بارش‌های ناگهانی؛ چرا صحبت از تغییر اقلیم در فضای سیاسی ایران دشوار است؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 40 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 19%
  • Publisher: 63%

خیر، برابر با آمار وزارت نیرو، از ابتدای مهر تا ۲۵ دی‌۱۴۰۰، میزان بارندگی ۱۹ استان به نسبت متوسط ۵۳ ساله بارندگی در مدت مشابه، کاهش سه تا ۴۸ درصدی داشته‌ است. شهروند‌خبرنگار

ایران اخبار, ایران سرفصلها

است که پنج شهرستان فنوج، خاش، نیمروز، دلگان و زابل و ۱۵ روستا در این شهرستان‌ها بر اثر بارندگی از ۲۶ دی ماه دچار سیل و آب‌گرفتگی شده‌اند و به ۲۰۵ نفر آسیب‌دیده از بارندگی‌ها و سیل نیز در این مناطق امدادرسانی شده‌است. ، سیل راه دسترسی ۱۰۵ روستا را مسدود کرده و باعث قطع آب آشامیدنی ۴۲ روستا و قطع برق پنج روستا در این استان شده است. این سوال که آیا چنین نوسانات ناگهانی در میزان بارش را می‌توان به تغییر اقلیم مرتبط دانست، همواره مطرح بوده است.

با این حال، هنوز بسیاری از کارشناسان درباره ارتباط تغییر اقلیم با بارش‌های ناگهانی و یا رویدادهای «حدی» همانند طوفان‌ها یا افزایش ناگهانی دمای هوا محتاط صحبت می‌کنند.

اما «ع.ل»، یکی از کارشناسان محیط زیست ساکن ایران که تمایلی به افشای نام خود ندارد، معتقد است صحبت بر سر تغییر اقلیم در ایران ابعاد سیاسی به خود گرفته است و کارشناسان به راحتی نمی‌توانند درباره آن صحبت کنند. او ادامه می‌دهد: «احتیاط در علم یک اصل است و بدون پژوهش و داده‌های کافی نمی‌توان درباره هر رویدادی اظهارنظر کرد. اما رویدادهای حدی، خصوصا بارندگی‌های چند سال اخیر ایران، توزیع و تعداد آن‌ها در مناطق مختلف کشور می‌تواند به عنوان نشانه‌هایی از تاثیر تغییر اقلیم مورد توجه قرار گیرد. اما باز هم نمی‌توان به صورت قطعی گفت که این رویدادها در اثر تغییر اقلیم هستند یا خیر.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

سفیر امارات در آمریکا: حوثی‌ها در حمله مرگبار به ابوظبی از موشک و پهپاد استفاده کردند🔺سفیر امارات در آمریکا: حوثی‌ها در حمله مرگبار به ابوظبی از موشک و پهپاد استفاده کردند به دنبال این حمله هوایی، امارات از آمریکا خواست شبه‌نظامیان حوثی را بار دیگر به فهرست گروه‌های تروریستی برگرداند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

گرفتار شدن هزاران نفر در جاده‌ها در پی بارش برف و کولاک شدید در غرب ایراندر پی بارش سنگین برف و کولاک شدید در مناطق غربی ایران، گزارش‌ها حاکی از گرفتار شدن چند هزار نفر در محورهای مواصلاتی و مسدود شدن راه‌های ارتباطی در بسیاری از این مناطق است. President Biden! We all knows that Pakistan is a terrorists state. All terrorist groups including Taliban, ISIS, Haqani network, TTP, Jaeshi, etc are produced, trained, nurished and armed by Pakistan and their safe havens are there. Why you are not SanctionPakistan ? خداوند پناه دهد
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

آمار رسمی کرونا در ایران؛ اُمیکرون در حال تبدیل به سویه غالب در کشوردر پی افزایش تدریجی آمار روزانه مبتلایان به کرونا و بالا رفتن شمار ابتلا به سویه امیکرون در ایران، وزیر بهداشت درباره غالب شدن این سویه جدید در کشور هشدار داد.
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

نزار زاکا به وین می‌رود تا در اعتصاب غذا به بری روزن بپیونددنزار زاکا به وین می‌رود تا در اعتصاب_غذا به بری_روزن بپیوندد نزار_زاکا که خود مدتی در ایران زندانی بود، در تلاش برای آزادی تمامی شهروندان خارجی و ایرانیان دوتابعیتی که در ایران دربند هستند و ناعادلانه به زندان افتاده‌اند راهی وین می‌شود. We’ve only ever heard one name in all uprisings inside Iran Pahlavi کل آمریکایی ها اعتصاب کنند سرگرمی خوبیه دموکراتها دوباره کیسه های دلار رو آماده کردند تا گروگانها رو از جمهوری اسلامی بخرند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

یک خبرنگار حوزه اقتصادی از سوی جمهوری اسلامی به بیش از سه سال زندان محکوم شدامیرعباس آذرم‌وند که خبرنگار حوزه‌ اقتصادی در برخی از رسانه های داخل ایران بود،‌ از سوی دادگاه انقلاب تهران به حداقل سه سال و هفت سال زندان محکوم شد.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

رئیسی: ایرانیان خارج از کشور، سفرای ما هستند/سهم ایران در بازار روسیه می‌تواند ارتقاء یابدرئیس‌جمهور با تاکید بر لزوم کاهش موانع صدور مجوزهای صادرات تصریح کرد: سهم ما در بازار روسیه حتما می‌تواند ارتقاء پیدا کند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »