یورش هواداران ترامپ به کنگره؛ آیا حوادث واشنگتن را می توان «کودتا» خواند؟

18/10/1399 06:45 ب.ظ

یورش هواداران ترامپ به کنگره؛ آیا حوادث واشنگتن را می توان «کودتا» خواند؟ این گزارش را بخوانید 🔽

برخی از منتقدان دونالد ترامپ پس از حوادث روز چهارشنبه در واشنگتن او را به تلاش برای «کودتا» متهم کرده‌اند. اما آیا واقعا می توان حمله طرفداران رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا به ساختمان کنگره را «کودتا» نامید؟ ورود صدها نفر از هواداران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی آمریکا به ساختمان کنگره این کشور در واشنگتن منجر به اخلال در روند بررسی و تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور شد.

با این حال اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا ساعاتی بعد از این حادثه و پس از آنکه پلیس توانست کنترل اوضاع را به دست بگیرد جلسات خود را از سر گرفتند. کنگره ایالات متحده در نهایت در ساعات اولیه بامداد روز پنجشنبه پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) را تائید کرد.

برخی از منتقدان دونالد ترامپ پس از حوادث روز چهارشنبه در واشنگتن او را به تلاش برای «کودتا» متهم کرده اند. اما آیا واقعا می توان حمله طرفداران رئیس جمهوری کنونی آمریکا به ساختمان کنگره را «کودتا» نامید؟

هر چند تعریف واحدی برای حوادثی که می توان «کودتا» خواند وجود ندارد اما پژوهشگران علوم سیاسی بر روی چند ویژگی «کودتا» اتفاق نظر دارند. بنا به باور اکثر آنها «تلاش آشکار با کمک ارتش یا گروهی از نخبگان در درون ساختار قدرت برای برکناری رئيس کنونی حکومت با ابزارهایی که خلاف قانون اساسی است» کودتا نام دارد. headtopics.com

کودتا اونی هست که در انتخابات اتفاق افتاده. تقلب وحشتناک.

ادامه مطلب:
euronews_pe »