نخستین واکنش ترامپ به حمله به تاسیسات نفتی عربستان

25/06/1398 03:47 ق.ظ

دونالد ترامپ در اولین واکنش به حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان که تولید این کشور را دچار اختلال جدی کرده گفته است که آمریکا در صورت تایید سوءظن ها در مورد اینکه چه کسی عامل حمله بوده آماده اقدام نظامی است.

دونالد ترامپ در اولین واکنش به حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان که تولید این کشور را دچار اختلال جدی کرده گفته است که آمریکا در صورت تایید سوءظن ها در مورد اینکه چه کسی عامل حمله بوده آماده اقدام نظامی است. دونالد ترامپ در اولین واکنش به حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان که تولید نفت این کشور را دچار اختلال جدی کرده گفته است که آمریکا در صورت تایید سوءظن ها در مورد اینکه چه کسی عامل حمله بوده آماده اقدام نظامی است.

آقای ترامپ عصر یکشنبه در توییتی نوشت:"خطوط عرضه نفت عربستان سعودی هدف حمله قرار گرفته. دلایلی برای این باور هست که می دانیم کار چه کسی بوده، ما بسته به تایید موضوع آماده اقدام نظامی هستیم، اما منتظریم عربستان سعودی نظر خود را درباره اینکه به باور آنها چه کسی عامل این حمله بوده بگوید و اینکه تحت چه شرایطی اقدام خواهیم کرد!".

بهای نفت خام برنت در آغاز معاملات روز ۱۹ درصد جهش کرد و به ۷۱ دلار و ۹۵ سنت رسید درحالی که بهای نفت غرب تگزاس، دیگر شاخص مهم جهانی، ۱۵ درصد جهش کرد و بشکه ای ۶۳ دلار و ۳۴ سنت شد. گفته می شود بازگشت این تاسیسات عربستان به تولید عادی ممکن است هفته ها وقت ببرد. headtopics.com

او نوشت:"رسانه های اخبار جعلی می گویند من مایلم با ایران ملاقات کنم،"بدون پیش شرط". (طبق معمول!) این یک بیانیه نادرست است." آقای پومپئو روز دهم سپتامبر گفته بود:"او (آقای ترامپ) آماده ملاقات به طور نامشروط است."

ادامه مطلب:
bbcpersian »

در واکنش به حمله حوثی‌ها به عربستان، سناتور گراهام خواستار در نظر گرفتن گزینه «حمله به پالایشگاه‌های ایران» شدلیندزی گراهام از اعضای ارشد کنگره آمریکا روز شنبه ۲۳ شهریور در واکنش به حمله پهپادی حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، گفت که وقت آن است ایالات متحده گزینه حمله به پالایش سناتور دموکرات کریس مورفی در واکنش به اظهارات ليندزى گراهام گفت که بیایید صادق باشیم جنگی بین عربستان سعودی و حوثی‌ها در جریان است. سعودی‌ها، با کمک ما، هر روز حوثی‌ها را بمباران می‌کنند حوثى ها هم با كمك ايران سعوديها را بمباران ميكنند يعنى اين به اون در، پس ليندزى گراهام خفه شو اقای سناتور گراهام شما یک رئیس جمهور ترسو وخول وچهل دارید وهیچ وقت جرات حمله به ایران را ندارید ونخواهید داشت . سگ کی باشید .اون نوچه های عرب که ۵ سال است مردم دربدر یمن با خاک وخون نابود کردند را کور هستید ببینید .اوزگل چیه بدبختا .... نفت عربستان رو زدن می ترسین حقوقتون عقب بیفته

واکنش مثبت بازار ایران به حمله حوثی‌ها؛ قیمت دلار کاهش یافتیک روز پس از حمله پهپادی حوثی‌های یمن به تاسیسات نفتی عربستان که موجب کاهش ۵.۷ میلیون بشکه‌ای تولید این کشور شد، بازار ارز ایران بی‌تفاوت به افزایش تنش در خلیج فارس و امیدوار به افزایش تقاضای نفت ذخیره شده ایران به افت قیمت دلار تن داد. الکی نگو امروز 200 رفت بالا

صبا کمالی در واکنش به خبر فارس: من بازداشت نشده‌امبعید میدانم، مگر اینکه از اول سناریو رکب زدن بوده تا به وسیله این صبا برخی فیدبک ها جمع آوری و اشخاصی که این متن را حمایت کردند دستگیر یا دست کم شناسایی گردند. درست همانند همین متن فیلسوف زن فرانسوی لوس ایری گاری در گفتگوی خیالی و جدل و بحث با نیچه آلمانی دارد. اگر نه کپی متن.

ایران دست داشتن در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو را رد کردعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، ضمن رد هرگونه دست داشتن تهران در حملات پهپادی روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، سخنان مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا را تغییر راهبرد از «فشار حداکثری» به «دروغ حداکثری» علیه جمهوری اسلامی خواند.

حمله شبه‌نظامیان حفتر به فرودگاه معیتیقه در پایتخت لیبی

حمله با موشک‌های گراد به فرودگاه معیتیقه در طرابلس پایتخت لیبیمنابع «العربیه» و «الحدث» شامگاه جمعه 13 سپتامبر 2019 اعلام کردند که فرودگاه معیتیقه در طرابلس اینو بیخیال.از آرامکو بگو😂

Image caption

تاسیسات بقیق هدف قرار گرفت

دونالد ترامپ در اولین واکنش به حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان که تولید نفت این کشور را دچار اختلال جدی کرده گفته است که آمریکا در صورت تایید سوءظن ها در مورد اینکه چه کسی عامل حمله بوده آماده اقدام نظامی است.

شورشیان حوثی یمن که با نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ هستند مسئولیت این حمله با"ده پهپاد" را بر عهده گرفته‌اند اما آمریکا می‌گوید این حملات کار ایران بوده است.

آقای ترامپ عصر یکشنبه در توییتی نوشت:"خطوط عرضه نفت عربستان سعودی هدف حمله قرار گرفته. دلایلی برای این باور هست که می دانیم کار چه کسی بوده، ما بسته به تایید موضوع آماده اقدام نظامی هستیم، اما منتظریم عربستان سعودی نظر خود را درباره اینکه به باور آنها چه کسی عامل این حمله بوده بگوید و اینکه تحت چه شرایطی اقدام خواهیم کرد!".

همزمان به دنبال این حمله که بیش از ۵ درصد عرضه نفت جهانی را مختل کرده، بهای نفت به بالاترین حد در چهار ماه گذشته رسیده است.

بهای نفت خام برنت در آغاز معاملات روز ۱۹ درصد جهش کرد و به ۷۱ دلار و ۹۵ سنت رسید درحالی که بهای نفت غرب تگزاس، دیگر شاخص مهم جهانی، ۱۵ درصد جهش کرد و بشکه ای ۶۳ دلار و ۳۴ سنت شد.

با این حال بعد از دستور رئیس جمهور آمریکا برای آزاد کردن ذخایر استراتژیک نفتی این کشور بها تا حدودی تخفیف یافت.

گفته می شود بازگشت این تاسیسات عربستان به تولید عادی ممکن است هفته ها وقت ببرد.

آقای ترامپ در توییت دیگری در روز یکشنبه گفت گزارش ها از آمادگی او برای دیدار"نامشروط" با مقام های ایرانی دقیق نیست.

او نوشت:"رسانه های اخبار جعلی می گویند من مایلم با ایران ملاقات کنم،"بدون پیش شرط". (طبق معمول!) این یک بیانیه نادرست است."

این درحالی است که مقام های دولت او از جمله مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در روزهای اخیر بر این آمادگی تاکید کرده اند.

آقای پومپئو روز دهم سپتامبر گفته بود:"او (آقای ترامپ) آماده ملاقات به طور نامشروط است."

بگذر از پست توییتر شماره از @realDonaldTrump

Saudi Arabia oil supply was attacked. There is reason to believe that we know the culprit, are locked and loaded depending on verification, but are waiting to hear from the Kingdom as to who they believe was the cause of this attack, and under what terms we would proceed!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump)

پایان پست توییتر شماره از @realDonaldTrump

انگشت اتهام

آقای پومپئو روز شنبه گفت ایران تا به حال صد حمله به عربستان انجام داده و هیچ نشانه‌ای نیست که حمله دیروز از خاک یمن انجام شده باشد.

ایران این موضوع را تکذیب و آمریکا را به دروگویی متهم کرده است. در همین حال دولت عراق تکذیب کرده است که این حملات از خاک این کشور انجام شده است.

به گزارش رویترز پیشتر بعضی رسانه های عراقی گزارش داده بودند که حمله شنبه از عراق انجام شده است که با کویت هم مرز است.

روز یکشنبه یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشد به خبرگزاری رویترز گفت که ابعاد و دقت حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی حکایت از آن دارد که از نه طرف جنوب یعنی یمن، بلکه از طرف غرب-شمال غربی انجام شده است.

حق نشر عکس

Image caption

تاسیسات نفتی بقیق روز شنبه هدف قرار گرفت

این مقام گفت:"شکی نیست که ایران مسئول این حمله است. هر طور که ماجرا را می شکافید، گریزی از این (تعبیر) نیست. نامزد دیگری وجود ندارد. شواهد هیچ جهت دیگری جز مسئولیت ایران را نشان نمی دهد."

مقام آمریکایی به رویترز گفت مقام های سعودی گفته اند شاهد نشانه هایی از برخورد موشک های کروز به این تاسیسات بوده اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم به نقل از مقام های ارشد دولت آمریکا که نامشان فاش نشد گزارش داد که ارزیابی اطلاعاتی، از جمله تصاویر ماهواره ای، موید این نظر است که ایران مسئول حملات روز شنبه بود.

بنابه این گزارش دولت آمریکا درحال انتشار تصاویر ماهواره ای است که مقام ها می گویند حداقل ۱۹ نقطه محل اصابت مهمات در دو تاسیسات انرژی عربستان سعودی را نشان می دهد.

به گفته این مقام ها همچنین دستگاه هایی که ظاهرا در این حمله به مقصد نرسیده جمع آوری شده و سازمان های اطلاعاتی آمریکا و عربستان در حال تحلیل آنها هستند.

همزمان رویترز گزارش می دهد که کویت درحال تحقیق درباره رویت پهپاد در آسمان این کشور است.