تداوم اعتراضات در میانمار پس از گذشت خونین‌ترین روز با ۳۸ کشته | DW | 04.03.2021

14/12/1399 06:10 ب.ظ

نماینده ویژه سازمان ملل اعلام کرد در موج اعتراضات علیه کودتاگران میانمار در روز چهارشنبه سوم مارس، ۳۸ نفر کشته شدند. با این حال بار دیگر مردم این کشور به خیابان‌ها آمده‌اند. اتحادیه اروپا کمک‌های عمرانی خود را متوقف کرد.

نماینده ویژه سازمان ملل اعلام کرد در موج اعتراضات علیه کودتاگران میانمار در روز چهارشنبه سوم مارس، ۳۸ نفر کشته شدند. با این حال بار دیگر مردم این کشور به خیابان‌ها آمده‌اند. اتحادیه اروپا کمک‌های عمرانی خود را متوقف کرد. در موج اعتراضات روز گذشته چهارشنبه سوم مارس (۱۳ اسفند) ۳۸ نفر با شلیک نیروهای نظامی کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند. از زمان اعتراضات مردمی علیه کودتاچیان نظامی بدین سو، در مجموع ۵۰ نفر با شلیک نظامیان جان خود را از دست داده‌اند.

شمار کشته‌شدگان می‌تواند رو به فزونی بگذارد، زیرا بسیاری از مجروحان در وضعیت بسیار وخیمی به سر می‌برند.

نظامیان این کشور حدود یک ماه پیش رئیس دولت، آنگ سان سو چی را بازداشت کرده و او را در حصر خانگی قرار دادند. شمار زیادی از سیاستمداران و فعالان سیاسی نیز بازداشت شده‌اند. تظاهرکنندگان خواستار آزادی و بازگشت آنگ سان سو چی به رأس دولت هستند.

نظامیان میانمار ادعا می‌کنند که در انتخابات پارلمانی که ماه نوامبر برگزار شد و نیروهای دموکراسی‌خواه به رهبری آنگ سان سو چی به پیروزی رسیدند، تقلب شده است، بی آنکه شواهد و سندی ارائه دهند. به رغم اعتراضات و فشارهای بین‌المللی علیه اعمال خشونت در مقابل تظاهرکنندگان معترض، حاکمان نظامی به برخوردهای خشونت‌آمیز علیه مردم ادامه می‌دهند با این امید که بتوانند به اعتراضات گسترده پایان دهند.مانگ سانگ‌کا، یکی از رهبران اعتراضات در صفحه فیسبوک خود نوشته است: «با وجود تیراندازی‌های بیرحمانه، ما ادامه خواهیم داد، بی‌آنکه حتا یک روز در آن وقفه ایجاد شود.» headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

با وجود کشته‌های بسیار در میانمار بار دیگر مردم معترض علیه کودتاچیان نظامی به خیابان‌ها آمدند. در یانگون، ماندالای و شهرهای کوچک بار دیگر مردم این کشور به اعتراضات خود ادامه دادند. در بسیاری از شهرها، مردم در خیابان‌ها سنگربندی کرده‌اند.

در موج اعتراضات روز گذشته چهارشنبه سوم مارس (۱۳ اسفند) ۳۸ نفر با شلیک نیروهای نظامی کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

از زمان اعتراضات مردمی علیه کودتاچیان نظامی بدین سو، در مجموع ۵۰ نفر با شلیک نظامیان جان خود را از دست داده‌اند. شمار کشته‌شدگان می‌تواند رو به فزونی بگذارد، زیرا بسیاری از مجروحان در وضعیت بسیار وخیمی به سر می‌برند.

نظامیان این کشور حدود یک ماه پیش رئیس دولت، آنگ سان سو چی را بازداشت کرده و او را در حصر خانگی قرار دادند. شمار زیادی از سیاستمداران و فعالان سیاسی نیز بازداشت شده‌اند. تظاهرکنندگان خواستار آزادی و بازگشت آنگ سان سو چی به رأس دولت هستند.

نظامیان میانمار ادعا می‌کنند که در انتخابات پارلمانی که ماه نوامبر برگزار شد و نیروهای دموکراسی‌خواه به رهبری آنگ سان سو چی به پیروزی رسیدند، تقلب شده است، بی آنکه شواهد و سندی ارائه دهند.

به رغم اعتراضات و فشارهای بین‌المللی علیه اعمال خشونت در مقابل تظاهرکنندگان معترض، حاکمان نظامی به برخوردهای خشونت‌آمیز علیه مردم ادامه می‌دهند با این امید که بتوانند به اعتراضات گسترده پایان دهند.مانگ سانگ‌کا، یکی از رهبران اعتراضات در صفحه فیسبوک خود نوشته است: «با وجود تیراندازی‌های بیرحمانه، ما ادامه خواهیم داد، بی‌آنکه حتا یک روز در آن وقفه ایجاد شود.»

بر پایه تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در روز پنجشنبه ۴ مارس در شبکه‌های اجتماعی، مردم در سراسر کشور با دسته‌های گل یاد قربانیان را گرامی داشتند.سفارت آلمان در یانگون و دیگر سفارتخانه‌های کشورهای غربی به نشانه سوگواری، در صفحه فیسبوک خود تصویر پروفایل خود را با عکس سیاه منتشر کردند.

سفارت آمریکا در پایین این تصویر نوشته است: «دیدن خاموشی زندگی این همه انسان در میانمار، قابل تحمل نیست. (...) شلیک به سوی غیرنظامیان انزجارآور است.»به گزارش خبرگزاری رویترز، در میان نیروهای پلیس میانمار مقاومت در قبال برخورد خشن نیروهای انتظامی با مردم، نیز خود را نشان می‌دهد. سه مأمور پلیس به هند فرار کرده و از این کشور پناه خواسته‌اند.

استفن لالریناوما، بازرس پلیس ایالت میزورام هند در این رابطه گفت: «این مأموران پلیس میانمار گفته‌اند که از سوی حاکمان نظامی دستورهایی دریافت کرده‌اند که نمی‌توانند از آن پیروی کنند. به همین دلیل از مأموریت خود فرار کرده‌اند.» این سه تن روز چهارشنبه سوم مارس از مرز میان دو کشور گذشته و وارد خاک هند شدند.اتحادیه اروپا با بالا گرفتن خشونت‌های کودتاچیان علیه مردم معترض در میانمار، کمک‌های عمرانی خود به این کشور واقع در جنوب شرقی آسیا را متوقف کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کمیسیون اتحادیه اروپا با اعلام این خبر گفته است این کمک‌های مالی می‌توانند از سوی کودتاگران نظامی مورد سوءاستفاده قرار گیرند. این کمک‌ها به طور معمول از جمله برای مدارس و توسعه عمرانی کشاورزان روستایی در نظر گرفته شده است. میزان این کمک‌ها در طول چندین سال سر به چند صد میلیون یورو می‌زند.

یک نماینده تجاری در ژنو در این زمینه گفت که اتحادیه اروپا به سازمان تجارت جهانی اطلاع داده که کلیه همکاری‌های عمرانی که می‌توانسته کمکی برای نظامیان باشد، متوقف شده‌اند.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهان"سلام سه انگشتی" نیز به یکی دیگر از نمادهای معترضان کودتای نظامی در میانمار تبدیل شده است. این نشانه برگرفته از یک فیلم علمی – تخیلی است که نماد مقاومت در برابر دیکتاتوری به شمار می‌رود و پیشتر در برخی دیگر از کشورهای جنوب شرق آسیا، مانند تایلند نیز به کار رفته بود.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهان"من نمی‌توانم نفس بکشم"؛ این جمله‌ای بود که در تابستان ۲۰۲۰ در پی کشته شدن جورج فلوید، سیاهپوست آمریکایی توسط پلیس خبرساز شد. در سراسر جهان تظاهرات گسترده‌ای در اعتراض به تبعیض نژادی و خشونت پلیس برگزار شد. در این تجمعات و اعتراضات بود که شرکت‌کنندگان به نشانه اعتراض زانو زدند تا همبستگی خود را به قربانیان تبعیض نژادی نمایش دهند.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهاندر قرن نوزدهم میلادی مشت گره‌کرده سمبل جنبش کارگری بود و بعدها به یکی از سمبل‌های جنبش‌ سیاهپوستان در آمریکا بدل شد. در اعتراضات گسترده‌ای که در تابستان ۲۰۲۰ جریان داشت، تظاهرکنندگان پرچم‌هایی با این نماد نیز به همراه داشتند.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهانامروز بسیاری از اعتراضات از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی جریان دارند. در روسیه می‌توان نمونه‌هایی از این روند را یافت. برای نمونه هشتگی تحت عنوان"ناراحت نباش، پایان خوشی خواهیم داشت" وجود دارد و افراد با پوشیدن لباسی قرمز و پست کردن آن در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند همبستگی خود را با آلکسی ناوالنی نشان دهند. یولیا ناوالنی (تصویر) در روز اعلام محکومیت او لباسی قرمز به تن داشت.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهانروسری سپید نماد آنان است؛ نماد مادرانی که از سال ۱۹۷۷ بدین‌سو همواره در میدان مایو در شهر بوئنوس آیرس گرد هم می‌آیند. آنان از نظامیان پیشین و هم اکنون از مقام‌های رسمی دولت آرژانتین جویای سرنوشت فرزندان مفقودشده خود هستند. در دوران دیکتاتوری نظامی در آرژانتین حدود ۱۵ هزار نفر"ناپدید شدند"؛ گم‌شدگانی که دستگیر و شکنجه شدند و سرانجام به قتل رسیدند.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهاندستمالی سبزرنگ نمادی بود که طرفداران قانونی شدن سقط جنین در آرژانتین به کار می‌بردند. البته این رنگ تا اندازه‌ای هم به سمبل حقوق بشر و مبارزه در راه برابری حقوق زن و مرد بدل شده است. در دسامبر ۲۰۲۰ بود که پارلمان آرژانتین با قانونی شدن سقط جنین موافقت کرد و جهان شاهد به راه افتادن موجی سبز در آمریکای لاتین بود.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهانپس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد ۱۳۸۸ در اکثر شهرهای ایران اعتراضات گسترده‌ای در اعتراض به نتایج اعلام‌شده صورت گرفت. معترضان حکومت جمهوری اسلامی را متهم می‌کردند که محمود احمدی‌نژاد را با تقلب در انتخابات در مقام خود ابقا کرده است. نماد این مخالفان رنگ یا شال سبز بود. این اعتراضات با برخورد خشنوت‌آمیز نیروهای امنیتی روبرو شد. در جریان این جنبش شمار زیادی کشته و هزاران نفر دستگیر شدند.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهاندر سال ۲۰۱۸ فرانسه شاهد اعتراضات گسترده‌ای بود که در مخالفت با سیاست‌های امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور شکل گرفت. راه پیوستن به جنبش"جلیقه‌زردها" ساده بود: پوشیدن یک جلیقه زردرنگ، قرار گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی و پیوستن به تجمعات. این جنبش که از لایه​‌های اجتماعی مختلفی شکل گرفت، فاقد تشکیلات بود و از هیچ حزبی پیروی نمی‌کرد. جریان‌های سیاسی چپ و راست افراطی در این جنبش مشارکت داشتند.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهاندر سال ۲۰۱۴ بسیاری از شهروندان هنگ‌کنگ که خواهان دموکراسی بیشتر بودند، راهی خیابان‌ها شدند. این جنبش به"انقلاب چتر‌ها" شهرت یافت، چون معترضان برای حفاظت خود از نور خورشید، اسپری فلفل و باتوم پلیس چتر به همراه داشتند.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهاناعتراضات شهروندان بلاروس علیه نتایج اعلام‌شده انتخابات ریاست جمهوری در ماه اوت ۲۰۲۰ و انتخاب دوباره آلکساندر لوکاشنکو، با برخورد خشونت‌آمیز نیروهای دولتی روبرو شد. زنان بلاروس در واکنش به این سرکوب با پیراهن‌های سفید و گل‌ (به‌ویژه گل‌های سفیدرنگ) به شکل مسالمت‌آمیز به اعتراضات خود ادامه دادند."گل بهتر از گلوله است" یکی از شعارهای آنان بود.

روایتی تصویری از نمادها و رنگ‌های جنبش‌های اعتراضی در جهانپرتغال نزدیک به نیم قرن در دیکتاتوری نظامی به سر برد. تحت حکومت ژنرال کارمونا و بعدها ژنرال سالازار که تا سال ۱۹۷۴ ادامه داشت، شکنجه، سانسور و سرکوب حاکم بود تا اینکه بخشی از ارتش توانست قدیمی‌ترین دیکتاتوری اروپا را سرنگون کند. در آن زمان شهروندان لیسبون در لوله‌های تفنگ‌های سربازان گل میخک فرو می‌کردند تا شادی خود از انقلابی بدون خونریزی را ابراز کنند. این انقلاب به"انقلاب میخک" شهرت دارد.