آیا جایگاه ریاست‌جمهوری در ایران دستخوش تغییر می‌شود؟

25/12/2020 12:23:00 ب.ظ

آیا جایگاه #ریاست‌جمهوری در #ایران دستخوش #تغییر می‌شود؟

ریاست‌جمهوری, تغییر

آیا جایگاه ریاست‌جمهوری در ایران دستخوش تغییر می‌شود؟

مجلس ایران روز چهارشنبه با تعیین ده معیار برای کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری نه تنها به پیشنهاد حسن روحانی برای اصلاح قانون اساسی و افزایش اختیارات این نهاد توجه نکرد، بلکه به ایجاد محدودیت بیشتر برای آن نیز پرداخت. - خبرگزاری آناتولی

25.12.2020استانبول/ خبرگزاری آناتولیکمتر از شش ماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، کشمکش بین جناح‌ها بر سر شرایط کاندیداها و اختیارات رئیس‌جمهور و جایگاه این نهاد و رابطه آن با دیگر نهادها، به‌ویژه مجلس و شورای نگهبان در ساختار حقیقی و حقوقی این کشور افزایش یافته است.

در همین راستا، نمایندگان مجلس ایران روز چهارشنبه 23 دسامبر با تصویب قانونی ده معیار را برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور تعیین کردند. این قانون به تعریف و تشریح دو شرط کاندیداتوری یعنی «رجال مذهبی» و «رجال سیاسی» می‌پردازد و برای هر کدام پنج معیار اختصاص داده است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

آیا با آمدن بایدن حکمت رجب سر نگون میشود آیا با آمدن بایدن سرنوشت صدام قذافی و مرسی در احتضار رجب است

اسرائیل: ایران برای تولید مواد لازم برای سلاح هسته‌ای به شش ماه زمان نیاز داردوزیر انرژی اسرائیل روز سه‌شنبه ۲ فوریه (۱۴ بهمن) گفت که ایران برای تولید مواد شکاف‌پذیر مورد نیاز برای یک سلاح هسته‌ای حدود شش ماه زمان نیاز دارد. این در حالی است که روز گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا این زمان را تنها چند هفته عنوان کرده بود. خوب حمله کنید اگر خود را قوم برتر پیش خدا میدانید همه این محاسبات و زمانبندی هایی که الان برآورد می شود از قبل هم مشخص بود راه حل؟ آیا با برجام این متوقف می شود؟ چه تضمینی وجود دارد که در برجام مجدد این زمانبندی کم نشود سوال: اگر روزی آخوندا اولین آزمایش هسته ای خود را انجام دهند چه راه حلی برای کنترل بعدی دارید؟ کره شمالی دوم سلاح اتم اگر بد بود امریکا هم بمب اتم های خود را نابود میکرد وهروز به بهانه ایران زیردریائی وبی ۵۲ های خود را که مجهز به بمب اتم است به رخ دنیا نمی کشید کشوری که شهرهای ژاپن را نابود کرد

نامه‌ کارزار 'اتحاد برای نوید' به کمیته المپیک برای تعلیق ورزش ایران | DW | 18.03.2021در نامه‌ای که از سوی ۱۰ ورزشکار ایرانی امضا شده‌، موارد و مدارک 'تبعیض‌های جنسیتی و مذهبی' مسئولان ورزشی به IOC ارائه شده است. کارزار 'اتحاد برای نوید' از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته که ورزش ایران را تعلیق کند.

کدخدایی: نامزدی زنان برای ریاست‌جمهوری ایران منوط به نظر آقایان استسخنگوی شورای نگهبان درباره نامزدی زنان برای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران گفت باید جلو برویم و ببینیم اگر خانم‌ها ثبت‌نام کردند نظر اعضای شورای نگهبان چه خواهد بود. - خبرگزاری آناتولی

اسرائیل: بازگشت به برجام راه را برای دستیابی ایران به زرادخانه هسته‌ای باز می‌کنددولت اسرائیل مدعی شد که بازگشت به توافق هسته‌ای ایران، راه را برای دستیابی دولت تهران به زرادخانه هسته‌ای باز خواهد کرد. - خبرگزاری آناتولی

نتانیاهو به بایدن: برای منع ایران از دستیابی به سلاح اتمی آنچه لازم است انجام می‌دهمبنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، طی یک مصاحبه تلویزیونی با کانال 13 اسرائیل، بار دیگر بر نیت خود

جوانان سوری برای نپیوستن به هواداران ایران به طرفداران روسیه می‌پیوندنددر زمانی که شبه‌نظامیان ایران قصد دارند روند جذب جوانان سوری را در صفوف خود تشدید کنند، دیدبان حقوق بشر سوریه تأکید کرد جوانان منطقه المیادین در حومه شرقی دیرالزور، از بیم وادار شدن به پیوستن به نیروهای وفادار به تهران، به صفوف طرفدار مسکو پیوستند.

مجلس ایران روز چهارشنبه با تعیین ده معیار برای کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری نه تنها به پیشنهاد حسن روحانی برای اصلاح قانون اساسی و افزایش اختیارات این نهاد توجه نکرد، بلکه به ایجاد محدودیت بیشتر برای آن نیز پرداخت.اسرائیل برنامه دولت بایدن برای برگشتن به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را با احتیاط پیگیری می‌کند؛ این کشور از مخالفان برجام در زمان امضای آن بود.ورزش نامه‌ کارزار"اتحاد برای نوید" به کمیته المپیک برای تعلیق ورزش ایران در نامه‌ای که از سوی ۱۰ ورزشکار ایرانی امضا شده‌، موارد و مدارک"تبعیض‌های جنسیتی و مذهبی" مسئولان ورزشی به IOC ارائه شده است.سخنگوی شورای نگهبان درباره نامزدی زنان برای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران گفت باید جلو برویم و ببینیم اگر خانم‌ها ثبت‌نام کردند نظر اعضای شورای نگهبان چه خواهد بود.

25.12. وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی هشدار داد که ایران ماه‌ها با تولید مواد شکافت پذیر مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای فاصله داشته ولی اگر این کشور همچنان به رفع محدودیت‌های مندرج در توافق هسته‌ای ادامه دهد، این فاصله زمانی می‌تواند به «چند هفته» کاهش یابد .2020 استانبول/ خبرگزاری آناتولی کمتر از شش ماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، کشمکش بین جناح‌ها بر سر شرایط کاندیداها و اختیارات رئیس‌جمهور و جایگاه این نهاد و رابطه آن با دیگر نهادها، به‌ویژه مجلس و شورای نگهبان در ساختار حقیقی و حقوقی این کشور افزایش یافته است.  این کارزار به تازگی نامه‌ای را به توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک IOC ارسال کرده و خواستار تعلیق کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی توسط این نهاد ورزش جهان شده است. در همین راستا، نمایندگان مجلس ایران روز چهارشنبه 23 دسامبر با تصویب قانونی ده معیار را برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور تعیین کردند. وی افزود: «آن‌ها [ایرانی‌ها] از نظر غنی‌سازی اگر تمام کارهای مورد نیاز را انجام دهند به حدود شش ماه زمان نیاز دارند. این قانون به تعریف و تشریح دو شرط کاندیداتوری یعنی «رجال مذهبی» و «رجال سیاسی» می‌پردازد و برای هر کدام پنج معیار اختصاص داده است. به گزارش خبرگزاری «ایلنا»، وی تعریف مشخص «رجل سیاسی» و تصدی برخی پست‌ها را نیازمند بحث‌‌های فقهی، حقوقی و فرهنگی دانست و افزود: تاکنون نیز شورای نگهبان کسی را به دلیل زن یا مرد بودن محدود نکرده است.

از نکات مهم بند رجال مذهبی، افزودن معیار «اعتقاد و التزام عملی به ولایت مطلقه فقیه» است.» طبق برآورد سه ماهه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه نوامبر گذشته، ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به ۲.  سردار پاشایی، ملی‌پوش پیشین کشتی ایران و عضو کارزار"اتحاد برای نوید" در گفت‌و‌گوی اختصاصی با دویچه‌وله فارسی می‌گوید که نامه این کارزار به رئیس کمیته بین‌المللی المپیک از سوی ۱۰ ورزشکار ایرانی امضا شده و حاوی مدارک اثبات انواع "تبعیض در عرصه جنسیتی، نژادی، دینی" توسط مسئولان ورزش جمهوری اسلامی است. درحالی‌که طبق قانون اساسی، رئیس‌جمهور باید «معتقد به‏ مبانی‏ جمهوری‏ اسلامی»‏ باشد.‏ همچنین در قانون اساسی آمده که او باید «متعقد به مذهب‏ رسمی‏ كشور» باشد، ولی در مصوبه جدید مجلس این‌چنین بر آن تاکید شده است: «بهره‌مندی از اطلاعات لازم در حوزه اعتقادات و اصول دین و مذهب تشیّع در حد اثبات حقانیت دین اسلام و مذهب تشیّع». ایران اقدام به غنی‌سازی اورانیوم با خلوص بیشتر از ۲۰ درصد کرده است. در بخش «رجال سیاسی» نیز با عباراتی مانند بر بیشتر بر لزوم انقلابی‌گری و مخالفت با غرب تاکید شده و اسمی از شرق به میان نیامده است. اما ۱۰ ورزشکار ایرانی که نامه مذکور به رئیس کمیته بین‌المللی المپیک را امضا کرده‌اند، چه کسانی هستند؟ این نامه حاوی چه مدارک و شواهدی است؟ کمیته بین‌المللی المپیک چه واکنشی به این نامه نشان داده است؟ در گفت‌و‌گو با سردار پاشایی به بررسی این پرسش‌ها پرداخته‌ایم. در این زمینه می‌توان به دو معیار «بهره‌مندی از اطلاعات لازم و قدرت تحلیل در خصوص مبانی شکل‌گیری نهضت امام خمینی (ره) و نظام اسلامی و استمرار آن» و یا «داشتن مواضع روشن و عملکرد شفاف راجع به جریانهای غربگرا و واگرا و طرفداران نظام سلطه در کشور و تهدیدات و فتنه‌های بعد از انقلاب اسلامی» اشاره کرد.۶۷ درصد تعیین شده بود. در عین حال اگر مقررات شدیدتری برای نظامیان در انتخابات در نظر گرفته شود، «امر معقولی» است.

به نظر می‌رسد این قانون در واکنش به سخنان سه روز پیش حسن روحانی تصویب شده است. وی راه‌حل بهبود انتخابات ریاست جمهوری و ارتقای جایگاه این نهاد در ایران را اجرای نظام حزبی دانست و گفت: «نظام و قانون اساسی ما حزبی نیست و بر مبنای حزب بنا نشده است؛ یعنی در انتخابات به فرد را می‌دهیم و به حزب رای نمی‌دهیم، می‌خواهد مجلس یا شورای شهر یا خبرگان باشد. هم‌رسانی این مطلب:. در ریاست‌جمهوری هم فیلتر حزبی نداریم. متاسفانه فهم مشترکی درباره قانون اساسی میان ارکان حکومت همچون دولت، مجلس و قوه قضائیه وجود ندارد». این اظهارات باعث شد تا آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، به‌عنوان نهاد بالادستی مجلس همزمان با مصوبه نمایندگان طی بیانیه‌ای به روحانی پاسخ شدیدی بدهد و بگوید:"چرا در این شرایط که به دلیل سوءتدبیری‌های برخی مسئولان مردم با مشکلاتی همچون گرانی و تورم مواجهه هستند و همه باید جهت رفع آنها بکوشند، آقای رئیس‌جمهور اظهارت خلاف قانون اساسی علیه شورای نگهبان مطرح می‌کنند که اصلا در شان ایشان نبود". قانون اساسی بگوید شورای نگهبان نظارت نکند، مگر منِ کدخدایی یا اعضای شورای نگهبان بیکار هستیم که بی‌جهت اقدام می‌کنیم؟ پس محدودیت‌های قانونی در هیچ نظام سیاسی نافی آزاد بودن و آزادی عمل کردن مردم نیست.

محمد ایمانی، سردبیر روزنامه «کیهان»، وابسته به رهبر ایران نیز در واکنش به سخنان رئیس‌جمهور این کشور طی یادداشتی در کانال تلگرامش نوشته است:"آقای روحانی هر وقت قافیه پاسخگویی به مردم -درباره دروغ از آب درآمدن وعده‌ها- تنگ آمده، به تشکیک در اختیارات سایر قوا پرداخته و مدعی رفراندوم شده است. او بهتر از هر کس، از سقوط مقبولیتش به زیر ده درصد در همه نظرسنجی‌ها باخبر است". از سوی دیگر، در جناح مقابل نیز رسانه‌هایی مانند روزنامه «شرق» و افرادی از قبیل سیدمحمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای شهر تهران به دفاع از روحانی برخاسته اند. میرلوحی امروز به روزنامه «آرمان» گفته است:"رئيس‌جمهور اشاره درستی کردند که نقش حزب و احزاب در انتخابات را پررنگ‌تر کنيم. کشور ما از اين کمبود، لطمه می‌خورد.

رسمی که در ايران هست، در دنيا منسوخ شده است". در این زمینه، دکتر جلال جلالی‌زاده، استاد مطالعات اسلامی دانشگاه تهران و نماینده اسبق مجلس ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی اظهار داشت:"مجلس با تعیین معیارهای ده‌گانه برای رجال سیاسی و مذهبی جهت کاندیداتوری انتخابات ریاست‌جمهوری فضا را برای مشارکت افراد شایسته و لایق و صاحب‌نظر محدودتر کرد. اینکه کاندیداها را وادار کنند که به ولایت فقیه معتقد و مخالف ارزش‌های غربی باشد و وابسته به فلان حزب و گروه نباشد، توهین به شخصیت و جایگاه رئیس‌جمهور و ملت است. در تمام کشورها، به‌جز ایران رئیس‌جمهوری شخصیتی شناخته‌شده، کاندیدای احزاب و مورد قبول جامعه است". وی افزود:"به دلیل نبودن احزاب قدرتمند و سیستم حزبی در ایران و یا رد صلاحیت شخصیتهای توانمند، برخی احزاب متوسل به کاندیداهای غیرحزبی می‌شوند و آنها نیز پس از پیروزی در انتخابات به وعده‌ها و شعارهای خود پشت پا می‌زنند و به تعهد خود عمل نمی‌کنند.

به همین دلیل اکثر کابینه‌ها ضعیف بوده‌اند. همچنین چون دولت و مجلس با یکدیگر هماهنگ و از یک حزب و جریان خاص نیستند، همیشه سیکل معیوب مخالفتها و مقابله‌ها موجب خنثی‌شدن بسیاری از نیروها شده است". این استاد اصول فقه اسلامی در تشریح دو شرط «رجال سیاسی» و «رجال مذهبی» برای کاندیداها نیز گفت:"قرآن و اسلام چهار ویژگی حفیظ، علیم، قوی و امین برای رهبران جامعه تعیین کرده است؛ یعنی آنها باید حافظ بیت‌المال و حقوق مردم، آگاه به مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، از لحاظ روحی و جسمی، توانمند و شخصیتی قابل اعتماد باشند. اگر این چهار اصل رعایت شود، بهترین فرد به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب خواهد شد. بنابراین تعیین شرط جنسیت یا دین و مذهب خاصی برای کاندیداتوری درست نیست".

وی در ادامه خاطرنشان کرد:"در کشوری مثل ایران که دارای اقوام و مذاهب مختلف است، نباید رئیس‌جمهور را منحصر به یک مذهب خاص کرد. ما در ایران شیعه، سنی، مسیحی و یهودی و زرتشتی، بهایی و حتی افراد لاییک داریم. اینکه رئیس‌جمهور تنها باید شیعه و مدافع مذهب تشیع باشد، به اجحاف در حق دیگر مذاهب و ادیان است. وظیفه او دخالت در امور دین و مذهب نیست. وی باید رئیس‌جمهور تمام مردم و حافظ منافع ملی و مدافع حقوق آنها باشد؛ مثل روسای‌جمهور در آلمان و ترکیه و غیره که نماینده مردم و مدافع حقوق آنها هستند".

جلالی‌زاده همچنین اظهار داشت:"اهل‌سنت 14 قرن در ایران زندگی کرده‌اند. آیا آنها حق ندارند که رئیس‌جمهور از مذهبشان دفاع کند؟ سنی‌ها یک‌چهارم جمعیت ایران هستند، ولی حق کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری را ندارند. این ظلم بزرگی است. همچنین بر اثر تفسیر مضیق و محدود از اصطلاح رجال، زنان نیز از حق کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری محروم هستند. حق آنها به‌عنوان نیمی از جامعه نیز تضییع می‌شود.

بنابراین هر کاندیدایی پیروز شود، نمی‌تواند رئیس‌جمهور تمام ملت باشد، حتی اگر مردم به او رای بدهند". او در پایان راجع به چالش اخیر بین مجلس و رئیس جمهور حول قانون انتخابات و رفراندوم نیز گفت:"نمایندگان باید طوری قانونگذاری می‌کردند که اگر تاکنون ظلمی نسبت به برخی شهروندان ایران شده است، در آینده برطرف شود. قانون مربوط به کاندیداها و انتخابات از پایه سست است. به همین دلیل، رئیس‌جمهور نمی‌تواند یک وزیر زن را انتخاب کند. این چه رئیس‌جمهوری است که قدرت اجرای برنامه‌ها و وعده‌هایش را ندارد.

همانطور که بارها توسط روحانی و غیره گفته شده، قانون اساسی ایران باید مورد بازنگری قرار گیرد و شرط جنسیت و دین و مذهب برای کاندیداتوری را حذف کنند. این درحالی است که مجلس با تعیین معیارهای مذکور فضا را برای انتخاب یک رئیس‌جمهور شایسته محدودتر کرد". .