افراط‌گرایی، انحراف از جامعه یا محصول جامعه؟

  • 📰 IranIntl
  • ⏱ Reading Time:
  • 55 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 25%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

افراط‌‌گرایی واقعیت انکارناپذیر جهان امروز است، اما چه عوامل و انگیزه‌هایی به ایجاد تفکر افراط‌‌گرایانه دامن می‌زند؟ عوامل اصلی افراط‌گرایی در جامعه‌ افغانستان امروزی چیست؟ بررسی این پرسش‌ها در یادداشتی از هانیه ملک، روزنامه‌نگار: MalikHaanya

افراط‌گرایی همواره یک نگرانی و مورد‌توجه جهانیان بوده است. سوال جدی و اساسی این است که چه عوامل و انگیزه‌هایی باعث ایجاد تفکر افراط‌گرایانه و رشد آن در جهان می‌شود و انگیزه‌های اصلی افراط‌گرایی در جامعه‌ افغانستان امروزی چیست؟

افغانستان امروز با یک پدیده‌ جدی و ویرانگر مواجه است، جریان‌های افراطی‌ای که چهره‌ای غیرمنطقی و خشن از این کشور و دین اسلام به تصویر می‌کشند. به باور آگاهان، «افراط‌گرایی مذهبی در افغانستان ریشه در سلفی‌گری دارد»؛ سلفی‌گری در افغانستان از مدارس دینی پاکستان سرچشمه می‌گیرند. عرب‌ها نه‌تنها گروه‌های سلفی در پاکستان را به‌ وجود آوردند، بلکه در ایجاد گروه‌های سلفی در افغانستان نیز نقش اثرگذاری داشتند.

در آخرین پژوهش انستیتوی مطالعات استراتژیک افغانستان با عنوان «جهادی‌های سایبری: تلاقی افراط‌گرایی و تکنولوژی دیجیتالی در افغانستان» گزارش داده است که «گروه‌های افراطی مانند طالبان، داعش و شبکه‌های سلفی خشونت‌گرا به‌صورت گسترده از رسانه‌های اجتماعی برای عضو‌گیری و ترویج افراطی‌گری استفاده می‌کنند».

اما آنچه در این‌جا قابل تعمق است کتب و قضاوت تاریخی در این پیوند است. کتب تاریخی نشان می‌دهند که نظام‌های سیاسی افغانستان حتی قبل از ایجاد جنبش‌های بنیاد‌گرایی مذهبی نیز شاهد افراط‌گرایی قومی و مذهبی بوده‌اند، از آن‌جا که نخستین جنگ شدید میان شیعه و سنی در زمان سلطنت شاه محمود و در نتیجه تطبیق برنامه‌های حکومتی به‌وجود آمد و چندین سال دوام داشت.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 3. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

وزارت خارجه: ایران اجازه نمی‌دهد یک قلدر با ارعاب جامعه بین‌المللی منافعش را تضعیف کندوزارت امور خارجه با اشاره به گذشت پنج سال از امضای برجام تاکید کرد که ایران اجازه نخواهد داد که 'یک قلدر از طریق ارعاب جامعه بین‌المللی' منافع ایران را تضعیف کند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

قانون امنیتی هنگ‌کنگ؛ اتحادیه اروپا اقداماتی را علیه چین در دست بررسی داردمسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد: «امروز توافق کردیم که برای حمایت از خودمختاری هنگ‌کنگ و جامعه مدنی آن، واکنش هماهنگ اتحادیه اروپا را سازماندهی کنیم.»
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

از اصلاح‌طلبی عقب نمی‌نشینیم/ دروغ و نبود صداقت با مردم مشکل و چالش اصلی جامعه استمحمدرضا عارف در جلسه بنیاد امید ایرانیان به تشریح وضعیت موجود کشور پرداخت و گفت: دروغ و نبود صداقت با مردم مشکل و چالش اصلی جامعه است.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

استاندار تهران: دانشگاه‌ها و مدارس استان تعطیل نیستنداستاندار تهران: دانشگاه‌ها و مدارس استان تعطیل نیستند استاندار تهران با تاکید بر اینکه اخبار مصوبات ستاد کرونا تنها باید از سوی ستاد و یا استانداری منتشر شود، اعلام کرد که دانشگاه‌ها و مدارس استان تعطیل نیستند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

نرخ سود سپرده‌ها باید «صفر» شود/ ۷۰ درصد سپرده‌ها برای ۵ درصد سپرده‌گذاران است/ قدرت خلق پول سیستم بانکی ما در تاریخ بی‌نظیر استاستاد اقتصاد دانشگاه اصفهان اعلام کرد: در حال حاضر ۷۰ درصد سپرده‌ها در دست ۵ درصد افراد جامعه است، این افراد در سیستم بانکی جا خشک کرده‌اند چون از ربح مرکب استفاده می‌کنند، یعنی اگر فردی ۱۵ سال پیش یک میلیارد تومان سپرده بانکی داشت، پس از ۱۵ سال سرمایه او به ۲۵ تا ۳۵ میلیارد تومان رسیده و الان سود ۱۵ درصدی از آن دریافت می‌کند.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

گفتگوی اختصاصی با سفیر چین: آمریکا نمی‌تواند از مکانیزم ماشه استفاده کند/ جامعه بین‌الملل باید با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران مخالفت کند- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimسفیر چین در تهران: آمریکا نمی‌تواند از مکانیزم ماشه استفاده کند جامعه بین‌الملل باید با تمدید تحریم‌های_تسلیحاتی ایران مخالفت کند مهم نیست اوضاع بین المللی چگونه تغییر می کند،چین علاقه مند به همکاری با ایران برای ارتقای شراکت راهبردی جامع چین-ایران است
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »