آتش 'دختر آبی'‌ به خارج از کشور زبانه کشید | DW | 10.09.2019

20/06/1398 11:37 ق.ظ

کسی فکر نمی‌کرد زمانی ممنوعیت حضور زنان ایران در ورزشگاه‌ها هشتگی به نام 'بلوگرل' پدید بیاورد. طرفداران فوتبال در سراسر جهان با این هشتگ به سوگ دختری نشسته‌اند که روزی 'با عشق تیم استقلال به ورزشگاه آزادی رفته بود'.

کسی فکر نمی‌کرد زمانی ممنوعیت حضور زنان ایران در ورزشگاه‌ها هشتگی به نام 'بلوگرل' پدید بیاورد. طرفداران فوتبال در سراسر جهان با این هشتگ به سوگ دختری نشسته‌اند که روزی 'با عشق تیم استقلال به ورزشگاه آزادی رفته بود'. کسی فکر نمی‌کرد زمانی ممنوعیت حضور زنان ایران در ورزشگاه‌ها هشتگی به نام"بلوگرل" پدید بیاورد. طرفداران فوتبال در سراسر جهان با این هشتگ به سوگ دختری نشسته‌اند که روزی"با عشق تیم استقلال به ورزشگاه آزادی رفته بود".

بیهوده نبود که روزنامه"ایران" از نگرانی داریوش مصطفوی، رئیس سابق فدراسیون فوتبال ایران، از جهانی شدن خبر خودسوزی"دختر طرفدار تیم استقلال" و لطمه به"وجهه ایران در انظار عمومی دنیا" خبر داد. مصطفوی راست می‌گفت،‌ این خبر جهانی شد. اما نه"عشق ممنوعه‌‌اش" به فوتبال و نه تخطی‌اش از قانون و ورود به استادیوم مردانه آزادی بلکه خبر درگذشت‌اش جهانی شد؛ درگذشت دختری که"آبی" نام گرفت اما در زبانه‌های سرخ آتش سوخت.

خواهر سحر، زمانی که او در بیمارستان سوانح و سوختگی مطهری تهران بستری بود، به"رکنا" گفته بود، خواهرش به دلیل ورود به استادیوم آزادی برای دیدن بازی استقلال و العین در اسفند گذشته بازداشت و به زندان ورامین منتقل شد. او پس از آزادی به قید وثیقه هنگام مراجعه به دادسرای تهران متوجه می‌شود که شش ‌ماه حکم زندان گرفته اما"در اعتراض به این حکم" خود را در ‌آن‌جا به آتش می‌کشد و بالاخره بعد از چند روز جان می‌سپارد. headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

تل‌آویو با آتش بازی کند در آن خواهد سوختدستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل با اشاره به دیدار اخیرش با دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: سید حسن نصرالله اعلام کرد، تل‌آویو با آتش بازی کند در آن خواهد سوخت.

با توجه به دستور رئیس قوه، در احکام صادره علیه فعالان کارگری تجدیدنظر شودتهران- ایرناپلاس- یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این که که از نظر کمیسیون امنیت اعتراضات کارگری برای برهم زدن امنیت نبوده، می‎گوید: انتظار جدی وجود دارد که باتوجه به دستور آقای رئیسی، در احکام صادره علیه فعالان کارگری، تجدیدنظر و تعدیل صورت بگیرد.

زن ۷۷ ساله بریتانیایی با سفر به دور دنیا با قایق رکورد جدیدی ثبت کردزن ۷۷ ساله بریتانیایی با سفر به دور دنیا با قایق رکورد جدیدی ثبت کرد بیشتر بخوانید🔽

یک بازداشت در ارتباط با نهی از منکر در بندرگز

فیفا در نامه‌ای به یورونیوز به مرگ سحر خدایاری واکنش نشان دادفیفا در پاسخ به پرسش خبرنگار یورونیوز در این زمینه نوشت: «ما از این فاجعه با خبر هستیم و بابت آن بسیار متأسفیم.»

احضار سفیر ایران در لندن در اعتراض به بدعهدی این کشور درباره نفتکش آدریان دریاوزارت خارجه بریتانیا با احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، بدقولی ایران درباره نفتکش آدریان_دریا۱ را محکوم کرد.

آتش"دختر آبی"‌ به خارج از کشور زبانه کشید

کسی فکر نمی‌کرد زمانی ممنوعیت حضور زنان ایران در ورزشگاه‌ها هشتگی به نام"بلوگرل" پدید بیاورد. طرفداران فوتبال در سراسر جهان با این هشتگ به سوگ دختری نشسته‌اند که روزی"با عشق تیم استقلال به ورزشگاه آزادی رفته بود".

بیهوده نبود که روزنامه"ایران" از نگرانی داریوش مصطفوی، رئیس سابق فدراسیون فوتبال ایران، از جهانی شدن خبر خودسوزی"دختر طرفدار تیم استقلال" و لطمه به"وجهه ایران در انظار عمومی دنیا" خبر داد.

مصطفوی راست می‌گفت،‌ این خبر جهانی شد. اما نه"عشق ممنوعه‌‌اش" به فوتبال و نه تخطی‌اش از قانون و ورود به استادیوم مردانه آزادی بلکه خبر درگذشت‌اش جهانی شد؛ درگذشت دختری که"آبی" نام گرفت اما در زبانه‌های سرخ آتش سوخت.

خواهر سحر، زمانی که او در بیمارستان سوانح و سوختگی مطهری تهران بستری بود، به"رکنا" گفته بود، خواهرش به دلیل ورود به استادیوم آزادی برای دیدن بازی استقلال و العین در اسفند گذشته بازداشت و به زندان ورامین منتقل شد. او پس از آزادی به قید وثیقه هنگام مراجعه به دادسرای تهران متوجه می‌شود که شش ‌ماه حکم زندان گرفته اما"در اعتراض به این حکم" خود را در ‌آن‌جا به آتش می‌کشد و بالاخره بعد از چند روز جان می‌سپارد.

کریستوف بکر از هیأت تحریریه ورزشی روزنامه آلمانی"فرانکفورتر آلگماینه" واکنش فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) به مرگ سحر را توییت کرده است. فیفا که پیش از این با فشارهایش باعث شده بود ممنوعیت ورود زنان ایران به ورزشگاه‌ها به صورت"مقطعی‌" هم که شده برداشته شود در بیانیه‌ای مرگ سحر را"غم‌انگیز" خوانده و ضمن عرض"تسلیت" به خانواده و دوستان او از مقام‌های ایران خواسته ‌است ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها را از میان بردارند.

صفحه‌ای با نام کاربری FLAF در توییتر که به دست هواداران فوتبال اداره می‌شود در واکنش به مرگ سحر موقعیت زنانی که در ایران می‌خواهند بازی فوتبال را از نزدیک ببینند"مأیوس‌کننده" خوانده است. در این صفحه نوشته شده که مرگ"دختر آبی" فراخوانی برای تحریم دیدار بازی‌های فوتبال در ایران تا زمانی که زنان نیز اجازه ورود یابند را پدید آورده است.

رائول کالواپالا از هیأت تحریریه"یو‌ آو نیوز" در توییتی می‌پرسد: «جرم او چه بود؟ این که طرفدار فوتبال است؟» او این که فیفا ایران را با این ممنوعیت"قرون وسطایی" هنوز از حضور در همه رقابت‌های بین‌المللی منع نکرده"مایه تعجب" می‌داند.

کاربری در توییتر با نام"مولانیوم" با اشاره به خلاصه‌ای از سرنوشت سحر خدایاری می‌پرسد: «کی می‌خواهید واقعا کاری کنید؟»

خبر بیش از آن تکان‌دهنده بود که به رسانه‌های بین‌المللی راه نیابد. از شبکه‌های خبری"سی‌ان‌ان" و"بی‌بی‌سی" گرفته تا روزنامه‌های"واشنگتن‌پست"،"گاردین" و خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس، رویترز و فرانسه همه از این موضوع گزارش داده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس که در گزارش‌های مجزا به تفصیل به این ماجرا پرداخته در توییتر خلاصه‌ای از ماجرای سحر را روایت کرده و آورده که او برای مشاهده بازی فوتبال تیم مورد علاقه‌اش خود را به شکل مردها درآورده بود.

بخش‌های آلمانی و انگلیسی‌ دویچه وله نیز به سحر پرداخته‌اند. بخش انگلیسی دویچه وله به سرنوشت سحر اشاره کرده و می‌گوید، او در جریان رسیدگی قانونی علیه تلاش‌اش برای حضور در یک بازی فوتبال در ایران خود را به آتش کشید.

"دویچلندفونک اشپورت" در توییتی از ماجرای"این زن جوان" که در"حرکتی اعتراضی" خود را به دست شعله‌های آتش سپرد سخن گفته است.

"دی ناخریشتن" نیز نوشت: «او خود را به آتش کشید، چون تهدیدش کردند، به دلیل نقض ممنوعیت ورود به ورزشگاه به زندان می‌رود.»

کاربری با نام آندریاس هالاشکا می‌نویسد: «او خود را آتش زد تا از زندان رهایی یابد.»

در این توییت با اشاره به تاوان این رهایی که مرگ سحر بوده اشاره شده که در سراسر جهان طرفداران فوتبال با هشتگ‌های"بلوگرل" برای این واقعه سوگواری می‌کنند.