آلیس گی، نخستین فیلمساز زن جهان | DW | 17.08.2019

26/05/1398 09:54:00 ب.ظ

آلیس گی، کارگردان فرانسوی، به عنوان نخستین فیلمساز زن شناخته شده است. هم اکنون دوستداران سینما می‌توانند در آلمان با بخشی از آثار او آشنا شوند. گی برای مدت‌ها فراموش شده بود، از جمله چون تاریخ سینما را مردان نوشته‌اند.

آلیس گی، کارگردان فرانسوی، به عنوان نخستین فیلمساز زن شناخته شده است. هم اکنون دوستداران سینما می‌توانند در آلمان با بخشی از آثار او آشنا شوند. گی برای مدت‌ها فراموش شده بود، از جمله چون تاریخ سینما را مردان نوشته‌اند. برخی فیلم‌های آلیس گی تازه از سال ۲۰۱۹ با نام او اکران می‌شوند دروسلر توضیح می‌دهد که در نخستین...

برخی فیلم‌های آلیس گی تازه از سال ۲۰۱۹ با نام او اکران می‌شوند دروسلر توضیح می‌دهد که در نخستین سال‌هایی که فیلم ساخته می‌شد هنوز مرسوم نبود که اطلاعاتی درباره دست‌اندرکاران ساخت هر فیلم در ابتدای آن به دست داده شود. فقط عنوان فیلم را می‌نوشتند. در سال‌های اولیه تاریخ هنر هفتم، فیلم‌ها را مثل کارگرانی که پای نوار متحرک کار می‌کنند تولید می‌کردند. بعدها سعی کردند که سازندگان فیلم‌ها را پیدا کنند، و اما تقریبا همه فیلم‌ها را منسوب به مردان دانسته بودند.

به کمک دیجیتالیزه کردن، تحقیق دقیق‌ و آگاهی‌ای جدید نسبت به دستاوردهای زنان در سال‌های نخستین تاریخ سینما اطلاعات موجود درباره سازندگان فیلم‌ها نیز در حال تغییر است، از جمله در مورد آلیس گی که از پیشگامان فیلمسازی محسوب می‌شود.

هنگامی که برادران لومیر، پیشکسوتان فیلمسازی، نخستین آثارشان را خلق می‌کردند، در کنار آنان حضور داشت و کارفرمای خود را عوض کرد که حال ال. گومون نام داشت و تهیه کننده فیلم بود. آلیس گی هم در آنجا اجازه یافت فیلم بسازد و در کارش هم موفق بود. headtopics.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

سازگاری ملی از منظر سیاست‌گذاری عمومی و نظریه سیاستی | کیومرث اشتریان

جامعه سیاسی سرشار از معاملات و تعاملات انبوه و روزمره شهروندان در بخش عمومی است. به این معاملات، «سیاست‌های عمومی» می‌گوییم؛ چون شامل گستره‌ای وسیع‌تر از مناسبات فردی و غیررسمی می‌شود و با عاملیت قدرت عمومی، فعلیت اجرائی می‌یابد. بخش گسترده‌ای از این سیاست‌های عمومی مبتنی بر نظریه‌های خُرد است که در ادبیات سیاست‌گذاری عمومی «نظریه طرح» (Program Theory) یا نظریه سیاستی نامیده می‌شود. این نظریه‌ها با نظریه‌های بالاتر از خود همچون نظریه عقلانی یا نظریه نهادی و دیگر نظریه‌های عام علوم اجتماعی پیوند دارند. نکته مهم آن است که نظریه‌های سیاستی می‌توانند هم‌زمان به دو یا چند نظریه عام اتصال یا ارجاع داده شوند و این به آن معناست که این نظریه‌ها در نسبت با نظریه‌های کلان، خنثی هستند و می‌توانند عاری از ایدئولوژی خاصی باشند. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

آمریکا خواستار توقیف مجدد نفتکش 'گریس ۱' شد | DW | 17.08.2019در پی شکایت دولت ایالات متحده دادگاهی در ایالت کلمبیا حکم به توقیف دوباره نفتکش حامل نفت ایران داد. نفتکش 'گریس ۱' حدود ۴۰ روز توقیف بود و به رغم رای دادگاه جبل‌الطارق در مورد آزادی آن هنوز آب‌های منطقه را ترک نکرده است.

آخرین خبرهای جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ | DW | 17.08.2019

آخرین خبرهای شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ | DW | 17.08.2019بهرام پارسایی به عنوان نمونه‌ای از 'غارت اموال مردم از سوی خودروسازان' گفته در دهه ۷۰، تنها برای صندوق‌دار کردن پژو ۲۰۶، حدود ۲۵۰ میلیون دلار هزینه شده که با ارز امروز قیمت آن به ۳ هزار میلیارد تومان می‌رسد. او گفته با این هزینه می‌شد یک خط کامل تولید خودروی جدید را طراحی کرد'.

پیشگام جنبش زنان در سوئد | DW | 17.08.2019۱۷ اوت ۱۸۰۱؛ ۲۱۸ سال پیش در چنین روزی فردريکا برِمِر در شهرک پیئیکیو در جنوب غربی فنلاند زاده شد. او پایه‌گذار رمان‌های موسوم به خانوادگی بود.

دزدان دریایی هشت خدمه یک کشتی آلمانی را ربودند | DW | 17.08.2019دزدان دریایی در آب‌های ساحلی کامرون به یک کشتی تجاری آلمانی حمله کردند و هشت نفر از ۱۲ سرنشین آن را ربودند. شرکت مالک این کشتی که خبر حمله به آن را داده درباره ملیت ربوده شدگان خبری منتشر نکرده است.

وقتی شیر نفت بسته شد چه کنیم؟ | DW | 17.08.2019چالش‌های پیش روی دولت‌های بعدی در ایران را به دو دسته می‌توان تقسیم کرد: افزایش سهم صادرات غیرنفتی ایران در بازار جهانی، و طراحی مکانیزم‌های بهتر برای توزیع درآمد ملی.