انسان 'درحال باختن نبرد برای مقابله با جنگل‌زدایی است'

16/09/2019 03:11:00 ق.ظ

انسان 'درحال باختن نبرد برای مقابله با جنگل‌زدایی است'

انسان 'درحال باختن نبرد برای مقابله با جنگل‌زدایی است'

براساس یک ارزیابی تازه موافقتنامه ای تاریخی با هدف متوقف کردن روند نابودی جنگل ها درحال ناکام ماندن است. این ارزیابی از موافقتنامه موسوم به 'اعلامیه نیویورک درباره جنگل ها' (ان وای دی اف) می گوید که قول های محوری این توافق محقق نشده است.

روند نابودیچارلز استرک از بنیانگذاران و مدیر سازمان"تمرکز بر اقلیم" که در انتشار این گزارش نقش داشته گفت:"از زمان اجرای پنج سال قبل آن توافق، جنگل زدایی نه فقط ادامه پیدا کرده - بلکه تسریع هم شده است."این گزارش می گوید میزان سالانه تصاعد دی اکسید کربن در نتیجه بریدن جنگل ها در اطراف جهان چیزی معادل گازهای گلخانه ای است که اتحادیه اروپا تولید می کند.

براساس این ارزیابی بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ سالانه به طور میانگین جنگل هایی به اندازه مساحت بریتانیا قطع شده است.قطع جنگل های نواحی گرمسیری بیش از ۹۰ درصد این آمار را تشکیل می دهد به طوری که بیشترین درخت بری در حوضه آمازون کشورهای بولیوی، برزیل، کلمبیا و پرو روی می دهد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

شرایط برای جهش نهایی در اقتصاد آماده است/ انتخابات اسفند با رقابت‌ومشارکت حداکثری برگزار می‌شودرحمانی فضلی: انتخابات اسفند با رقابت‌ومشارکت حداکثری برگزار می‌شود اکنون شرایط برای جهش نهایی در بخش اقتصاد آماده است به همین دلیل فشار بر ما زیاد است

مشکل بودجه دانشگاه‌ها جدی است/ با عوامل مخل اخلاق در دانشگاه‌ ستیز معقولانه شودرییس دفتر نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها: *با عوامل مخل اخلاق در دانشگاه‌ ستیز معقولانه شود *ما نمی‌توانیم نسبت به این افراد بی‌تفاوت باشیم *باید به بحث فضاهای مجازی و مروجان فرهنگ لاابالی‌گری و دین‌زدایی توجه ویژه شود *مشکل بودجه دانشگاه‌ها جدی است

سناتور دموکرات: ایران بازیگر بدی بوده، اما برابر دانستن آن با حوثی‌ها «ساده کردن» مسئله است🔺سناتور دموکرات: ایران بازیگر بدی بوده، اما برابر دانستن آن با حوثی‌ها «ساده کردن» مسئله است ⚡️سناتور دموکرات ایالت کنتیکت اظهارات وزیر خارجه ایالات متحده، در مورد مسئول شناختن ایران در حملات حوثی‌ها به عربستان را «ساده کردن غیرمسئولانه» مسئله خواند. خود را به خریت زدن یعنی همین!،این احمق هم مثل بخشی از دموکراتهای احمق دیگری قادر به درک و فهم سخنان و نظرات پمپئو نیستند!،حوثی ها برابر حکومت ایران(نه ایران) نیستند بلکه زیر دست و پوششی برای عوامل حکومت ایران هستند! و هر عمل تروریستی انجام دهند مساوی با مسئول بودن بالادست شان است حالا مثلا برابر خوانده چه غلطی میتواند انجام دهد . در آینده تمامی عربستان و سلاحهای غربی به اشغال حوثی ها درخواهد آمد و جیره پیرترویستهای منافق قطع خواهد شد. چو ایران نباشد تن من مباد

با اخراج جان بولتون احتمال جنگ کم شده است/ دوران نتانیاهو و ترامپ رو به پایان است/ بعد از انتخابات آمریکا تحولات زیادی رخ خواهد داداستاد روابط بین الملل دانشگاه ام سی مستر اخراج جان بولتون را عامل کاهش احتمال جنگ دانست و گفت:‌ روابط در آینده بهبود می‌یابد امکان مذاکره بیشتر می‌شود. ترامپ شانسی برای پیروزی در انتخابات ندارد. دوران نتانیاهو هم رو به پایان است. بنابراین بعد از انتخابات آمریکا تحولات زیادی رخ خواهد داد.

پمپئو: همزمان با تظاهر روحانی و ظریف به دیپلماسی،‌ ایران پشت حدود ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی بوده استوزیر خارجه ایالات متحده در نخستین موضع‌گیری درباره حمله گروه‌شورشی مورد حمایت جمهوری اسلامی به دو پالایشگاه بزرگ نفت در عربستان، از همه کشورها خواست اقدام ایران را محکوم کنند. مایک پمپئو عصر شنبه ۲۳ زهی خیال باطل زهی خیال خام، عربستا اگر جرات داره از خودش مایه بزاره،نه از اونایی که میدوشنش،خوبه به قول خودتون (عربستان) بهترین تسلیحات خاور میانه را در دست دارین!!!!! عربستان_سعودى یمن آمریکا پمپئو بعد بولتون نوبت اخراج اینه 😁 ده ها هزار حمله به کودکان و مردم یمن داشتید و هزاران بیگناه را از بین بردید اول از اینکه کار ما نبوده دوم اگر کار ما بوده مواظب باشید کل صادرات عربستان قطع نشود با دم شیر بازی نکنید

تمام خانه‌های تهران مشکل ایمنی دارند/ مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و مدارس ناایمن رها شده است/ مقاوم‌سازی بناها با هزینه‌های هنگفت امروز ممکن نیسترئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: مدیریت بحران در هنگام وقوع بحران، ‌بحران‌زده است‌ و از عدم هماهنگی بین سازمانی در ‌پاسخگویی، در کنار ضعف قوانین و مشخص نبودن تکالیف رنج می‌برد.

' روند نابودی چارلز استرک از بنیانگذاران و مدیر سازمان"تمرکز بر اقلیم" که در انتشار این گزارش نقش داشته گفت:"از زمان اجرای پنج سال قبل آن توافق، جنگل زدایی نه فقط ادامه پیدا کرده - بلکه تسریع هم شده است.به گزارش ایسنا منطقه خراسان، عبدالرضا رحمانی فضلی امروز (شنبه) در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی در تالار جلسات شهید هاشمی‌نژاد بیمارستان امام رضا(ع) مشهد، اظهار کرد: ما علی‌رغم تمام فشارها، هجمه‌ها و تحریم‌های ۴۰ ساله‎ای که نسبت به ایران روا داشته شده، روند پیشرفت فعالیت‌ها و موضوعات مختلف افزایشی و مثبت بوده است.به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام مصطفی رستمی در نشست سراسری رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور که امروز در دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است،  با بیان اینکه علی‌رغم نگرانی‌هایی که درباره انحراف مؤلفه‌های ارزشمند عزاداری وجود داشت، شور، شوق و علاقه مردم به صورت مخلصانه به امام حسین (ع) پیش از سال‌های گذشته بود، گفت:  بی‌تردید امسال دانشگاه‌های ما از عالی‌ترین مراکز توجه به امام حسین (ع) بودند.الیوت اِنگل: مردم ایران باید بتوانند مانند آمریکا از دموکراسی برخوردار شوند الیوت انگل، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به سوال خبرنگار صدای آمریکا پاسخ داد.

" این گزارش می گوید میزان سالانه تصاعد دی اکسید کربن در نتیجه بریدن جنگل ها در اطراف جهان چیزی معادل گازهای گلخانه ای است که اتحادیه اروپا تولید می کند. براساس این ارزیابی بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ سالانه به طور میانگین جنگل هایی به اندازه مساحت بریتانیا قطع شده است. در حوزه امنیتی نیز بعد از ۴۰ سال علی‌رغم تمام فشارها، تدارکات و برنامه‌ها و همه ناامنی‌ها در منطقه و اطراف که هدف همه این ناامنی‌های منطقه‌ای ایران، به دلیل تاثیرگذاری آن بوده؛ اما اکنون شرایط مطلوبی در زمینه امنیت داریم. قطع جنگل های نواحی گرمسیری بیش از ۹۰ درصد این آمار را تشکیل می دهد به طوری که بیشترین درخت بری در حوضه آمازون کشورهای بولیوی، برزیل، کلمبیا و پرو روی می دهد. وی ادامه داد: بی‌تردید دشمن به دنبال خسته کردن مردم و کاهش سرمایه اجتماعی نظام است اما آنچه که در صحنه رخ می‌دهد، غیر از این است. کریگ هنسون از مقام های"موسسه منابع جهانی" این یافته ها را"کارنامه ای با نکات خوب و بد" توصیف می کند. اکنون بهانه آن‌ها در زمینه رشد علمی و تکنولوژی ما این است که مرزهایی که به ما می‌دهند را رعایت نمی‌کنیم، مانند غنی‌سازی هسته‌ای. او به خبرنگاران گفت:"جاهایی در جهان هست که در آن شاهد از دست رفتن چشمگیر جنگل های دست نخورده هستیم، برای همین درحال باختن نبرد برای متوقف کردن روند جنگل زدایی هستیم. ما همه به حقوق اولیه اعتقاد داریم.

" حق نشر عکس Image caption اعلامیه نیویورک درباره جنگل ها یک توافق داوطلبانه است او افزود:"در سایر نقاط، شاهد هستیم که رویش درختان نواحی روستایی را غنی می کند، اما در مجموع شاهد افت میزان جنگل های جهان هستیم. در حوزه‌های دیگر از جمله اقتصاد رشد خوبی داشتیم اما آیا مطلوب بوده؛ که پاسخ منفی است زیرا بعد از ۴۰ سال هنوز نیز از نظر اقتصادی فشار وارد می‌کنند. وی تاکید کرد: انتظار می‌رود که فضای دانشگاهی ما، فضایی پرشور و هیجان باشد و نشاط سیاسی و فرهنگی در فضای دانشگاهی حاکم باشد که این‌گونه است اما دیگران انتظار داشتند که از این فضا، محصول آشوب و فتنه درو کنند که خوشبختانه دانشگاه‌ها و دانشجویان برخلاف این عمل کردند." نویسندگان گزارش می گویند مساله نگران کننده این است که روندهای تازه جنگل زدایی در غرب آفریقا در حال ظاهر شدن است. میزان قطع درختان در جمهوری دمکراتیک کنگو در پنج سال گذشته دو برابر شده است. این ضعف‌ یکی به‌دلیل سابقه تاریخی بخش اقتصادی بوده که حوزه اقتصادی وابسته‌ترین حوزه است. اعلامیه نیویورک درباره جنگل ها یک توافق داوطلبانه است و از نظر حقوقی الزام آور نیست اما تا اکتبر ۲۰۱۷ چهل دولت، ۵۷ شرکت چندملیتی و ۵۸ سازمان غیردولتی آن را تایید کرده بودند. رستمی افزود: اساتید باید وقت بیشتری را برای دانشجویان اختصاص داده و شکارچی ایده خلاقانه دانشجویان با گفتگوهای به ظاهر عادی باشند. اقدام سیاسی علیرغم چشم انداز تیره جهانی، این گزارش گام های مثبتی که در اندونزی برداشته شده را برجسته می کند. وی خاطرنشان کرد: در بخش تولید اجازه ورود به تولیدات استراتژیک را نداشتیم که این وابستگی‌ها در تولید و صنعت از نظر تاریخی عقب‌افتادگی ایجاد کرده که جبران آن زمان نیاز دارد، ما این زمان را طی کردیم و در حوزه تکنولوژیکی مشکلی نداریم و کسی نمی‌تواند ادعا کند ایران عقب است. تلاش من برای این است که مردم ایران هم بتوانند از همان نوع دموکراسی که ما این‌جا در ایالات متحده داریم، برخوردار شوند.

نام اندونزی مدت هاست به جنگل زدایی ویرانگر گره خورده است. نویسندگان گزارش گفتند که اقدام سیاسی یکی از عوامل موثر است. در حوزه تجارت و تجار، افراد برجسته و قوی داریم. در این بیانیه علم و پژوهش مقدم بر توصیه‌ها به جوانان شده است. رئیس جمهور این کشور توسعه پوده زار (محل تجزیه ناقص گیاهان در خاک که جذب کننده مهم کربن است) و جنگل های بکر را ممنوع کرده است. محققان توضیح می دهند که چرا متوقف کردن روند جنگل زدایی اینقدر برای مقابله با گرمایش زمین مهم است. این عوامل در کنار هم نشان می‎دهد که حوزه اقتصادی افزایش داشته و بهتر و اصلاح شده است. ازتر ویرایت-دری مشاور فنی جنگل داری در انجمن جانورشناسی لندن گفت:"برای نمونه متوقف کردن روند جنگل زدایی و احیای جنگل های حاره ای، می تواند تا ۳۰ درصد کاهشی که موافقنامه پاریس لازم می آورد را فراهم کند. رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: همچنین باید در محیط‌های دانشگاهی با عوامل مخل اخلاق و معنویت، ستیز معقولانه داشت. در آن زمان این لایحه در صحن مجلس نمایندگان مطرح نشد.

" . رحمانی فضلی با بیان این‌که بخش دیگری از ضعف ما در اقتصاد به قوانین و مقررات برمی‌گردد، عنوان کرد: هم نظامات و هم ساختارهای ما نمی‌توانند متناسب با سرعت سرمایه‌گذاری، تولید و رشد اقتصادی از آن‌ها پشتیبانی کنند.