پروتئین, غیر گوشتی, اسید‌های آمینه, بدن, پروتئین کامل, پروتئین با کیفیت بالا, جایگزین, تخم مرغ, لبنیات, پسته, سویا, ماهی, گندم سیاه

پروتئین, غیر گوشتی

گزینه‌هایی به جای گوشت قرمز؛ چند ماده غذایی حاوی پروتئین‌‌های سرشار از اسید‌های آمینه ضروری برای بدن انسان

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

29/07/2020 07:20:00 ب.ظ

گزینه‌هایی به جای گوشت قرمز؛ چند ماده غذایی حاوی پروتئین ‌‌های سرشار از اسید‌های آمینه ضروری برای بدن انسان پروتئین ‌های «کامل» حاوی مقادیر کافی از تمام این ۹ اسید آمینه ضروری، که به عنوان پروتئین با‌کیفیت نیز شناخته می‌شوند، هستند.

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که گوشت قرمز تنها منبع خوب برای پروتئین است. البته تردیدی نیست که گوشت حاوی پروتئین زیادی است؛ ولی برخی مواد غذایی دیگر، از جمله غذاهای گیاهی، نیز هستند که با کمال تعجب «پروتئین باکیفیت» دارند.شاید واژه «پروتئین با کیفیت» یا «پروتئین کامل» را شنیده باشید. ولی معنای این دو واژه چیست؟ اسید‌های آمینه سازنده پروتئین هستند و انسان برای ساختن پروتئین در بدن، مثل هورمون‌ها و آنزیم‌ها، به اسید‌های آمینه نیاز دارد. بدن انسان برخی از این اسیدهای امینه را تولید می‌کند، ولی ۹ اسید آمینه، که به عنوان اسید‌های آمینه «ضروری» شناخته می‌شوند، از راه خوردن غذا به بدن می‌رسند.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد توضیحات دفتر رییس‌جمهوری در پی برخی شایعات درباره دیدار اخیر هیات دولت با رهبر معظم انقلاب دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس: ایران همکاری با تروریست‌ها در سوریه، یمن و لبنان را متوقف کند

پروتئین‌های «کامل» حاوی مقادیر کافی از تمام این ۹ اسید آمینه ضروری، که به عنوان پروتئین با‌کیفیت نیز شناخته می‌شوند، هستند. پروتئین‌های ناقص، که اغلب در غذاهای گیاهی دیده می‌شود، یک یا چند مورد از این اسیدهای آمینه را کم دارند. اگرچه در گذشته گمان می‌رفت برای تامین اسید‌های آمینه کامل، خوردن چند پروتئین گیاهی ضروری است، اما اکنون روشن شده است که خوردن گونه‌های متنوعی از خوراکی‌های پروتئینی در طول روز برای حصول به این مهم کفایت می‌کند.

سایت خبرهای بهداشتی و پزشکی «وب ام‌دی» به چند منبع پروتئین کامل، به غیر از گوشت قرمز، اشاره می‌کند:تخم مرغ:هرچند مردم بیشتر به سفیده تخم‌مرغ تمرکز می کنند، ولی زرده تخم‌مرغ نیز حاوی پروتئین است. از مجموع ۷ گرم پروتئین موجود در یک تخم مرغ بزرگ، حدود ۴ گرم آن در سفیده و ۳ گرم آن در زرده است. زرده تخم مرغ همچنین دارای برخی مواد مغذی - از جمله یک آنتی‌اکسیدان به نام لوتئین است - که سفیده تخم مرغ آن را ندارد. headtopics.com

سویا:سویا چه به شکل دانه پخته شده در غلاف، چه به شکل شیر سویا، و یا توفو، از غذاهای حاوی پروتئین‌ باکیفیت محسوب می‌شود.پسته:بررسی‌های اخیر نشان داده که پسته شامل اسیدهای آمینه ضروری است. هر ۲۸ گرم پسته شامل حدود ۶ گرم پروتئین و ۳ گرم فیبر خوراکی است.فراورده‌های شیری:

تمام فراورده‌های شیری پروتئین کامل محسوب می‌شوند. در واقع یک تجزیه و تحلیل نشان داده است که فراورده‌های شیری، از نظر کیفیت پروتئین از گوشت گاو بالاتر هستند. شیر با چربی و بدون چربی یه یک اندازه پروتئین دارند. و البته یک پیاله ماست، به خصوص ماست چکیده، از پروتئین بیشتری برخوردار است.

گندم سیاه:بنا به یک مطالعه، گندم سیاه یک پروتئین کامل است و حتی مردم گزاردش داده‌اند که خوردن آن احساس سیری بیشتر و طولانی‌تری نسبت به برنج و گندم معمولی به آنها داده است.ماهی:ماهی یکی از منابع عالی حاوی پروتئین کم چربی باکیفیت است. هر چند برخی از انواع ماهی‌ها، مثل ماهی آزاد یا ساردین، جزو ماهی‌های چرب محسوب می‌شوند، ولی چربی‌ آنها برای سلامت قلب و مغز مفید است. حدود ۱۱۰ گرم فیله ماهی آزاد حدود ۲۰ گرم پروتئین دارد.

رژیم غذایی سالم به بهبود خلق و خو و کاهش نشانه‌های بیماری افسردگی کمک می‌کندرژیم غذایی سالم به بهبود خلق و خو و کاهش نشانه‌های بیماری افسردگی کمک می‌کند ادامه مطلب: VOA Farsi »

اعلام آمادگی آمریکا برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای؛ بلینکن: توپ در زمین ایران است

آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه با تاکید بر «آمادگی کامل» واشنگتن برای ادامه مذاکرات با ایران تصریح کرد که گفتگوهای هسته‌ای با این کشور «نمی‌تواند به طور نامحدود ادامه داشته باشد.»

'بیماران پروانه‌ای' از کرونا در امان ماندند/ موارد ابتلا به تعداد انگشتان دست استمدیرعامل خانه‌ی ای بی با اشاره به اینکه خطر ابتلا به کرونا در بین بیماران ای بی چند ده برابر افراد دیگر است گفت: به دلیل مراقبت‌های جدی که این بیماران انجام دادند از 850 بیمار تحت پوشش انجمن شاید اگر بیمار مبتلا به کرونایی هم در بین آنها باشد به تعداد انگشتان دست بوده است.

تعویق کنکور به سود مافیای کنکور و به ضرر متقاضیان استنایب رییس مجلس: *تعویق کنکور به سود مافیای کنکور و به ضرر متقاضیان است *تعویق کنکور به بهانه سلامت دانشجویان در عمل نشدنی است *حمایت اکانت‌های فیک و تازه تاسیس نشان از وجود برنامه‌‌ریزی و سازماندهی پشت مطالبه تعویق کنکور است

فاوچی: ویروس از کودکان ۱۰ تا ۱۹ سال به سهولت به بزرگسالان منتقل می‌شودآنتونی فاوچی، از اعضای ارشد تیم مقابله با کووید-۱۹ در ایالات متحده آمریکا با اشاره به نتایج مطالعه جدید صورت گرفته اعلام کرد که ویروس کرونا از کودکان و نوجوانان ۱۰ تا ۱۹ ساله به سادگی انتقال ویروس از بزرگسال به بزرگسال انتقال می‌یابد.

ارتفاع پلاک وقفی دماوند بیش از ۴۰۰۰ متر است/ پیگیری قضایی درصورت حل نشدن مشکلدر پی انتشار اخباری مبنی بر وقف بخشی از کوه دماوند، مدیر کل دفتر حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: محدوده‌ای که در حال حاضر مورد اختلاف سازمان اوقاف و سازمان جنگل‌ها است، ارتفاعی بیش از ۴۰۰۰ متر دارد و تاکنون هیچ مرجعی نتوانسته برای این منطقه سند مالکیت بگیرد.

اردوغان: صومعه سوملا نمونه بارز حفاظت ترکیه از میراث جهانی است

زنان داعشی: کرونا سرباز فرستاده شده از سوی خداوند استتعدادی از زنان داعشی اینجا در اردوگاه الهول سوریه زندگی می‌کنند. آنها جلوی دوربین خبرنگار شبکه «رودوا» به صراحت می‌گویند که کرونا روی مسلمانان واقعی اثر ندارد. آنها کرونا را سربازی می‌دانند که خداوند به زمین فرستاده است.