بدرقه دولت روحانی به سبک خامنه‌ای؛ تحقیر و نکوهش در آخرین روزها

28/07/2021 10:24:00 ب.ظ

راستی_آزمایی

رهبر جمهوری اسلامی امروز چهارشنبه ششم مرداد ۱۴۰۰ در آخرین دیدار با اعضای هیات دولت، دولت روحانی را نقد کرد و ضمن انتقاد از اعتماد آن به غرب گفت: «دولت آینده باید از این تجربه استفاده کند.» راستی_آزمایی گزارش EhsanMehrabi7👇

رهبر جمهوری اسلامی دولت حسن روحانی را با تحقیر بدرقه کرد و حتی در جلسه پایانی با اعضای دولت نیز دست از نکوهش آن‌ها برنداشت. رفتار او با دولت روحانی در نشست آخر، نامهربانه‌تر از رفتارش با دولت «محمود احمدی‌نژاد» و حتی دولت «محمد خاتمی» بود. 

رفتار آیت‌الله خامنه‌ای با دولت روحانی مسبوق به سابقه است. دولت محمد خاتمی نیز با ناکامی در توافق اتمی به پایان رسید. او در پایان دولت «اصلاحات» دستور داد پلمب تاسیسات اتمی برداشته شود که عملا توافق اتمی با اروپا نابود شد. و گفتچندی پیش، «وال استریت ژورنال» گزارش داد که ایران در مذاکرات احیای برجام در وین می‌خواهد بندی در توافق گنجانده شود که خروج احتمالی امریکا از توافق را مشروط به تایید سازمان ملل متحد کند و در واقع، تضمین دهد که از توافق خارج نمی‌شود. دادن این تضمین از دیدگاه خود مقامات جمهوری اسلامی نیز چندان ممکن نیست. چرا که توافق اتمی، توافق بین دولت‌ها است، نه قانون تصویب شده در مجالس.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

شماتت دولت روحانی در آخرین دیدار رسمی از سوی خامنه‌ای؛ تکرار بی‌اعتمادی به غرب🔺شماتت دولت روحانی در آخرین دیدار رسمی از سوی خامنه‌ای؛ تکرار بی‌اعتمادی به غرب ▪️ خامنه‌ای در این دیدار گفت: هرجا شما موضوعات را به توافق با غرب و با آمریکا کردید، آنجا ماندید، نتوانستید پیش بروید. چون آنها کمک نمیکنند دیگر، دشمن‌اند دیگر. حتما عاقا بايد پاشون روى چهار پايه باشه خسته نشن؟!! هموطن_بپاخیز و در برابر این رژیم خونخوار و فاسد بایست دادخواه باش سکوت_کافیست قیام_تا_سرنگونی نه_به_جمهوري_اسلامي مرگ_بر_خامنه_ای_لعنت_بر_خمینی این عادت رژیمه اول حکم ریاست جمهوری را تایید ودرآخر بجای تشکر اززحمات آن را به زیر میکشد این تجربه 42ساله این رژیم آدمکش است اعتماد نکنیم

همتی: دولت روحانی به‌دلیل کسری هنگفت بودجه به چاپ بی‌رویه پول روی آورده استعبدالناصر همتی، رئیس پیشین بانک مرکزی و نامزد شکست خورده انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران، نسبت به روند انتشار پول بی‌پشتوانه با هدف تامین کسری بودجه امثال میخوان چه گوهی بخورن بورس رو که پارسال ریدن دیگه چی مونده به قول اون یارو باید منتظر تورمی باشیم که تا حالا ندیدیم اینام که در ریدمان فقط خوبن ،از ونزوئلا هم بیشتر میرینن تو اقتصاد

در این دولت معلوم شد اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد/ عملکرد دولت آقای روحانی در بخش‌های مختلف یکسان نبودرهبر انقلاب فرمودند: هم هرجایی که کارهایتان را منوط کردید به غرب ناموفق ماندید، هرجایی که بدون اعتماد به غرب، خودتان قد علم کردید و حرکت کردید،‌ موفق شدید. وقتی حکومت ایران لیاقت ترکیه و ازربایجان را ندارد تا درمقابل صلیبچیهای استعمارجهانی ایستادگی کند در انحصار آنها نباشد بایستی کشور را هرچه سریعتر به اختیار ملتهای ایرانیان گذاشت کشور به هویت و مدنیت بزرگ مشترک علوم طبیعی خردمندانه ملتهای موسسان ایران ایرانیان ده هزارساله برگردد

خامنه‌ای خطاب به روحانی: معلوم شد اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد | DW | 28.07.2021در آخرین دیدار با دولت دوازدهم، خامنه‌ای درباره مذاکرات وین و موضوع رفع تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به برجام اظهار نظر کرد. خامنه‌ای گفت که تجربه دولت دوازدهم تایید رویکرد او نسبت به همکاری با کشورهای غربی بوده است.

من به آینده کشور بسیار امیدوارم/ دولت و مجلس باید به اولویت ها توجه داشته باشندنشست کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی با رئیس جمهور منتخب بعد از ظهر امروز سه شنبه با حضور حدود ۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس برگزار شد. امیدواری چون نفهمی اگه ذره ای درک از شرایط داشتی میفهمیدی هیچ امیدی وجود نداره آینده ملا ابراهیم رییسی و دیگر ملاها با خانواده هاشون از صدقه سری این انقلاب ایران سفره انقلاب براشون خیلی عالی بوده چون گدا شاه شدند و شاهان افسانه ای در ایران و جهان زندگی می کنند خوب آینده برای اینها مشخص است عالی است هر رییس جمهور آمده همه ملا بودند خوش اند دیگه البته بگم یه وقت پشت سرم صفحه نگذارید چون زمان ۴۲ سال پیش اول انقلاب خمینی گفت حکومت شاه برود حالا ۴۲ سال گذشته مردم ایران متوجه شدند حکومت ملاها حکومتی است که جهان منطقه ایران را نابود کرده ۵۰ درصد جهان نابود شده مردم ایران می گویند حکومت ملاها نمی خواهیم چقدر حرفه این موضوع

سخنگوی دولت روحانی: نباید برای ادامه تحریم‌ها «بهانه» دادسخنگوی دولت روحانی: نباید برای ادامه تحریم‌ها «بهانه» داد حسن روحانی ماه گذشته در سخنانی از نبودن هماهنگی میان قوای سه گانه برای حل و فصل پرونده‌هایی مانند تحریم‌های هسته‌ای ابراز ناخشنودی کرد. ⬇️ بیشتر بخوانید:

رهبر جمهوری اسلامی امروز چهارشنبه ششم مرداد ۱۴۰۰ در آخرین دیدار با اعضای هیات دولت، دولت روحانی را نقد کرد و ضمن انتقاد از اعتماد آن به غرب گفت: «دولت آینده باید از این تجربه استفاده کند.دیدار اعضای دولت روحانی با آیت الله علی خامنه‌ای - چهارشنبه ۶ مرداد/ منبع سایت خامنه‌ای در ایران به مناسبت هفته دولت،‌ کابینه حسن روحانی در آخرین دیدار رسمی این‌چنینی، با آیت الله علی خامنه‌ای دیدار کرد.هشدار داد و ادامه این روند را باعث تبعات سیاسی و اجتماعی گسترده برای کشور دانست.به گزارش ایلنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در آخرین دیدار رییس جمهور و دولت دوازدهم با ایشان، با تبریک عید سعید غدیر به عموم مسلمانان به ویژه ملت عزیز ایران، فرصت خدمت به مردم را نعمتی الهی دانستند و گفتند: برای شکر این نعمت باید از همه توان برای پیشبرد اهداف انقلاب استفاده کرد.

»  آیت‌الله «علی خامنه‌ای» با انتقاد و گلایه، از دولت حسن روحانی خداحافظی کرد. آیا این رفتار رهبر جمهوری اسلامی مسبوق به سابقه است و دولت‌های پیشین را نیز با گلایه، تحقیر و نکوهش بدرقه کرده است؟ *** رهبر جمهوری اسلامی دولت حسن روحانی را با تحقیر بدرقه کرد و حتی در جلسه پایانی با اعضای دولت نیز دست از نکوهش آن‌ها برنداشت. یک تجربه را من به خصوص یادداشت کرده‌ام. رفتار او با دولت روحانی در نشست آخر، نامهربانه‌تر از رفتارش با دولت «محمود احمدی‌نژاد» و حتی دولت «محمد خاتمی» بود.» Advertisement رئیس پیشین بانک مرکزی از بی تفاوتی دولت و مجلس نسبت به کسری عظیم بودجه کشور گفته و اظهار داشت: «در اواخر سال 1399نیز تاکید کردم که منابع بودجه 1400 غیر واقعی است و کسری زیادی دارد و تامین افزایش حدود 100 درصدی هزینه‌های بودجه 1400 نسبت به سال قبل امکان پذیر نیست.  آیت‌الله خامنه‌ای بار دیگر دولت را به دلیل اعتماد به غرب نکوهش کرد و گفت اقدامات دولت در برخی از دیگر حوزه‌ها نیز برخلاف انتظاراتش بوده است.. رهبر جمهوری اسلامی در ماه‌های پایان دولت روحانی اجازه نداد مذاکرات احیای «برجام» به نتیجه برسند تا این دولت بدون به دست آوردن هیچ امتیازی، به کار خود پایان دهد. حضرت آیت الله خامنه‌ای لزوم استفاده از تجربه های دولت های یازدهم و دوازدهم در آینده را خاطرنشان کردند و افزودند: یک تجربه بسیار مهم در این دوران عبارت است از بی‌اعتمادی به غرب که آیندگان باید از آن استفاده کنند.

شاید «ابراهیم رئیسی» امیدوار بود که مذاکرات در ابتدای آغاز به کار دولتش به نتیجه برسند و او پول‌های حاصل از توافق دوباره را صاحب شود. آیندگان باید از این تجربه استفاده کنند.» همتی همچنین عدم توافق در مذاکرات اتمی وین و ادامه تحریم ها را باعث فروپاشی اقتصادی کشور دانست و خاطرنشان کرد: «از دیگر سو وجود بلاتکلیفی و تعلل در تصمیم‌گیری بین دو دولت دوازدهم و سیزدهم چه در چشم‌انداز مذاکرات و چه در نحوه تامین بودجه ریالی و ارزی مورد نیاز کشور، در حال دمیدن بر تنور افزایش خلق نقدینگی است که معیشت مردم را با چالش جدی مواجه خواهد کرد. اینک اما گویا توافق به سرعت ممکن نیست. رفتار آیت‌الله خامنه‌ای با دولت روحانی مسبوق به سابقه است.در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمیدهد. دولت محمد خاتمی نیز با ناکامی در توافق اتمی به پایان رسید.» همتی همچنین به وجود صدها هزار میلیارد تومان تسهیلات تکلیفی در بودجه 1400 اشاره کرد که به معنای پرداخت رانت مالی از سوی مقامات دولتی به طرف‌های معینی تعبیر شد. او در پایان دولت «اصلاحات» دستور داد پلمب تاسیسات اتمی برداشته شود که عملا توافق اتمی با اروپا نابود شد. چون آنها کمک نمیکنند دیگر، دشمن‌اند دیگر. رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: امریکایی‌ها در زبان و وعده می‌گویند تحریم‌ها را بر می‌داریم اما تحریم‌ها را برنداشتند و برنمی‌دارند، ضمن آنکه شرط هم می‌گذارند و می‌گویند که باید در همین توافق جمله‌ای بگنجانید که بعداً درباره برخی موضوعات صحبت شود و گرنه توافقی نخواهیم داشت.

  او اصرار داشت که این اقدام در دولت محمد خاتمی انجام شود و نه در دولت محمود احمدی‌نژاد تا دولت اصلاحات عملا نتواند در حوزه هسته‌ای با توافق کار خود را پایان ببرد. آیت‌الله خامنه‌ای سال ۱۳۸۶ با افتخار از این اقدام خود دفاع کرد و گفت : «من همان وقت در جلسه مسوولین گفتم اگر چنان‌چه بخواهند به این روند مطالبه پی‌درپی ادامه بدهند، من خودم وارد میدان می‌شوم. حتی او و باراک اوباما یکبار تلفنی گفتگو کردند. همین کار را هم کردم. بنده گفتم که این روند عقب‌نشینی باید متوقف و تبدیل شود به روند پیش‌روی و اولین قدمش هم باید در آن دولتی انجام بگیرد که این عقب‌نشینی در آن دولت انجام گرفت و همین کار هم شد. دولت جو بایدن در ماههای اخیر چند دور مذاکره غیر مستقیم با جمهوری اسلامی برای بازگشت به برجام داشت که تاکنون به نتیجه‌ای منتهی نشده است.» علی خامنه‌ای در سخنان روز چهارشنبه ششم مرداد ۱۴۰۰با دولت حسن روحانی، تقصیر به نتیجه نرسیدن مذاکرات وین را به گردن امریکا انداخت و گفت ایالات متحده حاضر نشده‌ است تضمین دهد که از توافق جدید خارج نمی‌شود. رهبر انقلاب اسلامی در پایان خطاب به رئیس جمهور و اعضای دولت گفتند: امیدوارم خداوند کمک کند، هر جا که هستید بتوانید به وظایف دینی و انقلابی خود عمل کنید.

  چندی پیش، «وال استریت ژورنال» گزارش داد که ایران در مذاکرات احیای برجام در وین می‌خواهد بندی در توافق گنجانده شود که خروج احتمالی امریکا از توافق را مشروط به تایید سازمان ملل متحد کند و در واقع، تضمین دهد که از توافق خارج نمی‌شود. عکس سایت خامنه‌ای دولت آمریکا می‌گوید اگر جمهوری اسلامی تعهدات ذیل برجام را اجرا کند، ایالات متحده نیز به این توافق باز می‌گردد. دادن این تضمین از دیدگاه خود مقامات جمهوری اسلامی نیز چندان ممکن نیست. چرا که توافق اتمی، توافق بین دولت‌ها است، نه قانون تصویب شده در مجالس. به نظر می‌رسد حکومت ایران تا انتقال قدرت از حسن روحانی به ابراهیم رئیسی، تغییری در تصمیمات خود در بحث مذاکرات غیرمستقیم با آمریکا ندهد. «عباس عراقچی»، معاون وزارت امور خارجه و دیگر مقامات در جلسات «کمیسیون برجام» گفته بودند رهبر جمهوری اسلامی به آن‌ها اجازه نداده است درباره لغو تحریم‌های اولیه مذاکره کنند و قرار بود مذاکرات تنها حول و حوش موضوعات اتمی باشند. هم‌چنین در آن زمان گفته شد که به دلیل مشکلات داخلی دو کشور، بنا بود برجام تنها توافقی بین دولت‌ها باشد و در مجالس دو کشور تصویب نشود. هنوز مشخص نیست دولت رئیسی چه رویه‌ای برای مذاکرات هسته‌ای در پیش بگیرد. انتهای پیام/.

رهبر جمهوری اسلامی در جلسه پایانی با دولت روحانی نیز آن چه که اعتماد دولت به غرب خواند را نکوهش کرد و گفت: «مطلقاً نباید برنامه‌های داخلی را به همراهی غرب منوط کرد زیرا حتماً شکست خواهد خورد.»  او طبق معمول نیز به نقش خود در این میان اشاره نکرد و در نقش اپوزیسیون و منتقد ظاهر شد؛ روالی که سابقه دارد و او در موارد معدودی پذیرفته که خودش مجوز مذاکرات را داده و در نهایت برجام را نیز تایید کرده است. در حالی آیت الله خامنه‌ای دولت روحانی را به خاطر مذاکرات با غرب در سالهای اخیر مورد سرزنش قرار داده که پیشتر گفته شد که مذاکرات با آمریکا در دولت اوباما از قبل از روی کار آمدن حسن روحانی، در سال ۱۳۹۱ و از طریق چهره های مورد اعتماد رهبر جمهوری اسلامی در عمان آغاز شده بود.  آیت‌الله خامنه‌ای روز چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ در سخنانی متفاوت با روال معمول خود گفته بود: «در موضوع مذاکرات، بنده اشتباه کردم و به اصرار آقایان اجازه تجربه را دادم که البته از خطوط قرمز معین‌ شده هم عبور کردند.» او افزوده بود: «البته خطوط قرمزی هم که مشخص کردیم، رعایت نشد.. بنابراین، امام مذاکره با امریکا را ممنوع کرد و من هم ممنوع می‌کنم.

» در دوره مذاکرات برجام نیز آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی‌های متعدد نسبت به حصول نتیجه ابزار بدبینی و بر این نکته تاکید می‌کرد که غرب و به ویژه امریکا قابل اعتماد نیستند و او شخصا چندان نسبت به نتیجه مذاکرات خوش‌بین نیست.. رهبر جمهوری اسلامی تلاش می کرد در عین فرماندهی مذاکرات هسته‌ای، راه را به گونه‌ای برای خود باز بگذارد که هر زمان که خواست، از نتایج مذاکرات تبری بجوید. ناخرسندی از عملکرد دولت روحانی رهبر جمهوری اسلامی امروز به جز موضوع برجام، از عملکرد دولت در دیگر حوزه‌ها نیز ابراز نارضایتی کرد و گفت: «عملکرد دولت آقای روحانی در بخش‌های مختلف یکسان نبوده است. در برخی موارد بر طبق انتظارات بود اما در برخی موارد این‌گونه نبود.» این رفتار او متفاوت با رفتارش با دولت احمدی‌نژاد و حتی دولت خاتمی بود.

علی خامنه‌ای در پایان دولت احمدی‌نژاد با وجود همه درگیری‌ها در سال‌های پایانی : «همه فهمیدند که رییس جمهوری محترم و همکاران‌شان در دولت حجم کارشان بسیار بالا و پرشتاب نسبت به همه‌ دوره‌های دیگر بود و هست. این نقطه‌ برجسته‌ای است که نباید این را نادیده گرفت.» او در پایان دولت خاتمی گفته بود : «خوش‌بختانه دولت شما در ماه‌های آخر دچار رکود نشد - ما این را شاهد هستیم - تا روزهای آخر کار کردید و این جای تشکر و قدردانی دارد.» علی خامنه‌ای هم‌چنین از این که رییس‌جمهوری با نظام درگیر نشده بود، تقدیر کرده و گفته بود: «خیلی‌ها از سال ۱۳۷۶ - از اول تشکیل این دولت - می‌خواستند آقای خاتمی را در موضع مقابله و مواجهه‌ با نظام قرار دهند… اما آقای خاتمی حقیقتاً مقاومت کردند.» پیش از رفتار تحقیرآمیز رهبر جمهوری اسلامی با روحانی، صداوسیما و دیگر بخش‌های وابسته به رهبر جمهوری اسلامی با صراحت رییس دولت و مجلس دهم را عامل مشکلات خوزستان و بحران آب معرفی کردند.

  این رفتار با روحانی شاید از آن رو است که علی خامنه‌ای و نزدیکانش، روحانی را رییس جمهوری بدون پایگاه اجتماعی مشخص می‌دانند و احساس می‌کنند تحقیر او برایشان هزینه ندارد. .