Globalconversation, ویروس کرونا, سلامت, آنتونیو گوترش, سازمان ملل متحد

Globalconversation, ویروس کرونا

گوترش به یورونیوز: در وضعیت جنگی علیه ویروس کرونا به سر می‌بریم

گوترش به یورونیوز: در وضعیت جنگی علیه ویروس کرونا به سر می‌بریم #Globalconversation

26/03/2020 10:13:00 ب.ظ

گوترش به یورونیوز: در وضعیت جنگی علیه ویروس کرونا به سر می‌بریم Globalconversation

دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید اگر اقدامی علیه شیوع ویروس کرونا انجام نشود «میلیون‌ها نفر به آن مبتلا خواهند شد و میلیون‌ها نفر هم ممکن است جان خود را از دست بدهند». # Globalconversation

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد بر این باور است که بحران به وجود آمده به دنبال شیوع ویروس جدید کرونا شباهتی با دیگر بحران هایی که این سازمان در عمر ۷۵ ساله اش با آن روبرو شده است ندارد.شمار مبتلایان به نوع جدید ویروس کرونا به نزدیک به نیم میلیون نفر رسیده است. این در حالی است که بیش از ۲۱ هزار نفر نیز تاکنون جان خود را به دلیل ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» از دست داده اند.

اعتراض حساب کاربری کاخ سفید به توییتر درباره خامنه‌ای دونالد ترامپ به روابط آمریکا با سازمان جهانی بهداشت پایان داد بازداشت بهمن خاوری؛ اتهامات «آدم ربایی» و «تحریک به قتل»

دبیرکل سازمان ملل متحد در آستانه نشست گروه ۲۰ خواستار طرحی جهانی برای واکنش به این بحران در راستای کمک به فقیرترین کشورهای جهان شده است. بنا به این طرح هزاران میلیارد دلار به تقویت اقتصاد کشورها اختصاص خواهد یافت و آتش بس جهانی برای مقابله با شیوع بیماری برقرار خواهد شد. درباره این موضوع و مسائل دیگر با دبیرکل سازمان ملل متحد در برنامه گفتگوی جهانی صحبت کرده ایم.

اگر ویروس را رها کنیم میلیون‌ها نفر به آن مبتلا خواهند شد و میلیون‌ها نفر هم ممکن است جان خود را از دست بدهند. واقعا باید از این مساله جلوگیری کنیم.آنتونیو گوترشدبیرکل سازمان ملل متحدیورونیوز: شما گفته اید که تمام جهان برای توقف بیماری همه گیر و جلوگیری از اینکه ابعادی آخرالزمانی پیدا کند باید مبارزه کند. به طور دقیق و مختصر بگوئید اقدامات مشخصی که خواستار اجرای آن در سطح جهان هستید چیست؟

آنتونیو گوترش: «به نظرم باید راهبردمان مشخص باشد و راهبرد ما سرکوب بیماری"کووید ۱۹" است و ما تنها وقتی می توانیم آن را سرکوب کنیم که همه کشورها از جمله گروه ۲۰ که فردا نشست خود را برگزار می کند طرحی جامع داشته باشند. طرحی که ترکیبی از آزمایش پزشکی، ردیابی شیوع بیماری و قرنطینه با محدودیت رفت و آمد و ملاقات است. واضح است که این طرح احتمالا با توجه به ظرفیت آزمایش پزشکی هر کشور به شکلی متفاوت انجام خواهد شد. جایی که تست گرفتن و ردیابی شیوع ویروس کمتر تاثیر داشته باشد به قرنطینه بیشتری نیاز است. اما این کار باید به صورت هماهنگ انجام شود تا بیماری"کووید ۱۹" در کشورهای توسعه یافته سرکوب شود و سپس با ظرفیت زیاد به کشورهای در حال توسعه برای اقدامی مشابه کمک شود. ما باید راهبرد مشخصی داشته باشیم. هدف نباید تنها کاهش شیوع باشد. به روند موارد ثبت شده از ابتلا به بیماری نگاه کنید. باید این مسیر را متوقف کنیم. باید ویروس را سرکوب کنیم. بعد از آن باید به دنبال بسیج درصدی دو رقمی از اقتصاد کشورها در سطح ملی و در سطح جهانی باشیم تا با پیامدهای اجتماعی و اقتصادی این بیماری مقابله کنیم. این مانند سال ۲۰۰۸ یک بحران مالی نیست. باید نقدینگی نظام های مالی را حفظ کنیم اما این بسیار حیاتی است که از مردم و کسب و کارها حمایت کنیم. این حیاتی است که امرار و معاش ادامه یابد. این امری حیاتی است که خودمان و کسب و کارمان را پابرجا نگه داریم. این همان حمایتی است که بسیار کلیدی است. اقدامی که در چند کشور انجام شده است اما مهم است که به صورت هماهنگ در سطح گروه ۲۰ انجام شود و پس از آن به بسیج امکانات نیاز داریم. من تخمین می زنم که برای کمک به کشورهای در حال توسعه به ۲.۵ تا ۳ هزار میلیارد دلار احتیاج داریم. صندوق بین المللی پول هم اکنون ظرفیت قرض یک میلیارد دلار را دارد. به سیستم حقوق برداشت ویژه نیاز داریم تا در اقتصاد جنگی بتوانیم اسکناس چاپ کنیم. راه تزریق پول در سطح جهانی سیستم برداشت ویژه است تا در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار گیرد. باید تمام دیگر نهادهای مالی بین المللی بسیج شوند و مبادلات بین بانک های مرکزی افزایش یابد تا به طور خاص به اقتصاد کشورهای در حال توسعه کمک شود تا در نهایت همه این منابع عظیم در اختیار آنها قرار گیرد و به چالش های درون این جوامع پاسخ داده شود. در نهایت هم فکر می کنم که باید برای بهبود و ترمیم امور برای دستیابی به اقتصادی بهتر آماده شویم، اقتصادی که پایدارتر و جامع تر باشد. نیاز نداریم که دقیقا اقتصاد قبلی را احیا کنیم. بسیاری از امور به طور غیرقابل بازگشتی تغییر خواهند کرد. ما باید بتوانیم از این شرایط پرتلاطم به عنوان فرصت استفاده کنیم تا ظرفیتمان برای دستیابی به اقتصادی پایدارتر و جامع تر هدر نرود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندیدیورونیوز: «آقای گوترش بلندپروازی های زیادی در زمانی که جهان به زانو در آمده مطرح می شود. اقتصادهای بزرگی مانند اتحادیه اروپا کمرشان خم شده است و آمریکا هم در معرض خطر است. شما خواستار جمع آوری هزاران میلیارد دلار شده اید اما در دوران همه گیری یک بیماری به نظر می رسد که فقدان رهبری وجود دارد. آیا فکر می کنید که ما به ساز و کار جهانی جدیدی نیاز داریم تا جانشین کشورهای مستقل شود و با بیماری های همه گیر از جمله در آینده مقابله کند؟»

آنتونیو گوترش: «خوب من الان گفتم که گروه ۲۰ باید فورا ساز و کاری برای هماهنگی واکنش خود به بیماری همه گیر با توجه به دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت ایجاد کند. این کار باید به صورت نظام مند و هماهنگ انجام شود. نمی توانیم شاهد سیاست هایی کاملا متفاوت در هر کشور باشیم یا اینکه آنها برای دستیابی به هدف مشترک که سرکوب ویروس است هم صدا نباشند. در عین حال باید آن هزاران میلیارد دلار را اختصاص دهیم. می بینید که

سنای آمریکا در حال بحث در مورد بسته ای دو هزار میلیارد دلاری استکه دقیقا نزدیک به ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی آنها است. این به معنی است که به رویکرد اختصاص درصدی دو رقمی از اقتصاد جهانی که مورد نیاز است نزدیک می شویم. راههای انجام این کار وجود دارد به شرط اینکه به طور هماهنگ آن را سازمان بدهیم. فکر می کنم گروه ۲۰ فرصتی عالی است که مواضع به هم نزدیک شود و شرایط برای اینکه صندوق بین المللی پول، نهادهای مالی بین المللی و بانک های مرکزی کار ضروری را انجام دهند فراهم شود. همانطور که گفتم در اقتصاد جنگی شما به شکل مدرن اسکناس چاپ می کنید اما در عین حال به شکلی این کار را انجام می دهید که با کشورهای در حال توسعه هم ابراز همبستگی کنید. با این کار نه تنها واکنش آنها به شیوع ویروس را تقویت می کنید بلکه شرایط مقابله با بیماری در سطح جهان را هم فراهم می کنید.»

وزارت خارجه: سرکوب آمریکایی‎های ستمدیده و محدویت رسانه‌ها به‌سرعت متوقف شود- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnim سوابق اقتصادی قالیباف و یاران احمدی‌نژاد؛ چرا باید نگران مجلس یازدهم بود؟ سه مرزبان در جریان درگیری مسلحانه در غرب ایران کشته شدند

رکود اقتصادی کرونا به سوئیس رسید؛ توزیع ۲۰ میلیارد فرانک کمک بدون بهرهیورونیوز: «اگر قرار به نگاه به گذشته باشد فقدان همبستگی به چشم می آید به ویژه وقتی به کشورهای در حال توسعه یا همانطور که شما گفتید گروه بسیار آسیب پذیر مربوط می شود. شما قبلا کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان بودید. از شرایط اردوگاه های پناهندگان آگاه هستید. وضعیت در آنجا بهداشتی نیست و جمعیت زیادی با هم زندگی می کنند. وقتی سخن از همبستگی می زنید به نظرتان این افراد به طور فوری به چه چیزی احتیاج دارند؟»

آنتونیو گوترش: «به همه چیز نیاز دارند. ما یک طرح بین سازمانی منتشر کرده ایم که طرحی برای واکنش بشردوستانه است و دقیقا به موضوع بیماری"کووید ۱۹" در شرایطی که از نظر انسانی وضعیت خوبی محسوب نمی شود پرداخته ایم. منظورم مناطق مناقشه، کشورهای میزبان پناهجویان، اردوگاه های آنها و اردوگاه آوارگان است تا اطمینان حاصل کنیم که ظرفیت پزشکی وجود دارد و به کیت های آزمایش و تجهیزات مورد نیاز برای درمان بیماران دسترسی دارند. در عین حال باید آب و صابون باشد تا مردم بتوانند دستشان را بشویند. باید نیازهای کارکنان بخش پزشکی که در این وضعیت دشوار کار می کنند برآورده شود. همه اینها در بسته ای پیش بینی شده است که نهادهای سازمان ملل و سازمان های غیر دولتی را شامل می شود. از کشورهای جهان می خواهیم که دو میلیارد دلار منابع مالی در اختیار ما بگذارند تا به شرایط در آسیب پذیرترین کشورها در میان کشورهای آسیب پذیر رسیدگی کنیم.»

به نظرم سطح آگاهی در این زمینه که فقط در یک نبرد باید شرکت کنیم افزایش یافته است. آن نبرد هم مبارزه با ویروس است.آنتونیو گوترشدبیرکل سازمان ملل متحدیورونیوز: «گروه های آسیب پذیر در خط مقدم هستند و بیشترین ضربه در بحران شیوع کرونا به آنها وارد خواهد شد. آیا فکر می کنید که سازمان جهانی بهداشت در مواجهه با این مساله کند عمل کرده است؟ در نظر داشته باشیم که از ماه دسامبر هشدارهایی در مورد انتقال ویروس از انسان به انسان داده شده بود.»

آنتونیو گوترش: «فکر کنم که سازمان جهانی بهداشت از ابتدا دستورالعمل های مشخصی در این مورد صادر کرده بود. به نظرم کشورهای عضو بودند که دیر واکنش نشان دادند. اما الان وقت آن نیست که به مقصر معرفی کردن یکدیگر بپردازیم. آنچه که اکنون به آن نیاز داریم این است که همه با هم هماهنگ باشند تا ویروس را سرکوب کنیم و اطمینان حاصل کنیم که به مردم و کسب و کارهایی که به کمک احتیاج دارند به صورت موثر یاری رسانده می شود. این کمک با بسیج منابع مالی مورد نیاز شرایط فعلی ممکن خواهد بود. ما در وضعیت جنگی علیه ویروس به سر می بریم و باید با کمک به اقتصاد جهان با بحران روبرو شویم.»

یورونیوز: «از اقتصاد جنگی و وضعیت جنگی سخن گفتید. اما شما خواستار آتش بس در سطح جهان هم شده اید. ممکن است برخی این خواسته را همزمان با مناقشه های نظامی فعلی در جبهه های مختلف بسیار بلندپروازانه بدانند. ضما حتما با طرف های درگیر در تماس هستید. آیا آنها این مساله را پذیرفته اند؟»

آنتونیو گوترش: «بله. پیش از هر چیز باید بگویم که همه نمایندگان ویژه من به دنبال اجرای ابتکارعمل هایی هستند که در دستور کار قرار دارند تا اطمینان حاصل کنیم که آتش جنگ از سوریه گرفته تا یمن و لیبی و دیگر مناطق خاموش خواهد شد. برخی از این گروه ها به این خواسته واکنش مثبت نشان داده اند، در برخی مناطق حتی شاهد همکاری طرف های درگیر با یکدیگر برای واکنش به شیوع ویروس کرونا هستیم. متاسفانه در برخی مناطق دیگر درگیری ها ادامه دارد به ویژه در مناطقی که با گروه های تروریستی روبرو هستیم که به هیچ کس وقعی نمی نهند. شاهد حمله در چاد که به کشته شدن ۹۳ سرباز منجر شد بودیم. مایلم مراتب تسلیت عمیق خودم را نسبت به مردم چاد ابراز کنم. به نظرم سطح آگاهی در این زمینه که فقط در یک نبرد باید شرکت کنیم افزایش یافته است. آن نبرد هم مبارزه با ویروس است.»

مرگ زن کرمانشاهی با اسپری فلفل ماموران پلیس و شهرداری مایک پنس: ما نژادپرستی در آمریکا را اصلا تحمل نمی‌کنیم اعزام گارد ملی آمریکا به مینیاپولیس در پی تشدید خشونت‌ها | DW | 29.05.2020

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از مرز نیم میلیون نفر گذشتیورونیوز: «معنی جنگ علیه ویروس برای افراد عادی تغییر گسترده در زندگی شان است. سازمان بین المللی کار گفته است که ۲۵ میلیون نفر ممکن است شغل خود را از دست بدهند. معنای بحران شیوع ویروس کرونا و رکود و بحران اقتصادی که ممکن است به دنبال آن پدید بیاید برای مردم عادی در سراسر جهان چیست؟»

آنتونیو گوترش: «دقیقا به همین دلیل است که راهبرد ما باید مشخص باشد. باید ویروس را سرکوب کنیم و شرایط احیای سریع اقتصاد را فراهم کنیم. این کار باید به صورتی انجام شود که همه با هم همکاری کنند. این به معنای تنها تلاشی برای کاهش شیوع ویروس که ماه ها و ماه ها طول بکشد نیست. ما باید روند ابتلا به ویروس را متوقف کنیم و کرونا را سرکوب کنیم تا تاثیری را که شما از آن سخن می گویید محدود کنیم. همزمان باید منابعی که به آن اشاره کردم (درصدی دو رقمی از اقتصاد جهان) را بسیج کنیم تا از افرادی که شغل و درآمد خود را از دست می دهند حمایت کنیم، از کسب و کارهایی حمایت کنیم که باید نجاتشان دهیم تا سپس به محض اینکه بیماری کنترل شد برای احیای اقتصادی تلاش کنیم.»

پیشنهاد سران ۹ کشور اروپا برای صدور «اوراق قرضه کرونا»یورونیوز: «آقای گوترش در یک کلام بگویید که آیا به این مساله امیدوار هستید؟»آنتونیو گوترش: «فکر می کنم که مردم در حال درک این مساله هستند که مشکل جدی است و بسیار هم جدی تر خواهد بود اگر همبستگی و هماهنگی موثر وجود نداشته باشد. اگر ویروس را رها کنیم میلیون ها نفر به آن مبتلا خواهند شد و میلیون ها نفر هم ممکن است جان خود را از دست بدهند. واقعا باید از این مساله جلوگیری کنیم. در نتیجه باید به دنبال اقداماتی قوی به صورتی هماهنگ در چهارچوب دستورالعمل

سازمان جهانی بهداشتباشیم تا ویروس را سرکوب کنیم و همزمان منابع را به شکلی گسترده بسیج کنیم تا بتوانیم خانواده ها و کسب و کارها را حفظ کنیم.»یورونیوز: «آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد از اینکه در یورونیوز با ما همراه بودید سپاسگزارم.»

ادامه مطلب: euronews فارسی »

امروز باید همه جهان متحد شویم علیه دشمنی به نام کرونا . کسی چه می‌داند شاید چند سال بعد همه متحد شویم علیه فرازمینی ها . از دید من، زمان ملت من کشور من نژاد من دین من گذشته به یک جهان یکپارچه بدون مرز نیاز داریم «فراتر از تفکر خیلی از مردم» آخی طفلیا EndCOVIDSanctions

برای کمک به بیمارستان‌ها در پیکار علیه ویروس کرونا، ارتش آمریکا به نیویورک نیرو اعزام می‌کندبرای کمک به بیمارستان‌ها در پیکار علیه ویروس_کرونا، ارتش آمریکا به نیویورک نیرو اعزام می‌کند بنابر اطلاعیه ارتش آمریکا، این نیروی اعزامی از واحد بیمارستانی لشگر ۵۳۱، از مقر خود در «فورت کمبل» در ایالت کنتاکی به بیمارستان‌های محلی نیویورک اعزام می‌شوند. کودتا در آمریکا؟ حکومت نظامی؟ برخی اشخاص و شبکه های خبری 'فی قلوبهم مرض'من جمله voa و اشخاص دیگری، وقتی صحبت از کمک ارتش و سپاه به مردم در این روزهای شیوع کرونا میشود بلافاصله صحبت از کودتا و حکومت نظامی و ... میکنتد! اما حالا که ارتش آمریکا به کمک دولت اومده...

کاخ سفید و سنای آمریکا درباره لایحه عظیم امداد در برابر ویروس کرونا به توافق رسیدند🔺کاخ سفید و سنای آمریکا درباره لایحه عظیم امداد در برابر ویروس کرونا به توافق رسیدند ⚡️مذاکره کنندگان اعلام کردند سناتورهای آمریكا و مقامات دولت پرزیدنت ترامپ بر سر لایحه کمک اقتصادی گسترده برای كاهش آسیب‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا به توافق رسیده اند. واسه آخوندها شل کردین؟ دمکرات‌ها رای مثبت دادن

آخرین آمار مربوط به ویروس کرونا در ترکیهوزیر بهداشت ترکیه اعلام کرد تاکنون 59 نفر در کشورمان بر اثر ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند. - خبرگزاری آناتولی

پنج نفر از کادر پزشکی در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شدندفدامحمد پیکان معاون وزیر صحت عامه (بهداشت) افغانستان پنج شنبه 26 مارس در نشست خبری در کابل گفت، پنج

کرونا در افغانستان؛ پنج نفر از کادر پزشکی مبتلا به کرونا شدندوزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان می‌گوید تاکنون پنج نفر از کادر پزشکی در ولایات قندهار و هرات به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. آمار بیماران شناسایی شده در این کشور به هشتاد نفر رسیده که 52 نفر آنها یا از ایران برگشتند و یا با افرادی که از ایران آمده‌اند، در تماس بودند. اعلام شده که بیش از هشتصد نفر مشکوک به بیماری کرونا هستند. شنیدم که چندی پیش یک مار خطرناک پیرمرد معتاد به افیون را گزیده بود و مار فورا می میرد و پیرمرد سالم می ماند! وقتی می پرسند که عمو جان حالت خوبه می فرماید تنها ران پایم که گزیده کمی می خارد با آبلیمو خوب میشه نگرون نباشید!!

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از مرز نیم میلیون نفر گذشتدونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده می‌گوید: «عده‌ای می‌خواهند ویروس کرونا به اقتصاد آمریکا ضربه بزند.» آخرین خبرها و گزارش‌ها درباره شیوع ویروس کرونا را اینجا بخوانید: ترامپ خودش کرونا زادس😂😂😂😂 کرونا در آمریکا منجر به بیکاری ۳.۵ میلیون نفر و‌ثبت در فهرست دریافت مزایای افرادی شده است که کار خود را از دست داده‌اند. ترامپ عربها را می دوشید و مرتب نقطه قوت خود را کاهش بیکاری بی سابقه در آمریکا می دانست؟ ۲۰روزه نابود شد چقد فاشیست ها و حرامزاده ها حرفهاشون شبیه هم هستن!