تحریم احتمالی بورس تهران توسط دولت ترامپ چه تبعاتی خواهد داشت؟

22/08/1399 03:47 ب.ظ

تحریم احتمالی بورس تهران توسط دولت ترامپ چه تبعاتی خواهد داشت؟ این گزارش را بخوانید 🔽

اخبار غیررسمی از احتمال قرار گرفتن بورس تهران در شمار شرکت‌های تحریمی حکایت دارد؛ اما اعمال این تحریم با توجه به میزان فعالیت سرمایه‌گذاران خارجی در این بورس، وابستگی سامانه معاملاتی آن به شرکت‌های خارجی و نیز سطح تعاملات بین‌المللی آن چقدر تاثیرگذار خواهد بود؟ با این حال، بورس تهران به دلیل ثبت بازدهی بالا طی سال‌های اخیر، برای برخی سرمایه‌گذاران خارجی که توان مدیریت ریسک افت ارزش ریال را در مقابل ارزهای معتبر جهانی داشته‌اند، جذاب شده است.

بر اساس آمار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ایران در حال حاضر کدهای معاملاتی سرمایه‌گذاران خارجی حدود ۲هزار و ۴۶۷ نفر است؛ در حالی که مجموع کدهای بورسی به ۲۱ میلیون و ۱۷۳هزار کد رسیده است. این بدان معناست که تنها نزدیک به ۱ صدم درصد از کدهای صادر شده برای سرمایه‌گذاران در اختیار خارجی‌هاست.

بهادر بیژنی، مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به پایگاه خبری بورس۲۴ گفته که ارزش سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه ایران حدود ۲ هزار میلیارد تومان است. این رقم شامل سرمایه‌گذاری افراد و نهادها با منشاء خارجی است، فارغ از این که ملیت غیر ایرانی داشته یا نداشته باشند.

بر پایه نرخ دلار ۲۷ هزارتومانی، ارزش سرمایه‌گذاری خارجی در بورس تهران نزدیک به ۷۴ میلیون دلار است. با توجه به ارزش جاری بازار سهام تهران که در حال حاضر ۱۷۸ میلیارد دلار است، سهم سرمایه خارجی در آن معادل رقم ناچیز ۴ صدم درصد است؛ رقمی که با حذف احتمالی آن بورس تهران با افت محسوسی مواجه نخواهد شد. headtopics.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

بهترین تبعاتش پاره شدن کون ، یورونیوز، مرکل، کل اروپا از دم، کس مرگورینی، بگذریم از توله های مادر جنده اخوندی، و عن خورهای رژیم در خارجه، ترامپ دستور اعدام بده شخصا تک تک عرزشی و رژیمی همه را خفه میکنم،‌کونت پاره و کونت پاره، یورونیوز جاکش، مادر جنده، دمت گاییده، مادر، خواهرتونم يك ديوانه زنجيري ترامپ تا به حالا دست به هرچی زده رفته بالا به نظر شما اگر به بورس دست بزنه چی میشه؟

ببند در گاله رو

مدیرعامل بورس استانبول که تحریم های ایران را نقض کرده بود، از مقام خود استعفا داد🔺مدیرعامل بورس استانبول که تحریم های ایران را نقض کرده بود، از مقام خود استعفا داد خبرگزاری آناتولی در حالی از استعفای هاکان آتیلا خبر داده که انتظار می رود که یک دادگاه فدرال در آمریکا، او را امسال محاکمه کند

اولین تحریم دولت بایدن علیه ایران؛ دو بازجوی سپاه تحریم شدند | DW | 10.03.2021دولت جو بایدن برای اولین بار دو بازجوی سپاه پاسداران را تحریم کرد. گفته شده است که این دو نفر 'در شکنجه زندانیان در ایران مشارکت داشته‌اند'. این دو عضو سپاه و خانواده‌های آنها حق ورود به خاک آمریکا را ندارند. باشه نمیرن آمریکا 🤣🤣🤣 خسته نباشین واقعا این اراذل بهترین جا براشون ایرانه اینجا براشون بهشته آمریکا بیان چیکار کنن؟ به سلامتی تحریماتون ته کشید؟؟

«کجا تحریم را بی‌اثر کردیم؟»|ماجرای 14ساله بنزین در ایران؛ از واردکننده بزرگ تا صادرات به ونزوئلا/ چرا ترامپ از تحریم بنزین منصرف شد؟- اخبار نفت و انرژی - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnimگزارش کجا تحریم را بی‌اثر کردیم؟ | چرا ترامپ از تحریم بنزین منصرف شد؟ کشوری که ۱۴ سال پیش یکی از بزرگترین واردکنندگان بنزین بود و تحریم‌کنندگان گزینه تحریم را روی میز گذاشتند، امروز به کمک متخصصان داخلی صادرکننده بنزین شد .... ولی هنوز از تولید تراشه کارت ملی عاجز است یه نابغهء قرن داداش میخوایم یه املت درست کنیم یه استکان روغن نداری بدی قرض؟

کنگره آمریکا تحریم ترکیه را تصویب کرد- اخبار ترکیه و اوراسیا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimکنگره آمریکا تحریم_ترکیه را تصویب کرد در لایحه بودجه نظامی آمریکا طرح تحریم ترکیه به دلیل خرید و استفاده از سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه لحاظ شده که احتمالاً تنها صنایع نظامی وابسته به ریاست جمهوری و رئیس آن را هدف قرار خواهد داد

گزارش تسنیم| لوازم خانگی، صنعتی که «تحریم» را شکست داد/ تحقق «جهش تولید» در اوج تحریم، از داخلی‌سازی 90درصد تا صرفه‌جویی ارزی 3میلیارد دلاری- اخبار صنعت و تجارت - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnimصنعت لوازم خانگی این روزها تجریه موفقی از کم اثر کردن تحریم را پیش روی مسئولان گذاشته است، وقتی در شدیدترین تحریم‌ها، تولید تا 45درصد و داخلی سازی تا 90درصد افزایش و مصارف ارزی تا 3 میلیارد دلار کاهش یافته و 60درصد بازار را از خارجی ها پس گرفتیم.

مطابق اخبار غیررسمی، دولت آمریکا در تدارک تحریم بورس تهران به دلیل فعالیت برخی شرکت‌های پیشتر تحریم شده در این بازار است؛ شرکت‌های فعال در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، معادن و فلزات و فناوری اطلاعات و ارتباطات. اما بورس تهران در چارچوب تعاریف موجود یک بورس بین‌المللی نیست و تابلوی معاملاتی آن نه بر پایه دلار یا ارزهای معتبر دیگر بلکه بر مقیاس ریال ایران فعال است. همچنین نه شرکت‌های عضو آن در تابلوی بورس‌های خارجی درج شده و نه سهام شرکت‌های بین‌المللی همزمان با معاملات بورس‌های جهانی در تالار آن مبادله می‌شود.

با این حال، بورس تهران به دلیل ثبت بازدهی بالا طی سال‌های اخیر، برای برخی سرمایه‌گذاران خارجی که توان مدیریت ریسک افت ارزش ریال را در مقابل ارزهای معتبر جهانی داشته‌اند، جذاب شده است.بر اساس آمار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ایران در حال حاضر کدهای معاملاتی سرمایه‌گذاران خارجی حدود ۲هزار و ۴۶۷ نفر است؛ در حالی که مجموع کدهای بورسی به ۲۱ میلیون و ۱۷۳هزار کد رسیده است. این بدان معناست که تنها نزدیک به ۱ صدم درصد از کدهای صادر شده برای سرمایه‌گذاران در اختیار خارجی‌هاست.

بهادر بیژنی، مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به پایگاه خبری بورس۲۴ گفته که ارزش سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه ایران حدود ۲ هزار میلیارد تومان است. این رقم شامل سرمایه‌گذاری افراد و نهادها با منشاء خارجی است، فارغ از این که ملیت غیر ایرانی داشته یا نداشته باشند.

بر پایه نرخ دلار ۲۷ هزارتومانی، ارزش سرمایه‌گذاری خارجی در بورس تهران نزدیک به ۷۴ میلیون دلار است. با توجه به ارزش جاری بازار سهام تهران که در حال حاضر ۱۷۸ میلیارد دلار است، سهم سرمایه خارجی در آن معادل رقم ناچیز ۴ صدم درصد است؛ رقمی که با حذف احتمالی آن بورس تهران با افت محسوسی مواجه نخواهد شد.

سیل تحریم‌ها علیه ایران در روزهای پایانی ترامپ؛ «هر هفته یک تحریم»سامانه معاملاتی بورس تهران در سال ۱۳۸۶ از شرکت فرانسوی آتوس (Atos) خریداری شد و در سال ۱۳۸۷ به بهره‌برداری رسید اما این شرکت با آغاز دور نخست تحریم‌های غرب علیه اقتصاد ایران، ارائه خدمات پشتیبانی خود را متوقف کرد. پس از برجام این سامانه توسط شرکت فرانسوی بروزرسانی شد ولی با خروج آمریکا از برجام و آغاز دور تازه تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، توسعه این سامانه همزمان با افزایش حجم معاملات بورس تهران بار دیگر متوقف شد.

تلاش بورس تهران برای جلب مشارکت شرکت‌های سوئدی نیز راه به جایی نبرد تا تولید سامانه بومی توسط شرکت فناوری بورس تهران در دستور کار قرار گیرد؛ اقدامی که با وجود تحمیل برخی اخلال‌ها و توقف گاه و بیگاه معاملات همچنان معاملات روزانه بورس تهران را پابرجا نگاه داشته است.عضویت در فدراسیون جهانی بورس‌ها

تعلیق عضویت بورس تهران در فدراسیون جهانی بورس‌ها (WFE) که در دور نخست تحریم‌های غرب علیه ایران رخ داده بود، در سال ۱۳۹۵ و پس از منعقد شدن توافق هسته‌ای ایران با گروه کشورهای ۱+۵ متوقف شد.

عضویت در فدراسیون جهانی بورس‌ها که حدود ۱۰۰ عضو دارد، امکان مشاهده و تطبیق اطلاعات و شاخص‌های بورس تهران را با سایر بورس‌های جهان فراهم می‌کند و بیشتر به عنوان یک ماخذ برای بررسی سرمایه‌گذاران خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نهاد بین‌المللی گذشته از رصد و انتشار مجموعه اطلاعات مربوط به معاملات بورس‌های عضو، نتایج مطالعات خود را برای افزایش کارآیی بازارهای سرمایه در اختیار اعضای خود قرار می‌دهد.

بنابراین با توجه به سطح پایین فعالیت سرمایه‌گذاران خارجی در بورس تهران، لغو دوباره عضویت بورس تهران در فدراسیون جهانی بورس‌ها چندان تاثیری بر فعالیت این بورس که بیشتر بر جذب سرمایه‌های داخلی استوار است، نخواهد داشت.