اعتراض‌های عمومی به افزایش قیمت بنزین، گذاری آرام به‌سوی وضعیتی انقلابی

  • 📰 IranIntl
  • ⏱ Reading Time:
  • 69 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 31%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

علی حیدری، تحلیلگر سیاسی، درمورد اعتراض‌های_سراسری اخیر می‌نویسد: «در شرایط کنونی، حاکمیت سیاسی حتی آمادگی پاسخگویی به خواسته‌های_حداقلی مردم را نیز ندارد و هر‌گونه پاسخگویی را عقب‌نشینی از مواضع خود در برابر یک شورش نامشروع می‌پندارد.» بیشتر بخوانید:

این اعتراض‌ها با تظاهرات گسترده خیابانی، مسدود کردن خیابان‌ها با اتومبیل و حمله به بانک‌ها و تاسیسات دولتی همراه بود.

برخی محققان علوم سیاسی و اجتماعی بر این باورند که نارضایتی‌های ناشی از تورم، افت شاخص‌های اقتصادی، کاهش دستمزدها از شاخص‌های جامعه ایران بوده‌اند و ریشه‌های تاریخی دارند. به همین دلیل از لحاظ ساختاری، در ایران با یک جامعه معترض روبه‌روییم. افزون بر آن، فرهنگ تشیع و تفسیر انقلابی از آن به‌عنوان اندیشه سیاسی شیعه به نارضایتی اجتماعی و سیاسی مشروعیت دینی نیز می‌بخشد.

۲) هر‌چند عامل اقتصادی غالبا به‌عنوان ریشه اصلی اعتراض‌ها برشمرده می‌شود، عدم پاسخگویی به خواسته‌های مردم در حوزه‌های دیگر نقش مهمی در شکل‌گیری اعتراض‌ها داشته است. افزون بر این، پیامدهای اعتراض‌ها، حتی اگر محرک اقتصادی داشته باشد، فقط منحصر به سپهر اقتصادی نمی‌ماند و حوزه‌های سیاسی و اجتماعی را نیز فرا می‌گیرد. اعتراض به حجاب اجباری، اعتراض‌های هویتی و تجمع‌های گسترده محیط زیستی نشانه بارز چنین امری است.

۴) ثبات سیاسی ایران در حال حاضر به‌شدت تحت تاثیر «وضعیت اعتراضی» کنونی است و ارتباط مستقیمی دارد به اثربخشی اقدام‌های حکومت و توانایی ایجاد وضعیت تعادلی میان خواسته‌های مردمی و پتانسیل‌های دولتی، چرا که بدون در نظر گرفتن چنین تعادلی، هر تصمیم حاکمیت خود می‌تواند به عامل بی‌ثباتی سیاسی و به‌هم‌ریختگی اجتماعی تبدیل شود.

۶) جامعه کنونی ایران به‌آرامی به سوی محیطی برای اعتراض‌ها و نارضایتی‌های انقلابی سوق پیدا می‌کند. جمهوری اسلامی ایران خود نیز پیامد اعتراضی انقلابی بود که به سرنگونی یکی از قدرتمندترین و امنیتی‌ترین رژیم‌های وقت خاورمیانه منجر شد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 3. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

صحت نداشتن نقل قول منتسب به رهبری خطاب به یک طلبه‌ درباره اصلاح قیمت بنزیننقل قول منتسب به رهبری خطاب به یکی از طلبه‌ها درباره افزایش قیمت بنزین صحت ندارد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

خسارت دیدگان از اقدامات آشوبگران شکایت کنند/ افزایش قیمت به بهانه اصلاح قیمت بنزین ممنوع استخسارت دیدگان از اقدامات آشوبگران شکایت کنند دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه از خسارت دیدگان از اقدامات آشوبگران خواست تا با مراجعه به دادسرا و مراجع قضایی طرح شکایت کنند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

افزایش قیمت بنزین با معیشت ما چه می‌کند؟سه‌ برابر شدن قیمت بنزین با معیشت ما چه می‌کند؟ اساساً آن‌طور که عده‌ای می‌گویند، آیا نرخ تورم از قیمت بنزین و ارز متأثر می‌شود؟ یک اقتصاددان می‌گوید نفع بلندمدت همه ما در واقعی شدن قیمت بنزین است و باید اعتیاد به رفاه بنزینی را ترک کنیم.
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

اصلاح‌طلبان و اعتراضات؛ حمایت از افزایش قیمت بنزین و محکومیت خشونت هامحمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران که بعنوان «رهبر اصلاحات» در ایران شناخته می شود و پدر معنوی اصلاح‌طلبان به حساب می آید در ۶ روز گذشته هیچ گونه واکنشی به این اتفاقات نشان نداده است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

افزایش قیمت بنزین حدود ۴ درصد در طول یک سال آینده بر تورم تاثیر داردرئیس کل بانک مرکزی گفت که بر اساس بررسی‌های علمی انجام شده افزایش قیمت بنزین در کل حدود ۴ درصد در طول یک سال آینده در تورم تاثیر خواهد گذاشت.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

وزیر صمت: ممکن است افزایش قیمت بنزین درصد پایینی روی برخی قیمت‌ها تاثیر بگذاردوزیر صمت: *ممکن است افزایش قیمت بنزین درصد پایینی روی برخی قیمت‌ها تاثیر بگذارد *هیچ افزایش قیمتی از سوی خودروسازها اعمال نشده است *با عرضه بیشتر اجازه ندهیم افزیش قیمتی در این زمینه داشته باشیم
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »