افراط‌گرایی، انحراف از جامعه یا محصول جامعه؟

15/07/2020 02:24:00 ب.ظ

افراط‌گرایی به‌عنوان پدیده‌‌ای جدید، که رفتارهای خشونت‌آمیز و گسترش تروریسم محصول آن است، ساختارها و ارزش‌های جوامع را هدف قرار می‌دهد.

افغانستان

افراط‌‌گرایی واقعیت انکارناپذیر جهان امروز است، اما چه عوامل و انگیزه‌هایی به ایجاد تفکر افراط‌‌گرایانه دامن می‌زند؟ عوامل اصلی افراط‌گرایی در جامعه‌ افغانستان امروزی چیست؟ بررسی این پرسش‌ها در یادداشتی از هانیه ملک، روزنامه‌نگار: MalikHaanya

افراط‌گرایی به‌عنوان پدیده‌‌ای جدید، که رفتارهای خشونت‌آمیز و گسترش تروریسم محصول آن است، ساختارها و ارزش‌های جوامع را هدف قرار می‌دهد.

تاکنون، جهان مسند مشخصی از تعریف افراط‌گرایی ارائه نکرده است و افغانستان، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین قربانیان این معضل، هنوز در تلاش است ریشه‌های شکل‌گیری و راهکاری برای از بین بردن آن بیابد. در این مقاله، قصد دارم به چگونگی به‌ وجود آمدن افراط‌گرایی و عوامل تشدید آن بپردازم.

افراط‌گرایی فرایندی است که در سه سطح فرد، گروه و توده‌ها اتفاق می‌افتد و در بسیاری موارد، از فرد شروع می‌شود و فرد هم‌فکرانش را دور خود جمع می‌کند و گروه‌های بزرگ تشکیل می‌دهد. در بسیاری از جنبش‌های افراط‌گرایی، موضوعی که اساس رفتار آن‌ها را تشکیل داده است به‌نظر رنگ و بوی مذهبی دارد اما در واقع، افراط‌‌گرایی مذهبی انحراف از دیدگاه‌ها و شیوه‌های میانه‌روی مذهبی است که چرخش به‌ سوی تفسیر تندروانه‌ از آموزه‌های دینی دارد.

ادامه مطلب:
ايران اينترنشنال »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

وزارت خارجه: ایران اجازه نمی‌دهد یک قلدر با ارعاب جامعه بین‌المللی منافعش را تضعیف کندوزارت امور خارجه با اشاره به گذشت پنج سال از امضای برجام تاکید کرد که ایران اجازه نخواهد داد که 'یک قلدر از طریق ارعاب جامعه بین‌المللی' منافع ایران را تضعیف کند.

قانون امنیتی هنگ‌کنگ؛ اتحادیه اروپا اقداماتی را علیه چین در دست بررسی داردمسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد: «امروز توافق کردیم که برای حمایت از خودمختاری هنگ‌کنگ و جامعه مدنی آن، واکنش هماهنگ اتحادیه اروپا را سازماندهی کنیم.»

از اصلاح‌طلبی عقب نمی‌نشینیم/ دروغ و نبود صداقت با مردم مشکل و چالش اصلی جامعه استمحمدرضا عارف در جلسه بنیاد امید ایرانیان به تشریح وضعیت موجود کشور پرداخت و گفت: دروغ و نبود صداقت با مردم مشکل و چالش اصلی جامعه است.

استاندار تهران: دانشگاه‌ها و مدارس استان تعطیل نیستنداستاندار تهران: دانشگاه‌ها و مدارس استان تعطیل نیستند استاندار تهران با تاکید بر اینکه اخبار مصوبات ستاد کرونا تنها باید از سوی ستاد و یا استانداری منتشر شود، اعلام کرد که دانشگاه‌ها و مدارس استان تعطیل نیستند.

نرخ سود سپرده‌ها باید «صفر» شود/ ۷۰ درصد سپرده‌ها برای ۵ درصد سپرده‌گذاران است/ قدرت خلق پول سیستم بانکی ما در تاریخ بی‌نظیر استاستاد اقتصاد دانشگاه اصفهان اعلام کرد: در حال حاضر ۷۰ درصد سپرده‌ها در دست ۵ درصد افراد جامعه است، این افراد در سیستم بانکی جا خشک کرده‌اند چون از ربح مرکب استفاده می‌کنند، یعنی اگر فردی ۱۵ سال پیش یک میلیارد تومان سپرده بانکی داشت، پس از ۱۵ سال سرمایه او به ۲۵ تا ۳۵ میلیارد تومان رسیده و الان سود ۱۵ درصدی از آن دریافت می‌کند.

گفتگوی اختصاصی با سفیر چین: آمریکا نمی‌تواند از مکانیزم ماشه استفاده کند/ جامعه بین‌الملل باید با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران مخالفت کند- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimسفیر چین در تهران: آمریکا نمی‌تواند از مکانیزم ماشه استفاده کند جامعه بین‌الملل باید با تمدید تحریم‌های_تسلیحاتی ایران مخالفت کند مهم نیست اوضاع بین المللی چگونه تغییر می کند،چین علاقه مند به همکاری با ایران برای ارتقای شراکت راهبردی جامع چین-ایران است

افراط‌گرایی همواره یک نگرانی و مورد‌توجه جهانیان بوده است.به گزارش ایسنا، وزارت خارجه کشورمان در توییتی آورده است: برای 5 سال، ایران متعهدانه عضو توافقی مانده است که بارها از سوی ایالات متحده نقض شده است – و هیچ‌گاه آن حمایت وعده‌داده‌شده از سوی طرف‌های غربی را دریافت نکرده است– از دید ایران، دیپلماسی اهمیت دارد، اما ایران اجازه نخواهد داد که یک قلدر از طریق ارعاب جامعه بین‌المللی منافع ایران را تضعیف کند.Aa جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید این اتحادیه در واکنش به اجرای قانون امنیتی جدید چین در هنگ کنگ، اقداماتی را در دست بررسی دارد.به گزارش ایلنا، «محمدرضا عارف» در نشست شورای عالی بنیاد امید ایرانیان که به صورت ترکیبی (حضوری و مجازی ) برگزار شد بر لزوم آسیب شناسی جدی فعالیت‌ها و برنامه‌ها و نقد و بررسی عملکرد بنیاد امید ایرانیان تاکید کرد و گفت:در شرایطی که وضعیت کشور بخاطر هم بخاطر فشار و تحریم های ظالمانه آمریکا و هم به خاطر برخی سوء مدیریت ها و نیز شرایط کرونایی پیچیده‌تر و سخت‌تر از گذشته شده است شاهد فشارهای اقتصادی و معیشتی به مردم هستیم.

سوال جدی و اساسی این است که چه عوامل و انگیزه‌هایی باعث ایجاد تفکر افراط‌گرایانه و رشد آن در جهان می‌شود و انگیزه‌های اصلی افراط‌گرایی در جامعه‌ افغانستان امروزی چیست؟ تاکنون، جهان مسند مشخصی از تعریف افراط‌گرایی ارائه نکرده است و افغانستان، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین قربانیان این معضل، هنوز در تلاش است ریشه‌های شکل‌گیری و راهکاری برای از بین بردن آن بیابد. در این مقاله، قصد دارم به چگونگی به‌ وجود آمدن افراط‌گرایی و عوامل تشدید آن بپردازم. افراط‌گرایی فرایندی است که در سه سطح فرد، گروه و توده‌ها اتفاق می‌افتد و در بسیاری موارد، از فرد شروع می‌شود و فرد هم‌فکرانش را دور خود جمع می‌کند و گروه‌های بزرگ تشکیل می‌دهد. اورزوولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا ماه گذشته نسبت به «پیامدهای بسیار منفی» برای چین به دلیل اجرای قانون امنیتی جدید در هنگ کنگ هشدار داده بود. در بسیاری از جنبش‌های افراط‌گرایی، موضوعی که اساس رفتار آن‌ها را تشکیل داده است به‌نظر رنگ و بوی مذهبی دارد اما در واقع، افراط‌‌گرایی مذهبی انحراف از دیدگاه‌ها و شیوه‌های میانه‌روی مذهبی است که چرخش به‌ سوی تفسیر تندروانه‌ از آموزه‌های دینی دارد. افغانستان امروز با یک پدیده‌ جدی و ویرانگر مواجه است، جریان‌های افراطی‌ای که چهره‌ای غیرمنطقی و خشن از این کشور و دین اسلام به تصویر می‌کشند. عارف با بیان اینکه معتقدم مشکل اساسی کشور در حوزه مسایل فرهنگی و اجتماعی است  ،تاکید کرد: اینکه چرا اعتماد مردم به مسئولان و حاکمیت کمرنگ شده به نظرم ورای مسایل مدیریتی به مسائل فرهنگی برمی‌گردد.

به باور آگاهان، «افراط‌گرایی مذهبی در افغانستان ریشه در سلفی‌گری دارد»؛ سلفی‌گری در افغانستان از مدارس دینی پاکستان سرچشمه می‌گیرند.» به گفته جوزپ بورل واکنش اتحادیه اروپا هم شامل تدابیری در سطح این اتحادیه و هم در سطح کشورهای عضو خواهد شد. عرب‌ها نه‌تنها گروه‌های سلفی در پاکستان را به‌ وجود آوردند، بلکه در ایجاد گروه‌های سلفی در افغانستان نیز نقش اثرگذاری داشتند. اما در این میان، قربانی بیشتر نوجوانانی بوده‌اند که ارزش‌های آن‌ها پس از شناسایی، هدف قرار می‌گیرد و تندروها تلاش می‌کنند شورشی در مغز نوجوانان ایجاد شود تا آن‌ها به اصل افراط‌گرایی روی بیاورند. محرومیت‌های تاریخی و اجتماعی یک گروه قومی در ساختارهای سیاسی و اجتماعی، حمله به ارزش‌ها و ثروت‌های فرهنگی، نبودِ فرصت‌های برابر اقتصادی، تبعیض و تعصب، نگاه‌های قومی، زبانی و مذهبی نیز از عوامل و زمینه‌های اساسی شکل‌گیری اندیشه‌های افراطی و علل افزایش این پدیده در بخش‌های گوناگون برشمرده می‌شوند. قانون امنیتی جدید در هنگ کنگ، آزادی‌های فعلی در این منطقه برای انتقاد از پکن و اعتراض به سیاست‌های دولت چین را به شدت محدود می‌کند. افراط‌گرایی به‌معنی در انحصار داشتن حق است و غیر را نمی‌پذیرد و حاضر است برای تحقق خواسته‌اش، به مبارزه از راه خشونت دست بزند. عارف با بیان  اینکه هیچ قراردادی نمی‌تواند و نباید استقلال ،آزادی و امنیت ما را خدشه دار کند، تصریح کرد: شعار اصیل انقلاب ما نه شرقی و نه غربی بود، قرار نیست با این اصل در جایی ضعیف عمل کنیم.

افراط‌گرایی نوعی جنگ روانی است که به جنگ‌های فیزیکی می‌‌انجامد. افراط‌گرایی قومی و فرهنگی نیز ریشه در هدف قرار گرفتن ارزش‌های گذشته دارد؛ برای مثال، گروه افراط‌گرا و تروریستی طالبان مخالف تراشیدن ریش، پوشیدن شلوارک، برپایی دموکراسی، برابری حقوق زن و مرد، تماشای تلویزیون، آزادی بیان، خروج زن از خانه بدون محرم، برگزاری انتخابات و ده‌ها مورد دیگرند و به باور طالبان، به شخصی که قوانین آن‌ها را در این موارد زیر پا بگذارد فقط با شمشیر می‌شود پاسخ‌ داد. برای مثال، ما شاهد بودیم که در نتیجه فعالیت‌های طالبان در مناطق دور‌دست افغانستان، مردم در انتخابات میزان (مهرماه) سال ۱۳۹۸ حضور بسیار کم‌رنگی داشتند. در گذشته نیز گروه‌های افراطی دامن ولایات شرقی و جنوبی را به خود پیچانده بود اما اینک، صدای افراط‌گرایی مذهبی بیشتر از شمال افغانستان بر‌می‌خیزد. حزب التحریر در ترویج این پدیده در ولایات و مناطق گوناگون نقش موثری داشته است. نمی‌توانیم طبقه متوسط و نخبه کشور را تضعیف کنیم، نمی توانیم رویه‌های ضد علمی و ضد توسعه و پیشرفت داشته و انتظار بهبود اوضاع را داشته باشیم.

این حزب آزادانه فعالیت می‌کند و به جلب و جذب جوانان برای گروه داعش نیز کمک می‌کند. در آخرین پژوهش انستیتوی مطالعات استراتژیک افغانستان با عنوان «جهادی‌های سایبری: تلاقی افراط‌گرایی و تکنولوژی دیجیتالی در افغانستان» گزارش داده است که «گروه‌های افراطی مانند طالبان، داعش و شبکه‌های سلفی خشونت‌گرا به‌صورت گسترده از رسانه‌های اجتماعی برای عضو‌گیری و ترویج افراطی‌گری استفاده می‌کنند». جالب‌تر آن است که این گروه‌های افراط‌گرا در این جنگ روانی، به پنج زبان در رسانه‌های اجتماعی همچون توییتر و فیس‌بوک فعالیت می‌کنند و عجیب‌تر از آن، راه یافتن این گروه‌ها به رسانه‌های پرشور است که به‌تازگی در یکی از پرخواننده‌ترین نشریه‌ها، مقاله‌ای از گروه طالبان انتشار یافت و انتقادهای بسیاری برانگیخت. در حال حاضر، مشکلاتی همچون باورهای نادرست مذهبی، فقر سواد، حضور و مداخله کشورهای بیرونی و چند مورد دیگر سبب بالا گرفتن این معضل شده است. راهیابی و حضور افراط‌گرایان در نهادهای حکومتی، میان پلیس، دانشجویان و دانشگاه‌ها توانسته پای آن‌ها را بیشتر میان مردم باز کند. برای تقویت همبستگی در جریان اصلاحات بسیاری از بداخلاقی ها را تحمل می کنیم.

یافته‌های یک پژوهش انستیتوی مطالعات استراتژیک افغانستان، که سال گذشته انجام شده است، نشان می‌دهد مضامین دینی در دانشگاه‌های کشور محتوای افراط‌گرایانه دارند و این محتواها سبب افراطی شدن دانشجویان می‌شود. این پژوهش با عنوان «ریشه‌یابی رادیکالیسم دینی در نظام آموزش عالی؛ بررسی درس‌گفتارهای نظام سیاسی اسلام و تاثیرات آن بر دانشجویان» منتشر شد که به ریشه‌یابی افراط‌گرایی مذهبی در نظام آموزشی دانشگاه‌های کشور از طریق بررسی متون مضمون «نظام سیاسی اسلام» و تاثیر آن بر افراطی شدن دانشجویان می‌پردازد. نتایج آماری این پژوهش نشان می‌دهد که مباحث درس‌گفتارهای مضمون «نظام سیاسی اسلام» بر میزان افراطی شدن دانشجویان تاثیر بسزایی دارد، چنانچه نیمی از مصاحبه‌شوندگان امارت و خلافت اسلامی را نوع نظام سیاسی اسلامی انتخاب کرده‌اند. در همین حال، سال گذشته، دو تن از استادان دانشگاه کابل، مولوی معروف راسخ و عبدالظاهر داعی به جرم ترویج افراطی‌گری میان دانشجویان دستگیر شدند. پیش‌تر نیز ابو‌عبیدالله متوکل به جرم همکاری با گروه داعش در دانشگاه کابل دستگیر شد.

متوکل ده‌ها دانشجو را برای گروه داعش جذب کرده بود. تحقیقات نشان می‌دهند که در سال‌های اخیر نیز طرفداران رفتارهای افراطی میان جوانان بیشتر شده‌اند، اما حکومت هنوز این موضوع را درست پیگیری نکرده است. چراهای زیادی بی‌پاسخ مانده‌اند. این‌ها برای چه کسی کار می‌کردند؟‌ هدف آن‌ها چه بود؟‌ حکومت برای قطع آن دست‌ها چه برنامه‌ای پیش گرفت و آیا مبانی افراط‌گرایی در افغانستان را روشن ساختند یا خیر؟ اما آنچه در این‌جا قابل تعمق است کتب و قضاوت تاریخی در این پیوند است. کتب تاریخی نشان می‌دهند که نظام‌های سیاسی افغانستان حتی قبل از ایجاد جنبش‌های بنیاد‌گرایی مذهبی نیز شاهد افراط‌گرایی قومی و مذهبی بوده‌اند، از آن‌جا که نخستین جنگ شدید میان شیعه و سنی در زمان سلطنت شاه محمود و در نتیجه تطبیق برنامه‌های حکومتی به‌وجود آمد و چندین سال دوام داشت.

عاملی اساسی‌ که افراط‌گرایی در نظام‌های مختلف افغانستان را در خود حفظ کرده است بیشتر به افراط‌گرایی قومی‌ای برمی‌گردد که بعد از تشکیل حکومت جدید در سال ۲۰۰۱، با فهم نادرست مذهب و کاربرد ابزاری از دین سبب شد رفتارهای تندروانه و افراط‌گرایی مذهبی بیشتر شود. در جامعه کنونی، میان تحصیلکرده و بی‌سواد افراط‌گرایی قومی و مذهبی‌ای وجود دارد که بیشتر حاصل نوعی ناآگاهی مردم است. آن‌هایی که بی‌سوادند با نام قومیت و مذهب، نفهمیده دنباله‌رو افکار افراط‌گرایانه می‌شوند و آن‌هایی که می‌دانند آگاهانه برای به‌ دست آوردن قدرت و منافع و با استفاده از افکار افراط‌گرایانه، می‌خواهند پایه‌های خود را تقویت کنند. روشن است که شكست طالبان در بعضی مناطق پاكستان و تعطيل شدن بعضی مدارس در آن‌جا و بازگشت دانشجويان افغان به افغانستان و حضور بیشتر افراط‌گرایان مذهبی میان آن‌ها زمينه‌ سرباز‌گيری و تقويت جبهه‌ گروه داعش در افغانستان را بیشتر فراهم می‌‌کند. دولت افغانستان باید با تدابير فعال و جدی، آمادگى رويا‌رویی با گروه‌های تندرو و افراطی را داشته باشد تا سناریوی عراق و سوريه در افغانستان بیش از این تکرار نشود.

باید یادآور شد که گفت‌وگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان نباید به‌معنی کوتاه آمدن حکومت در برابر گروه‌های افراط‌گرا باشد؛ فقط باید با گروه‌هایی که در چارچوب قوانین نظام دموکراتیک و مردم‌سالار کنونی و با پذیرفتن ارزش‌های ۱۰ ساله افغانستان حاضر به گفت‌وگو و تفاهم‌اند، مذاکره و توافق صورت بگیرد. مردم افغانستان نمی‌خواهند بار دیگر گذشته‌ سیاه را تجربه کنند. به هر اندازه در برابر گروه‌های افراط‌گرا به‌نرمی رفتار شود، به همان اندازه نیز این گروه‌ها فعالیت و جنایت‌های فاجعه‌آفرین بیشتری خلق خواهند کرد. در کنار همه‌ این دشواری‌ها، همزیستی مسالمت‌آمیز تا زمانی که ارزش و منافع جمعی حاصل از آن درک نشود، ایجاد نخواهد شد. افراط‌گرایی به‌شکل قومی یا مذهبی همیشه وجود داشته و خواهد داشت و نیاز است عوامل آن در رده‌های اجتماعی گوناگون شناسایی و کاهش داده شود و بالاخره از بین برود.

ایجاد اندیشه نو میان جوانان، راه‌اندازی گفتمان برای پرداختن به این موضوع و دانستن حرف‌ها و نظرها می‌تواند کارساز باشد و از گسترش این پدیده تا اندازه‌ای جلوگیری کند. با این‌که در گذشته برخی دانشمندان اسلامی افراط‌گرایی را خطر و انحراف از مسیر دین می‌دانستند، بسیاری از علمای امروزی آن را نوعی پایبندی شدید به آموزه‌های دینی قلمداد می‌کنند. از این‌رو، تعدادی از علما به‌جای مبارزه، سکوت پیشه کرده‌اند و این غفلت آشنایی اندک گروه‌های بزرگی از مسلمانان با مبانی فکری اسلام، به گسترش افراط‌گرایی مذهبی در جهان اسلام کمک بیشتری کرد و دسته‌بندی‌های جدیدی را در مجموعه فکری اسلامی به‌ وجود آورد. سخن آخر این‌که تا زمانی که به‌صورت علمی و دانشگاهی با افراط‌گرایی برخورد و مقابله نشود، شکست این پدیده ممکن نخواهد بود و به‌ناچار سالیان درازی را در سایه گروه‌های افراطی و تندرو سپری خواهیم کرد. .