یاس ایرانی؛ تراژدی زندان و شکنجه | DW | 14.11.2021

23/08/1400 12:13 ب.ظ

یاس ایرانی اثر خسرو دوامی موضوعی بسیار ساده، اما عمیق دارد. راوی داستان پس از سال‌ها شکنجه‌گر خویش را در آمریکا می‌بیند. درد فراموش‌ناشدنی سالیان را به یاد می‌آورده، در تردیدهایش سرانجام او را به اسارت می‌گیرد.

یاس ایرانی اثر خسرو دوامی موضوعی بسیار ساده، اما عمیق دارد. راوی داستان پس از سال‌ها شکنجه‌گر خویش را در آمریکا می‌بیند. درد فراموش‌ناشدنی سالیان را به یاد می‌آورده، در تردیدهایش سرانجام او را به اسارت می‌گیرد. در جهان داستان آسیب‌های روانی چه بسا به شکل‌های مختلف، گاه تکه‌تکه هم‌چون روانِ پریشِ شخصیتی از داستان و گاه هم‌چون حادثه‌ای غیرقابل پیش‌بینی روایت می‌شوند تا از این طریق دریچه‌ای نیز به ذهن خواننده گشوده شود که ببیند و در نگاه به این آینه، خود و...

در جهان داستان آسیب‌های روانی چه بسا به شکل‌های مختلف، گاه تکه‌تکه هم‌چون روانِ پریشِ شخصیتی از داستان و گاه هم‌چون حادثه‌ای غیرقابل پیش‌بینی روایت می‌شوند تا از این طریق دریچه‌ای نیز به ذهن خواننده گشوده شود که ببیند و در نگاه به این آینه، خود و موقعیتِ واقعی و یا موهوم خویش را نیز بازشناسد.

«یاس ایرانی» نیز بر چنین بستری شکل می‌گیرد. جهان راوی با آن‌چه بر او و همسرش در زندان گذشته دو پاره شده است؛ پیش از بازداشت و پس از آن. از این منظر پاره‌های ذهن او دگربار فعال می‌شوند، از گذشته به حال می‌آیند تا در تقابل باهم، موقعیت کنونی روشن‌تر گردد. تکه‌های ذهن فرصت نگاه به حاشیه‌ها ندارند و نویسنده آگاهانه از پراکنده‌گویی می‌پرهیزد تا بر آن چیزی متمرکز گردد که چون داغی ابدی با راوی همراه است.

راوی در ورود به خانه نخست صدایش را می‌شنود و با شنیدن آن «صدای ضربان قلبم را می‌شنیدم».

ادامه مطلب:
dw_persian »

امام جمعه تهران: اگر مردم خدا را در نظر می‌گرفتند مبتلا به مشکلات معیشتی نمی‌شدند😕 خفه شو احمق ، كل نظامتون نا كار امده ، دزده ، فاسده ، تمام دستگاه روحانيت هم الوده به فساده. اين قدر وراجي نكن . با انتصاب ر ج شش كلاس سواد كاري از پيش نخواهد رفت ، گردان دامادها هم فقط براي دزديدن و چپاول امدند . تف به روت مرتیکه ی بی حیا

دادگاهی در میانمار یک روزنامه نگار آمریکایی را به ۱۱ سال زندان محکوم کردحکم ۱۱ سال زندان برای این روزنامه‌نگار ۳۷ ساله آمریکایی در حالی صادر شده است که آمریکا درخواست آزادی او را داده بود. به 🥚م

شاکی حمید نوری در آلبانی: در سالن اعدام حمید نوری را دیدممجاهدین خلق ک حقشونه🤝

دولت اتریش در نظر دارد افراد واکسینه نشده در برابر کرونا را قرنطینه کندصدراعظم اتریش سطح واکسیناسیون در این کشور را «به طرز خجالت‌آوری پائین» توصیف کرد. رؤى محمد قاسم إنذار للأمة الإسلامية. كما أصبحت تتحقق الآن أيضاً ، ويتحدث عنها الكثير في جميع أنحاء العالم ، ويعتقد الكثيرون أن محمد قاسم هو الإمام المهدي المنتظر.تعرف على الحقيقة هنا.

وزیر نیرو: جلوی اجرای طرح‌های اشتباه در حوزه آب در کشور را می‌گیریموزیر نیرو با تاکید بر اینکه جلوی اجرای طرح‌های غلط در حوزه آب در کشور را می‌گیریم، گفت: اما از طرح‌های سودمند در این حوزه حمایت می‌کنیم، متاسفانه در برخی پروژه‌ها مطالعات به‌درستی انجام نگرفته است و محاسبات پیشین اکنون کارایی ندارد.

دیپلمات سابق ایران در نروژ به مشارکت در ترور ناشر«آیات شیطانی» متهم شد