آتش سوزی استرالیا, جنگل‌سوزی, گرمایش زمین, تغییرات اقلیمی

آتش سوزی استرالیا, جنگل‌سوزی

استرالیا در مصاف آب و آتش | DW | 18.01.2020

سه ایالت شرقی استرالیا پس از هفته‌ها مواجهه با حریق بیشه‌ و جنگل، گرفتار سیلاب شده‌اند. در این ایالات تنها ظرف ۱۲ ساعت، سه برابر متوسط ماه باران بارید. رفت و آمد در شاهراه‌ها قفل شده و بخشی از نیوساوت ولز برق ندارد.

18/01/2020 11:53:00 ب.ظ

سه ایالت شرقی استرالیا پس از هفته‌ها مواجهه با حریق بیشه‌ و جنگل، گرفتار سیلاب شده‌اند. در این ایالات تنها ظرف ۱۲ ساعت، سه برابر متوسط ماه باران بارید. رفت و آمد در شاهراه‌ها قفل شده و بخشی از نیوساوت ولز برق ندارد.

سه ایالت شرقی استرالیا پس از هفته‌ها مواجهه با حریق بیشه‌ و جنگل، گرفتار سیلاب شده‌اند. در این ایالات تنها ظرف ۱۲ ساعت، سه برابر متوسط ماه باران بارید. رفت و آمد در شاهراه‌ها قفل شده و بخشی از نیوساوت ولز برق ندارد.

باران شدیدی که از صبح شنبه ۱۸ ژانویه (۲۸ دی) شروع شد، با آب گرفتگی چند اتوبان در نیوساوت ولز و قفل شدن رفت و آمد در شاهراه‌ها همراه شد. در برخی مناطق ظرف ۱۲ ساعت ۳۳ سانتیمتر باران باریده و این سه برابر میانگین بارش ماهانه در منطقه است. اداره هواشناسی نسبت به خطرات جانی سیل هشدار داده و ماموران امدادی توانسته‌اند چند نفر را در جنوب بریزبن از مرگ در سیلاب نجات دهند. 

ملی‌پوش سابق کشتی فرنگی ایران زیر پرچم آلمان کشتی می‌گیرد - BBC News فارسی اطلاعیه روابط عمومی ارتش درخصوص مصاحبه اخیر امیر دریادار سیاری اعتراض های آمریکا؛ انتقاد از حضور ترامپ در یک مکان مذهبی

دستکم ۷۵ منطقه در ایالات یاد شده در هفته‌های اخیر درگیر حریق بوده‌اند و باران به خاموشی ده‌ها کانون آتش کمک کرده است. با این همه، یک مقام آتش‌نشانی در نیوساوت ولز خبر داده که ۲۵ آتش سوزی هم‌چنان خارج از کنترل هستند. در ایالت ویکتوریا، حریق حتی به نواحی دیگری نیز سرایت کرده است.

ایالت ویکتوریا در حالی با تلاطم آب و هوایی روبروست که مرکز آن، شهر ملبورن، از دوشنبه ۲۰ ژانویه، میزبان مسابقات تنیس"اوپن استرالیا" خواهد بود. کیفیت هوای شهر به دلیل دود و غبار ناشی از آتش‌سوزی مداوم در بیشه‌ها، از"خوب" به"بسیار بد" تنزل کرده است. 

از ماه سپتامبر که آتش‌سوزی‌های استرالیا شروع شده، دستکم ۲۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند، بیش از ۱۱ میلیون و هشتصدهزار هکتار زمین سوخته‌ و هزاران خانه تحریب شده‌اند. برآورد شده که بیش از یک میلیارد پرنده و جانور نیز در  آتش‌سوزی‌ها تلف شده باشند.

سایر مناطق استرالیا از جمله کرانه‌های شرقی اما هم‌چنان در آتش می‌سوزند و رعد و برق حتی باعث بروز آتش‌سوزی‌های جدید هم شده است. آب گرفتگی معابر و جاده‌ها  باعث اختلال در کار آتش‌نشان‌ها و امر امدادرسانی شده است.هم‌زمان اعلام شده که صدها هزار ماهی در رودخانه‌های نیوساوت ولزبه دلیل ورود خاکستر جنگل‌های سوخته به آب، تلف شده‌اند. کارشناسان محیط زیست، این رودخانه‌ها را نهرهایی مملو از لجن و ماهی مرده توصیف کرده‌اند.

آتش‌سوزی‌های سالانه در استرالیا اندک نیستند اما وضعیت سال جاری بی‌سابقه خوانده می‌شود. در هفته نخست سال جدید میلادی، توده‌های عظیم دود ناشی از آتش‌سوزی، تا نیوزیلند هم کشیده شد و آسمان را به رنگ نارنجی درآورد. آن زمان حتی گزارش شد که آسمان شیلی و آرژانتین هم سرخ رنگ شده‌اند.

نخست‌وزیر استرالیا گفته که مهار آتش شاید ماه‌ها طول بکشد. اسکات موریسون به خاطر اوضاع کشور شدیدا زیر انتقاد قرار دارد زیرا بحران گرمایش زمین را جدی نگرفته و در اوج آتش‌سوزی‌ها نیز در تعطیلات هاوایی بود.موریسون از مدافعان ادامه فعالیت صنعت استخراج زغال سنگ در استرالیاست و از سوی مخالفان به اهمال در مبارزه با تغییرات اقلیمی متهم می‌شود. دولت ائتلافی او وعده کرده که تا سال ۲۰۳۰ میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را ۲۶ الی ۲۸ درصد کاهش دهد.

انتقاد ظریف از سکوت اروپا در قبال برخورد آمریکا با شهروندان معترض حمله به خبرنگاران در آمریکا؛ رسانه‌ها هدف تازه پولیس - BBC News فارسی تصاویر تاثیرگذار از همبستگی‌ پلیس با مردم در جریان اعتراضات اخیر آمریکا ادامه مطلب: DW فارسی »

اگر همچون اتفاق تو ایران افتاده بود الان همه چی سری سپاه یا جمهوری اسلامی ختم میشد تبلیغات خارجیها دیوانه میکرد نگین همش تو ایران بلا میاد خوب نگاه کنید هم سیله هم اتش از پس هیچکوم هم برنمیان کره زمین داره میسوزه و نابود میشه و برخی ، فکر می کنند فجایع استرالیا به آنها ربطی ندارد و با آن جک میبافند اخرزمون که میگن همینجاست ...انسان خودش با کارهایه خودش داره اخرزمونو رقم میزنه !!

naeemfo 🤣🤣🤣🤣🤣 بنظرم يكي يكم از خاك ايران برده اونجا ريخته . بدبختشون كرده .

وزیر خارجه استرالیا درباره شهروند زندانی در ایران با ظریف صحبت کردوزیر خارجه استرالیا می گوید سرنوشت یک شهروند استرالیایی-بریتانیایی زندانی در ایران را با محمد جواد ظریف مطرح کرده است. گروگان جاعش

آتش‌سوزی‌های استرالیا؛ باران و توفان شدید در برخی مناطق آتش‌گرفتهباران شدید و رعد و برق در مناطق شرقی استرالیا باعث خاموش شدن آتش شده اما در همین مناطق، همزمان خطر وقوع سیل و آب‌گرفتگی را ایجاد کرده است. در ایالت‌های ویکتوریا، نیو ساوت ولز و کوئینزلند باران‌های در حال بارش است، این ایالت‌ها در جریان بحران آتش‌سوزی استرالیا جزو اصلی‌ترین مناطقی بودند که آسیب دیدند.

استرالیا در آب و آتشدر حالی در استرالیا سیل جاری شده است که شعله‌های آتش در دیگر مناطق این کشور همچنان زبانه می‌کشد نتیجه جدی نگرفتن تغییرات اقلیمی ست!!! وهیچ نقدی تاکنون برمدیریت حکومت استرالیا نزده اید! واگرایران بود فقط حکومت مقصربود ولاغیر!

تخریب ۱۴ هزار واحد مسکونی در سیل سه استان

از کارکنان یک شرکت ساختمانی ترکیه در موگادیشو بر اثر انفجار خودروی بمب‌گذاری شده زخمی شده‌انداز کارکنان یک شرکت ساختمانی ترکیه در موگادیشو بر اثر انفجار خودروی بمب‌گذاری شده زخمی شده‌اند چند نفر؟

رشد دلال‌پروری در گردشگری سلامت/پزشکانی که برای درمان خارجی‌ها به خارج از کشور می‌روندمعاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به نقاط ضعف کشور در حوزه گردشگری سلامت، گفت: گاهی برخی از پزشکان به‌صورت انفرادی به خارج از کشور می‌روند و مریض می‌بینند این درحالیست که ما باید بیمار را به داخل کشورمان بیاوریم و به او خدمات دهیم. مگر بیمار توریسته احمق که باهاش پول دربیاری، پس انسانیتت کجا رفته