بیانیه مشترک انجمن‌های مستندسازان: همکارانمان را آزاد کنید | DW | 16.05.2022

26/02/1401 12:39 ب.ظ

سه انجمن فعال در سینمای مستند ایران در بیانیه‌ای مشترک خواستار آزادی مینا کشاورز و فیروزه خسروانی شدند. آنها همچنین خواستار 'روند رسیدگی و تعیین تکلیف کاملا شفاف و علنی در کوتاه ترین زمان ممکن' شده‌اند.

سه انجمن فعال در سینمای مستند ایران در بیانیه‌ای مشترک خواستار آزادی مینا کشاورز و فیروزه خسروانی شدند. آنها همچنین خواستار 'روند رسیدگی و تعیین تکلیف کاملا شفاف و علنی در کوتاه ترین زمان ممکن' شده‌اند. سه انجمن فعال در سینمای مستند ایران در بیانیه‌ای مشترک خواستار آزادی مینا کشاورز و فیروزه خسروانی شدند. آنها همچنین خواستار"روند رسیدگی و تعیین تکلیف کاملا شفاف و علنی در کوتاه ترین زمان ممکن" شده‌اند.

سه انجمن فعال در سینمای ایران بیانیه‌ای صادر کرده‌ و خواستار"اعلام روشن دلایل بازداشت" همکاران خود و"آزادی فوری آنها" شده‌اند.

امضاکنندگان این بیانیه همچنین خواهان"از میان برداشتن فضای آکنده از ترس و ناامنی مدام، از زندگی و کار فیلمسازان مستند به عنوان بخش مهمی از تاریخ‌نگاری کشور" شده‌اند. این بیانیه که به امضای هیئت مدیره‌های سه انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، انجمن مستندسازان سینمای ایران و انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند رسیده ، روز ۲۵ اردیبهشت‌ماه منتشر شده است.

۲۰ اردیبهشت‌ خبر بازرسی گسترده خانه و محل کار برخی از مستندسازان و بازداشت دو تن از آنان به نام‌های مینا کشاورز و فیروزه خسروانی منتشر شد. در بیانیه سه انجمن فعال در سینمای مستند ایران آمده است: «در چند روز گذشته به خواست وکلا و خانواده‌های این عزیزان از هرگونه واکنش عمومی، حتی در حد اطلاع‌رسانی خودداری کردیم.

ادامه مطلب:
dw_persian »

سه تروریست دیگر در شمال عراق از پای درآمدندوزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که سه تروریست دیگر طی عملیات‌ قفل پنجه در شمال عراق از پای درآمدند. - خبرگزاری آناتولی

سه فلسطینی در حمله نظامیان اسرائیل زخمی شدندسه فلسطینی در حمله نظامیان اسرائیل زخمی شدند به گزارش خبرگزاری رسمی فلسطین «وفا»، نیروهای اسرائیلی با استفاده از گلوله و گاز اشک‌آور به شهرک کفرقدوم از توابع قلقیلیه کرانه باختری رود اردن حمله کردند.

رشد ۸۲ درصدی سود خالص شرکت نفت عربستان در سه ماهه اول ۲۰۲۲بخش اعظم این رشد مربوط به جهش قیمت نفت در بازارهای جهانی و بخش دیگر مربوط به افزایش تولید نفت و بهبود حاشیه سود پالایشگاه‌های آرامکو است.

زاغری در دیدار با نخست‌وزیر بریتانیا: به‌دلیل اشتباه تو سال‌ها در زندان بودمنازنین زاغری راتلکیف، زندانی سابق دوتابعیتی ایرانی – بریتانیایی، پس از خروج از ایران و در اولین دیدار با بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، او را عامل اینهم سندی دیگر که زاغری هیچ ربطی به MI6 روباه پیر نداره! عجب پتیاره ای هستش! خودش رفته کشور خودش بعد از اعلام پناهندگی گرفتنش بعد رشوه دادن ولش کردن الان طلبکاره! این آحمق زاغری گوه خورده که ایران رفته بود و حالا شکایت دارد حکومت بریتانیا پول زیاد به آخوند های کودکش رشوت داده است بخاطر آزادی این آحمق

افزایش شمار کشته‌شده‌ها در دور تازه اعتراض‌ها در ایرانبنا بر گزارش منابع محلی، شهروندی به نام «مرتضوی» شب گذشته در اعتراضات فارسان به ضرب گلوله‌ نیروهای امنیتی به شدت مجروح و به بیمارستان منتقل شده است. گزارش‌هایی از کشته شدن شهروندی دیگر به نام حمید قاسمپور هم در فارسان منتشر شده است. اخبار_ایران کشور ایرانیان باید ازجاهلان اوباشان ملاها و دزدان شرکای اشرارفرقه فارسیسم غاصب ایران گرفته شود حکومت حقیقی حقوقی ایرانیان با خردمندان و متخصصین ملتهای ایرانیان تشگیل و بنیان شود وگرنه این حکومت فرقه فارسیسم نه علوم حقیقی ایرانیانرا برسمیت خواهدشناخت نه علوم علمی منطقی جهانی را بله اگر کشته شده بودن شما خودتون پاره میکردید که خوش رقص باشید در پیش اربابان خود کلا شما نمی توانید از ملت ما سواستفاده کنید لذا چیزی نمونده ملت ایران نتیجه این همه سختی را با یک عمر راحتی ببیند بعدا به حساب همه شما رسیدگی می شودمخصوصا ان رانت خواران خدا را شکر اخبار تون جعلی و همه چی اینجا آروم

پدرانگی در کلانتری؛ قاضی تو بگو ما کجا همدیگر را در آغوش بگیریم؟در مواردی که والدین با تنش از هم جدا می‌شوند، پدر، کودک خود را تا سن مورد نظر باید در کلانتری یا بهزیستی ملاقات کند. انتخاب این مکان به عهده قاضی است. حقوق‌_کودکان شهروند‌خبرنگار

بیانیه مشترک انجمن‌های مستندسازان: همکارانمان را آزاد کنید

سه انجمن فعال در سینمای مستند ایران در بیانیه‌ای مشترک خواستار آزادی مینا کشاورز و فیروزه خسروانی شدند. آنها همچنین خواستار"روند رسیدگی و تعیین تکلیف کاملا شفاف و علنی در کوتاه ترین زمان ممکن" شده‌اند.سه انجمن فعال در سینمای ایران بیانیه‌ای صادر کرده‌ و خواستار"اعلام روشن دلایل بازداشت" همکاران خود و"آزادی فوری آنها" شده‌اند.

امضاکنندگان این بیانیه همچنین خواهان"از میان برداشتن فضای آکنده از ترس و ناامنی مدام، از زندگی و کار فیلمسازان مستند به عنوان بخش مهمی از تاریخ‌نگاری کشور" شده‌اند.

این بیانیه که به امضای هیئت مدیره‌های سه انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، انجمن مستندسازان سینمای ایران و انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند رسیده ، روز ۲۵ اردیبهشت‌ماه منتشر شده است.

۲۰ اردیبهشت‌ خبر بازرسی گسترده خانه و محل کار برخی از مستندسازان و بازداشت دو تن از آنان به نام‌های مینا کشاورز و فیروزه خسروانی منتشر شد.

در بیانیه سه انجمن فعال در سینمای مستند ایران آمده است: «در چند روز گذشته به خواست وکلا و خانواده‌های این عزیزان از هرگونه واکنش عمومی، حتی در حد اطلاع‌رسانی خودداری کردیم.»اما به نوشته امضاکنندگان بیانیه،"به رغم وعده‌ها"، با گذشت پنج روز از بازداشت‌ها، نه"چشم‌اندازی روشن" از وضعیت مستندسازان بازداشتی وجود دارد و نه"توضیحی رسمی درباره بازداشت‌ها و نحوه رسیدگی" به آنها.

امضاکنندگان تاكید می‌کنند که از جمله"نگران گرفتار شدن همکاران‌ خود در هزارتوی سوءتفاهم‌های فزاینده سیاسی" هستند. آنها در این بیانیه خواستار"طی روند رسیدگی و تعیین تکلیف شفاف و علنی در کوتاه‌ترین زمان ممکن" شده‌اند.

مینا کشاورز، یکی از مستندسازان بازداشت شده. یکی از اثرهای این فیلمساز،"هنر در خطر زندگی‌کردن" درباره زنان قربانی خشونت خانگی‌ است

سه انجمن منتشرکننده این بیانیه، همچنین خواستار"بازگرداندن وسایل و لوازم کاری و شخصی" همه همکاران خود شده‌اند. بنا بر گزارش‌های منتشرشده، در بازرسی‌های خانه‌ و محل کار دست‌کم ده تن از مستندسازان ایران، وسایل آنها از جمله گوشی‌های همراه، هاردها، لپ‌تاپ‌ها و برخی وسایل کاری بدون توضیح رسمی ضبط شده است.همچنین شماری از سینماگران و فعالان عرصه فرهنگ و هنر در ایران نیز روز شنبه (۲۴ اردیبهشت) با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی مستندسازان بازداشت شده شدند.

در این بیانیه که به امضای ده‌ها تن از فیلمسازان و کنشگران گستره‌ی فرهنگ و هنر رسیده، با اشاره به"هجوم نیروهای امنیتی به محل زندگی و کار چند تن از فیلم‌سازان" آمده است: «در همه این سال‌ها نه تنها سانسورگسترده، بلکه دخالت نهادهای امنیتی در حوزه‌ی سینما، امنیت شغلی سینماگران را به پایین‌ترین سطح ممکن رسانده است.»

"رادیوگرافی یک خانواده" یکی از ساخته‌های فیروزه خسروانی

آنها اینگونه عملکرد نهادهای امنیتی را"آشکارا به زیان امنیت ملی و در تضاد با آزادی بیان و حقوق ملت، مصرح در قانون اساسی" دانسته‌اند.جعفر پناهی، محمد رسول‌اف، علی مصفا، کتایون ریاحی، علیرضا داوودنژاد و حمید نعمت الله و دیگر امضاکنندگان بیانیه‌"خواهان آزادی همه زندانیان عقیده و گستره فرهنگ و هنر از جمله سینماگران مستندساز" شده‌اند.

در هفته‌‌های گذشته عرصه بر فعالان حوزه فرهنگ و هنر تنگ‌تر شده است. علاوه بر فشار فزاینده بر معلمان و فعالان صنفی فرهنگیان و دستگیری‌ها در این عرصه، اهالی هنر و سینما هم از این فشارها مصون نبودند. در کنار مینا کشاورز و فیروزه خسروانی، ریحانه طراوتی، عکاس و فیلمبردار و شیلان سعدی، مستندساز نیز از دیگر کسانی بودند که روزهای گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.