ترکیه و آینده عدالت و توسعه و اردوغان

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 80 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 35%
  • Publisher: 51%

ترکیه و عدالت و توسعه و اردوغان

ایران اخبار, ایران سرفصلها

پیمان عارف، تحلیلگر سیاسی در یادداشتی برای صفحه ناظران با اشاره به نتایج انتخابات اخیر در ترکیه به پیامدهای آن بر فضای سیاسی ترکیه و حزب عدالت و توسعه پرداخته است.انتخابات محلی شهرداری ها در ۳۱ مارس گذشته قبل از هر چیز به افسانه شکست ناپذیری رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه تحت رهبری او پایان داد

در آن دوران گرچه همانند تمام ادوار دیگر حزب عدالت و توسعه صدای رجب طیب اردوغان بلندترین صدایی بود که در این حزب به گوش می رسید اما این فرزندان بورژوازی آناتولی داخلی که در اقتصاد به"شیرهای آناتولی" اشتهار یافتند و در درون حزب به"قیصریه ای های عدالت و توسعه"بودند که در عدالت و توسعه حول عبدالله گل دست بالاتر را داشتند.

نرخ تورم را کنترل کرد و نرخ بیکاری را به میزان قابل توجهی کاهش داد، همچنین موفق به جذب شگفت انگیز سرمایه گذاری اروپایی و آمریکایی شد. باختی که در درون حزب عدالت و توسعه از جمله به دلیل نزدیک شدن حزب به حرکت ملی گرا و جنبش گرگ های خاکستری از سویی و به همان میزان دور شدن از گفتمان لیبرال ابتدای تشکیل عدالت و توسعه ارزیابی شد و از جمله و به صریح ترین زبان ممکن در مقاله معروف انتقادی احمد داوداغلو نخست وزیر اسبق در ماه می گذشته بازتاب یافت.

در سیاست خارجی با اکتشاف منابع نفت و گاز در شرق مدیترانه در حد فاصل آبهای قبرس، مصر و اسراییل و دعوت دولت قبرس اروپایی از شرکت های نفتی اروپایی بویژه شرکت های بریتانیایی، فرانسوی و ایتالیایی برای اکتشاف و استخراج در فلات قاره قبرس از سویی و مدعای اردوغان دال بر سهیم بودن بخش شمالی جزیره که تحت کنترل ترکیه است در منابع انرژی قبرس جنوبی و ممانعت نیروی دریایی ترکیه از فعالیت کشتی های اکتشافی انی ایتالیا و توتال فرانسه در آبهای شرق مدیترانه و همزمان شروع فعالیت کشتی های اکتشافی ترکیه در آبهای فلات...

در کنار این دو بحران، بحران های کوچک تری هم در خاورمیانه هست که ترکیه را درگیر خود کرده. بحران هایی نظیر همپیمانی اردوغان با قطر مغضوب محور عربستان-مصر- امارات و نیز بحران قطع روابط دیپلماتیک با مصر بعد از کودتای سیسی در تابستان ۲۰۱۳ و حمایت از رییس جمهور سابق مصر محمد مرسی.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل: اهداف توسعه جهانی بدون مشارکت زنان به دست نمی‌آیدماریا_فرناندا_ اسپینوزا، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد هشدار داده که بدون مشارکت کامل و رهبری زنان، امیدها برای تحقق سند ۲۰۳۰ در زمینه توسعه پایدار راه به جایی نمی‌برد.
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »

اختصاص 1250 ميليارد تومان تسهیلات براي توسعه حمل و نقل شهر تهرانتفاهمنامه همکاری توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و کاهش آلودگی هوا بین نوراله زاده، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید و پورسیدآقایی، معاون حمل و نقل ترافیک شهردار تهران امضا شد.
منبع: PadDolat - 🏆 18. / 51 ادامه مطلب »

حجت‌الاسلام لواسانی:‌ گویا دستگاه‌ها اجرای عدالت در لواسان را شوخی گرفته‌اند- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimرشتو ۱/ حجت‌الاسلام لواسانی:‌ ویلای خانم نعمت‌زاده حدود ۹۰۰ متر تخلف داشته و تا اول اردیبهشت هم باید تخریب انجام می‌شده اما شاهد تعلل در اجرای قانون هستیم مسئله‌ اصلی جلوگیری از قانون شکنی و شکستن این مقاومت و قلدری در برابر اجرای قانون است لواسان ۲/ امام جمعه لواسان: شهرک باستی‌هیلز با دیوارهای بلند و کلاک نیز دارای تخلفات گسترده هستند لواسان سرریز فساد تهران است و ریشه‌های اصلی فساد را باید در پایتخت جست و جو کرد و به جای جنگیدن با معلول ها باید با علت ها جنگید؛ تخلفات لواسان معلول فساد های صورت گرفته در تهران است
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

هیچ کس در جامعه نباید به خودش اجازه بدهد که قانون را تعطیل یا مخدوش کندرئیس قوه قضائیه گفت: هیچ کس در جامعه نباید به خودش اجازه بدهد که قانون را تعطیل یا مخدوش کند که عدالت مخدوش می‌شود.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

برداشت گلهای آفتابگردان در خرمشهر«برداشت گلهای آفتابگردان در خرمشهر» گل آفتابگردان یکی از محصولاتی است که به مساحت صدهکتار در زمینهای کشاورزی شرکت توسعه نیشکر میرزاخان کوچک خرمشهرکشت شد و پس از رسیدن این محصول هم اکنون برداشت آن آغاز شده است
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

با وجود تحریم‌های نامشروع، پیشرفت چشمگیری در توانمندسازی و برابری مردم داشتیموزیر امور خارجه کشورمان در نشست توسعه پایدار در سازمان ملل با تأکید بر تحولات جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف، تصریح کرد که کشورمان به رغم تحریم‌های نامشروع و یک‌جانبه آمریکا، پیشرفت‌های اساسی در زمینه توانمندسازی و برابری مردم داشته است.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »