بوریس جانسون و دو چالش بزرگ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا | DW | 20.08.2019

29/05/1398 01:06 ب.ظ

فرصت زیادی تا موعد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی نمانده است. این در حالی است که پرسش‌های اصلی همچنان بی‌پاسخ مانده‌اند. نخست‌وزیر جدید بریتانیا خواستار تجدید مذاکره با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت شده است.

فرصت زیادی تا موعد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی نمانده است. این در حالی است که پرسش‌های اصلی همچنان بی‌پاسخ مانده‌اند. نخست‌وزیر جدید بریتانیا خواستار تجدید مذاکره با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت شده است. این در حالی است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا مذاکرات دوباره بر سر برگزیت را الزامی نمی‌بینند. روز ۳۱ اکتبر، موعد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا فرا می‌رسد.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید بریتانیا اعلام کرده است که این کشور در موعد تعیین شده، اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.جانسون تاکید کرده است که عدم کسب توافق با اتحادیه اروپا نیز مانعی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نخواهد بود. موضوعی که مخالفان بسیاری حتی در خود بریتانیا دارد. پافشاری جانسون برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در موعد تعیین شده در شرایطی صورت می‌‌گیرد که برای بسیاری از پرسش‌های اصلی، پاسخی وجود ندارد.مهم‌ترین پرسش ناظر بر چالش برگزیت مربوط به مرز بین اتحادیه اروپا و بریتانیا است. موضوعی محوری که از آن به عنوان"بک‌استاپ" یاد می‌شود. این همان پرسشی است که سرانجام باعث شکست ترزا می، نخست وزیر پیشین بریتانیا و کناره‌گیری او شد.

موضوع"بک‌استاپ" بر سر تعیین مرز است. در صورت عدم کسب توافق دو امکان بیشتر برای کشیدن این خط مرزی وجود ندارد. یا باید این مرز از میان خاک ایرلند بگذرد و ایرلند شمالی را از جمهوری ایرلند جدا کند، یا باید بین ایرلند شمالی و بریتانیا کشیده شود.

ادامه مطلب:
dw_persian »

مرکل: آلمان برای خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا آماده استنخست وزیر بریتانیا تهدید کرده است که کشورش با توافق یا بدون توافق با اتحادیه اروپا روز ۳۱ اکتبر از این اتحادیه خارج می شود.

خروج بدون توافق بریتانیا احتمالا به 'کمبود سوخت، مواد غذایی و دارو' منجر می‌شوددر اسناد متعلق به دولت بریتانیا که به بیرون درز کرده، نسبت به تبعات خروج بدون توافق این کشور از اتحادیه اروپا هشدار داده شده و گفته شده که بریتانیا ممکن است با کمبود سوخت، مواد غذایی و دارو مواجه شود. همزمان قرار است بوریس جانسون، نخست‌وزیر در ملاقات با رهبران اتحادیه اروپا بر ضرورت توافقی جدید تاکید کند.

سفر به بریتانیا و اتحادیه اروپا با برکسیت بدون توافق چگونه خواهد بود؟در عین حال مصوب شده که از سال ۲۰۲۱ میلادی شهروندان بریتانیا برای سفر به اتحادیه اروپا باید رقم ۷ یورو برای دریافت آنلاین اجازه ورود پرداخت کنند

تاکید آلمان بر لزوم خروج انگلستان همراه با توافق از اتحادیه اروپا

مرکل: آلمان برای بریگزیت بدون توافق آمادگی داردصدراعظم آلمان امروز (یک‌شنبه) تأکید کرد که کشورش برای خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا آمادگی دارد.

اعظم خضری جوادی از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر به زندان و شلاق محکوم شداعظم خضری جوادی از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر به زندان و شلاق محکوم شد این فعال کارگری به احکام تکمیلی مانند «محرومیت استفاده از گوشی هوشمند و اقلام مشابه» و «ممنوعیت عضویت در احزاب و گروه‌ها و دستجات سیاسی و اجتماعی» نیز محکوم شده است.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نامه‌ای برای دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا ارسال کرده و بر خواست خود مبنی بر تجدید مذاکرات بین اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر خروج این کشور از این اتحادیه تاکید کرده است.

این در حالی است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا مذاکرات دوباره بر سر برگزیت را الزامی نمی‌بینند.

روز ۳۱ اکتبر، موعد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا فرا می‌رسد. بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید بریتانیا اعلام کرده است که این کشور در موعد تعیین شده، اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.جانسون تاکید کرده است که عدم کسب توافق با اتحادیه اروپا نیز مانعی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نخواهد بود. موضوعی که مخالفان بسیاری حتی در خود بریتانیا دارد. پافشاری جانسون برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در موعد تعیین شده در شرایطی صورت می‌‌گیرد که برای بسیاری از پرسش‌های اصلی، پاسخی وجود ندارد.مهم‌ترین پرسش ناظر بر چالش برگزیت مربوط به مرز بین اتحادیه اروپا و بریتانیا است. موضوعی محوری که از آن به عنوان"بک‌استاپ" یاد می‌شود. این همان پرسشی است که سرانجام باعث شکست ترزا می، نخست وزیر پیشین بریتانیا و کناره‌گیری او شد.

موضوع"بک‌استاپ" بر سر تعیین مرز است. در صورت عدم کسب توافق دو امکان بیشتر برای کشیدن این خط مرزی وجود ندارد. یا باید این مرز از میان خاک ایرلند بگذرد و ایرلند شمالی را از جمهوری ایرلند جدا کند، یا باید بین ایرلند شمالی و بریتانیا کشیده شود.

اتحادیه اروپا و ساکنان دو ایرلند مخالف آن هستند که این مرز بین دو ایرلند شمالی و جنوبی کشیده شود. بریتانیا نیز مخالف آن است که مرز بین ایرلند شمالی و مابقی بریتانیا کشیده شود.

تا روز ۳۱ اکتبر کمی بیش از دو ماه فرصت باقی است و بریتانیا هنوز پاسخ روشنی برای این معضل بزرگ ندارد.

پرسش دوم، ناظر به حق اقامت آن دسته از شهروندان اتحادیه اروپا می‌شود که در خاک بریتانیا سکونت دارند. آیا این شهروندان می‌باید خاک بریتانیا را ترک کنند؟بوریس جانسون تهدید کرده است که هرگاه اتحادیه اروپا تن به مذاکره مجدد بر سر مسائل مورد اختلاف ندهد، بریتانیا بدهی‌ها و الز‌ام‌های مالی خود به اتحادیه اروپا را پرداخت نخواهد کرد.

نخست‌وزیر بریتانیا در عین حال گفته است که در صورت عدم کسب توافق بین بریتانیا و اتحادیه اروپا، آن دسته از شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا که اخیرا به بریتانیا آمد‌ه‌اند، باید خاک این کشور را ترک کنند. به این ترتیب، سایر شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا که سا‌ل‌ها در بریتانیا سکونت داشته‌اند، می‌توانند در این کشور بمانند.

این در حالی است که به باور تحلیلگران تفاوت قائل شدن بین او دو دسته از شهروندان کشورهای اروپایی ساکن بریتانیا از منظر حقوقی مشکلات اجرایی خواهد داشت.

سخنگوی دولت بریتانیا گفته است که موازین و مقررات جدیدی برای سفر شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا به بریتانیا تصویب خواهد شد. سکونت خارجیان در بریتانیا از این پس همچون مدل استرالیا بر اساس سیستم امتیازدهی خواهد بود.

در بریتانیا الزام ثبت ساکنان وجود ندارد. بر اساس ارزیابی‌ها بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بریتانیا سکونت دارند که از آن بین تنها یک میلیون نفر رسما اقامت خود را ثبت کرده‌اند. بر اساس اظهارات وزیر کشور بریتانیا تغییر آشکاری تا پایان سال ۲۰۲۰ در این وضعیت روی نخواهد داد. همین موضوع نیز بر پیچیدگی معضل اقامت در بریتانیا خواهد افزود.

نخست‌وزیر بریتانیا در عین حال تاکید کرده است که این کشور به‌رغم محدود بودن فرصت موجود، آمادگی برداشتن گام‌های سریع را دارد. بوریس جانسون در ارتباط با برگزیت ظرف روزهای آینده برای دیدار با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئيس جمهوری فرانسه، عازم برلین و پاریس خواهد شد.

دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا ضمن تایید خبر دریافت نامه بوریس جانسون، از ابراز نظر پیرامون این نامه خودداری کرده است.