انجمن فیزیک ایران: دستگاه ویروس‌یاب سپاه فاقد مبنای علمی است

29/01/1399 10:54 ق.ظ

انجمن فیزیک ایران دستگاه تشخیص آلودگی به‌ویروس کرونای سپاه پاسداران را «غیرعلمی» و جزء ادعاهای «شبه علم» دانست. - خبرگزاری آناتولی

انجمن فیزیک ایران دستگاه تشخیص آلودگی به‌ویروس کرونای سپاه پاسداران را «غیرعلمی» و جزء ادعاهای «شبه علم» دانست.انجمن فیزیک ایران با انتشار بیانیه ای در مورد دستگاه آشکارسازی ویروس‌های نانومتری کرونا با روش‌های الکترومغناطیسی که دو روز پیش توسط سپاه پاسداران این کشور با نام «مستعان110» رونمایی شد، آن را «تخیلی» و «دور از علم» اعلام کرد.

در این بیانیه که روز گذشته در وبسیات این انجمن منتشر شده، آمده است: «در روزهای اخیر خبرهایی از بعضی از رسانه‌های رسمی در مورد اختراع بدیع وسیله‌ای برای تشخیص آلودگی به‌ویروس کرونا از راه دور منتشر شده است. در بیان این خبر به‌عبارت‌های با ظاهر علمی مانند امواج الکترومغناطیس، دوقطبی‌های مغناطیسی و الکتریکی و دیگر عبارت‌هایی از حوزه فیزیک اشاره شده است. با وجود این‌که روش‌های تشخیص و شناسایی با استفاده از مشخصه‌های فیزیکی مواد در علم فیزیک بسیار پر کاربردند ولی دانش بشری در حال حاضر توان شناسایی و آشکارسازی ذراتی با ابعاد حدود 100 نانومتر را از راه دور ندارد و چنین ادعایی باورناپذیر و در حد داستان‌های علمی و تخیلی است.

اگر با احتمال نزدیک به‌صفر این وسیله کار کند، از آنجا که با دانش روز بشر همخوانی ندارد، مخترعین نه تنها برای آشکار‌سازی یک ویروس که برای جابجا کردن مرزهای دانش بشری باید مورد تشویق مجامع علمی در جهان قرار گیرند.

ادامه مطلب:
aa_persian »

توصیه‌های انجمن سرطان آمریکا برای حفظ روحیه بیماران و نجات‌یافتگان سرطان در طول بحران کروناتوصیه‌های انجمن سرطان آمریکا برای حفظ روحیه بیماران و نجات‌یافتگان سرطان در طول بحران کرونا در صورت امکان بیرون بروید و پیاده‌روی کنید. فعالیت فیزیکی هم برای سلامت روح و روان و هم برای پیشگیری از سرطان مهم است.

جهانپور: دستگاه ویروس‌یاب سپاه مجوز وزارت بهداشت را نداردسخنگوی وزارت بهداشت ایران در نشست خبری خود اعلام کرد دستگاه ویروس یابی سپاه که از شعاع صد متر و در 5 ثانیه آلودگی ویروس کرونا را نشان می دهد از سوی سازمان غذا و دارو تائیدیه نگرفته است. - خبرگزاری آناتولی

آیا دستگاه ویروس‌یاب سپاه آن طور که سردار سلامی گفته، پدیده‌ای نوظهور و اختراع بسیجیان است؟این احمق ها خجالت نمی کشند. هر روز یک فیل هوا می کنند که بلکه یک روز بیشتر در قدرت بمانند. اینا دیگه تموم شدن خودشونم میدونن این دستگاه اصل فریب اسلامی شیعی بدلیل حماقت انسانی در ایرانه

چه کسی دستگاه ویروس‌یاب را به سپاه فروخت؟shimashahrabi صبح از در خونه زدی بیرون اگه سر کوچه یه قابلمه دیدی که زیرش یه خورده شکلات ریخته یه نخم بهش وصله یه سپاهیم یه گوشه قایم شده نخ به دست تعجب نکن مقاومتم نکن برو یه شکلات بردار.. این سامانه جدید ویروس یاب پیشرفته قادر دو هست روحت شاد یادت گرامی shimashahrabi shimashahrabi مردم را خر فرض کرده اند . گفتم توی این نخود مغزها نخبه پیدا نمیشه!!!!

هشدار دو استاد اقتصاد‌: جمهوری اسلامی وام‌های ارزی را هم تلف خواهد کرددو استاد اقتصاد و عضو هیات علمی دانشگاه در ایران ضمن اشاره به «فساد» و «رانت» در جمهوری اسلامی از درخواست وام بین‌المللی از سوی مقام‌های ایران انتقاد کرده و درباره تلف شدن منابع ارزی هشدار دادند. راغفر خودش با رانت رفت کانادا دکتری گرفت الان شده اقتصاددان مرتب هم انتقاد می کنه بهتره اول از خودش شروع کنه ایشون در حدی نبود که بورس تحصیلی بگیره بره کانادا سوادش در حد نهضت سواد آموزی بود

حساب توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا به رونمایی از دستگاه «ویروس یاب» سپاه واکنش نشان دادحساب توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا با انتشار تصویری از دستگاهی که سپاه ادعا کرده «کرونا را در لحظه شناسایی می کند»، نوشت که «آیا امکان این هست که شما یک دستگاه جن‌یاب بعد از این بسازید؟»\r\n این حساب تکنولوژی حلبی سازی ملا علی 😅 واسه همین اسباب بازی یه میلیارد به جیب زدن ،خب بخندید بر مصیبت مردم ایران ،از رضاخان به اخوند و سپاه گدا و دزد و غارتگر رسیدیم. فقط فکر درمان نیستند.

انجمن فیزیک ایران دستگاه تشخیص آلودگی به‌ویروس کرونای سپاه پاسداران را «غیرعلمی» و جزء ادعاهای «شبه علم» دانست.انجمن فیزیک ایران با انتشار بیانیه ای در مورد دستگاه آشکارسازی ویروس‌های نانومتری کرونا با روش‌های الکترومغناطیسی که دو روز پیش توسط سپاه پاسداران این کشور با نام «مستعان110» رونمایی شد، آن را «تخیلی» و «دور از علم» اعلام کرد.

در این بیانیه که روز گذشته در وبسیات این انجمن منتشر شده، آمده است:

«در روزهای اخیر خبرهایی از بعضی از رسانه‌های رسمی در مورد اختراع بدیع وسیله‌ای برای تشخیص آلودگی به‌ویروس کرونا از راه دور منتشر شده است. در بیان این خبر به‌عبارت‌های با ظاهر علمی مانند امواج الکترومغناطیس، دوقطبی‌های مغناطیسی و الکتریکی و دیگر عبارت‌هایی از حوزه فیزیک اشاره شده است. با وجود این‌که روش‌های تشخیص و شناسایی با استفاده از مشخصه‌های فیزیکی مواد در علم فیزیک بسیار پر کاربردند ولی دانش بشری در حال حاضر توان شناسایی و آشکارسازی ذراتی با ابعاد حدود 100 نانومتر را از راه دور ندارد و چنین ادعایی باورناپذیر و در حد داستان‌های علمی و تخیلی است.

اگر با احتمال نزدیک به‌صفر این وسیله کار کند، از آنجا که با دانش روز بشر همخوانی ندارد، مخترعین نه تنها برای آشکار‌سازی یک ویروس که برای جابجا کردن مرزهای دانش بشری باید مورد تشویق مجامع علمی در جهان قرار گیرند.

انجمن فیزیک ایران در راستای رسالت علمی خود و در صورتی‌که مخترعین وسیله مذکور هنوز بر ادعای خود مصر هستند اعلام آمادگی می‌کند که در صورت دریافت مستندات مرتبط با شیوه کار و آشکار‌یابی وسیله ادعایی، آن را در اختیار متخصصان و دانشمندان این حوزه برای داوری علمی قرار دهد.»

حسین سلامی، فرمانده‌کل سپاه پاسداران ایران در مراسم رونمایی «مستعان 110» از آن به عنوان «دستاورد جدید تشخیصی کرونا توسط سپاه» یاد و عنوان کرد: مزیت دستگاه این است که هیچ نیازی به گرفتن خون ندارد و از راه دور این تست را انجام می‌دهد.

در این راستا کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت این کشور در نشست خبری روزانه در پاسخ به سئوال خبرنگار آناتولی اعلام کرد که وزارت بهداشت این دستگاه را تايید نکرده است.

کامبیز گلشنی، مخترع مستعان پیشتر نیز دستگاه هایی با شکل و روش مشابه به عنوان ردیاب «هر نوع ماده جامد یا مایع» با برد 42 کیلومتر و همچنین دستگاه مین‌یاب معرفی کرده و تبدیل به سوژه رسانه‌ها شده بود.