بروس کارور بوینتون، پیشگام جنبش حقوق مدنی در ایالات متحده، در ۸۳ سالگی درگذشت

07/09/1399 05:11:00 ب.ظ

بروس کارور بوینتون، پیشگام جنبش حقوق مدنی در ایالات متحده، در ۸۳ سالگی درگذشت بوینتون با وجود نقش محوری‌اش، به اندازه دیگر چهره‌های جنبش حقوق مدنی در ایالات متحده چندان شناخته شده نیست. پدر و مادر او هر دو از اولین کنشگران جنبش حقوق مدنی بودند.

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. هنک سندرز، سناتور سابق ایالتی و دوست بوینتون، روز سه شنبه این خبر را تأیید کرد. بوینتون ۶۰ سال پیش برای ورود به بخش ویژه سفیدپوستان رستوران یک ایستگاه اتوبوس در ایالت ویرجینیا که تفکیک نژادی شده بود، دستگیر شد.

این اتفاق یک رشته واکنش‌ها را در پی داشت که در نهایت به لغو قانون «جیم کرو» در جنوب ایالات متحده منجر شد. بوینتون بازداشت خود را به دادگاه تجدیدنظر برد تا کار به دیوان عالی ایالات متحده و منع تفکیک نژادی ایستگاه‌های اتوبوس و کارزار «سواران آزادی» بکشد.

بوینتون با وجود نقش محوری‌اش، به اندازه دیگر چهره‌های جنبش حقوق مدنی در ایالات متحده چندان شناخته شده نیست. پدر و مادر او هر دو از اولین کنشگران جنبش حقوق مدنی بودند. مادر او، املیا بوینتون رابینسون، در تظاهرات سال ۱۹۶۵ به شدت کتک خورده بود. او پنجاه سال بعد از سوی باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا، مورد تقدیر قرار گرفت.

بوینتون سال ۱۹۵۸ زمانی که دانشجوی حقوق دانشگاه هاوارد در شهر واشنگتن بود سوار اتوبوسی به مقصد آلاباما شد. در آن زمان با وجودی که بر مبنای قانون فدرال تفکیک نژادی در سفرهای بین ایالتی منع شده بود در ایالت‌های جنوبی امکانات عمومی شامل ایستگاه‌های اتوبوس تفکیک نژادی بودند. headtopics.com

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »
Loading news...
Failed to load news.

۴۲ هزار نفر در معرض خطر سیل در پی تخریب سد کاخوفکا؛ عملیات تخلیه در جریان است

سد و نیروگاه آبی «کاخوفکا» واقع در جنوب اوکراین بامداد روز سه‌شنبه ۶ ژوئن بر اثر انفجاری تخریب و آب پشت سد به مناطق پیرامون آن سرازیر شد. سیل بسیاری از شهرها و روستاهای منطقه خرسون را درنوردیده و زندگی هزاران نفر مختل شده است. ادامه مطلب >>