گزارش تسنیم| لوازم خانگی، صنعتی که «تحریم» را شکست داد/ تحقق «جهش تولید» در اوج تحریم، از داخلی‌سازی 90درصد تا صرفه‌جویی ارزی 3میلیارد دلاری- اخبار صنعت و تجارت - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnim

02/10/1399 03:22:00 ب.ظ

لوازم خانگی، صنعتی که تحریم را شکست داد وقتی در شدیدترین تحریم‌ها، تولید تا ۴۵ درصد و داخلی سازی تا ۹۰ درصد افزایش و مصارف ارزی تا ۳ میلیارد دلار کاهش یافته و ۶۰ درصد بازار را از خارجی‌ها پس می‌گیریم

صنعت لوازم خانگی این روزها تجریه موفقی از کم اثر کردن تحریم را پیش روی مسئولان گذاشته است، وقتی در شدیدترین تحریم‌ها، تولید تا 45درصد و داخلی سازی تا 90درصد افزایش و مصارف ارزی تا 3 میلیارد دلار کاهش یافته و 60درصد بازار را از خارجی ها پس گرفتیم. وضعیت اقتصادی کشور و کاهش درآمدهای نفتی بیش از هر زمان دیگری لزوم توجه به توسعه تولیدات غیر نفتی را آشکار کرده است.

در همین زمینه صنعت لوازم خانگی یکی از صنایعی است که با تنوع محصولات و پتانسیل بالا می تواند پس از نفت، بزرگترین صنعت سودآور کشور محسوب شود. اگرچه طبق آمار و ارقام صنعت لوازم خانگی در جایگاه سوم صنایع کشور و بعد از صنعت خودرو قرار دارد، اما این دو صنعت به لحاظ ساختاری تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. صنعت خودرو، یک صنعت حمایت شده با سپر تعرفه‌ای بسیار بالا است که سطح بهره‌وری و کیفیت محصولات آن قابل قیاس با روند جهانی نیست. اما بسیاری از تولیدکنندگان صنایع لوازم خانگی حتی در بدترین شرایط نیز تا حد مناسبی خود را با استانداردهای جهانی انطباق داده‌اند.

به گفته کارشناسان، در صنعت لوازم خانگی گازسوز، داخلی‌سازی بیش از 90 درصدی اتفاق افتاده است. پایین‌ترین میزان داخلی‌سازی مربوط به تلویزیون است که 35 درصد بوده و البته در اکثر کشورهای تولیدکننده تلویزیون نیز داخلی سازی به همین اندازه است، زیرا"ماژول" که بالاترین ارزش را در بین قطعات متشکله تلویزیون دارد، تنها توسط سه برند بزرگ در جهان تولید می‌شود.

ادامه مطلب:
خبرگزاری تسنیم 🇮🇷 »
Loading news...
Failed to load news.