'اثربخشی ۹۵ درصدی' واکسن شرکت مُدرنا علیه کرونا | DW | 16.11.2020

26/08/1399 09:19:00 ب.ظ

کنسرن آمریکایی مُدرنا از تهیه واکسنی اثربخش در پیکار با ویروس کرونا خبر داد. با گسترش موج‌های دوم و سوم کرونا در جهان تکاپو برای دستیابی به واکسن، به رقابتی شدید میان شرکت‌های داروسازی منجر شده است.

کنسرن آمریکایی مُدرنا از تهیه واکسنی اثربخش در پیکار با ویروس کرونا خبر داد. با گسترش موج‌های دوم و سوم کرونا در جهان تکاپو برای دستیابی به واکسن، به رقابتی شدید میان شرکت‌های داروسازی منجر شده است. کنسرن دارویی مدرنا می‌گوید که واکسن احتمالی آن با آزمون بالینی بر ۳۰ هزار نفر در سومین مرحله، به نتیجه قابل قبولی رسیده است.

پیش از این شرکت آمریکایی فایزر و بنیاد آلمانی بایون‌تک گفته بودند توانسته‌اند واکسنی با بالای ۹۰ درصد کارآیی تهیه کنند، که به زودی برای تولید انبوه و مصرف بازاری آن تقاضای مجوز خواهند کرد.

تردید محققان آلمانی به ایمنی ۹۰درصدی واکسن کرونای بایون‌تک ـ فایزر مُدرنا نیز می‌گوید که هفته آینده هم در ایالات متحده و هم در چند کشور دیگر برای دریافت پروانه تولید انبوه تقاضای مجوز خواهد کرد. کمیسیون اتحادیه اروپا هماکنون برای دریافت حدود ۱۶۰ میلیون واحد واکسن با کنسرن‌های گوناگون گفت‌وگو می‌کند، اما هنوز قراردادی به امضا نرسیده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید خشنودی از واکسن جدید آنتونی فاوچی، ویروس‌شناس نامی ایالات متحده، در گفت‌وگو با کانال سی‌ان‌ان CNN از اثربخشی بالای واکسن فرآورده مُدرنا ابراز خرسندی کرده است. او گفته است که در آمریکا از ماه دسامبر آینده می‌توان واکسینه کردن افراد"پرخطر" مانند بیماران و سالخوردگان را شروع کرد. به گفته او ارائه واکسن به تمام جمعیت کشور"چند ماهی طول دارد"، یعنی در ماه آوریل شروع و تا پایان ماه ژوئيه به درازا می‌کشد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : مسابقه زنان برای بزرگ‌ترین شکم باردار؛ عجیب و جالب یا احمقانه و بی‌مورد؟

ویدیوها : زنان باردار در نیکاراگوئه برای بزرگ‌ترین سایز شکم باهم به رقابت پرداختند. ادامه مطلب >>