با تحریم اقتصادی، از انحطاط گریزی نیست

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 41 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 20%
  • Publisher: 51%

در خوشبینی رییس کل بانک مرکزی در مورد بازگشت ثبات نسبی به اقتصاد ایران و چشم انداز اقتصاد کلان کشور نمی توان سهیم شد. خروج آمریکا از «برجام» و تجدید و تشدید تحریم های این کشور علیه جمهوری اسلامی، ایران را در عرصه اقتصادی در وضعیتی مشابه با دهه نخست جمهوری اسلامی قرار داده است. با نگاهی سریع به داده های ارائه شده از سوی منابع کارشناسی بین المللی و داخلی می بینیم که اقتصاد ایران از دور تازه تحریم ها به شدت ضربه خورده و بازگشت آن به وضعیت عادی، حتی بعد از رفع فشار های خارجی، با چالش های فراوان روبرو است.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

بر این نکته هم باید تاکید کرد که وعده دونالد ترامپ در مورد به صفر رساندن صادرات نفتی ایران تا امروز تحقق نیافته و تحقق یافتن آن نیز اگر غیر ممکن نباشد، دستکم بسیار دشوار است. کشوری چون ایران، با پانزده مرز آبی و خاکی و تجربه چهل ساله در دور زدن تحریم ها، اگر در محاصره کامل آبی و خاکی نباشد، می تواند چند صد هزار بشکه در روز نفت صادر کند. البته صدور این مقدار نفت در شرایط عادی بازار انجام نمیگیرد و به احتمال نزدیک به یقین باید با تخفیف های گوناگون همراه باشد.

البته دولت برای جبران این کسری عظیم گزینه هایی دارد از جمله کاهش هزینه ها، بالا بردن مالیات ها یا کاهش یارانه های اشکار و پنهان. مساله آن است که در شرایط به شدت وخیم کنونی، با توجه به رکود شدید اقتصادی و سقوط قدرت خرید مردم، هر یک از این گزینه ها می تواند هزینه های اجتماعی و سیاسی سنگینی داشته باشد که نظام سیاسی ایران توانایی پرداخت آنرا ندارد.

چهار) مهم ترین شاخصی که وضعیت واقعی اقتصادی کشور را به نمایش میگذارد، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی است. در این زمینه هم رییس کل بانک مرکزی ارزیابی های بسیار خوشبینانه ای دارد که با آنچه در اسناد منتشر شده از سوی محافل کارشناسی می شنویم در تضاد قرار دارد. به ارزیابی صندوق بین المللی پول، تولید ناخالص داخلی کشور (مجموع کالا ها و خدمات تولید شده در کشور طی مدت یک سال) در سال گذشته میلادی ۴.۸ در صد فرو ریخته و امسال نیز ۹.۵ در صد کم تر میشود.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

ممنوعیت ارتباط با شورای فرهنگی بریتانیا پس از بازداشت تعدادی از فعالان فرهنگی
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

تغییر در رویکرد معترضان؛ از بستن خیابان‌ها به تحصن مقابل نهادهای دولتی و خصوصیتحصن مقابل بانک‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی در لبنان؛‌ معترضان دیگر خیابان‌ها را نمی‌بندند در حالیکه نیروهای امنیتی لبنان برای بازگشایی مسیرهای مسدود شده در بیروت و دیگر مناطق تلاش می‌کنند، معترضان لبنانی امروز در مقابل موسسات دولتی و خصوصی تجمع کردند
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

چه کسانی در ورزشگاه یادگار امام تبریز در حمایت از ترکیه شعار دادند؟«باید سطح آزادی را در ایران افزایش دهیم تا ترکیه‌ای که لبریز از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی زندانی است، برای اقلیتی از جوانان ایرانی ناآشنا به تاریخ و سیاست، جاذبه نداشته باشد.» مسئله داخلیه آقا شما کار نداشته باش ابلهان خایین و مزدوران اشغال هرکه ترکیه را میخواهد گورش را گم کنه به ترکیه
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

پایبندی اروپا به توافق هسته‌ای بستگی به پیروی ایران از برجام داردسخنگوی اتحادیه اروپا: پایبندی اروپا به توافق هسته‌ای بستگی به پیروی ایران از برجام دارد اتحادیه اروپا مگه از جانب خودش اختیار تصمیم گیری داره!!!
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

ظریف خطاب به اروپا: به تعهدات پایبند بمانید، ما هم از اقدامات خود برمی‌گردیموزیر امور خارجه ایران در توییتی خواستار تعهد سه کشور اروپایی به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای برجام شد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

پمپئو: با گذشت ۴۰ سال از اشغال سفارت، جمهوری اسلامی همچنان گروگان‌گیری می‌کندوزیر خارجه ایالات متحده، به مناسبت چهلمین سالگرد اشغال_سفارت_آمریکا در تهران، بیانیه‌ای منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است که به رغم گذشت چهل سال از اشغال سفارت آمریکا، جمهوری_اسلامی همچنان به گرو‌گان‌گیری‌های خود ادامه می‌دهد. بیشتر بخوانید:
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »