«مرد ویترویوسی» با رای دادگاه ایتالیا به موزه لوور فرانسه می‌رود

25/07/1398 05:24 ب.ظ

«مرد ویترویوسی» با رای دادگاه ایتالیا به موزه لوور فرانسه می‌رود بیشتر بخوانید🔽

یک دادگاه در ایتالیا روز چهارشنبه، پیشنهاد جلوگیری از انتقال موقت نقاشی مرد ویترویوسی اثر لئوناردو داوینچی به موزه لوور فرانسه را رد کرد. هفته گذشته دادگاه دیگری، انتقال این اثر مشهور داوینچی را برای نمایش در موزه لوور در اواخر ماه جاری به مناسبت ۵۰۰ سالگی درگذشت این هنرمند به حالت تعلیق درآورده بود.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که گروه ایتالیایی نوسترا (ایتالیای ما) شکایتی را مبنی بر شکننده بودن این نقاشی برای انتقال به فرانسه طرح کرده بود.

به گفته رسانه‌های ایتالیایی، این نقاشی با مبلغ حداقل یک میلیارد یورو بیمه شده است. دادگاه ونیز روز گذشته در رای خود به اهمیت استثنایی موزه لوور از نظر بین‌المللی و علاقه ایتالیا برای به حداکثر رساندن توان میراث فرهنگی خود اشاره کرده است.

اثر «مرد ویترویوسی» هم اکنون در گالری آکادمیای ونیز در یک دمای کنترل شده، نگهداری می‌شود و به‌ندرت در معرض دید عموم قرار می‌گیرد. این نقاشی معروف در اندازه ۳۵ در ۲۵ سانتی متر است و طرحی تمام‌قد از ویترویوس، معمار ایتالیایی را نشان می‌دهد. این طرح با جوهر روی کاغذ کشیده شده است و بدن برهنه این معمار را در دو حالت مختلف در درون یک دایره و مربع محصور نشان می‌دهد. این طراحی ارتباط بین ریاضیات و هنر را به تصویر کشیده است. headtopics.com

ادامه مطلب:
euronews_pe »

دستگاه احراز هویت تا ۹۰ درصد در صحت رای‌گیری اطمینان می‌دهد/ اقتدار جمهوری اسلامی شاید دیر و زود داشته باشد، اما سوخت و سوز نداردوزیر کشور با بیان اینکه فعالیت انتخاباتی متناسب با تقویم آن خوب پیش می‌رود، گفت: دستگاه احراز هویت تا ۹۰ درصد به ما از منظر صحت عمل در نحوه رای‌گیری اطمینان می‌دهد.

مدال برنز بر گردن ساحلی‌بازان ایرانتیم ملی فوتبال ساحلی ایران با پیروزی برابر ایتالیا به عنوان سومی بازی‌های جهانی ساحلی دست یافت.

نمایش یک طراحی ۵۰۰ ساله از داوینچی در لووریکی از طراحی‌های معروف لئوناردو داوینچی موسوم به 'مرد ویترویوسی' با قدمتی ۵۰۰ ساله در اقدامی بی سابقه در پاریس در معرض دید عموم قرار می‌گیرد. این در حالی است که تلاش‌های زیادی برای خارج نکردن این اثر هنری از ایتالیا انجام شده بود.

واکنش وزارت خارجه فرانسه به بازداشت روح‌الله زمسخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه: روح‌الله زم شهروند ایرانی است که در فرانسه پناهنده بود و از حق اقامت طبق رویه‌های پناهندگی برخوردار بود اما تابعیت فرانسوی ندارد او آزاد است تا وارد خاک فرانسه و از آن خارج شود. زم روز ۱۱ اکتبر فرانسه را ترک کرد برید سر عمه خودتونو با این اراجیف گرم کنید بچه ۱۰ سالم میدونه روح الله زم و حسینی آدمای خودتونند تا افکار مردم را به انحراف بکشید خودتون هم بکشید زمان محاکمه فاشیستهای دینی نزدیک است مشکلی که حکومت اسلامی به وجود آورده شهروندان ایرانی آواره عده ای جاسوس عده ای تروریست وعده ای آدمکش وعده ای دزد ودانشمندان وفرهیختگانمان هم ایران را ترک کردند

روح‌الله زم پناهندگی فرانسه را داشتوزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که روح الله زم پناهندگی فرانسه را داشته است.

ترکیب احتمالی استقلال مقابل فجر سپاسیاستقلال با چند غایب تیمش را به مصاف فجر سپاسی می‌‎فرستد.

یک دادگاه در ایتالیا روز چهارشنبه، پیشنهاد جلوگیری از انتقال موقت نقاشی «مرد ویترویوسی» اثر لئوناردو داوینچی به موزه لوور فرانسه را رد کرد.

هفته گذشته دادگاه دیگری، انتقال این اثر مشهور داوینچی را برای نمایش در موزه لوور در اواخر ماه جاری به مناسبت ۵۰۰ سالگی درگذشت این هنرمند به حالت تعلیق درآورده بود. این تصمیم پس از آن گرفته شد که گروه ایتالیایی نوسترا (ایتالیای ما) شکایتی را مبنی بر شکننده بودن این نقاشی برای انتقال به فرانسه طرح کرده بود.

به گفته رسانه‌های ایتالیایی، این نقاشی با مبلغ حداقل یک میلیارد یورو بیمه شده است.

دادگاه ونیز روز گذشته در رای خود به اهمیت استثنایی موزه لوور از نظر بین‌المللی و علاقه ایتالیا برای به حداکثر رساندن توان میراث فرهنگی خود اشاره کرده است.

اثر «مرد ویترویوسی» هم اکنون در گالری آکادمیای ونیز در یک دمای کنترل شده، نگهداری می‌شود و به‌ندرت در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

این نقاشی معروف در اندازه ۳۵ در ۲۵ سانتی متر است و طرحی تمام‌قد از ویترویوس، معمار ایتالیایی را نشان می‌دهد. این طرح با جوهر روی کاغذ کشیده شده است و بدن برهنه این معمار را در دو حالت مختلف در درون یک دایره و مربع محصور نشان می‌دهد. این طراحی ارتباط بین ریاضیات و هنر را به تصویر کشیده است.

اکنون اقدام بزرگ فرهنگی ایتالیایی- فرانسوی برای دو نمایشگاه لئوناردو در پاریس و رافائل در رم می‌تواند آغاز شود.وزیر میراث فرهنگی ایتالیا

رم تعدادی از آثار لئوناردو داوینچی را برای نمایشگاه بزرگی که هفته آینده آغاز به‌کار می‌کند به موزه لوور قرض می‌دهد. در مقابل قرار است نقاشی‌ها و طراحی‌های رافائل هنرمند ایتالیایی برای نمایش در ماه مارس آینده در پایتخت ایتالیا از موزه لوور به رم آورده شود.

داریو فرانچسكینی، وزیر میراث فرهنگی ایتالیا پس از صدور حکم نهایی دادگاه در توئیتی نوشت: «اکنون اقدام بزرگ فرهنگی ایتالیایی- فرانسوی برای دو نمایشگاه لئوناردو در پاریس و رافائل در رم می‌تواند آغاز شود.»

اعضای راست افراطی در دولت ائتلافی پیشین ایتالیا مخالف قرض دادن این آثار به فرانسه بودند.

حکم روز چهارشنبه دادگاه به ارزش همکاری و تبادل آثار بین کشورها و بهبود تصویر و شناخت بیشتر گالری آکادمیا تاکید کرده است.

در حال حاضر کمتر از ۲۰ نقاشی لئوناردو داوینچی همچنان سالم و در دسترس است اما ایتالیایی‌ها از اینکه پنج نقاشی و ۲۲ طراحی این هنرمند ایتالیایی در موزه لوور نگهداری می‌شود ناراضی هستند.

داوینچی هنرمند دوره رنسانس در توسکانی ایتالیا متولد شد و در ۲ مه ۱۵۱۹ در ۶۷ سالگی در شهر آمبواز فرانسه درگذشت.

گروه ایتالیایی نوسترا اعلام کرد که شکایت آن‌ها جنبه سیاسی نداشته بلکه هدف، حفاظت از یک گنجینه ملی بوده است.