آیا حکم زندان برای شرکت در تجمعات موجب اخراج از دانشگاه می‌شود؟

26/06/1399 10:32:00 ق.ظ

⚖️ سوال: آیا حکم زندان برای شرکت در تجمعات موجب اخراج از دانشگاه می‌شود؟ پاسخ را در بلاگ حقوقی ایران وایر بخوانید👇 سوال_جواب_حقوقی

یکی از دوستان من در اعتراضات به شلیک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به هواپیمای اوکراینی دستگیر و بعد با قرار وثیقه آزاد شد. چند وقت پیش حکم او آمد. به شش ماه حبس و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده است.

می‌خواستم بپرسم اولا می‌شود کاری کرد که زندان نرود؟ دیگر این که اگر زندان نرود، چه می‌شود؟ آخرین سوالم هم این است که آیا این حکم می‌تواند باعث اخراجش از دانشگاه شود؟

با سلام؛ در مورد سوال اول عرض شود اگر این حکم اولیه است، دوست شما فرصت خواهد داشت که به دادگاه تجدیدنظر اعتراض کند. حتما از این فرصت استفاده شود. در لایحه تجدیدنظرخواهی، به دانشجو بودن خود هم اشاره کند. اگر در هر حال رای قطعی شد، به هر حال قانونا باید به زندان برود و راهی برای از بین بردن این حکم نیست. اما اگر خودش را معرفی نکند، چند بار برای وثیقه‌گذار او نامه می‌فرستند که شخص را تحویل دهد و اگر ندهد، وثیقه را ضبط می‌کنند. البته این پروسه چند سال طول می‌کشد و گاهی هم در پرونده‌های غیرحساس، شاهد هستیم مساله فراموش می‌شود. به همین دلیل فعلا نگران نباشد تا روزی که تمام تشریفات انجام شود و وثیقه را برای ضبط، روزنامه کنند. در آن موقع، می‌تواند در مورد ضبط وثیقه یا رفتن به زندان تصمیم‌گیری کند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : حمله پهپادی روسیه به کی‌یف؛ ساکنان آپارتمانی تخریب سکونت‌گاه خود را به نظاره نشسته‌اند

ویدیوها : در این ویدئو گوشه‌ای از حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین در بامداد سه‌شنبه ۳۰ مه به تصویر کشیده شده است. ادامه مطلب >>

آیا بازجو می‌تواند به محتوای حکم صادر یک خبرنگار چیزی اضافه کند؟

آیا لبنان وارد بحران سیاسی دیگری شده است؟در حالی که مصطفی ادیب نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان با دست‌های خالی به دیدار میشل عون رئیس‌جمهور لبنان رفت، ولید جنبلاط شخصیت معروف لبنانی به منظور یافتن روزنه برون‌رفت از این بحران و تمدید ضرب‌الاجل فرانسه برای لبنان عازم پاریس شده است.

آیا می‌توانم مانع همسرم شوم که فرزندمان را پس از ۷ سالگی از ایران خارج نکند؟

آیا اعدام نوید افکاری دلیل لغو سفر ظریف به اروپاست؟همزمان با ادامه واکنش‌ کشورهای اروپایی به اجرای حکم اعدام ورزشکار ۲۷ ساله ایرانی، اخبار نیمه رسمی از لغو سفر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به چهار کشور اروپایی حکایت دارد. آیا اعدام نوید افکاری دلیل لغو سفر ظریف به اروپاست؟ این گزارش را بخوانید 🔽

یادداشت مایکل روبین: خامنه‌ای با کشتن نوید افکاری «حکم اعدام جمهوری اسلامی» را امضا کردصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

آیا «یارانه دستمزد» می‌تواند بیکاری را کاهش دهد؟/ یک کارفرمای زاهدانی: مشکل دستمزدِ کارگر نیست، دولت بدهی‌ها را ببخشد!قرار است پرداخت یارانه دستمزد در برخی استان‌های محروم، مشوقی برای اشتغال‌زایی باشد اما آیا این طرح می‌تواند بیکاری و مشکلات کارفرمایان را کاهش دهد؟!