بیانیه غیرمنتظره اتحادیه اروپا؛ حفظ برجام با چشمان بسته

25/06/1399 02:55:00 ب.ظ

دو روز پس از مرگ مشکوک نوید_افکاری، کشتی‌گیر زندانی در ایران که به گفته مقام‌های قضایی اعدام شده، سخنگوی «اتحادیه اروپا» با انتشار بیانیه‌ای که روایت قوه قضاییه را تایید می‌کند، این رخداد را محکوم کرد. گزارش فرامرز داور👇 آن_سوی_خبر راستی_آزمایی برجام

با مفروض گرفتن صحت ادعاهای قوه قضاییه جمهوری اسلامی تنها اعدام او را محکوم کرده و گفته است موضوع را در مذاکرات مربوط به حقوق بشر با مقام‌های جمهوری اسلامی پیگیری می‌کند.

بیانیه اتحادیه اروپا توسط سخن‌گوی آن و نه «جوزف بارل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه، صادر شده، با این همه جمهوری اسلامی واکنشی در این حد را هم تحمل نکرده و و رسانه‌های دولتی و وابسته به سپاه پاسداران، آن را دخالت در امور داخلی ایران توصیف کرده‌اند. وزارت خارجه دولت «حسن روحانی» سفیر آلمان در تهران را که سرنوشت نوید افکاری را «تکان‌دهنده» توصیف کرده بود، احضار کرده و «روزنامه جوان»، وابسته به سپاه، خواستار اخراج او شده است.

واکنش‌های تند جمهوری اسلامی در این موارد در حالی است که نظام حاکم بر ایران درباره مسائل حقوق بشری سایر کشورها به غیر از چین و برخی از شرکای سیاسی خود، با شدیدترین تعابیر و در سطوح عالی ابراز نظر می‌کند، اما بیانیه کم‌جان و غلط‌اندازی همانند بیانیه اتحادیه اروپا را غیر قابل قبول می‌داند.

هر چند مسائل مرتبط با حقوق بشر از سال‌های ابتدای تاسیس جمهوری اسلامی موضوع دائمی مذاکرات ایران و اروپا بوده‌اند، اما واقعیت این است که این گفت‌وگوها معطوف به نتیجه ملموسی نبوده‌اند و هیچ‌گاه ثمربخشی آن‌ها در اولویت اصلی اتحادیه اروپا قرار نداشته است. headtopics.com

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

بیانیه گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد: اعدام نوید افکاری فراقضایی و خودسرانه بودصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

بیانیه باشگاه پرسپولیس درمورد پرونده شکایت برانکو/ احتمال بسته شدن موقت 'پنجره' وجود داردباشگاه پرسپولیس: پنجره نقل و انتقالات بسته شد، نگران نشوید! بیانیه باشگاه پرسپولیس: صریح، شفاف و صادقانه به اطلاع هواداران فهیم پرسپولیس می رسانیم احتمال بسته شدن موقت پنجره نقل و انتقالات باشگاه ظرف امروز و فردا وجود دارد اما جای نگرانی نیست برانکو

اتحادیه اروپا: اعدام نوید افکاری را به شدیدترین وجه محکوم می‌کنیمدر بیانیه اتحادیه اروپا درباره اجرای حکم اعدام نوید افکاری آمده است: «حقوق بشر جنبه‌ای محوری از تعامل ما با ایران باقی خواهد ماند.»

پارلمان بریتانیا لایحه جانسون برای بازنگری برکسیت را به رای می‌گذاردپارلمان بریتانیا روز دوشنبه ۱۴ سپتامبر (۲۴ شهریور) طرح تازه بوریس جانسون نخست‌وزیر این کشور را که با بخش‌هایی از توافق برکسیت با اتحادیه اروپا در تعارض است به رای خواهد گذاشت.

جوزپ بورل: همسایه‌های اتحادیه اروپا در آتش فرو رفته‌اندآقای بورل در گفتگو با روزنامه فایننشال تایمز گفت که در ده ماه گذشته، همسایه‌های اتحادیه اروپا از لیبی تا بلاروس با شعله هایی از آتش مواجه بوده‌اند.

جانسون خواهان حمایت پارلمان برای حفظ یکپارچگی بریتانیا در مقابل اتحادیه اروپا شدنخست‌وزیر انگلستان از نمایندگان پارلمان این کشور خواست تا از لایحه «بازار داخلی» برای بی‌اثر کردن تجزیه بریتانیا توسط اتحادیه اروپا حمایت کنند. - خبرگزاری آناتولی