکیه گامهای استواری برای بسط و تعمیق دموکراسی نیز برداشت. معاون حمل و نقل و ترافیک شهر داری تهران خاطرنشان کرد: اگر این عزمی که شکل گرفته ادامه یابد حتی در شرایط سخت مالی امروز که ناشی از تحریم‌های ظالمانه دشمنان است گام‌های مؤثری می‌توانیم برداریم و حتی تا سه سال آینده شاهد دور کردن هیولای آلودگی از سر مردم تهران باشیم. به تسلط نظامیان بر سیاست کم و بیش پایان داده شد و ارتش از موقعیت سنتی فرادستانه نسبت به نهاد سیاست و دولت به موقعیتی برابر تنزل یافت. آنها به اشکال گوناگون از تبعیض، کلیشه‌های جنسیتی، رفتارهای آزاردهنده و خشونت‌آمیز رنج می‌برند. بنابراین ما باید سراغ منشأ اصلی فساد برویم و تلاش کنیم ریشه های آن را بخشکانیم.

حق نشر عکس EPA Image caption انتخابات محلی شهرداری ها در ۳۱ مارس گذشته قبل از هر چیز به افسانه شکست ناپذیری رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه تحت رهبری او پایان داد نبرد استانبول انتخابات محلی شهرداری ها در ۳۱ مارس گذشته قبل از هر چیز به افسانه شکست ناپذیری رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه تحت رهبری او پایان داد. انتخاباتی که در آن ائتلاف جمهور مرکب از حزب عدالت و توسعه و حزب دست راستی حرکت ملی گرا تمامی شهرهای بزرگ و مهم ترکیه از آنکارا و استانبول تا آدانا و آنتالیا و ازمیر را به ائتلاف مخالفان موسوم به"ائتلاف ملت" باخت. او از تمامی رهبران جهان خواست تا با پیوستن به فراخوان «اقدام برای برابری»، از زنان حمایت کرده و گام‌هایی مثبت در مسیر گسترش برابری آنها بردارند. باختی که در درون حزب عدالت و توسعه از جمله به دلیل نزدیک شدن حزب به حرکت ملی گرا و جنبش گرگ های خاکستری از سویی و به همان میزان دور شدن از گفتمان لیبرال ابتدای تشکیل عدالت و توسعه ارزیابی شد و از جمله و به صریح ترین زبان ممکن در مقاله معروف انتقادی احمد داوداغلو نخست وزیر اسبق در ماه می گذشته بازتاب یافت. گرچه اردوغان در اقدامی که در مغایرت با فرهنگ و آموزه های دموکراتیک تلقی شد از پذیرش نتیجه انتخابات استانبول اجتناب کرد و با اصرار او و حزبش نهاد عالی انتخابات ترکیه مجبور شد فرمان نامه شهرداری استانبول را از رقیب بنعلی ییلدیریم و کاندیدای پیروز مخالفان در انتخابات پس بگیرد و انتخابات را تجدید کند اما پیروزی مجدد اکرم امام اغلوی جوان و کاریزماتیک در انتخابات تجدید شده آن هم با فاصله قریب به ۸۰۰ هزار رای حزبی را که در ۱۷ سال حکمرانی اش بر ترکیه و یک ربع قرن بر استانبول عادت به شکست نداشت و دموکراسی ترک همواره برایش رهاوردی جز پیروزی به ارمغان نیاورده بود را با بحران ناشی از شکست مواجه کرد. گابریلا راموس، مدیر بخش امور جنسیتی سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، هشدار داده که چنانچه در شیوه سیاست‌گذاری‌ها هوشمندانه‌تر عمل نشود، «باید ۲۰۰ سال دیگر بگذرد تا به برابری جنسیتی برسیم. عدالت و توسعه ای که شخصیت اقتدارگرای اردوغان در آن دیگر جز حامیان و مومنان به او کس دیگری باقی نگذاشته و با طی شدن روند سیستماتیک حذف منتقدان از کادرهای نخستین و بویژه تکنوکرات های حزب چیز زیادی باقی نمانده است. وی تاکید کرد: به بنده می‌گویند که به نماز برو، خطبه‌ات را بخوان، نصیحت اخلاقی کن، بر ضد آمریکا سخنرانی کن، درس بگذار و کاری به امور دیگر نداشته باش.

حق نشر عکس Getty Images Image caption اردوغان و حزب عدالت و توسعه در ابتدای پیروزی ترامپ تصور میکرد روزهای خوبی در پیش است بحران درون و برون بحران داخلی عدالت و توسعه همزمان است با دو بحران بزرگ در سیاست خارجی و دو بحران در سیاست داخلی.. در سیاست خارجی با اکتشاف منابع نفت و گاز در شرق مدیترانه در حد فاصل آبهای قبرس، مصر و اسراییل و دعوت دولت قبرس اروپایی از شرکت های نفتی اروپایی بویژه شرکت های بریتانیایی، فرانسوی و ایتالیایی برای اکتشاف و استخراج در فلات قاره قبرس از سویی و مدعای اردوغان دال بر سهیم بودن بخش شمالی جزیره که تحت کنترل ترکیه است در منابع انرژی قبرس جنوبی و ممانعت نیروی دریایی ترکیه از فعالیت کشتی های اکتشافی انی ایتالیا و توتال فرانسه در آبهای شرق مدیترانه و همزمان شروع فعالیت کشتی های اکتشافی ترکیه در آبهای فلات قاره قبرس، بحران گسترده و روزافزونی را با قبرس و اتحادیه اروپا شکل داده است. به ویژه آنکه رییس جمهور راست گرای قبرس بر خلاف سلف چپ گرای خود تمایل زیادی برای تنش زدایی و سیاست آشتی جویانه با بخش تحت کنترل ترکیه در شمال جزیره و نیز با ترکیه از خود نشان نمیدهد و در برابر سیاست اردوغان در مدیترانه شرقی به تمامی مکانیسم های حمایتی اتحادیه اروپا متوسل شده و خواهد شد. بحران دیگر سیاست خارجی ترکیه با امریکای تحت رهبری ترامپ است. اگرچه اردوغان و حزب عدالت و توسعه در ابتدای پیروزی ترامپ تصور میکرد که با توجه به ارتباط نزدیکی که لابی تشکیلات اطلاعاتی ترکیه موفق به برقراری آن با مایکل فلین شده است در دولت ترامپ روزهای گرمی از رابطه دیپلماتیک با امریکا را تجربه خواهد کرد اما نزدیکی اردوغان به روسیه از پس از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ و به دنبال آن سه بحران بازداشت کشیش برانسون در ترکیه، بازداشت آتیلا آتالای و رضا ضراب و دادگاه آنها در پاییز ۲۰۱۷ تا زمستان ۲۰۱۸ و نهایتا بازداشت متین توپوز کارمند ترک تبار سفارت امریکا در ترکیه، و استعفای فلین از دیگر سوی تصویر پیشین را نقش بر آب کرد تا نوبت به بحران خرید اس-۴۰۰ های روسی توسط ترکیه برسد. اگر همه به میدان مقابله با فساد بیایند فضا برای مفسدان ناامن می شود و دیگر نمی توانند راحت تخلف کنند.

بحرانی که ترکیه را درگیر یک مناقشه جدی با همپیمانانش در ناتو کرده و احتمال اعمال تحریم های اقتصادی فزاینده از سوی آمریکا را نیز به وجود آورده است. در کنار این دو بحران، بحران های کوچک تری هم در خاورمیانه هست که ترکیه را درگیر خود کرده. بحران هایی نظیر همپیمانی اردوغان با قطر مغضوب محور عربستان-مصر- امارات و نیز بحران قطع روابط دیپلماتیک با مصر بعد از کودتای سیسی در تابستان ۲۰۱۳ و حمایت از رییس جمهور سابق مصر محمد مرسی. این همه درحالی است که در دولت اردوغان در سیاست داخلی نیز با بحران اقتصادی که خود از جمله حاصل سیاست خارجی غرب گریز و روسیه گرای سالهای اخیر اردوغان بوده مواجه است و از دیگر سوی بحران کارآمدی سیستم ریاست جمهوری که از آوریل ۲۰۱۷ و با برگزاری رفراندومی که در آن اردوغان به سختی توانست به پیروزی دست یابد، نیز به یک بحث جدی در میان سیاستمداران و تحلیل گران این کشور تبدیل شده است. چرا که سیستم ریاستی با تعبیه مکانیسم ۵۱ درصد آراء برای کسب ریاست جمهوری در واقع سرنوشت حزب عدالت و توسعه را به سرنوشت حزب دست راستی حرکت ملی گرا پیوند زده و به گمان برخی تحلیل گران در واقع با این مکانیسم دولت باغچه لی و ملی گرایان محافظه کار هستند که فرمان سیاستگزاری داخلی و خارجی دولت اردوغان را در دست گرفته اند بی آنکه خود رسما مسئولیتی در دولت پذیرفته باشند و در قبال سیاستگزاری هایشان پاسخگو باشند. به گونه ای که در برخورد با مستضعفان به راحتی تخریب می کنند اما متخلفان بزرگ و دارندگان ویلاهای چند هزار متری را جریمه می کنند.

حق نشر عکس Getty Images Image caption دولت اردوغان در سیاست داخلی نیز با بحران اقتصادی که خود از جمله حاصل سیاست خارجی غرب گریز و روسیه گرای سالهای اخیر اردوغان بوده مواجه است و از دیگر سوی بحران کارآمدی سیستم ریاست جمهوری که از آوریل ۲۰۱۷ و با برگزاری رفراندومی که در آن اردوغان به سختی توانست به پیروزی دست یابد، نیز به یک بحث جدی در میان سیاستمداران و تحلیل گران این کشور تبدیل شده است حزبی جدید در فضای سیاسی ترکیه با استعفای دوشنبه گذشته علی باباجان از عضویت در حزب عدالت و توسعه، شایعاتی در ماههای اخیر در محافل سیاسی آنکارا شنیده میشد به واقعیت نزدیک شده است. شایعاتی که حسب آن لیبرال های غرب گرای عدالت و توسعه به دنبال جدایی از اردوغان و تشکیل حزبی جدید هستند. حزبی که محوریت معنوی آن با عبدالله گل چهره سیاسی مورد اعتماد اروپایی ها و چهره اجرایی و دبیرکلی آن بر عهده اقتصاددان و تکنوکرات شناخته شده در محافل بین المللی چون علی باباجان خواهد بود. این دو را یک نفر دیگر تکمیل میکند تا بتوان روزهایی بسیار دشوار برای اردوغان پیش بینی کرد و از یک پس لرزه سهمگین در بلوک سیاسی راست ترکیه پس از زلزله ۲۳ ژوئن در انتخابات تجدید شده استانبول سخن گفت. بیشتر بخوانید: .