کرونا

کرونا

بحران کرونا؛ دعوت به 'شورش اخلاقی' برای ارج نهادن به زندگی | DW | 23.05.2020

شماری از شخصیت‌های برجسته بین‌المللی در بیانیه‌ای نسبت به سیستم مراقبت‌های بهداشتی گزینشی زیر فشار بحران کرونا هشدار دادند. آنها معتقدند که زندگی همه انسان‌ها ارزش یکسانی دارد و نباید در قبال سالمندان تبعیض قائل شد.

23/05/2020 08:16:00 ب.ظ

شماری از شخصیت‌های برجسته بین‌المللی در بیانیه‌ای نسبت به سیستم مراقبت‌های بهداشتی گزینشی زیر فشار بحران کرونا هشدار دادند. آنها معتقدند که زندگی همه انسان‌ها ارزش یکسانی دارد و نباید در قبال سالمندان تبعیض قائل شد.

شماری از شخصیت‌های برجسته بین‌المللی در بیانیه‌ای نسبت به سیستم مراقبت‌های بهداشتی گزینشی زیر فشار بحران کرونا هشدار دادند. آنها معتقدند که زندگی همه انسان‌ها ارزش یکسانی دارد و نباید در قبال سالمندان تبعیض قائل شد.

«ارزش زندگی باید برای همه یکسان باشد. هر کس که به زندگی شکننده و ضعیف سالمندان کم بها دهد، راه را برای کاهش ارزش زندگی در کل هموار می‌کند».این بخشی از بیانیه‌ای است که شمار زیادی از شخصیت‌های برجسته علمی، سیاسی، اجتماعی و دینی در روزنامه آلمانی"فرانکفورتر آلگماینه تسایتونگ" منتشر کرده‌اند.

واکنش‌های‌ توییتری‌ به اظهارات رهبر ایران: 'مردم را می‌کشند و زبانشان دراز است' مرگ جورج فلوید؛ همه افسران یگان ضدشورش بوفالو دست از کار کشیدند صاعقه به بنای یادبود واشنگتن زد - BBC News فارسی

در میان امضاکنندگان نام یورگن هابرماس (فیلسوف)، رومانو پرودی (رئیس پیشین کمیسیون اتحادیه اروپا)، آنته شاوان (وزیر پیشین فرهنگ) و ماتئو تسوپی (اسقف اعظم بولونیای ایتالیا) به‌چشم می‌خورد.در این بیانیه ضمن تاکید بر اینکه همگان باید تمامی توان خود را برای نجات جان شمار بیشتری از  مبتلایان به کووید-۱۹ به‌کار بگیرند آمده است، بحران کرونا نباید باعث شود که انسان‌ها بر مبنای گروه سنی‌شان ارزش‌گذاری شوند.

"سرمایه" جامعهامضاکنندگان بیانیه یادآور شده‌اند که سالمندان در تمامی فرهنگ‌های جهان"سرمایه" جامعه به‌شمار می‌روند.آنها در این راستا تصریح کرده‌اند، سالمندان امروز متعلق به نسلی هستند که با دیکتاتوری مبارزه کرده، برای بازسازی پس از جنگ جهانی دوم از جانش مایه گذاشته و اروپای امروز را ساخته است.

امضاکنندگان معتقدند، برای تجدید نظر در این باره که جان سالمندان"کم‌ارزش‌تر" از جان جوانان است و آنها برای جامعه"مفید نیستند"، یک"شورش اخلاقی" لازم است.در ماه‌های اخیر بارها این پرسش مطرح شده که آیا نجات زندگی مبتلایان به کووید-۱۹ که عموما سالمند هستند، به قیمت بحران ژرف اقتصادی، کار درستی است یا خیر.

آخرین مورد، سخنان بوریس پالمر، از سیاستمداران حزب سبز آلمان و شهردار توبینگین بود. او معتقد است، ویروس سارس‌کوو-۲ جان افرادی را می‌گیرد که"شش ماه دیگر" به علت کهولت سن فوت می‌کنند، بنابراین بهتر است به خاطر نجات جان آنها بیش از این به بحران اقتصادی دامن زده نشود.

حزب سبزها ضمن انتقاد از پالمر، اعلام کرد که این نظر شخصی اوست و به حزب ربطی ندارد. ادامه مطلب: DW فارسی »

هیچ موضوعی در جهان دارای ارزش ذاتی نیست. نژاد ، دین ، عقاید ، ایدئولوژی ، هیچکدام دارای ارزش ذاتی نیستند. تنها ارزش ذاتی و جاودان ، ' جان انسان ' است. ' جان انسان ' است که به سایر موضوعات ارزش میدهد یا ارزش میگیرد. این دکترین باید راهنمای همه اخلاقیات ، قوانین و آیینها باشد. حالا که کرونا داره تموم میشه، منتظر سخنرانی‌های وحشی‌های غربی درمورد «حقوق بشر» می‌نشینیم.

عملکرد دولت در بحران کرونا و کارنامه مجلس در آینه نظرسنجی | DW | 22.05.2020یک نظرسنجی از مردم تهران پیرامون عملکرد دولت در مقابله با کرونا حکایت از نارضایتی عمومی علیرغم نوسانات کم و بیش دارد و ۷۲ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی دیگری درباره کارنامه مجلس دهم آن را «خیلی ضعیف» دانسته‌اند. باید از ترامپ الگو می گرفتیم و الکی دارو تجویز کرده و وایتکس تزریق میکردیم تا اینا از ما خوششون می اومد Iran جامعه جهانی باید به این نتیجه رسیده باشد که ساختار جمهوری اسلام مشروعیتی ندارد اجازه دهند یک روز معترضین به نظام به خیابان بیایند .اینها ثابت شده باید راه برون رفت از رژیم را به اپوزیسیون منسجم سپرد

سقوط هواپیما در منطقه‌ مسکونی کراچی پاکستان؛ مسافری که جان به در برد«وقتی به هوش آمدم، تمام آنچه که می توانستم ببینم و بشنوم فقط آتش بود و جیغ و فریاد. شماره صندلی من هشت‌-اف بود. کمربندم را باز کردم و نوری دیدم.»

ابتلا به کرونا در رستوران و مراسم مذهبی در آلمان | DW | 23.05.2020پس از کم‌رنگ شدن محدودیت‌های کرونا یی برای رستوران‌ها و عبادتگاه‌های آلمان، مشتریان یک رستوران و جمعی از شرکت‌کنندگان در یک مراسم مذهبی به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند. کارشناسان پیش‌تر در این زمینه هشدار داده بودند. این روحانی بیشرف هم گفت کلا میخواد محدودیت های کرونا رو برداره حالا محدودیت اینه که کارمندان به جای پنج روز چهار روز اداره میرن . Iran بارها گفته شده کرونا اگر تا کنترل میشد ما شاید شاهد کنترل ان بودیم ولی حالا‌درای سنفونی ناهماهنگ جهانی برای باز گشایی به رقابت پرداختند البته سرمایه داران کارخانه داران هم سهم دارند نتیجه چنین خواهد بود اagust

شمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان به 2738 نفر رسیدشمار مبتلایان به کووید-19 در تاجیکستان با شناسایی 187 مورد دیگر به 2738 تن افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی

تداوم حملات آمریکا در بحبوحه بحران کروناعلی‌رغم فراخوان جهانی برای برقراری آتش‌بس به دلیل شیوع ویروس کرونا ،‌ حملات آمریکا به مناطق مختلف جهان ادامه داشته است. - خبرگزاری آناتولی

بحران کرونا؛ شمار بیکاران آمریکا به نزدیک ۳۹ میلیون نفر رسید | DW | 22.05.2020شیوع ویروس کرونا بازار کار ایالات متحده را دچار بحرانی کم‌سابقه در دهه‌های اخیر کرده و اوضاع همچنان وخیم‌تر می‌شود. گرچه برخی ایالت‌ها محدودیت‌های کرونا یی را کاهش داده‌اند تعداد بیکاران رو به افزایش است.