بولیوی, اوو مورالس

تاکید دوباره مورالس بر پیروزی در انتخابات: کودتا در حال انجام است

تاکید دوباره مورالس بر پیروزی در انتخابات بولیوی: کودتا در حال انجام است

23/10/2019 05:59:00 ب.ظ

تاکید دوباره مورالس بر پیروزی در انتخابات بولیوی : کودتا در حال انجام است

اوو مورالس ، رئیس جمهوری بولیوی روز چهارشنبه بار دیگر مدعی شد که در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شده است و مخالفان را به تلاش هماهنگ برای کودتا متهم کرد.

طبق آخرین آراء شمارش و اعلام شده که شامل ۹۷ درصد آراء شرکت کنندگان در انتخابات است، مورالس ۴۶.۴۹ درصد آراء را کسب کرده و با فاصله ۹.۵ درصدی از نفر دوم انتخابات پیشتاز است. اگر این رقم به ۱۰ درصد برسد انتخابات به دور دوم کشیده نمی‌شود.به‌موجب قانون اساسی و مقررات انتخاباتی بولیوی، برای پیروزی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری لازم است که یکی از نامزدها اکثریت مطلق (بیش از ۵۰ درصد آرا) را کسب کند یا اینکه حداقل ۴۰ درصد آرا را به خود اختصاص دهد به شرط اینکه با نزدیکترین رقیب ۱۰ درصد اختلاف داشته باشد.

قوم مرا رها کن؛ شعار موج تازهٔ اعتراضات علیه نتانیاهو در اسرائيل درخواست وزارت ارتباطات برای رفع فیلتر توییتر ماکت ناو غرق شده سپاه پاسداران، عبور و مرور کشتی‌ها را در معرض خطر قرار داده است

معترضان زمانی که تلاش رئیس جمهوری چپ گرا را برای «رای سازی» دیدند در شهر لاپاز پایتخت بولیوی و بیرون از شعب رای گیری اقدام به اعتراض کردند.یک کودتا در حال انجام است. پیش از این، راست گراها با حمایت بین‌المللی خود را برای کودتا آماده کرده بودند

اوو مورالسرئیس جمهوری بولیویآقای مورالس، صبح امروز در دفتر ریاست جمهوری در لاپاز از خشونت‌ها انتقاد و آن را متوجه مخالفانی کرد که به گفته او «خارجی‌ها از آن‌ها حمایت می‌کنند».وی گفت: «یک کودتا در حال انجام است. پیش از این، راست‌گراها با حمایت بین‌المللی خود را برای کودتا آماده کرده بودند.»

ناآرامی در بولیوی پس از توقف ۲۴ ساعته در شمارش آراء در اواخر روز یکشنبه آغاز شد. در آن زمان آقای مورالس مدعی شد که حزب او در انتخابات پیروز شده این در حالی است که اعداد اولیه نشان می‌داد که دو رقیب اصلی به دور دوم انتخابات راه یافته‌اند.این اتفاق‌ها باعث شده است که شماری از دولت‌های خارجی نسبت به صحت آراء ابراز نگرانی کنند.

کارلوس مسا از حزب «جبهه انقلابی چپ» (سوسیال دموکرات) بولیوی اعلام کرد این نتایج را نخواهد پذیرفت.اعتصاب سراسری در بولیویاز سوی دیگر مخالفان دولت بولیوی روز چهارشنبه در اعتراض به نتایج این انتخابات مناقشه برانگیز اعلام اعتصاب عمومی کردند.نمایندگان سازمان‌های جامعه مدنی از شش منطقه بولیوی از درخواست‌ها برای گسترس اعتصاب‌ها حمایت کردند. سانتا کروز که به‌عنوان بزرگترین شهر بولیوی شناخته می‌شود روز سه‌شنبه به‌عنوان نخستین شهر اعلام اعتصاب کرد.

طبق اعلام سازماندهندگان، این اعتصاب‌ها از نیمه شب سه‌شنبه آغاز شد و «تا زمان احترام به دموکراسی و خواست شهروندان ادامه پیدا می‌کند.»اوو مورالس از سال ۲۰۰۶ به‌عنوان نخستین بومی چپ‌گرا در مقام رئیس جمهوری، قدرت را در بولیوی در دست دارد. وی در انتخابات سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ با کسب بیش از ۵۰ درصد آرا و در همان دور نخست به ریاست جمهوری برگزیده شد. مورالس در سال ۲۰۱۶ با برگزاری یک رفراندوم، خواستار لغو محدودیت زمانی ریاست جمهوری یک فرد شد. با وجود مخالفت ۵۱ درصد مشارکت‌کنندگان در رفراندوم با پیشنهاد آقای مورالس، دادگاه قانون اساسی بولیوی به نفع طرح رئیس جمهوری این کشور رای داد تا اوو مورالس بتواند برای چهارمین بار پیاپی در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود. در صورت پیروزی دوره چهارم ریاست جمهوری او در سال ۲۰۲۰ آغاز و تا سال ۲۰۲۵ ادامه خواهد یافت.

با وجود انتقادها به سیاست‌های محیط زیستی و از جمله چهار برابر کردن زمین‌های زیرکشت و دامن زدن به روندن سوزاندن جنگل‌ها، عملکرد اقتصادی آقای مورالس در مبارزه با فقر و افزایش چشمگیر رشد اقتصادی از سوی بسیاری از ناظران داخلی و بین‌المللی مورد تائید و تقدیر قرار گرفته است.

اتهام بنیاد مستضعفان به سپاه، ارتش و روسای جمهور ایران: املاک ۲۰۰ میلیارد تومانی مردم را تصاحب کردند - BBC News فارسی بیانیه مشترک وزارت خارجه آمریکا: دولت هنگ کنگ نامزدهای ردصلاحیت شده را تایید و انتخابات را هرچه زودتر برگزار کند وزیر اطلاع‌رسانی لبنان ضمن عذرخواهی از معترضان لبنانی استعفا کرد ادامه مطلب: euronews فارسی »

انتخابات پارلمانی در کانادا؛ سرنوشت جاستین ترودو در گرو انتخابات دوشنبه انتخابات پارلمانی در کانادا؛ سرنوشت جاستین ترودو در گرو انتخابات دوشنبه جاستین ترودو رهبر حزب لیبرال در حالی دوره قبل به پیروزی رسید که بعد از چند جنجال و رسوایی سیاسی، اکنون نگران شکست در انتخابات است. ایکاش این خائن به ایرانیها زودتر گورش را گم میکرد. پفیوز کانادا را لانه دزدان جمهوری اسلامی کرده است.

فیسبوک می‌گوید چهار کارزار دخالت روسیه و ایران در انتخابات آمریکا را خنثی کرده است♦️فیسبوک می‌گوید چهار کارزار دخالت روسیه و ایران در انتخابات آمریکا را خنثی کرده است ⚡️مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیسبوک، اعلام کرد که این شرکت موفق شده است چند کمپین روسیه و ایران که به قصد دخالت در انتخابات آمریکا تشکیل شده بودند را خنثی کند. hey ksadjadpour were you part of 'Mullah's influence' FB founder is talking about? HeshmatAlavi دم ایران گرم ولی خبر دروغه. خدایی خیلی شاخ شدیم دمگون گرم

خشونت در بولیوی به دنبال اعلام پیروزی ایوو مورالس در انتخاباتبه دنبال اعلام پیروزی ایوو مورالس در انتخابات ریاست‌جمهوری بولیوی ، خشونت‌هایی در چندین شهر این کشور گزارش شده است. رقیب آقای مورالس گفته است پیروزی او را به رسمیت نخواهد شناخت.

ایران بقا در شرایط تحریم را خوب بلد است/ مذاکرات سرانجام اتفاق می‌افتد/ حضور آمریکا در خلیج فارس یک نمایش نظامی است/ تهران می‌تواند در مذاکره با ریاض امتیاز بگیرداستاد دانشگاه آلابامای جنوبی در گفت‌وگو با ایلنا: ایران بقا در شرایط تحریم را خوب بلد است/ مذاکرات سرانجام اتفاق می‌افتد/ حضور آمریکا در خلیج فارس یک نمایش نظامی است/ تهران می‌تواند در مذاکره با ریاض امتیاز بگیرد

ترامپ: آمریکا به کردها تعهدی نداده است که تاابد در سوریه بماندرییس‌جمهوری آمریکا: آمریکا هرگز به کردها تعهد نداده تا ابد از آنها حمایت کند نیروهای آمریکایی در مرحله نخست به مناطق دیگر منتقل می‌شوند اما در نهایت به آمریکا باز خواهند گشت در صورتی که ترکیه رفتار درستی در سوریه نداشته باشد با تحریم رو به رو می‌شود ترامپ تاجرپیشه در اصل یک پوکرباز سیاسی است! شاید آب زیر کاه ترین رییس جمهور آمریکا!! بگفته خودش خاورمیانه را به حال خودش وا میگذاریم زیرا جنگهای قبیله ای اینها صدها سال است جریان دارد.. این بشر فکرهای شیطنت بار در سر دارد که آغازش با کردهای سوریه و ترکیه بود.. یادداشت متعاقبا...

پامپئو: ترامپ در صورت لزوم آماده استفاده از 'زور' علیه ترکیه استپمپئو: ترامپ در صورت لزوم آماده استفاده از 'زور' علیه ترکیه است وزیر خارجه آمریکا اظهار کرد، دونالد ترامپ درصورت لزوم آماده است علیه ترکیه به دلیل اقداماتش در سوریه 'اعمال زور' کرده و از 'قدرت نظامی' استفاده کند.