استقلال-پرسپولیس؛ خط حمله قرمزها، فکری را غافلگیر می‌کند یا گل‌محمدی؟ - BBC News فارسی

21/10/1399 06:12 ب.ظ

استقلال-پرسپولیس؛ خط حمله قرمزها، فکری را غافلگیر می‌کند یا گل‌محمدی؟

داربی تهران این بار در شرایطی ویژه برگزار می‌شود. پس از مدت‌ها دو تیم بزرگ تهران در شرایطی بازی رفت در لیگ را مقابل هم انجام می‌دهند که تعداد بازیهای‌شان در لیگ برابر نیست. استقلال در اوایل فصل ثبات مناسبی نداشت اما حالا به تدریج به فرم بهتری رسیده است. پرسپولیس اما در سه بازی پیاپی لیگ مقابل نساجی، ذوب‌آهن و سپاهان متوقف شده است. این بار پرسپولیس با همان کادرفنی‌ای که از حدود یک سال پیش کارش را آغاز کرده، به مصاف استقلال می‌رود. اما نیمکت استقلال پس از جدایی فرهاد مجیدی، به محمود فکری رسیده که پیش از این در نساجی قائمشهر کار می‌کرد.

از این زاویه، پرسپولیس باثبات‌تر به نظر می‌رسد، چون گل‌محمدی جدا از تجربه مربیگری طولانی‌تر نسبت به فکری، در تیم کنونی خود هم تجربه بیشتری دارد.استقلال در زمان سرمربیگری استراماچونی با آرایش ۲-۵-۳ بازی می‌کرد و در اجرای این سیستم به مهارت مناسبی رسیده بود و نتایج خوبی در لیگ برتر می‌گرفت.

پس از جدایی استراماچونی، مجیدی تا چند هفته با همین سیستم بازی می‌کرد اما پس از آن استقلال تبدیل به تیمی شد که در بازی‌های مختلف، آماده تغییر سیستم بود.SNN استقلال با مجیدی از ۲-۴-۴ خطی تا ۱-۳-۲-۴ و ۲-۴-۴ لوزی را اجرا می‌کرد و زمانی که مسئولیت فنی تیم به فکری رسید، چالش اساسی سیستم پایه استقلال بود. headtopics.com

نکشیمون خط حمله قرمزها😂😂😂

فکری لیگ را با آرایش ۲-۴-۴ خطی شروع کرد و در نخستین بازی مقابل مس رفسنجان هرچند برنده شد، اما مشخص بود که جدایی علی کریمی، هافبک طراحی که حالا پس از قرارداد در باشگاه القطر به صورت قرضی برای تیم الدحیل بازی می‌کند، استقلال را خالی از یک هافبک پاسور مناسب در مرکز میدان کرده است.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

شش قدم؛ هدیه محمود فکری به استقلال و پرسپولیس در گام نخست - BBC News فارسیهفته بیستم لیگ برتر فوتبال ایران با لغو و تعلیق آغاز شد و به پایان رسید. استقلال از یک هفته قبل مجوز پرواز نکردن به آبادان را گرفته بود. دیدار تیم‌های فولاد و تراکتور به دلیل حضور هر دو تیم در لیگ قهرمانان آسیا به تعویق افتاد. پرسپولیس حریفش را برد، سپاهان در بازگشت محمود فکری به لیگ برتر متوقف شد و تیم‌های صدرنشین را امیدوار کرد.

شش قدم؛ استقلال، هدیه سپاهان و پرسپولیس را پس فرستاد - BBC News فارسیدر بیست و دومین هفته از رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران، سپاهان و پرسپولیس به تساوی یک بر یک رسیدند، فولاد مقابل گل‌گهر به پیروزی رسید، نساجی با پیروزی برابر مس امیدهایش را زنده نگه داشت و تراکتور امیدهای خود برای بازگشت به کورس مدعیان را با تساوی در خانه پیکان کمرنگ کرد. هدیه رو بازنکرده پس فرستاد ... 🤦🏾‍♂️😆 سردبیر ورزشی قِری 💃💃🕺🕺

شش قدم؛ استقلال مقتدرانه در صدر، پرسپولیس طلسم تساوی‌ها را شکست - BBC News فارسیهفته یازدهم لیگ برتر، با صدرنشینی قاطع استقلال، ناکامی مسعود شجاعی هم در لباس بازیکن و هم در قواره مربی، تداوم شگفتی‌سازی‌ صنعت نفت، لرزیدن نیمکت مربیگری مهدی رحمتی، برکنار کادرفنی نساجی و بازگشت مجید جلالی به قائمشهر و پیروزی دشوار پرسپولیس مقابل فولاد همراه بود. شبیه دیوه

شش قدم؛ استقلال نیمه مربیان را می‌بازد، پرسپولیس نشانی از قهرمانی ندارد - BBC News فارسیهفته دوازدهم لیگ برتر فوتبال ایران، هفته شکست دو قطب پایتخت بود. استقلال باز هم نیمه مربیان را باخت، پرسپولیس هم برای نخستین بار در رقابت‌های این فصل شکست خورد و هم طلسم ناکامی در پیروزی خارج از خانه را حفظ کرد.

فکری: دوست دارم بازی بدون حاشیه، چالش و جنجال باشد/ عاشق داربی‌اماظهارات سرمربیان استقلال و پرسپولیس پیش از داربی 94 * گل‌محمدی: فردا فرصت خوبی برای نشان‌دادن بزرگی پرسپولیس است * فکری: دوست دارم داربی بدون حاشیه، چالش و جنجال باشد اخه وقتی نه مهاجم داریم نه هافبک دفاعی درست حسابی چجوری فرصت خوب داریم. البته یه شیر زخمی هم بزرگه!

جالب است که در داربی برگشت فصل گذشته بار دیگر کادر فنی استقلال و پرسپولیس به کلی تغییر کرد و فرهاد مجیدی و یحیی گل‌محمدی در یک داربی هیجان‌انگیز مقابل هم قرار گرفتند و دو تیم به تساوی ۲-۲ رسیدند.

این بار پرسپولیس با همان کادرفنی‌ای که از حدود یک سال پیش کارش را آغاز کرده، به مصاف استقلال می‌رود. اما نیمکت استقلال پس از جدایی فرهاد مجیدی، به محمود فکری رسیده که پیش از این در نساجی قائمشهر کار می‌کرد.

از این زاویه، پرسپولیس باثبات‌تر به نظر می‌رسد، چون گل‌محمدی جدا از تجربه مربیگری طولانی‌تر نسبت به فکری، در تیم کنونی خود هم تجربه بیشتری دارد.استقلال در زمان سرمربیگری استراماچونی با آرایش ۲-۵-۳ بازی می‌کرد و در اجرای این سیستم به مهارت مناسبی رسیده بود و نتایج خوبی در لیگ برتر می‌گرفت.

پس از جدایی استراماچونی، مجیدی تا چند هفته با همین سیستم بازی می‌کرد اما پس از آن استقلال تبدیل به تیمی شد که در بازی‌های مختلف، آماده تغییر سیستم بود.SNN

استقلال با مجیدی از ۲-۴-۴ خطی تا ۱-۳-۲-۴ و ۲-۴-۴ لوزی را اجرا می‌کرد و زمانی که مسئولیت فنی تیم به فکری رسید، چالش اساسی سیستم پایه استقلال بود.

فکری لیگ را با آرایش ۲-۴-۴ خطی شروع کرد و در نخستین بازی مقابل مس رفسنجان هرچند برنده شد، اما مشخص بود که جدایی علی کریمی، هافبک طراحی که حالا پس از قرارداد در باشگاه القطر به صورت قرضی برای تیم الدحیل بازی می‌کند، استقلال را خالی از یک هافبک پاسور مناسب در مرکز میدان کرده است.

به همین دلیل به نظر می‌رسید استقلال نیاز به تغییر سیستم دارد و فکری هم همین کار را کرد. پس از چند هفته سرمربی استقلال به این نتیجه رسید که با جلو بردن وریا غفوری کاپیتان خود و استفاده از او در بال راست به جای دفاع راست و عقب آوردن مهدی قائدی و استفاده از او در بال چپ به جای مرکز خط حمله، تا حدی اثر نبود علی کریمی در ترکیب را کمرنگ کند.

استقلال در نیمه اول بازی با گل‌گهر نشان داد که با حضور غفوری و قائدی در بال راست و چپ، چقدر در انتقال از دفاع به حمله می‌تواند سریع و موثر باشد.از سوی دیگر شیخ دیاباته مهاجم باتجربه استقلال هم بار دیگر آماده شده و می‌تواند از ابتدا در ترکیب استقلال قرار بگیرد. یک چالش ویژه دیگر فکری در دفاع چپ بود؛ جایی که قرار بود با حضور محمد نادری بازیکن سابق پرسپولیس پر شود. هروئه میلیچ بازیکن کروات، دیگر گزینه برای دفاع چپ بود و جالب اینکه در اوایل فصل نادری و میلیچ همزمان در ترکیب استقلال قرار می‌گرفتند.

در ادامه اما نادری مصدوم شد و میلیچ هم به دلایل انضباطی از ترکیب کنار گذاشته شد تا محمد دانشگر که پست اصلی او دفاع میانی است، در دو بازی پیاپی در سمت چپ خط دفاع بازی کند.Getty Images

نادری به تمرینات برگشته و گفته می‌شود آماده بازی مقابل پرسپولیس است، اما اگر فرم او مناسب نباشد، شاید باز هم دانشگر را در دفاع چپ ببینیم.

فکری باید از میان دیاباته و ارسلان مطهری یکی را برای مرکز خط حمله انتخاب کند و غیر از این پست، تغییرات چندانی در ترکیب استقلال نخواهیم دید.پرسپولیس تا پیش از فینال لیگ قهرمانان آسیا در فرم خوبی به نظر می‌رسید، اما پس از بازی مقابل اولسان، بشار رسن هم از این تیم جدا شد تا معادلات فنی تازه‌ای برای کادر فنی تیم ایجاد شود.

گل‌محمدی مثل سرمربی قبلی پرسپولیس یعنی برانکو علاقمند به استفاده از سیستم ۲-۴-۴ است اما از دست دادن عیسی آل‌کثیر به دلیل تصمیم انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا و بعد جدایی هافبک طراح عراقی، پرسپولیس را در فاز حمله دچار مشکل کرده است.

گل‌محمدی در تصمیمی غافلگیرکننده هفته گذشته مقابل سپاهان از وحید امیری در مرکز خط حمله استفاده کرد و احمد نوراللهی کمی عقب‌تر از امیری بازی می‌کرد؛ ترکیبی که باعث شد برخی رسانه‌ها پس از بازی سیستم پرسپولیس را ۰-۶-۴ عنوان کنند.

سرمربی پرسپولیس درحالی خط حمله تیم‌اش را این‌گونه آرایش داد که سه مهاجم کلاسیک یعنی مهدی عبدی، آرمان رمضانی و مهدی مهدی‌خانی روی نیمکت پرسپولیس حضور داشتند.

عبدی که در نیمه‌نهایی و فینال آسیا به النصر و اولسان گل زده بود، از نظر کادرفنی پرسپولیس آمادگی کافی برای حضور در ترکیب اصلی مقابل سپاهان را نداشت و رمضانی هم به ندرت در ترکیب اصلی تیم گل‌محمدی قرار گرفته است.

این مهمترین چالش فنی پرسپولیس و حتی استقلال است. نه امیری و نه نوراللهی نمایش مناسبی در پست تازه خود نداشتند و از سوی دیگر درحال حاضر برای گل‌محمدی انتخاب در مورد مهاجم اول تیم دشوار شده است.

این مسئله قطعا برای کادرفنی استقلال هم تبدیل به سوالی اساسی شده که خط حمله پرسپولیس در داربی با چه بازیکنانی شکل خواهد گرفت؟

گل‌محمدی که یک بار در بازی با نفت مسجدسلیمان برای جبران مشکلات خط حمله، از سیستم ۳-۳-۴ استفاده کرده بود، شاید در داربی بار دیگر از این آرایش استفاده کند. نمایش خط حمله پرسپولیس در روز دوشنبه هم می‌تواند باعث غافلگیری گل‌محمدی باشد و هم موجب غافلگیری فکری.

درمجموع پرسپولیس که در چند سال اخیر، نقطه قوتش نه در تغییر مداوم ترکیب و سیستم، بلکه در ثبات ترکیب و آمادگی و هماهنگی نفرات بود، این بار در داربی تهران تیمی است که ترکیب و سیستمش بیش از استقلال مورد سوال و کنجکاوی قرار گرفته است.استقلال در ۹ بازی به متوسط دو امتیاز از هر بازی رسیده که استاندارد مناسبی برای رقابت در کورس قهرمانی است. پرسپولیس ۱/۵۷ امتیاز از هر بازی گرفته است. متوسط مالکیت توپ دو تیم هم نزدیک است؛ استقلال ۵۶ درصد در هر بازی و پرسپولیس ۵۸ درصد.

عدد مالکیت دو تیم نشان می‌دهد که فکری و گل‌محمدی برای رسیدن به قهرمانی لیگ، به دنبال تسلط بر حریف در اغلب بازی‌ها هستند. استقلال در ۹ بازی خود کمی بیش از پرسپولیس، متوسط شوت را ثبت کرده اما از سوی دیگر پرسپولیس بیش از استقلال شانس گل در هر بازی ساخته است.

مجموعه این آمار نشان می‌دهد که تفاوت کیفی دو تیم چندان زیاد نیست و در بازی دوشنبه دو تیم شانس تقریبا برابر برای نتیجه‌گیری دارند.منبع تصویر،حامد لک، دروازه‌بان پرسپولیس

یک مورد دیگر در آستانه داربی بزرگ تهران آمادگی دروازه‌بانان دو تیم است. بسیاری از کارشناسان انتظار داشتند پس از جدایی علیرضا بیرانوند، پرسپولیس در چارچوب دروازه دچار مشکل شود اما حامد لک که نخستین بازی‌های خود با پیراهن پرسپولیس را در لیگ قهرمانان آسیا انجام داد، چنان قوی و کم‌اشتباه ظاهر شد که حالا خیال هواداران پرسپولیس از دروازه آسوده است.

در ترکیب استقلال هم رشید مظاهری که پیش از آغاز فصل به این تیم پیوست، تبدیل به یکی از ستاره‌های تیم فکری شده است. مظاهری در بازی اخیر استقلال مقابل گل‌گهر با مهار چندین شانس بزرگ حریف، نقش اول را در کسب سه امتیاز برای تیم‌اش داشت.

روز دوشنبه لک و مظاهری می‌توانند از کلیدی‌ترین بازیکنان دو تیم باشند و چه بسا سرنوشت بازی با عملکرد این دو بازیکن آماده مشخص شود.