سرنگونی هواپیمای اوکراینی, وزیر خارجه کانادا, سپاه پاسداران

سرنگونی هواپیمای اوکراینی, وزیر خارجه کانادا

تردید کانادا درباره روایت ایران از نحوه سرنگونی هواپیمای اوکراینی | DW | 16.12.2020

وزیر خارجه کانادا می‌گوید ادعای ایران درباره هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری اوکراینی به علت خطای انسانی را باور ندارد. یک نهاد مستقل کانادایی ایران را به بی‌پاسخ گذاشتن پرسش‌های کلیدی درباره این حادثه متهم کرد.

16/12/2020 04:37:00 ب.ظ

وزیر خارجه کانادا می‌گوید ادعای ایران درباره هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری اوکراینی به علت خطای انسانی را باور ندارد. یک نهاد مستقل کانادایی ایران را به بی‌پاسخ گذاشتن پرسش‌های کلیدی درباره این حادثه متهم کرد.

وزیر خارجه کانادا می‌گوید ادعای ایران درباره هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری اوکراینی به علت خطای انسانی را باور ندارد. یک نهاد مستقل کانادایی ایران را به بی‌پاسخ گذاشتن پرسش‌های کلیدی درباره این حادثه متهم کرد.

وزیر خارجه کانادا توضیحات مسئولان جمهوری اسلامی که علت شلیک دو موشک پدافند سپاه پاسداران به یک هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال را خطای انسانی عنوان می‌کنند، باورناپذیر خواند.فرانسوا فیلیپ شامپاین، چهارشنبه ۱۶ دسامبر (۲۶ آذر) در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌سی کانادا تاکید کرد شلیک موشک به این هواپیمای مسافربری پرسش‌های زیادی مطرح کرده و باید اجازه داد تحقیقات ادامه یابند.

واکنش آمریکا به اعتراضات ایران: خشونت علیه معترضان را محکوم می‌کنیم و کندی اینترنت را زیرنظر داریم کمپین حقوق بشر: آمریکا و اروپا باید مانع خونریزی بیشتر در ایران شوند | DW | 28.07.2021 مولوی عبدالحمید: ریشه ناآرامی‌ها و چالش‌ها در ندیدن واقعیت‌هاست | DW | 28.07.2021

۱۸ دی ماه سال گذشته یک هواپیمای مسافربری اوکراینی اندکی پس از برخاستن از فرودگاه تهران هدف دو موشک سامانه دفاعی نیروی هوافضای سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد. در این حادثه تمام ۱۷۶ سرنشین هواپیما جان خود را از دست دادند.مسئولان جمهوری اسلامی با وجود شواهد و گزارش‌هایی که اصابت موشک به این هواپیما را علت سقوط آن عنوان می‌کردند و با وجود آگاهی دقیق از علت وقوع حادثه، این گزارش‌ها را به شدت تکذیب می‌کردند و به ارائه اطلاعات خلاف واقع می‌پرداختند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدامیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، با تاخیر سه روزه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی علت این فاجعه را خطای انسانی عنوان کرد و گفت مامور سامانه پدافند هوایی سپاه، هواپیمای مسافربری اوکراینی را"اشتباها موشک کروز تشخیص داده" و به سمت آن شلیک کرده است. headtopics.com

اندکی پیش از اظهارات فرانسوا فیلیپ شامپاین، رالف گودیل، مشاور ویژه جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا با ارائه یک گزارش ۷۹ صفحه‌ای از نتیجه تحقیقات گروهی مستقل، جمهوری اسلامی را متهم کرد که هنوز به بسیاری از پرسش‌های کلیدی پاسخ نداده است.هواپیمای مسافربری به عنوان سپر انسانی؟

سرنگونی هواپیمای اوکراینی چند ساعت پس از عملیات تلافی‌جویانه سپاه پاسداران و شلیک چند موشک به پایگاه مورد استفاده نیروهای آمریکایی و متحدانش در عراق صورت گرفت. این اقدام به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه در حمله پهپادهای آمریکایی نزدیک فرودگاه بغداد رخ داد.

در شب حادثه، سپاه پاسداران به خاطر نگرانی از واکنش نظامی آمریکا به حال آماده باش کامل درآمده بود و سامانه‌های دفاع موشکی در برخی نقاط از جمله اطراف تهران تقویت شده بودند اما پرواز هواپیماهای مسافربری به طور عادی ادامه داشت.برخی منتقدان، جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند که از هواپیماهای غیرنظامی به عنوان سپر انسانی برای جلوگیری از حمله‌های احتمالی آمریکا سوء استفاده کرده است.

در گزارشی که رالف گودیل ارائه کرد از جمهوری اسلامی سوال شده که چرا آسمان ایران در شرایط جنگی همچنان باز مانده و چگونه سیستم رادار این کشور هواپیمای مسافربری را تهدید تلقی کرده است.تنظیم‌کنندگان این گزارش نسبت به جدیت ایران در پیگیری تحقیقات و روشن کردن ابهام‌ها ابراز ناامیدی کرده‌اند. مشاور نخست‌وزیر کانادا و مسئول کمک به بازماندگان هواپیمای سرنگون شده اوکراینی می‌گوید به خاطر نقش داشتن نیروهای نظامی ایران در این حادثه، این کشور نباید مسئول تحقیق درباره این حادثه باشد. headtopics.com

دادستانی آلمان پزشک سوری را به جنایت علیه بشریت متهم کرد؛ تلاش برای عقیم کردن زندانیان یکی از اتهامات او پلیس اصفهان می‌گوید به زنان گواهینامه موتورسیکلت نمی‌دهد؛ کانون مدافعان حقوق بشر واکنش نشان داد شماتت دولت روحانی در آخرین دیدار رسمی از سوی خامنه‌ای؛ تکرار بی‌اعتمادی به غرب

جاستین ترودو  در یک پیام توئیتری قربانیان هواپیمای سرنگون شده اوکراینی را انسان‌های بی‌گناهی خواند که عزیزانشان به"شفافیت، عدالت و مسئولیت‌پذیری عاملان" این حادثه نیاز دارند. او وعده داد که دولت کانادا به همکاری‌های خود برای تحقق خواسته بازماندگان ادامه خواهد داد.

یکی از پرسش‌های بی‌پاسخ مانده، معرفی فردی یا افرادی در سپاه است که فرمان شلیک موشک را صادر کرده‌اند. مسئولان جمهوری اسلامی پیش از این از بازداشت شش نفر در ارتباط با پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی خبر دادند اما به هویت و سمت آنها اشاره‌ای نکرده‌اند.رسیدگی به این پرونده به دادسرای نظامی تهران محول شده است. غلامعباس ترکی، دادستان نظامی‌ استان تهران ۲۴ شهریور گفت که از این افراد سه نفر همچنان بازداشت هستند.

مطابق گزارش‌ها شماری از بازماندگان قربانیان هواپیمای سرنگون شده اوکراینی روز دوشنبه ۲۴ آذر در دادسرای نظامی تهران حضور یافتند و به عدم برخورد با مسئولان این حادثه به شدت اعتراض کردند.جنایتکار خواندن ظریف و حاجی‌زادهپدر مریم ملک، یکی از قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی در دادسرای نظامی به صراحت امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه و محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی را"جنایتکار" خواند و خواستار محاکمه کسانی شد که در شلیک به هواپیمای مسافربری دست و نقش داشته‌اند.

ظریف به خاطر مذاکرات مکرر و بی‌حاصل با همتای اوکراینی خود بارها مورد انتقاد قرار گرفته است. حامد اسماعیلیون، سخنگوی خانواده جان باختگان پرواز ۷۵۲ هفتم اردیبهشت در یک پیام توئیتری در واکنش به یکی از این گفت‌وگوها از ظریف به شدت انتقاد کرد.یکی از اعتراض‌های بازماندگان قربانیان ساقط کردن هواپیما، مشارکت ندادن آنها در جریان تحقیقات این پرونده و ادامه پنهان‌کاری مسئولان در مورد بسیاری از مسائل است. headtopics.com

تماشای ویدیو04:43سخنان پدر مریم ملک، یکی از قربانیان پرواز تهران-کی‌یفاز اظهارات آقای ملک دو فیلم کوتاه در فضای مجازی منتشر شده است. او در بخشی از سخنانش از مسئولان انتقاد کرده که چرا"قائل نیستید ما به عنوان اولیا دم، به عنوان جگرسوخته‌ها به عنوان کسانی که عملا مرده‌های متحرک هستیم در تحقیق و روشن شدن حقایق مشارکت کنیم".

انتقاد از سپردن تحقیق به"جنایتکاران"او با"جنایتکار" خواندن کسانی مانند حاجی‌زاده که در تحقیقات دخالت دارند گفت: «یک مشت آدم جنایتکار چطوری ممکن است در تحقیقات شرکت داشته باشند، چاقو چه جوری ممکن است دسته خودش را ببرد. آیا این امکان‌پذیر است؟ فرمانده هوافضایی که خودش تا مفرق دستش به خون فرزندان ما آلوده است آیا اجازه می‌دهد که تحقیق به درستی انجام شود.»

علت سردرد صبحگاهی چیست؟ | DW | 28.07.2021 بنیاد برومند: ۵۴۰ ایرانی تبعیدی در چهار دهه گذشته ربوده یا کشته شده‌اند | DW | 28.07.2021 صدور احکام سنگین برای معترضان در کوبا | DW | 28.07.2021

پیش از این کانادا و اوکراین بارها از جمهوری اسلامی به خاطر تعلل در انجام تحقیقات و عدم پاسخ‌گویی به پرسش‌های مهم درباره این پرونده به شدت انتقاد کرده‌اند.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدیک دفتر حقوقی مستقر در واشنگتن ۲۵ مهر ماه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که به وکالت از طرف تعدادی از بستگان قربانیان پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین که تابعیت آمریکایی داشتند شکایتی علیه حکومت جمهوری اسلامی به رهبری علی خامنه‌ای و سپاه پاسداران به فرماندهی حسین سلامی ثبت کرده است.

بهمن ماه سال پیش هم یک تیم حقوقی در کانادا از جانب شماری از بازماندگان قربانیان این حادثه شکایتی به دادگاه ارائه کردند و خواستار دریافت یک و نیم میلیارد دلار کانادا (معادل حدود ۱/۱ میلیارد دلار آمریکا) غرامت شدند.بسیاری از بازماندگان قربانیان بارها گفته‌اند، برای آنها شفاف‌سازی درباره جزئیات چگونگی هدف قرار گرفتن این هواپیما و معرفی و مجازات مسئولان این فاجعه بیشتر از دریافت غرامت اهمیت دارد.

ادامه مطلب: DW فارسی »

المپیک2020 | مسیری که پنجمین رشته ورزشی ایران را در تاریخ المپیک به مدال رساند- فیلم گفتگو - مستند تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

والله بخدا. تمام عقلای دنیا الان میدونن که ترودو واین نخست‌وزیر!!!! خودشونم میدونن مرگ اون افراد براشون مهم نیست. اینجوری با این شو دنبال اینند که بگند کانادا کشوری امن وماهم از هرکسی تبعه ما بشه دفاع میکنیم!!!! بجای این غلط کردن ها برند به خلافهای سربازانشون توافغانستان برسند چقدر باج گرفتین که نگین تو جعبه سیاه چی بوده که الان سه ماهه که دستتونه و صداتون در نمیاد.

عجب حرومزاده ای ه. جمهوری اسلامی خودش میگه اشتباهی زدیم. این یارو میگه نه، نزدن هواپیما خودش مرض داشت افتاد. شکر میخوری باور نداری یک هواپیمای مسافربری متعلق به اوکراین در حالا انجام یک سری عملیات نظامی با موشک سپاه سرنگون شد کانادایی‌ها غرامت میخوان از پولهایی که خاوری دزدیده برد کانادا پول بازماندگان را پرداخت کنید دیگه گوه زیادی نخورید همه ما از این اتفاقا ناراحتیم چیکار باید کرد

وزیر خارجه کانادا غلط کرد!😇 خوب باور نداشته باشد! مگر باور او عیار واقعیت های خارجی است؟! این واقعه تاسف بار یک خطای پرسنلی -تحت شرائط خاص امنیتی- بوده که عوامل آن نیز تحت پیگرد قرار دارند و ایران نیز پرداخت غرامت آن بر اساس معیارهای حقوقی بین الملل را پذیرفته است وزیر خارجه کانادا غلط کرد!😇 خوب باور نداشته باشد! مگر باور او عیار واقعیت های خارجی است؟! این واقعه تاسف بار یک خطای پرسنلی -تحت شرائط خاص امنیتی- بوده که عوامل آن نیز تحت پیگرد قرار دارند و ایران نیز پرداخت غرامت بر اساس معیارهای حقوقی بین الملل را پذیرفته است

پایه تحقیقات پیرامون این حادثه هوایی قوانین بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی است و باور/عدم باور وزیر خارجه حاکمیت محفلی کانادا اهمیتی در این مورد ندارد . به شیوه مطلوب صدساله جفتک‌پرانی شبکه جیره‌خواران د.امپراتوری راه را برای لات‌بازی از جایگاه برحق برای شبکه اربابی فراهم کرده است. کیر تو کانادا آخوند کارش فریب است و کانادا هم اختلاس کنندگان را دوست دارد. قضیه این است.

ادعای وزیر خارجه کانادا درباره سقوط هواپیمای اوکراینیادعای وزیر خارجه کانادا : *خطای انسانی نمی‌تواند دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی باشد *طرف مسئول این وضع در حال تحقیق خودش است که بخش عمده آن به طور مخفیانه انجام می‌شود *این هیچ اعتماد و اطمینان را بر نمی‌انگیزد *در مورد هر چیزی که بگویند تحقیق خواهم کرد اربابشون می خواهد سپاه را بعنوان تروریسم معرفی کنه .اینها هم باید یک پارسی کرده باشند خطای انسانی یک موشک شلیک میکنه نه دو موشک. کاملاً حق میگه و هرچی تف زمین و زمانه بر صورت فرمانده کل قوای این مجموعه که فرق موشک و هواپیما رو نمیدونن برای اسرائیل شاخ و شونه میکشن. خطاى انسانى ٤٢ سال پيش بود كه هواپيماى اير فرانس سالم به تهران آمد.

کانادا: ایران نباید تحقیق درباره سقوط هواپیمای اوکراینی را مدیریت کندگزارش مستقل کانادا با بررسی داده‌های ایران در جریان تحقیق درباره این حادثه می‌گوید: «ایران باید استقلال، واقعی و شفاف بودن تحقیقات خود درباره جنبه‌های امنیتی،‌جنایی و غیره در این حادثه را ثابت کند. امری که تاکنون عملا شاهد آن نبوده‌ایم.» کانادا چیکاره هست ،راست میگه در مقابل ترامپ آنقدر ذلیلانه نمی ایستاد و به خبرنگاران جواب میداد و سکوت نمی کرد، کشوری که از خود حقی ندارد و زیر نظر دیگری اداره میشود حق اظهار نظر در مورد ایران باستان ندارد باشه. کانادا هم نباید زیاد گه خوری کند.

«ایرادهای بسیار جدی» کانادا به تحقیق ایران درباره هواپیمای اوکراینی سرنگون شده توسط سپاه پاسداران«ایرادهای بسیار جدی» کانادا به تحقیق ایران درباره هواپیمای_اوکراینی سرنگون شده توسط سپاه_پاسداران خانواده ایرانیان قربانی این سرنگونی هواپیما به تازگی نارضایتی خود را از روند برخورد ایران با این پرونده ابراز کرده اند. ps752justice مدتهاست

خطیب زاده: کانادا بجای جنجال‌های بی‌نتیجه درباره هواپیمای اوکراینی حرفه‌ای رفتار کندسعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص ادعای اخیر بنگاه خبری CBC کانادا در خصوص حادثه تلخ سقوط هواپیمای اوکراینی اظهار داشت: ادعاهای مطرح شده در این مقاله ناصحیح و بی اعتبار است و بسیاری از حرف‌های منتسب به دکتر ظریف از اساس با ادبیات ایشان سازگاری نداشته و ادعای وجود چنین نواری خلاف واقع است. میخوام بدونم از این مسولین کفتار صفت ما کسی این کامنت ها رو میخونه که بفهمن مردم چقد از این وحشی ها بیزارن از_شما_بیزاریم واقعا ! همانطور که شما بودید.

واکنش ایران به ادعای کانادا درباره فایل صوتی ظریفسخنگوی وزارت امور خارجه ایران ادعای رسانه‌ کانادایی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی را «بی اعتبار و ناصحیح» خواند و از دولت کانادا خواست از «شایعه پراکنی و سیاسی کاری» در این قضیه دست بردارد. - خبرگزاری آناتولی