امضای سند هم‌پیمانی میان ترکیه و آذربایجان در سفر اردوغان به شهر شوشا | DW | 16.06.2021

26/03/1400 10:05:00 ق.ظ

رئیس‌جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه ۲۵ خرداد در سفر به شهر تاریخی 'شوشا' که در جریان جنگ ۴۴ روزه در سال ۲۰۲۰ میان آذربایجان و ارمنستان آزاد شده بود، سند هم‌پیمانی دو کشور را امضا کرد.

رئیس‌جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه ۲۵ خرداد در سفر به شهر تاریخی 'شوشا' که در جریان جنگ ۴۴ روزه در سال ۲۰۲۰ میان آذربایجان و ارمنستان آزاد شده بود، سند هم‌پیمانی دو کشور را امضا کرد. رئیس‌جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه ۲۵ خرداد با سفر به شهر تاریخی"شوشا" که در جریان جنگ ۴۴ روزه پارسال میان آذربایجان و ارمنستان آزاد شده بود، سند هم‌پیمانی دو کشور را امضا کرد.

اکنون بعد از ماه‌ها قرارداد آتش‌بس میان ارمنستان و آذربایجان، بندهای آن یکی بعد از دیگری اجرا می‌شود و اتفاقا یکی از مواد توافق شده، اجازه ارمنستان به آذربایجان برای ترانزیت کالا و تردد شهروندانش از خاک این کشور به نخجوان است.

طی سه دهه گذشته تنها راه انتقال کالا یا تردد مسافران زمینی میان آذربایجان و نخجوان از طریق خاک ایران بود. اکنون از طریق کریدور «زنگزور»، ترددها و ترانزیت کالا به‌صورت مستقیم میان نخجوان و خاک مادری‌اش آذربایجان انجام خواهد شد.

طی سه دهه گذشته، آذربایجان روزانه بیش از یک میلیون متر مکعب گاز تحویل ایران می‌داد و ایران ۱۵ درصد آن را به عنوان دستمزد کسر کرده و بقیه گاز را تحویل نخجوان می‌داد. این رقم سه برابر دستمزدی است که گرجستان برای انتقال گاز آذربایجان به ترکیه دریافت می‌کند و طی سال‌های گذشته همواره مورد انتقاد دولت باکو بود. اکنون خط لوله گازی ایغدیر-‌نخجوان با دو برابر حجم گازی که ایران تحویل نخجوان می‌داد تا سال ۲۰۲۲ آماده فعالیت می‌شود و دیگر نیازی به ایران برای تامین گاز نخجوان نخواهد بود. headtopics.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

مجوز استفاده اضطراری واکسن «برکت» در ایران صادر شد؛ کارشناسان در مورد آن چه می‌گویند؟مجوز استفاده اضطراری واکسن «برکت» در ایران صادر شد؛ کارشناسان در مورد آن چه می‌گویند؟ گفته می‌شود واکسن «کوو ایران برکت»، از لحاظ ساختار، به واکسن سینوفارم ساخت چین شباهت دارد و از ویروس غیرفعال استفاده می‌کند. ⬇️بیشتر بخوانید: هر کسی از کرونا جون سالم به در برده قراره با واکسن قلابی برکت، کشته بشه. من ترجیح میدم با کرونا بمیرم ولی واکسن این مادرفاکرهارو نزنم... بطور اضطراری!! ببین از رو کدوم واکسن کپی زدن و معلوم نیس چه عواقبی رو بدن داره... و اصلا چنددرصد کاراست

عادل برکم در گفتگو با یورونیوز: اصولا در ایران آموزش و پرورش رایگان محض وجود نداردیکی از مهم ترین موضوعاتی که به نظر می‌رسد در انتخابات ریاست جمهوری ایران غافل مانده آموزش و پرورش است. گزارش نیما قدکپور GhadakpourN در گفت‌وگو با عادل برکم AdelBarkam معلم و کارشناس آموزشی درباره اوضاع کنونی و آینده آموزش و پرورش ایران را بخوانید 🔽 GhadakpourN AdelBarkam تعارض‌هایی که اکثرا تا پایان عمر در وجود آدم‌ها می‌ماند و به اشکال مختلفی همچون اظطراب خودش رو بعدا نشون می‌دهد. این مشکلاتی که ریشه‌شون در تحصیل در مدارس جمهوری اسلامی هست را به وضوح میشه در بسیاری از نسل‌های بعد از انقلاب ردیابی کرد. GhadakpourN AdelBarkam گزارش بسیار خوب و مهم، ولی چیزی که بهش پرداخته نشده تاثیر آموزش‌های افراطی اسلامی بر روی ذهن بچه‌هاست، چیزی که بعدها در سن بلوغ و مواجهه بیشتر با جهان مدرن منجر به تعارض در بسیاری موارد می‌شود.

پیش بینی ثبت رکورد جدید در فروش مسکن به خارجی‌ها در ترکیه

هزاران نفر در اعتراض به لایحه ضد دگرباشی جنسی در مجارستان تجمع کردندلایحه مورد بحث شامل موضوع مبارزه با میل جنسی به کودکان (پدوفیلیا) و نیز سایر اصلاحات قانونی از جمله ممنوعیت انتقال اطلاعات در مورد افراد دگرباش جنسی یا روابط همجنسگرایان به نوجوانان است. علط کردن مجارستان کشور عاقلیه به این کج مغزها میدون نمیده.

حضور اردوغان و علی‌اف در مسابقه اسب دوانی در شوشاروسای جمهور ترکیه و آذربایجان در شهر شوشا مسابقه اسب دوانی تماشا کردند.

آقای رئیسی؛ رسیدگی به مطالبات پرستاران به کجا رسید؟ / برخی پزشکان با دریافتی‌های چندصد میلیونی در میان حامیان یکی از نامزدهای ریاست‌جمهوری قرار دارندمجلس، قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری را در سال ۱۳۸۶ با ۱۹۰ رای موافق تصویب کرد. اجرای این مصوبه، یکی از مطالبات اصلی پرستاران است اما روند حاکم بر نظام سلامت و درمان نشان می‌دهد، انگیزه‌ای برای اجرای این قانون وجود ندارد. دبیرکل خانه پرستار توضیح داد: امیدوارم که این قانون در دولت آتی اجرا شود اما نسبت به این موضوع خوشبین نیستم.