بازتاب جنایت جنگی سربازان استرالیایی در جامعه افغانستان

15/09/1399 02:18 ب.ظ

جنایات جنگی سربازان استرالیایی در افغانستان، به خشم ریشه دار مردم این کشور علیه سربازان خارجی دامن زده و با واکنش‌های گسترده مواجه شده است. - خبرگزاری آناتولی

جنایات جنگی سربازان استرالیایی در افغانستان، به خشم ریشه دار مردم این کشور علیه سربازان خارجی دامن زده و با واکنش‌های گسترده مواجه شده است. - خبرگزاری آناتولی انتشار گزارش بازرسی كل نیروهای دفاع استرالیا مبنی بر ارتكاب جنایات جنگی سربازان استرالیایی علیه غیرنظامیان در افغانستان، خشم مردم این کشور را نسبت به نظامیان خارجی افزایش داده و بازتاب گسترده‌ای در پی داشته است.

یحیی چابش، از اهالی شهر کابل در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی در این زمینه اظهارداشت:"برخی دیگر از کشورهای ناتو نیز در افغانستان مرتکب قتل غیرنظامیان شده و به این کار ادامه می‌دهند. مردم افغانستان روزی از این افراد حساب پس می‌گیرد".

وی افزود:"عاملان این قتل‌ها و سربازان کشورهای دیگر در افغانستان باید به دادگاه معرفی شوند. قتل‌های انجام شده توسط سربازان استرالیایی در کشورمان قابل قبول نیست، این یک جنایت علیه بشریت است". محمد شمس یکی دیگر از ساکنین کابل گفت:"مردم افغانستان 40 سال است که در جنگ هستند و آنها دیگر تحمل قتل را ندارند. اگر قدرت‌های خارجی برای کمک به کشور ما می‌آیند، چرا مرتکب قتل می‌شوند؟ این جنایات باعث ناراحتی ما شده است". headtopics.com

نبی خان، دانشجوی دانشکده پزشکی دانشگاه کابل نیز اظهار داشت:"معتقد نیستم که کشورهای غربی برای کمک به افغانستان آمده‌اند و هدف آنها تنها سوءاستفاده و قتل است. آن‌ها هدفی جز کشتار مسلمانان ندارند".

ادامه مطلب:
aa_persian »

پیام اخوان؛ از دادگاه جنایت جنگی یوگسلاوی و پرونده نسل‌کشی در میانمار تا عدالت در ایراناره همینمون مونده بشینیم بعد 40 سال حقیقتو به خامنه ای و جنتی بگیم رویی دارنا

پیام اخوان؛ از دادگاه جنایت جنگی یوگسلاوی و پرونده نسل‌کشی در میانمار تا عدالت در ایرانبرای اخلاقیات نیاز نیست به کسشعرهای مذهبی پناه برد . بهایی مسلمان مسیحی و ... همه در یک چیز مشترکند اول خدا بعد انسان . جالبه نسل_کشی هم بازتاب طولانی داره هم عواقب بین المللی ولی نسل_کَنی ایرانی ها به دست دولتمردان فاسد وفرصت طلب نه تنها عواقب نداره درصورت ماستمالی مناسب رسانه ایی بلکه آفر تجاری و پیشنهادات قراردادی بهمراه داره! فقط بازی با کلماته!

درخواست وزارت دفاع هلند برای تحقیق درباره «جنایت جنگی» نظامیانش در افغانستانوزارت دفاع هلند از دادستان های این کشور خواست درباره گزارش یک کهنه سرباز مبنی برشلیک به غیرنظامیان در سال ۲۰۰۷ تحقیق کند.

دیوان کیفری بین‌المللی تحقیقات در مورد وقوع جنایت‌ جنگی در سرزمین‌های فلسطینی را آغاز کرددیوان کیفری بین‌المللی به بررسی ادعاهای فلسطینی‌ها در مورد رخداد جنایات جنگی توسط اسرائیل در جریان جنگ ۲۰۱۴ علیه شبه نظامیان فلسطینی در نوار غزه و همچنین طی فعالیت شهرک‌سازی این کشور در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس خواهد پرداخت. چرا جنایات در سوریه بررسی نمی شود.

تحقیقات پلیس انگلستان درباره همسر بشار اسد به اتهام جنایت جنگی در سوریهپلیس انگلستان درباره اسما اسد، همسر بشار اسد به اتهام تشویق و تحریک اقدامات تروریستی تحقیق می‌کند. - خبرگزاری آناتولی 😅😅

جنایات جنگی سربازان استرالیایی در افغانستان، به خشم ریشه دار مردم این کشور علیه سربازان خارجی دامن زده و با واکنش‌های گسترده مواجه شده است.کابل/ سیدخدابیردی سادات/ خبرگزاری آناتولی

انتشار گزارش بازرسی كل نیروهای دفاع استرالیا مبنی بر ارتكاب جنایات جنگی سربازان استرالیایی علیه غیرنظامیان در افغانستان، خشم مردم این کشور را نسبت به نظامیان خارجی افزایش داده و بازتاب گسترده‌ای در پی داشته است.

یحیی چابش، از اهالی شهر کابل در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی در این زمینه اظهارداشت:"برخی دیگر از کشورهای ناتو نیز در افغانستان مرتکب قتل غیرنظامیان شده و به این کار ادامه می‌دهند. مردم افغانستان روزی از این افراد حساب پس می‌گیرد".

وی افزود:"عاملان این قتل‌ها و سربازان کشورهای دیگر در افغانستان باید به دادگاه معرفی شوند. قتل‌های انجام شده توسط سربازان استرالیایی در کشورمان قابل قبول نیست، این یک جنایت علیه بشریت است".

محمد شمس یکی دیگر از ساکنین کابل گفت:"مردم افغانستان 40 سال است که در جنگ هستند و آنها دیگر تحمل قتل را ندارند. اگر قدرت‌های خارجی برای کمک به کشور ما می‌آیند، چرا مرتکب قتل می‌شوند؟ این جنایات باعث ناراحتی ما شده است".

نبی خان، دانشجوی دانشکده پزشکی دانشگاه کابل نیز اظهار داشت:"معتقد نیستم که کشورهای غربی برای کمک به افغانستان آمده‌اند و هدف آنها تنها سوءاستفاده و قتل است. آن‌ها هدفی جز کشتار مسلمانان ندارند".

احسان‌الحق امینی، ساکن کابل همچنین گفت:"سربازان استرالیایی مرتکب یک جنایت بزرگ علیه بشریت در افغانستان شدند. ما می‌خواهیم دادگاه های بین المللی درباره قتل‌های نیروهای خارجی در افغانستان تحقیق کنند". شاید قتلهای دیگری نیز رخ داده است.

شریف الله بهشت شهروند ​​اروزگان نیز گفت:"برای کشتن غیرنظامیان در افغانستان باید جریمه‌ای برای سربازان استرالیایی در نظر گرفته شود".

گفتنی است ماه گذشته میلادی گزارش مبنی بر جنایت جنگی سربازان استرالیا در افغانستان در پی چهار سال تحقیقات سرلشکر پل بریتون، بازرس کل ارتش استرالیا منتشر شد.

براساس این گزارش، سربازان استرالیایی که در چارچوب نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و ناتو طی سال‌های 2005 تا 2016 در افغانستان حضور داشته‌اند، 39 غیرنظامی افغان را کشته‌اند.

همچنین در این گزارش آمده است که سربازان استرالیایی با گذاشتن سلاح، بمب و بی‌سیم در کنار اجساد غیرنظامیان کشته شده سعی می‌کردند تا بر این جنایات سرپوش بگذارند.