آیا ترامپ برای نفع شخصی به اوکراینی‌ها فشار آورده؟

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 78 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 35%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

رئیس جمهوری آمریکا با همتای اوکراینی خود گفت وگویی انجام داده که در آن از او درباره پرونده پسر مهم ترین رقیب سیاسی اش پرسیده است. در آمریکا گروهی می گویند که این کار سواستفاده از قدرت است و باید آقای ترامپ استیضاح شود. اما آیا کار به همین راحتی است؟

جنجال جدید در فضای سیاسی آمریکا که احتمالا تا مدت‌ها هم بر سر آن بحث می‌شود این است که آیا گفت‌وگوی تلفنی رئیس جمهوری آمریکا با رئیس جمهوری اوکراین در ماه ژوئیه ۲۰۱۹ سواستفاده از قدرت بوده یا آنکه تلاشی برای پرده‌برداری از فساد احتمالی یکی از سیاستمداران قدیمی آمریکا به حساب می‌آمده است.

برای اینکه بدانیم این بغرنج جدید سیاست آمریکا چیست، بیایید پله پله ماجرا را مرور کنیم. اول ببینیم جو بایدن و پسرش چه کرده‌اند. بعد به سراغ تماس تلفنی آقای ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین می‌رویم و در آخر بررسی اینکه چه ممکن است در انتظار رئیس جمهوری آمریکا باشد.جو بایدن، از سال ۲۰۰۹ تا آغاز سال ۲۰۱۷ معاون رئیس جمهوری آمریکا بوده است. پیش از آن هم آقای بایدن ۳۶ سال سناتور بوده و از جمله در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا عضویت داشته و در دوره‌ای ریاست این کمیته را هم به عهده داشته است.

تا اینجا دوست‌داران معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا به کار او مفتخرند. اما وقتی به این معادله پسر آقای بایدن را هم اضافه کنیم ماجرا عوض می‌شود. پسر کوچکتر آقای بایدن در پنج سال گذشته در یک شرکت انرژی در اوکراین مشغول به کار بود. دو روزنامه واشنگتن پست و وال‌استریت ژورنال درباره محتوای صحبت‌های رد و بدل شده و شکایت مامور امنیتی گزارش‌هایی منتشر کرده‌اند که منبع آن مقام‌های بی‌نامی در داخل دولت آمریکا هستند.رودی جولیانی اعلام کرده که درباره پرونده پسر آقای بایدن با اوکراینی ها صحبت کرده است

رئیس جمهوری و اطرافیانش سعی می‌کنند که نیت این گفت‌وگو را در قالب تلاش آمریکا برای مبارزه با فساد در اوکراین نشان دهند. آرش آرامش می‌گوید که سابقه جمهوری‌خواهان نشان می‌دهد که آنها حاضر به استیضاح و ایستادن مقابل رئیس جمهوری نیستند. او می‌گوید پیشتر در سال ۲۰۱۶ هم آقای ترامپ یک بار دیگر از یک دولت خارجی کمک خواسته بود و جمهوری‌خواهان با آن کنار آمده بودند. اشاره او به یکی از سخنرانی‌های آقای ترامپ در دوره تبلیغات انتخاباتی است که در آن از روسیه خواسته بود تا اگر به ایمیل‌های گم‌شده از حساب رقیبش، هیلاری کلینتون، دسترسی دارد آن را در اختیارشان بگذارد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

پرزیدنت ترامپ به طور سرزده وارد همایش «اقدام تغییرات اقلیمی» سازمان ملل شدپرزیدنت ترامپ به طور سرزده وارد همایش «اقدام تغییرات اقلیمی» سازمان ملل شد پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه یکم مهر ماه و برای حضور در سخنرانی ناندرا مودی، نخست وزیر هندوستان، وارد این مراسم شد. مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، هم همراه پرزیدنت ترامپ بود.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

واکنش ترامپ به ایده ایجاد توافق هسته‌ای جدید با ایرانرئیس‌جمهوری آمریکا به اظهارات نخست‌وزیر بریتانیا درباره ایجاد توافق هسته‌ای جدید با ایران واکنش نشان داد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

پرزیدنت ترامپ: آمریکا از کشورهای دیگر می‌خواهد به آزار و تعقیب افراد بر مبنای باورها و گرایش‌های دینی آنها پایان دهنددونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در جریان یک سخنرانی در سازمان ملل گفت که ایالات متحده آمریکا با صدایی واحد از ملل جهان می‌خواهد به آزار و تعقیب افراد بر مبنای باورها و گرایش‌های دینی آنها پایان دهند
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

ترامپ در مورد ایران خویشتن‌داری می‌کندنخست وزیر استرالیا مدعی شد که ترامپ در مورد ایران خویشتن داری می‌کند و به این دلیل از او تقدیر کرد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

چرا ترامپ بانک مرکزی ایران را برای بار سوم تحریم کرد؟تا پیش از اعلام دور تازه تحریم‌های آمریکا علیه بانک مرکزی ایران، نام این بانک دو بار دیگر نیز در بیانیه‌های تحریم وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در دوره ترامپ، وجود داشته است. دلیل این تکرار چیست؟ تاکید چندباره بر تحریم بانک مرکزی ایران یا افزودن قدم به قدم دامنه تحریم این نهاد پولی؟ چون اسکل ! چون کرم داره چون ميخواست هتريك كنه.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

ترامپ: برنامه‌ای برای دیدار با مقامات ایرانی در نیویورک ندارمرئیس جمهور آمریکا گفت که برنامه‌ای برای دیدار با مقامات ایرانی در حاشیه نشست مجمع عمومی ندارد. خیال رهبری راحت باشد دمش گرمممم آ ر ه ج و ن خ و د ت
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »