المپیک توکیو؛ علی داودی در وزنه‌برداری مدال نقره گرفت - BBC News فارسی

04/08/2021 05:23:00 ب.ظ

المپیک توکیو؛ علی داودی در وزنه‌برداری مدال نقره گرفت

المپیک توکیو؛ علی داودی در وزنه‌برداری مدال نقره گرفت

علی داودی، وزنه بردار ایرانی در دسته فوق سنگین المپیک توکیو مدال نقره گرفت. داودی با ۶ ورزشکار از کشورهای جمهوری چک، سوریه، هلند، نیوزیلند، گرجستان و ترکمنستان رقابت کرد.

داودی تلاش خود در حرکت دو ضرب را با انتخاب وزنه ۲۳۴ کیلوگرمی آغاز کرد و موفق به مهار آن شد. او در تلاش دوم نتوانست از پس وزنه ۲۴۰ کیلوگرمی برآید، اما در بار سوم وزنه ۲۴۱ کیلوگرمی را بالای سر برد. داودی به این ترتیب با ۲۰۰ کیلوگرم در یک‌ضرب، ۲۴۱ کیلوگرم در دوضرب و مجموع ۴۴۱ کیلوگرم به مقام نقره دست یافت.

در رقابت‌های این دسته لاشا تالاخادزه، ورزشکار نامدار گرجستانی با ۲۲۳ کیلوگرم در یک‌ضرب، ۴۶۵ کیلوگرم در دوضرب و مجموع ۴۸۸ کیلوگرم به مدال طلا دست یافت و رکورد المپیک را شکست. او همچنین رکورد جهان در هر سه بخش را نیز ارتقا داد.مدال داودی اولین نقره کاروان ایران در المپیک توکیو و چهارمین مدال در مجموع بود. پیش از این جواد فروغی (تیراندازی، طلا)، محمدرضا گرایی (کشتی فرنگی، طلا) و هادی ساروی (کشتی فرنگی، برنز) برای ایران مدال گرفته‌اند.

ادامه مطلب:
BBC Persian Sport »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

bbcpersian SanctionPakistan

علی هاشمی در المپیک توکیو اوت شد/ شانس مدال از دست رفتوزنه بردار دسته ۱۰۹ کیلوگرم ایران در بازی‌های المپیک توکیو ناموفق بود و مدال را از دست داد

چهارشنبه ایران در المپیک؛ در انتظار طلایی‌های آزاد و فرنگیبه امید کسپر شدنشون

فرهاد آریجان در رقابت‌های المپیک توکیو در رشته پارالل ژیمناستیک مدال برنز کسب کردفرهاد آریجان، ملی‌پوش ترکیه در رقابت‌های المپیک توکیو 2020 در رشته پارالل ژیمناستیک مدال برنز کسب کرد

حسن یزدانی و رضا اطری در نیمه‌نهایی المپیک؛ در انتظار ساعت ۱۴

علی داودی به مدال نقره وزنه‌برداری رسید

لورال هوبارد، نخستین زن تراجنسیتی حاضر در المپیک حذف شد - BBC News فارسیلورال هوبارد، به عنوان نخستین فردی که توانست در المپیک بر خلاف جنسیت انتسابی هنگام تولد مسابقه دهد در رشته به علاوه 87 کیلوگرم وزنه برداری زنان روی سکو رفت اما نتوانست وزنه‌هایی که مربیان برایش انتخاب کرده بودند را بالای سر ببرد و پس از سه تلاش ناموفق از المپیک توکیو حذف شد. مردی که برای بدست آوردن مدال المپیک زن شد اما شکست خورد.خوشبختانه فعالیت فمینیست ها سدی شد در برابر زنان. t_megalion تراجنسیتی ها حق دارند ورزش کنند ولی در گروه مناسب. اجحاف به حقوق زنان، پز روشنفکریه و باز هم اقلیت بودن زنان رو بیشتر و نهادینه تر میکنه

ایران به اولین مدال طلا در المپیک توکیو دست یافت داودی تلاش خود در حرکت دو ضرب را با انتخاب وزنه ۲۳۴ کیلوگرمی آغاز کرد و موفق به مهار آن شد.به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به توکیو، علی هاشمی در دسته ۱۰۹ کیلوگرم بازی های المپیک توکیو به رقابت پرداخت و در حرمت دوضرب اوت شد و شانس مدال را از دست داد.کاروان المپیک ایران، فردا (چهارشنبه) به دو اتفاق بزرگ خود خواهد رسید.03.

او در تلاش دوم نتوانست از پس وزنه ۲۴۰ کیلوگرمی برآید، اما در بار سوم وزنه ۲۴۱ کیلوگرمی را بالای سر برد. داودی به این ترتیب با ۲۰۰ کیلوگرم در یک‌ضرب، ۲۴۱ کیلوگرم در دوضرب و مجموع ۴۴۱ کیلوگرم به مقام نقره دست یافت. در این دسته اکبر ژورایف از ازبکستان موفق شد بالاتر از سیمون مارتیروسیان از ارمنستان به مدال طلا برسد. در رقابت‌های این دسته لاشا تالاخادزه، ورزشکار نامدار گرجستانی با ۲۲۳ کیلوگرم در یک‌ضرب، ۴۶۵ کیلوگرم در دوضرب و مجموع ۴۸۸ کیلوگرم به مدال طلا دست یافت و رکورد المپیک را شکست. جایی که حسن یزدانی باید در نخستین مبارزه خود مقابل «جاورایل شاپیف» از ازبکستان روی تشک برود. او همچنین رکورد جهان در هر سه بخش را نیز ارتقا داد.  او در حرکت دوم وزنه ۱۸۱ کیلوگرم را نیز توانست با موفقیت بالای سر ببرد. مدال داودی اولین نقره کاروان ایران در المپیک توکیو و چهارمین مدال در مجموع بود.

پیش از این جواد فروغی (تیراندازی، طلا)، محمدرضا گرایی (کشتی فرنگی، طلا) و هادی ساروی (کشتی فرنگی، برنز) برای ایران مدال گرفته‌اند.  سیمون مارتیروسیان وزنه بردار ارمنستان در حرکت  دوم وزنه ۱۹۵ کیلوگرم را مهار کرد و رکورد یک ضرب المپیک را دو کیلوگرم شکست. پیش از این فقط «هادی ساعی» در رشته تکواندو و «حسین رضازاده» در رشته وزنه‌برداری موفق به کسب دو مدال طلا از این رقابت‌ها شده بودند. حسن یزدانی نیز در وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد به فینال رسیده و فردا (پنجشنبه) باید با دیوید تیلور آمریکایی مبارزه کند. ایران به این ترتیب با کسب دو مدال طلا، یک نقره و یک برنز در کنار اسلوونی در جایگاه بیست و هفتم جدول رده‌بندی قرار گرفت. حرکت دوضرب: هاشمی که برای کسب مدال برنز آمده بود،  در حرکت اول یک ضرب وزنه ۲۲۶ کیلوگرم را انداخت. منبع تصویر، . پیش از این از «حمید سوریان» به عنوان جدی‌ترین بخت شکستن طلسم کشتی‌گیران ایرانی برای به دست آوردن دو مدال طلا در رقابت‌های المپیک نام برده می‌شد که او هم موفق به این رکوردشکنی نشده بود.