استان سمنان رکوردار برداشت آب از منابع زیرزمینی

18/06/1398 09:30 ق.ظ

استاندار سمنان اعلام کرد این استان با برداشت ۷۷درصد از منابع زیر زمینی آب، رکورد بیشترین برداشت آب در کشور را دارد. او یکی از محدودیت‌های جدی در سمنان را کمبود آب دانسته که در صورت کم توجهی میتواند منجر به توقف یا کاهش توسعه استان شود. اخبار_ایران

آشناگر اضافه کرده «متاسفانه میزان برداشت آب از منابع زیرزمینی در استان بالاتر از میانگین کشوری است و این در حالی است که میانگین کشوری این شاخص بسیار بالاتر از میانگین‌های جهانی است.

» در حال حاضر آبخوان‌های استان سمنان با ۱۴۴۳ میلیون مترمکعب کسری مواجه هستند.

این استان با وسعت ۹۷ هزار کیلومترمربع و جمعیت حدود ۷۰۲ هزار نفر از لحاظ منابع آبی با محدودیت‌هایی مواجه است و در مجموع کل منابع آبی استان ۱۲۰۰ میلیون مترمکعب است. ۹۵.۸ درصد از مساحت استان سمنان در حوزه آبریز کویر مرکزی قرار دارد و این مساله بر مشکلات خشک‌سالی در این استان افزوده است.

میانگین جهانی بارش‌ ۸۶۰ میلی‌متر در هرسال آبی است، این میزان را در ایران ۲۴۰ میلی‌متر و در استان سمنان ۱۲۰ میلی‌متر گزارش شده است. سالانه بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب در استان سمنان به مصرف می‌رسد که ۳۹۰ میلیون مترمکعب آن از منابع آب سطحی و ۸۱۹ میلیون مترمکعب آن نیز از منابع آبی زیرزمینی تأمین می‌شود. headtopics.com

ادامه مطلب:
iranwire »

دشت‌های فارس از درون در حال تهی شدندشت‌های فارس از درون در حال تهی شدن مدیرعامل آب منطقه‌ای استان فارس با بیان اینکه برداشت آب از منابع زیرزمینی در فارس بیش از تغذیه این منابع است، گفت: متاسفانه فارس با کسری ۷۳۰ میلیون مترمکعبی آب در مخازن زیرزمینی مواجه است.

مطالعات مرحله اول انتقال آب خزر انجام شدمجری طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی: مطالعات مرحله اول طرح کامل شده و اخذ مجوزهای قانونی برای انتقال آب خزر در حال پیگیری است. مرحله بعد برای اجرای طرح فراخوان شناسایی و ارزیابی سرمایه‌گذاران است.

ایران...صدور حکم سنگین زندان برای دو فعال کارگری در پرونده هفت تپهمنابع خبری ایران روز شنبه 7 سپتامبر از صدور احکام سنگین زندان برای دو تن از فعالان برجسته کارگری در

وظیفه ما در مهار آتش‌سوزی پرسشگری است نه تامین بالگرد/ شروع دوباره گرد و غبار در آینده نزدیک/ مسئولیت هیچکدام از اتفاقات 98 را نمی پذیریممدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به نحوه تامین آب کانون‌های ریزگرد از آب شرب، گفت: با توجه به اینکه حدود سه سال است آب نهال‌کاری کانون ریزگرد شماره ۴ اهواز از آب شرب تهیه می‌شود، باید مشخص شود که چه زمانی آب مورد نیاز برای نهال‌کاری باید از آب شرب تامین شود.

ذخایر یخی یخچال طبیعی درفک گیلان به پایان رسیدلاهیجان - ایرنا - برای نخستین بار پس از هزاران سال ، ذخیره یخ و برف یخچال طبیعی درفک استان گیلان که نیاز آبی تابستان گله داران را تامین می کرد، به پایان رسید.

پنج میلیارد متر مکعب آب کارون کجاست؟اهواز - ایرنا - عضو هیات علمی دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه شهید چمران گفت: حدود پنج میلیارد متر مکعب از آورد کارون بزرگ در ۲۰ سال اخیر کم شده است.

استان‌وایر- استاندار سمنان گفته که «متاسفانه استان سمنان با برداشت ۷۷ درصد از منابع زیر زمینی آب، رکورد بیشترین برداشت آب از این منابع ارزشمند را دارد.»افزوده «یکی از محدودیت‌های جدی در این استان کمبود آب است که در صورت کم توجهی، این مهم منجر به توقف یا کاهش توسعه استان خواهد شد.‌»

آشناگر اضافه کرده «متاسفانه میزان برداشت آب از منابع زیرزمینی در استان بالاتر از میانگین کشوری است و این در حالی است که میانگین کشوری این شاخص بسیار بالاتر از میانگین‌های جهانی است.»

در حال حاضر آبخوان‌های استان سمنان با ۱۴۴۳ میلیون مترمکعب کسری مواجه هستند.

این استان با وسعت ۹۷ هزار کیلومترمربع و جمعیت حدود ۷۰۲ هزار نفر از لحاظ منابع آبی با محدودیت‌هایی مواجه است و در مجموع کل منابع آبی استان ۱۲۰۰ میلیون مترمکعب است.

۹۵.۸ درصد از مساحت استان سمنان در حوزه آبریز کویر مرکزی قرار دارد و این مساله بر مشکلات خشک‌سالی در این استان افزوده است.

میانگین جهانی بارش‌ ۸۶۰ میلی‌متر در هرسال آبی است، این میزان را در ایران ۲۴۰ میلی‌متر و در استان سمنان ۱۲۰ میلی‌متر گزارش شده است.

سالانه بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب در استان سمنان به مصرف می‌رسد که ۳۹۰ میلیون مترمکعب آن از منابع آب سطحی و ۸۱۹ میلیون مترمکعب آن نیز از منابع آبی زیرزمینی تأمین می‌شود.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: