ابهام آمریکا درباره وضعیت نفتکش منتسب به امارات در آب‌های ایران

17/07/2019 05:46:00 ب.ظ

ابهام آمریکا درباره وضعیت نفتکش منتسب به امارات در آب‌های ایران

ایران, تنش میان ایران و آمریکا

ابهام آمریکا درباره وضعیت نفتکش منتسب به امارات در آب‌های ایران

مقامات رسمی آمریکا روز چهارشنبه ۱۷ ژوئیه گفته‌اند مطمئن نیستند که آیا نفتکش اماراتی که راهش را به سمت آب‌های ایران کج کرده است توسط این کشور توقیف شده و یا بعد از بروز نقص فنی به وسیله ایران نجات داده شده است.

مقامات رسمی آمریکا روز چهارشنبه ۱۷ ژوئیه گفته‌اند مطمئن نیستند آیا یک نفتکش منتسب به امارات که راهش به سمت آب‌های ایران کج شده، توسط این کشور توقیف شده و یا بعد از بروز نقص فنی به وسیله ایران نجات داده شده است.نفتکش «ریاح» برای آخرین بار روز ۱۴ ژوئیه در نزدیکی سواحل جزیره قشم در تنگه هرمز رصد شد و پس از آن با خاموش شدن ردیاب ماهوا‌ره‌ای‌اش از صحنه رادار محو شد.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت به نظر می‌رسد این تانکر در آب‌های ایران است اما مشخص نیست که آیا ایران آن را نجات داده یا توقیفش کرده است.سخنگوی وزارت خارجه ایران روز سه‌شنبه گفت این کشور «یک نفتکش خارجی» را که در خلیج فارس دچار مشکل شده بوده است پس از درخواست کمک به سمت آب‌های ایران ید‌ک‌کش کرده است. در حالی‌که مقامات ایران به نام کشور صاحب نفتکش اشاره نکرده‌اند، «ریاح» تنها نفتکشی است که تحرکاتش با توضیحات ارائه شده همخوانی دارد.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

ایران: یک نفتکش خارجی به دلیل نقص فنی به آب‌های ایران هدایت شده استعباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته یک نفتکش خارجی به علت نقص فنی توسط یدک‌کش‌ها و برای تعمیرات به لنگرگاهی در آبهای ایران کشیده شده است. پیش از این اظهارات روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گزارش کرده بود که مطلع شده یک نفتکش متعلق به امارات از دو روز پیش در حال عبور از تنگه هرمز در آب‌های متعلق به ایران متوقف شده و دستگاه ردیابش از آن زمان خاموش شده است.

نفتکش خارجی 'به دلیل نقص فنی به آب‌های ایران منتقل شده است' | DW | 17.07.2019به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران ، یک نفتکش خارجی در آب‌های خلیج فارس دچار نقص فنی شده و پس از درخواست کمک به سوی سواحل ایران هدایت شده است. یک مقام آمریکایی ظن دست داشتن ایران در ناپدید شدن این نفتکش را مطرح کرده بود.

نهیب رهبر ایران به اروپا: ایران به کاهش تعهداتش در برجام ادامه خواهد دادآیت الله خامنه ای گفته است که ایران به روند کاهش تعهدات خود در توافق هسته ای ادامه می دهد.

ناپدید شدن نفتکش «ریاح» در تنگه هرمز پس از انحراف به سمت ایران‌برخی رسانه‌های جهان از ناپدید شدن یک نفتکش خبر می‌دهند که در حال حرکت در تنگه هرمز به سمت آب‌های ایران منحرف شده است. ابتدا اعلام شد که این نفتکش متعلق به امارات متحده عربی است اما یک مقام اماراتی به شبکه العربیه گفت این نفتکش متعلق به امارات نیست.

آمریکا: احتمالا ایران مسئول گم‌شدن نفتکش در تنگه هرمز است | DW | 16.07.2019مقام‌های دفاعی آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند که این سوءظن وجود دارد که ایران مسئول مفقود شدن نفت‌کش متعلق به امارات در آبهای تنگه هرمز باشد. امارات متحده عربی مالکیت این کشتی را تکذیب کرده است.

کمک ایران به یک نفتکش خارجیسخنگوی وزارت خارجه: یک نفتکش خارجی به دلیل نقص فنی در خلیج فارس دچار مشکل شد که طبق مقررات بین‌المللی نیروهای ایران ی پس از دریافت درخواست کمک به سوی آن رفته و توسط یدک‌کش به سمت آب‌های ایران کشیده شد تا تعمیرات لازم روی آن صورت پذیرد.

Aa مقامات رسمی آمریکا روز چهارشنبه ۱۷ ژوئیه گفته‌اند مطمئن نیستند آیا یک نفتکش منتسب به امارات که راهش به سمت آب‌های ایران کج شده، توسط این کشور توقیف شده و یا بعد از بروز نقص فنی به وسیله ایران نجات داده شده است.Image caption عکس آرشیوی از عبور نفتکشی از تنگه هرمز عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته یک نفتکش خارجی به علت نقص فنی توسط یدک‌کش‌ها و برای تعمیرات به لنگرگاهی در آبهای ایران کشیده شده است.قایق‌های گشت ایران در تنگه هرمز (عکس از آرشیو) پس از انتشار خبرهایی درباره مفقود شدن یک نفتکش خارجی در آب‌های خلیج فارس، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که این نفتکش به دلیل نقص فنی به سواحل ایران هدایت شده است.این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید آیت الله خامنه‌ای گفته است که ایران به روند کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای ادامه می دهد.

نفتکش «ریاح» برای آخرین بار روز ۱۴ ژوئیه در نزدیکی سواحل جزیره قشم در تنگه هرمز رصد شد و پس از آن با خاموش شدن ردیاب ماهوا‌ره‌ای‌اش از صحنه رادار محو شد. یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت به نظر می‌رسد این تانکر در آب‌های ایران است اما مشخص نیست که آیا ایران آن را نجات داده یا توقیفش کرده است. بر اساس این گزارش، تانکر"ریاح" که به نام امارات متحده عربی ثبت شده اما با پرچم کشور پاناما حرکت می‌کند، آخرین بار روز شنبه و در منطقه نزدیک جزیره قشم ایران ردگیری شده است. سخنگوی وزارت خارجه ایران روز سه‌شنبه گفت این کشور «یک نفتکش خارجی» را که در خلیج فارس دچار مشکل شده بوده است پس از درخواست کمک به سمت آب‌های ایران ید‌ک‌کش کرده است. طبق گفته این مقام آمریکایی، نفتکش مزبور در نزدیکی قشم که محل استقرار یکی از پایگاه‌های سپاه پاسداران است، بوده است. در حالی‌که مقامات ایران به نام کشور صاحب نفتکش اشاره نکرده‌اند، «ریاح» تنها نفتکشی است که تحرکاتش با توضیحات ارائه شده همخوانی دارد. واشنگتن پست می‌گوید که مقامات امارات متحده عربی به درخواست آنها برای اظهارنظر درباره این خبر پاسخی نداده‌اند اما امروز صبح در واکنش به گزارش‌ها درباره ناپدید شدن یک نفتکش اماراتی در تنگه هرمز در خلیج فارس، خبرگزاری رسمی امارات (WAM) به نقل از مقامی که نامش فاش نشده گزارش داد که چنین نفتکشی نه به امارات تعلق دارد و نه در اجاره این کشور بوده است. به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید این در حالی است که مقام‌های رسمی امارات علی‌رغم تایید اولیه انتساب کشتی به این کشور مدتی بعد هرگونه ارتباط با این نفتکش را، اعم از مالکیت یا تجارت با آن، را رد کرده‌اند.

هرچند خبرگزاری رویترز گزارش داده است که این نفتکش دست‌کم تا دو ماه قبل در اختیار یک شرکت اماراتی بوده است." اخبار مرتبط. آسوشیتدپرس گزارش داده بود که طبق اطلاعات ردیابی کشتی‌ها، نفتکش مزبور متعلق به امارات متحده عربی بوده که پس از ورود به آب‌های متعلق به ایران ارسال سیگنال‌هایش متوقف و دستگاه ردیاب آن خاموش شده است. وضعیت نامعلوم این نفتکش در حالی ادامه دارد که تنش در عبور و مرور نفتکش‌ها در آب‌های آزاد طی ماه‌های اخیر بالا گرفته است. روز گذشته علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، توقیف نفتکش متعلق به ایران توسط بریتانیا را «راهزنی» خواند و تهدید کرد که ایران این حرکت را «تلافی» خواهد کرد. نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا در ماه جاری یک نفتکش ایرانی را به ظن انتقال نفت به سوریه و نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه این کشور در تنگه جبل‌الطارق توقیف کرده است. خبرگزاری دولتی امارات (WAM) نیز در گزارشی اعلام کرده است که هیچ‌یک از خدمه این نفتکش شهروندان این کشور نیستند و این کشور تقاضای کمکی دریافت نکرده است. بیشتر بخوانید: .