اعتراضات بلاروس؛ آیا در صف مخالفان لوکاشنکو شکاف افتاده است؟

11/06/1399 08:44:00 ب.ظ

روز سه‌شنبه به جز راهپیمایی دانشگاهیان، اعتراضات دیگری نیز در دو واحد بزرگ صنعتی بلاروس بر پا شد.

روز سه‌شنبه به جز راهپیمایی دانشگاهیان، اعتراضات دیگری نیز در دو واحد بزرگ صنعتی بلاروس بر پا شد. اگرچه اختلاف‌ها میان گروه‌های مختلف اپوزیسیون بلاروس احتمالا به آغاز شکاف در میان این گروه‌ها منجر شده است اما با این وجود موج تازه‌ای از اعتراضات این کشور را در بر گرفت.

پس از چند هفته اعتراض و درگیری شدید در بلاروس بر سر انتخاب مجدد الکساندر لوکاشنکو به ریاست جمهوری، روز سه شنبه یکم سپتامبر (۱۱ شهریور)، هزاران دانشجوی بلاروس همزمان با آغاز سال تحصیلی دانشگاه را تحریم کرده و سر کلاس‌ حاضر نشدند. لوکاشنکو که در طول ۲۶ سال صدارت خود بر کشور تا کنون به این اندازه خود را در مخمصه نیافته، اتهام مخالفان مبنی بر تقلب در انتخابات اخیر ریاست جمهوری را نمی‌پذیرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید بسیاری از دانشجویان بلاروس روز سه شنبه به دعوت تیخانووسکایا با در دست داشتن پرچم اپوزیسیون در خیابان‌های پایتخت، مینسک، راهپیمایی کردند. در تصاویر به دست آمده از این رویداد مأموران ماسک‌زده دیده می‌شوند که برخی از جوانان معترض را بازداشت کرده و با خود می‌برند.

دانشگاهیان بلاروس به امید ایجاد تحول در ساختار سیاسی کشور در انتخابات شرکت کرده بودند. به گزارش رسانه‌های محلی، روز سه‌شنبه اعتراضات دیگری نیز در دو واحد بزرگ صنعتی بلاروس بر پا شد.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : حمله پهپادی روسیه به کی‌یف؛ ساکنان آپارتمانی تخریب سکونت‌گاه خود را به نظاره نشسته‌اند

ویدیوها : در این ویدئو گوشه‌ای از حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین در بامداد سه‌شنبه ۳۰ مه به تصویر کشیده شده است. ادامه مطلب >>

اعتراضات بلاروس وارد هفته چهارم شد؛ درخواست‌ها برای استعفای لوکاشنکو ادامه دارداعتراضات بلاروس وارد هفته چهارم شد؛ درخواست‌ها برای استعفای لوکاشنکو ادامه دارد ده ها هزار نفر بار دیگر در اعتراض به الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهوری بلاروس، به خیابان‌های مینسک سرازیر شدند و رو در روی پلیس ضد شورش قرار گرفتند.

ناآرامی‌ها در بلاروس؛ بورل خواستار برگزاری مجدد انتخابات با نظارت اتحادیه اروپا شدجوزپ بورل: «اگر اروپایی باثبات و ایمن می‌خواهیم، باید کسانی را که در بلاروس مسبب سرکوب‌ها هستند مجازات و بازداشت کنیم.»

ادامه تظاهرات گسترده ضددولتی در بلاروس - BBC News فارسیده ها هزار نفر در مینسک، پایتخت بلاروس علیه آلکساندر لوکاشنکو تظاهرات کرده اند. تظاهرکنندگان در شعارهایشان خواستار کناره گیری آقای لوکاشنکو از قدرت شده اند. پلیس برای جلوگیری از گسترش تظاهرات و حرکت معترضان به سمت اقامتگاه ریاست جمهوری، بخش هایی از خیابان های شهر را به روی معترضان بست.

رهبر مخالفان بلاروس در شورای امنیت سازمان ملل سخنرانی می‌کند - BBC News فارسیسوتلانا تیخانوسکایا، رهبر مخالفان دولت بلاروس روز جمعه برای سخنرانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد دعوت شده است. به گزارش رویترز او از طریق ارتباط ویدیویی و به دعوت استونی که از اعضای کنونی این شورا است، صحبت خواهد کرد.

بحران بلاروس؛ لوکاشنکو برای دلجویی از مخالفان ایده رفراندوم را مطرح کردخبرگزاری دولتی بلاروس در حالی از تمایل الکساندر لوکاشنکو برای بازنگری در قانون اساسی خبر داده که در این گزارش به هیچ جزئیات دیگری در خصوص اصلاحات مد نظر رئیس جمهوری بلاروس اشاره نشده است.

سه کشور حوزهٔ بالتیک مرزهای خود را به روی مقامات بلاروس بستندبناست سوتلانا تیخانووسکایا، رهبر مخالفان دولت کنونی بلاروس، روز ۴ سپتامبر در شورای امنیت سازمان ملل سخنرانی کند.