آمریکا روسیه را به سوءاستفاده از شورای امنیت برای انتشار اطلاعات جعلی متهم کرد

21/12/1400 02:34 ق.ظ

آمریکا روسیه را متهم کرد که با سوءاستفاده از شورای امنیت به «دروغ‌گویی و انتشار اطلاعات جعلی» می‌پردازد تا برای استفاده از سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیک در اوکراین زمینه‌سازی کند.

آمریکا روسیه را متهم کرد که با سوءاستفاده از شورای امنیت به «دروغ‌گویی و انتشار اطلاعات جعلی» می‌پردازد تا برای استفاده از سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیک در اوکراین زمینه‌سازی کند. ایالات متحده روز جمعه روسیه را متهم کرد که با سوءاستفاده از نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد به «دروغ‌گویی و انتشار اطلاعات جعلی» می‌پردازد تا زمینه را برای استفاده خود از سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیک در اوکراین فراهم آورد.

لیندا توماس-گرین‌فیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، گفت، روسیه همان سناریویی را اجرا می‌کند که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، ماه گذشته آن را در شورای امنیت پیش‌بینی کرد، این که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، «اتهاماتی را درباره سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیک جعل می‌کند تا حملات شدید خود علیه مردم اوکراین را توجیه کند».

وی اظهار داشت: «انگیزه پشت این دروغ‌ها روشن و عمیقا نگران‌کننده است. ما معتقدیم که روسیه احتمالا برای صحنه‌سازی یا توجیه تاکتیکی عملیات نظامی خود از عوامل شیمیایی یا بیولوژیک برای ترور استفاده کند.» روسیه درخواست برگزاری نشستی در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بحث درباره ادعاهای خود مبنی بر «فعالیت‌های بیولوژیک» ایالات متحده در اوکراین کرده بود. مسکو اما هیچ سندی در رابطه با ادعای خود ارائه نداده و واشینگتن و کی‌یف نیز آن را تکذیب کرده‌اند. headtopics.com

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

روسیه، آمریکا یا تندروهای ایران برجام را 'گروگان' گرفته‌اند؟ | DW | 10.03.2022گروهی از جمهوریخواهان آمریکا خواستار توقف مذاکرات برجام شدند. روسیه توافق را مشروط به مسئله تحریم‌ها علیه خود کرده است. اروپایی‌ها می‌گویند بدون روسیه هم می‌شود به توافق رسید، اما جناحی در ایران آمریکا را مانع می‌داند. چهلوچندساله مردم ایران به گروگان گرفته شده،روزت بخیر! دقیقا همشون👌هرکدوم هم فاسد تر از دومی البته روسیه وآمریکاآگاهانه وبنابه مصلحت خود و مردمشون تلاش میکنن ولی تندروهای داخلی نه علم دارن نه آگاهی ونه سواد فقط صرف تخلیه عقده هم به خودشون وهم اطرافیان صدمه میزنن متاسفانه باز هم نمیدونن چکارمیکنن که از بدترین نوع گروهه

مقام‌های اطلاعاتی آمریکا: اراده اوکراین برای جنگیدن مقابل روسیه را دست کم گرفته بودیممقامات ارشد اطلاعاتی ایالات متحده روز پنجشنبه اذعان کردند که عزم و اراده اوکراین برای دفاع از خود در برابر تهاجم روسیه را دست کم گرفته بوده‌اند.

پوتین: تردید ندارم آمریکا تحریم‌های روسیه را مانند ایران و ونزوئلا لغو می‌کندولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، گفته است که شک ندارد آمریکا با روسیه توافق خواهد کرد و تحریم‌ها را لغو خواهد کرد.به گزارش خبرگزاری «تاس»، ولادیمیر

کوین مک‌کارتی: آمریکا به جای خرید نفت از دیکتاتورها تولید داخلی را افزایش دهدکوین مک‌کارتی، نماینده جمهوری‌خواه کنگره از ایالت کالیفرنیا و رهبر اقلیت مجلس نمایندگان، می‌گوید دولت بایدن به جای اینکه از رژیم‌های دیکتاتوریِ ایران و

آمریکا: احیای «برجام» ایران را از پاسخگویی به آژانس معاف نمی‌کندایالات متحده می‌گوید احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» ایران را از پاسخگویی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بابت دغدغه‌های این سازمان درباره تخلفات

آمریکا: روبل و سهام روسیه در حال سقوط آزاد استآمریکا: *روبل و سهام روسیه در حال سقوط آزاد است *اقتصاد روسیه در نتیجه تحریم‌های ما نابود خواهد شد *روز به روز تعداد بیشتری از شخصیت‌های روسیه به فهرست تحریم‌های آمریکا اضافه می‌شوند *در حال بررسی اقدامات بعدی هستیم

نسخه چاپی

ایالات متحده روز جمعه روسیه را متهم کرد که با سوءاستفاده از نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد به «دروغ‌گویی و انتشار اطلاعات جعلی» می‌پردازد تا زمینه را برای استفاده خود از سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیک در اوکراین فراهم آورد.

لیندا توماس-گرین‌فیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، گفت، روسیه همان سناریویی را اجرا می‌کند که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، ماه گذشته آن را در شورای امنیت پیش‌بینی کرد، این که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، «اتهاماتی را درباره سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیک جعل می‌کند تا حملات شدید خود علیه مردم اوکراین را توجیه کند».

وی اظهار داشت: «انگیزه پشت این دروغ‌ها روشن و عمیقا نگران‌کننده است. ما معتقدیم که روسیه احتمالا برای صحنه‌سازی یا توجیه تاکتیکی عملیات نظامی خود از عوامل شیمیایی یا بیولوژیک برای ترور استفاده کند.»

روسیه درخواست برگزاری نشستی در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بحث درباره ادعاهای خود مبنی بر «فعالیت‌های بیولوژیک» ایالات متحده در اوکراین کرده بود. مسکو اما هیچ سندی در رابطه با ادعای خود ارائه نداده و واشینگتن و کی‌یف نیز آن را تکذیب کرده‌اند.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، گفت، وزارت دفاع این کشور اتهاماتی را مستند کرده مبنی بر این که اوکراین دست‌کم ۳۰ آزمایشگاه بیولوژیک دارد که در آن «آزمایش‌های بیولوژیک خیلی خطرناک» از جمله درباره عوامل بیماری‌زا انجام می‌شود و این آزمایشگاه‌ها هم «با حمایت مالی و نظارت آژانس کاهش تهدیدات دفاعی ایالات متحده» فعالیت می‌کنند.

اوکراین شبکه‌ای از آزمایشگاه‌های بیولوژیک دارد که تحت حمایت‌های مالی و تحقیقاتی ایالات متحده قرار داشته‌اند، اما این آزمایشگاه‌ها متعلق به اوکراین و تحت اداره آن است و بحشی از برنامه‌ای محسوب می‌شود تحت عنوان «برنامه کاهش تهدیدات بیولوژیکی» که هدف از آن کاهش احتمال شیوع بیماری‌های مرگبار، خواه طبیعی و خواه ساخته بشر، است. این تلاش‌های ایالات متحده به سال‌های ۱۹۹۰ برای از بین بردن برنامه اتحاد جماهیر شوروی سابق در زمینه تسلیحات کشتار جمعی بازمی‌گردد.

فیلیپا لنتزوس، مدرس ارشد علم و امنیت بین‌المللی در کینگز کالج لندن در ایمیلی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «این آزمایشگاه‌ها پنهان نیستند. از آنها برای تولید سلاح‌های بیولوژیک استفاده نمی‌شود. همه این‌ها جعل اطلاعات است.»

ایزومی ناکامیتسو، مسئول امور خلع سلاح در سازمان ملل متحد، به شورای امنیت گفت که او از گزارش‌های رسانه‌ها درباره این ادعاها مطلع است. وی سپس تاکید کرد که «سازمان ملل هیچ اطلاعی درباره برنامه‌های تسلیحات بیولوژیک ندارد».

توماس گرینفیلد نیز وجود برنامه‌ تسلیحات بیولوژیک در اوکراین را چنان‌که روسیه ادعا می‌کند تکذیب کرد و گفت تاسیسات آزمایشگاهی که مربوط به سلامت عمومی است برای تشخیص بیماری‌هایی نظیر کووید-۱۹ استفاده شده است.

روز جمعه دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد از دریافت «گزارش‌های موثق» مبنی بر استفاده روسیه از «بمب‌های خوشه‌ای» خبر داد.

بر اساس این گزارش، چندین مورد استفاده نیروهای روسی از بمب‌های خوشه‌ای در مناطق پرجمعیت اوکراین به دست این سازمان رسیده است. لیز تروسل، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل، تاکید داشته که این اقدام بر اساس قوانین بین‌المللی ممنوع است و می‌تواند جنایت جنگی محسوب شود.انتخاب سردبیر