۲۷ میلیارد دلار ارز برنگشته، کاملا اشتباه است/ سهم بخش خصوصی از عدم برگشت ارز زیر ۲ میلیارد دلار/ بانک مرکزی صادرکننده‌نماها را ایجاد کرد

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 67 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 30%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد: ۲۷ میلیارد دلار ارز برنگشته، کاملا اشتباه است/ سهم بخش خصوصی از عدم برگشت ارز زیر ۲ میلیارد دلار/ بانک مرکزی صادرکننده‌نماها را ایجاد کرد

جمشید نفر در گفت‌وگو با ایلنا در مورد ارقام مربوط به ارز بازنگشته صادرکنندگان به کشور گفت: تا زمانی که بانک مرکزی اسامی شرکت‌ها را به اتاق بازرگانی ارسال نکند و ما آن را پایش نکنیم، هرگونه ارقام عنوان شده تقریبی هستند. اما این رقمی که 27 میلیارد دلار ارز بازنگشته به کشور کاملا اشتباه است. باید توجه داشت سهم بخش خصوصی از صادرات 40 میلیارد دلاری کشور 10 میلیارد دلار یعنی 25 درصد است که در دو سال اخیر 20 میلیارد دلار می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس مقررات سال 97 صادرکنندگان ملزم به بازگرداندن 5.6 میلیارد دلار و در سال 98 ، هشت میلیارد دلار به کشور بودند یعنی سهم این بخش در دو سال 13.6 میلیارد دلار می‌شود. رییس کمیسیون صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: بسیاری از این شرکت‌ها که به نام بخش خصوصی مطرح می‌شوند یا خصولتی هستند و یا حمایت دولت را پشت خود دارند. اگر بخش خصوصی ارزی هم نیاورده باشد کمتر از دو میلیارد دلار است که مقصر آن نیز خود بانک مرکزی است که با بخشنامه‌های غلط خود یک‌سری صادرکننده‌نما را ایجاد کرد که این افراد در کنار کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای، هیچ تعلقی به بخش خصوصی ندارند.

نفر در مورد تاثیر ارز بازنگشته به کشور بر نوسانات نرخ ارز گفت: معمولا کسی که در کار خود اشتباه می‌کند به دنبال مقصر است الان هم بانک مرکزی این گونه رفتار می‌کند و متاسفانه دیواری کوتاه‌تر از بخش خصوصی پیدا نمی‌کند. همان طور که یادآور شدم از کل صادرات غیرنفتی کشور 25 درصد آن برای بخش خصوصی است در حالی که 80 درصد اشتغال کشور را این بخش مدیریت می‌کند بنابراین اگر مشکلی پیش بیاید مقصر آن بانک مرکزی است.

وی در مورد پیشنهاد 13 بندی اتاق بازرگانی به بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی در اجرا یا عدم اجرای آن و یا انتشار اسامی یا عدم انتشار، اختیار کامل دارد. اما ما نباید فرصت‌سوزی تاریخی بکنیم در حالی که صادرات نفت کنار گذاشته شده باید به صاد کنندگان بااهلیت اهمیت بدهیم که در غیر این صورت تنگناهای خود دولت افزایش می‌یابد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

پور ابراهیمی: 27 میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازنگشته است- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimرئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس موضوع بازگشت 27 میلیارد دلار منابع حاصل از ارز صادراتی مربوط به صادرات غیرنفتی را پیگیری و بررسی می کند.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

یادداشت جدید همتی|مهلت برگشت ارز صادراتی 4 ماه شد/ تنبیه صادرکنندگانی که ارز خود را برنگردانند، چیست؟- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimرئیس کل بانک مرکزی از افزایش مهلت بازگشت ارز صادراتی به 4 ماه خبر داد و از روش جدید تنبیهی برای صادرکنندگانی که ارز خود را در مهلت مقرر برنگردانند، رونمایی کرد.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

دلار چند؟دلار چند؟ امروز صرافی‌های بانکی هر دلار را به قیمت ۲۲ هزار و ۳۵۰ تومان می‌خرند و معادل ۲۲ هزار و ۵۵۰ تومان نیز می‌فروشند که نرخ خرید و فروش دلار نسبت به دیروز به ترتیب ۴۰۰ و ۵۰۰ افزایش یافته است.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

عبور دلار از نیمه کانال ۲۲ هزار تومان/ نرخ یورو؛ ۲۴۸۵۰ تومانصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست‌وسوم تیرماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم ۲۲ هزار و ۵۵۰ تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته افزایش ۱۰۰ تومانی داشته است.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

آخرین نرخ خرید و فروش دلارآخرین نرخ خرید و فروش دلار امروز صرافی‌های بانکی هر دلار را به قیمت ۲۲ هزار و ۵۵۰ تومان می‌خرند و معادل ۲۲ هزار و ۷۵۰ تومان نیز می‌فروشند که نرخ خرید و فروش دلار در مقایسه با دیروز معادل ۲۰۰ تومان افزایش یافته است.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

پرداخت خودروی BMW 730، شمش طلا و صدها سکه‌‌ها به‌عنوان رشوه در پرونده مدیران سابق بانک مرکزی- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnimسید محدرضا آل‌علی متهم است به پرداخت رشوه شامل یک دستگاه خودروی بی ام و 730 مدل 2017 میلادی به ارزش زمان تحویل حدود یک میلیارد و 600 میلیون تومان، مبلغ 120 هزار دلار آمریکا، 35 عدد سکه تمام بهار آزادی و 30 هزار دلار سرمایه بازار است.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »