ایران به سبک مخصوص خامنه‌ای رابطه امارات و اسرائیل را محکوم کرد

14/08/2020 12:33:00 ب.ظ

امارات, اسرائیل

وزارت خارجه جمهوری اسلامی دربیانیه‌ای عادی سازی روابط امارات و اسرائیل را«حماقت راهبردی» خواند وتصمیم امارات را «اقدام ننگین» و «خنجری به پشت مردم فلسطین وهمه مسلمانان» دانست. لحن بیانیه نسبتا شدید، اما صرفا لفاظانه است. گزارش فرامرز داور👇 اخبار_ایران

سوال‌برانگیز شده بود. تماس با ایران چند روز پیش از برقراری رابطه رسمی امارات با اسرائیل انجام شد.احتمال دارد وزیر خارجه امارات موضوع را از این طریق به مقام های جمهوری اسلامی اطلاع داده باشد. ایران هنوز به برقراری رابطه سیاسی بین اسرائیل و امارات واکنش نشان نداده است. اگر امارات موضوع را از قبل به ایران اطلاع داده باشد، احتمال دارد که جمهوری اسلامی خود را برای اعلام موضع آماده کرده باشد. اما با توجه به تاخیر در واکنش، ممکن است که ایران از قبل در جریان این رویداد مهم منطقه‌ای قرار نگرفته باشد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

اعتراف صریح بازداشت‌شدگان اغتشاشات گیلان به آشوب و آسیب‌رسانی به اموال عمومی + فیلم- اخبار گیلان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

ایران به سبک مخصوص خامنه‌ای رابطه امارات و اسرائیل را محکوم می‌کند

رای عدم اعتماد مجلس به مدرس خیابانی به نشانه میل به استیضاح روحانی

مهار شیوع کرونا به سبک کره شمالیکره شمالی در حالی که اصرار دارد هیچ فرد مبتلا به ویروس کرونا در کشور وجود ندارد، اقداماتی را برای مقابله با این بیماری همه‌گیر الزامی کرده است ویروس_کرونا کووید_۱۹ ویدئوی بدون شرح را ببینید🔽

کرونا در ایران؛ شمار جان‌باختگان به حدود 19 هزار نفر رسیدکرونا در ایران؛ شمار جان‌باختگان به حدود 19 هزار نفر رسید

پیام ویدیویی همسر حیدر قربانی خطاب به مردم ایران و نهادهای بین‌المللی

آمریکا پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم ایران را به شورای امنیت ارائه کرد🔺آمریکا پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم_ایران را به شورای امنیت ارائه کرد ⚡️نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد اعلام کرد ایالات متحده پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران را به شورای امنیت ارائه کرده است.

سابقه سوال‌برانگیز شده بود.سابقه سوال برانگیز شده بود.نمایندگان مجلس یازدهم در اولین آزمون تعامل با دولت، به نامزد پیشنهادی «وزارت صنعت، معدن و تجارت» رای ندادند تا این وزارتخانه که مدت‌هاست بی‌وزیر مانده است، کماکان بلاتکلیف بماند.کره شمالی در حالی که اصرار دارد هیچ فرد مبتلا به ویروس کرونا در کشور وجود ندارد، استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده را برای استفاده از وسایط نقلیه عمومی اجباری کرد.

تماس با ایران چند روز پیش از برقراری رابطه رسمی امارات با اسرائیل انجام شد. احتمال دارد وزیر خارجه امارات موضوع را از این طریق به مقام های جمهوری اسلامی اطلاع داده باشد. احتمال دارد وزیر خارجه امارات موضوع را از این طریق به مقام های جمهوری اسلامی اطلاع داده باشد. ایران هنوز به برقراری رابطه سیاسی بین اسرائیل و امارات واکنش نشان نداده است. اصراری که سبب شد روحانی حتی در جلسه رای اعتماد وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت هم در صحن حاضر نشود. اگر امارات موضوع را از قبل به ایران اطلاع داده باشد، احتمال دارد که جمهوری اسلامی خود را برای اعلام موضع آماده کرده باشد. اگر امارات موضوع را از قبل به ایران اطلاع داده باشد، احتمال دارد که جمهوری اسلامی خود را برای اعلام موضع آماده کرده باشد. اما با توجه به تاخیر در واکنش، ممکن است که ایران از قبل در جریان این رویداد مهم منطقه‌ای قرار نگرفته باشد.

واکنش نشان دادن ایران به عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل از عصر روز اعلام توافق تا صبح روز بعد طول کشید. بی تردید جمهوری اسلامی برقراری رابطه سیاسی بین دو کشور را محکوم خواهد کرد. «حسن شجاعی علی‌آبادی» نماینده ابهر، خرمدره و سلطانیه، در واکنش به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا، در تذکری شفاهی گفت : «ستاد ملی کرونا اعتبار خود را از رهبری می‌گیرد و اعتبار ستاد باید خرج مردم و نه یک شخص شود. تردیدی وجود نداشت که جمهوری اسلامی برقراری رابطه سیاسی بین دو کشور را سرانجام محکوم خواهد کرد. نحوه محکومیت با توجه به وضعیت شکننده‌ای که ایران در میان اغلب کشورهای خلیج فارس، از جمله امارات متحده عربی دارد و بنا بر رویه‌ای که آیت‌الله «علی خامنه‌ای» در ۳۰ سال گذشته داشته است، در شورای عالی امنیت ملی مورد بررسی قرار می‌گیرد. تحریم‌های گسترده و بی سابقه ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، ایران را بیشتر از همیشه نیازمند همکاری تجاری و اقتصادی امارات متحده عربی کرده است. گرچه مصوبات این شورا باید به تایید آیت‌الله خامنه‌ای برسد اما تلاش می‌شود که مسئولیت موضع‌گیری، در وهله اول متوجه شخص رهبر نشود. او در خصوص مدرس خیابانی گفت : «درایت و سخت‌کوشی خود را با اقدام عملی و پرهیز از حاشیه به اثبات رسانده است، مقام معظم رهبری در فرمایشات خود در خصوص توجه به جهش تولید عنوان فرمودند که میدان تولید را برای کار مردمی باز کنید، ایشان مردمی‌ترین جوانی است که برای اولین بار از متن وزارت صنعت، معدن و تجارت، بدنه کارشناسی و نخبگان متعهد و متخصص به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت معرفی شده است.  وزارت خارجه جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای که به مناسبت این توافق صادر کرده، آن را «حماقت راهبردی» خوانده، اسرائیل را «جعلی، نامشروع و جنایت‌پیشه» توصیف کرده و تصمیم امارات را «اقدام ننگین» و «خنجری به پشت مردم فلسطین و همه مسلمانان» دانسته است. واکنش تند و غیر حساب شده جمهوری اسلامی می‌تواند روابط دو کشور را که در حد کاردار پایین آمده است، به سطح پایین‌تری تنزل دهد و این وضعیتی نیست که ایران در زمان اوج فشارهای اقتصادی به آن علاقه‌مند باشد.

لحن بیانیه جمهوری اسلامی نسبتا شدید است، اما صرفا لفاظانه است و در آن خبری از کاهش روابط، فراخوانی احتمالی کاردار ایران در ابوظبی و اقدامات مشابه پیش‌بینی نشده است. هرچند که بروز تنش میان دو کشور در آینده منتفی نیست، اما جمهوری اسلامی ایران به استقبال آن نرفته است. بر اساس رویه‌ جمهوری اسلامی در دوره رهبری آیت‌الله خامنه‌ای، ایران ثقل موضع‌گیری خود را به روی حملات لفظی شدید به اسرائیل قرار خواهد و هم‌زمان از امارات بابت سیاست عادی سازی روابط با اسرائیل انتقاد خواهد کرد. از این رو اگر این اتفاق صورت می‌گرفت، بخشی از ابهامات و سوالات مرتفع می‌شد، از طرف دیگر دولت یک تیم اقتصادی دارد، حال اینکه تمام مشکلات را متوجه یک فرد کنیم که تنها ۳ ماه سرپرست وزارتخانه بوده است، درست نیست. تحریم‌های گسترده و بی‌سابقه ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، ایران را بیشتر از همیشه نیازمند همکاری تجاری و اقتصادی امارات متحده عربی کرده است. امارات میزبان بانک‌ها و شرکت‌های متعدد ایرانی است که در زمان تحریم‌های فراگیر امریکا علیه ایران، به نوعی در خنثی کردن تحریم‌ها یا تامین مایحتاج ضروری ایران فعالیت دارند. احتمالا هم خواهان «وحدت» اعراب و مسلمانان برای دفاع و حمایت از ملت فلسطین خواهد شد. واکنش تند و غیر حساب شده جمهوری اسلامی می‌توانست روابط دو کشور را که در حد کاردار پایین آمده است، به سطح پایین‌تری تنزل دهد و این وضعیتی نیست که ایران در زمان اوج فشارهای اقتصادی به آن علاقه‌مند باشد. «علی‌اصغر عنابستانی»، نماینده سبزوار، در مخالفت با وزارت مدرس خیابانی داشت : «مردم زیر چرخ‌های گرانی و تورم ناشی از سیاست‌های غلط دولت در حال له شدن هستند و باید به داد آن‌ها برسیم.

با این همه، جمهوری اسلامی که تلاش می‌کند خود را پرچم‌دار حمایت از حقوق فلسطینیان نشان دهد، از ناحیه رهبران و شهروندان کشورهای اسلامی خود را زیر ذره‌بین و ناچار از یک موضع‌گیری قاطعانه می‌بیند و به همین دلیل در بیانیه وزارت خارجه، با کلماتی غیر معمول در زبان دیپلماتیک هم به امارات و بیشتر از آن به اسرائیل تاخته است. در جریان صلح مصر و اسرائیل که به بازپس دادن بخش‌های اشغال شده مصر توسط اسرائیل انجامید، ایران به هر دو طرف توافق تبریک گفت و از توافق حمایت کرد. همان‌طور که پیش‌بینی‌پذیر بود، بر اساس رویه‌ جمهوری اسلامی در دوره رهبری آیت‌الله خامنه‌ای، ایران ثقل موضع‌گیری خود را به روی حملات لفظی شدید به اسرائیل قرار داد و هم‌زمان از امارات بابت سیاست عادی‌سازی روابط با اسرائیل انتقاد و البته عنوان کرد که راه حل بحران خاورمیانه، تاکید بر حقوق فلسطینیان است، نه برقراری روابط سیاسی با اسرائیل. احتمالا هم خواهان «وحدت» اعراب و مسلمانان برای دفاع و حمایت از ملت فلسطین خواهد شد.» کمتر از شش ماه پس از صلح مصر و اسرائیل، با انقلاب بهمن ۱۳۵۷، «روح‌الله خمینی»  توافق را خیانت به فلسطین خواند و شخصا رابطه سیاسی ایران با مصر را قطع کرد که این وضعیت هنوز هم ادامه دارد. حال آن‌که مدرس خیابانی تنها سه ماه سرپرست وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت بوده است و بیش از آن‌که مخالفان بر توانایی او تمرکز کنند، بر گرانی و تورم تمرکز کردند که به یک وزارتخانه برنمی‌گردد. ایران در زمان صلح مصر و اسرائیل که آن هم با میانجی‌گری ایالات متحده به دست آمد، «سیاست مستقل ملی» را دنبال و ضمن شناسایی دفاکتوی (موقت) اسرائیل، از حقوق فلسطینیان در داشتن یک کشور مستقل قویا حمایت می‌کرد. در جریان صلح مصر و اسرائیل که به بازپس دادن بخش‌های اشغال شده مصر توسط اسرائیل انجامید، ایران به هر دو طرف توافق تبریک گفت و از توافق حمایت کرد. او حتی ۱۰ سال بعد با «ملک عبدالله» دوم، پادشاه اردن که به تهران سفر کرده بود هم دیدار و ملاقات کرد.

«اردشیر زاهدی» که در زمان صلح مصر و اسرائیل، سفیر ایران در واشنگتن بود، در خاطرات خود گفته است: «بدون مداخله ایران و اقدامات محرمانه‌ای که کردیم (و خود من از واشنگتن در آن‌ها بسیار موثر بودم)، صلح مصر و اسرائیل که پایه نوعی ثبات در خاورمیانه است، تحقق نمی‌یافت. با اعلام نتایج رای‌گیری نیز روشن شد که از مجموع ۲۵۴ رای، ۱۴۰ نماینده به مدرس خیابانی رای مخالف داده تا ۱۰۴ رای موافق و ۴ رای ممتنع نیز بلااثر شود.» کمتر از شش ماه پس از صلح مصر و اسرائیل، با انقلاب بهمن ۱۳۵۷، «روح‌الله خمینی»  توافق را خیانت به فلسطین خواند و شخصا رابطه سیاسی ایران با مصر را قطع کرد که این وضعیت هنوز هم ادامه دارد. مناقشه تاریخی اسرائیل و فلسطین در چهار دهه اخیر یکی از خیرخواهان خود را از دست داده است. ۱۵سال پس از صلح مصر و اسرائیل، وقتی اردن توافق مشابهی با اسرائیل امضا کرد، علی‌رغم واکنش افراطی آیت‌الله خمینی به مصر، جانشین او، آیت‌الله خامنه‌ای رابطه با اردن را قطع نکرد. او حتی ۱۰ سال بعد با «ملک عبدالله» دوم، پادشاه اردن که به تهران سفر کرده بود هم دیدار و ملاقات کرد. ایران که. گرچه در آن دیدار، اسرائیل را در توافق با کشورهای مسلمان، «عهدشکن» خوانده بود.

مناقشه تاریخی اسرائیل و فلسطین در چهار دهه اخیر یکی از خیرخواهان خود را از دست داده است. راه حل دو کشوری که موضوعی ملی بود، به افراطی‌گری مذهبی سوق داده و بحران هر روز پیچیده‌تر شد. ایران که .