آیا ما واقعا طبق قوانین جاری زندانی سیاسی نداریم؟

04/04/1399 12:26 ب.ظ

⚖️سوال: آیا ما واقعا طبق قوانین جاری زندانی سیاسی نداریم؟ پاسخ را در بلاگ حقوقی ایران وایر بخوانید👇 سوال_جواب_حقوقی اطلاع_رسانی

من خبرنگار آزاد هستم و سوالی ذهنم را مشغول کرده است. برخی اوقات مسئولان قضایی می‌گویند ما زندانی سیاسی نداریم منظور چیست؟ مگر اعترافات فعالان سیاسی را بارها از صداوسیما پخش نکرده‌اند و یا اخبار محاکمات آنها را منتشر نکرده‌اند؟ آیا این تلاشی برای انکار حضور زندانیان سیاسی در ایران است و یا ما واقعا طبق قوانین جاری زندانی سیاسی نداریم؟.تحقیقات در مورد قتل «غلامرضا منصوری»، قاضی سابق که جسد او بعدازظهر جمعه ۳۰ خرداد در هتل دوک بخارست پیدا شد، در دایره قتل پلیس بخارست همچنان ادامه دارد. به دلیل سوظن‌های پیش‌آمده پیرامون قتل منصوری، سوالاتی در مورد احتمال تاثیر تعصبات سیاسی در روند تحقیقات به وجود آمده است. چراکه مقامات رومانی و وزارت امور خارجه ایران بلافاصله وانمود کردند که منصوری دست به خودکشی زده است. آیا قوه قضاییه رومانی واقعا مستقل است و یا می‌تواند تحت‌تاثیر فشار سیاسی قرار گیرد؟ آیا رومانی سابقه ترور شخصیت‌های مهم خارجی را دارد؟ و چقدر سیستم عدالت رومانی منصفانه است؟.خبرگزاری تسنیم، از رسانه‌های انقلابی و همسو با اهداف نظام جمهوری اسلامی روز ۱۸اسفند۱۳۹۸ در گزارشی به نقل از «انجمن بیمارستان‌های آمریکا».* Gerekli.

.مقامات قضایی ایران کسانی را که به دلیل فعالیت سیاسی و مدنی محکوم شده و به زندان می‌روند را به عنوان مجرم امنیتی نگاه می‌کنن.د به همین دلیل وقتی می‌گویند زندانی سیاسی نداریم منظورشان این است که این افراد مرتکب جرم امنیتی شده‌اند نه سیاسی. در سال ۱۳۹۵ قانونی تحت عنوان قانون جرم سیاسی تصویب شد که به موجب آن برخی جرایم اگر به قصد اصلاح نظام انجام شود جرم سیاسی محسوب می‌شود. این قانون عملا بیاستفاده مانده است و تا به حال موارد انگشت شماری شامل آن شده‌اند در حالی که اکثریت قریب به اتفاق فعالان سیاسی تحت جرایم امنیتی محاکمه می‌شوند. به هر حال سخنان مقامات قضایی در مورد اینکه کسی به دلیل افکار و فعالیت سیاسی اش در زندان نیست صحت ندارد..تا پیش از سال ۱۳۶۸، مقامات رومانی از دست‌کم دو اقدام به قتل شهروندان اسراییلی در خاک رومانی جلوگیری کرده‌اند. «الیزا قورگه»، استادیار روابط بین‌الملل در دانشگاه بلکنت در آنکارای ترکیه گفت: «اگر رومانی واقعا شبکه‌های جنایی و باندهای عملیاتی داشت، سیستم اطلاعاتی رومانی سعی می‌کرد تا آن‌ها را متوقف کند، همان‌طور که در گذشته چنین کردند.»..این خبرگزاری نوشت: «انجمن بیمارستان‌های آمریکا درباره گستردگی شیوع کرونا و تعداد تلفات این ویروس تخمین زده است که در سرتاسر آمریکا ۹۶ میلیون نفر به این ویروس مبتلا شوند. براساس برآورد انجمن بیمارستان آمریکا، از این تعداد ۴.۶ میلیون نفر بستری خواهند شد که در حدود ۱.۹ هزار نفر در آی‌سی‌یو تحت مراقبت‌های ویژه قرار خواهند گرفت. این انجمن تعداد کسانی را که احتمالا بر اثر ویروس کرونا جان خود را از دست خواهند داد، ۴۸۰ هزار نفر برآورد کرده است.».

ادامه مطلب:
iranwire »

آیا قوه قضاییه رومانی می‌تواند مستقل و با عدالت پرونده منصوری را پیگیری کند؟

آیا در آمریکا ۹۶ میلیون آمریکایی به کرونا مبتلا می‌شوند و ۴۸۰ هزار نفر می‌میرند؟

آیا مطالب درستی‌سنجی ایران‌وایر به شما برای درک بهتر تبلیغات دروغ و پروپاگاندا کمک کرده‌اند؟هروقت نظرسنجی در مورد نایاک_ناپاک گذاشتی معلوم میشه دروغ نمیگی. مازیار_بهاری شما که برای یار گوزستانی رپرتاژ رفتید دیگه از درک بهتر تبلیغات دروغ و پروپاگاندا حرف نزنید، خجالت بکشید. شما خودتون اصل پروپاگاندای دروغ و دغل بازی هستین 😂😂😂 عکس داداش فغانی رو‌گذاشتین میگه داور بین المللی پناهنده شده !!

عکس روز: ای لک‌لک سپید، آیا ندیده‌ای فصل بهار را؟ | DW | 22.06.2020ای لک‌لک سپید، آیا ندیده‌ای فصل بهار را؟ دراروپا معروف است که نوزاد آدمی را لک‌لک‌ها می‌آورند. این لک لک ولی ظاهرا دیر به فکر افتاده و در روزهایی که جوجه لک‌لک‌ها سر از تخم درآورده‌اند، در گوشه‌ای از جنوب آلمان آشیانه می‌سازد. عکس‌های روز دویچه وله: ربات پلیس، فسادناپذیر و بی‌باک است، هرگز بیمار نمی‌شود و می‌تواند کمبود نیروی انسانی ماهر در دستگاه انتظامی را برطرف کند.

آیا نوشتن از فرضیه قتل قاضی منصوری تبلیغ علیه نظام است؟

روحانی: ما همان دولتی هستیم که سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی جهانی را داشتاسلام دین مردسالاری نیست | رییس جمهوری:هیچ کس در دنیا نمی‌تواند به ما اتهام بزند که اسلام دین مردسالاری است. از افتخارات جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید باز کردن فضا برای همه زنان برای حضور در فعالیت‌های مختلف است.