گزینه‌هایی به جای گوشت قرمز؛ چند ماده غذایی حاوی پروتئین‌‌های سرشار از اسید‌های آمینه ضروری برای بدن انسان

29/07/2020 07:20:00 ب.ظ

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

پروتئین, غیر گوشتی

گزینه‌هایی به جای گوشت قرمز؛ چند ماده غذایی حاوی پروتئین ‌‌های سرشار از اسید‌های آمینه ضروری برای بدن انسان پروتئین ‌های «کامل» حاوی مقادیر کافی از تمام این ۹ اسید آمینه ضروری، که به عنوان پروتئین با‌کیفیت نیز شناخته می‌شوند، هستند.

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که گوشت قرمز تنها منبع خوب برای پروتئین است. البته تردیدی نیست که گوشت حاوی پروتئین زیادی است؛ ولی برخی مواد غذایی دیگر، از جمله غذاهای گیاهی، نیز هستند که با کمال تعجب «پروتئین باکیفیت» دارند.شاید واژه «پروتئین با کیفیت» یا «پروتئین کامل» را شنیده باشید. ولی معنای این دو واژه چیست؟ اسید‌های آمینه سازنده پروتئین هستند و انسان برای ساختن پروتئین در بدن، مثل هورمون‌ها و آنزیم‌ها، به اسید‌های آمینه نیاز دارد. بدن انسان برخی از این اسیدهای امینه را تولید می‌کند، ولی ۹ اسید آمینه، که به عنوان اسید‌های آمینه «ضروری» شناخته می‌شوند، از راه خوردن غذا به بدن می‌رسند.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

'بیماران پروانه‌ای' از کرونا در امان ماندند/ موارد ابتلا به تعداد انگشتان دست استمدیرعامل خانه‌ی ای بی با اشاره به اینکه خطر ابتلا به کرونا در بین بیماران ای بی چند ده برابر افراد دیگر است گفت: به دلیل مراقبت‌های جدی که این بیماران انجام دادند از 850 بیمار تحت پوشش انجمن شاید اگر بیمار مبتلا به کرونایی هم در بین آنها باشد به تعداد انگشتان دست بوده است.

تعویق کنکور به سود مافیای کنکور و به ضرر متقاضیان استنایب رییس مجلس: *تعویق کنکور به سود مافیای کنکور و به ضرر متقاضیان است *تعویق کنکور به بهانه سلامت دانشجویان در عمل نشدنی است *حمایت اکانت‌های فیک و تازه تاسیس نشان از وجود برنامه‌‌ریزی و سازماندهی پشت مطالبه تعویق کنکور است

فاوچی: ویروس از کودکان ۱۰ تا ۱۹ سال به سهولت به بزرگسالان منتقل می‌شودآنتونی فاوچی، از اعضای ارشد تیم مقابله با کووید-۱۹ در ایالات متحده آمریکا با اشاره به نتایج مطالعه جدید صورت گرفته اعلام کرد که ویروس کرونا از کودکان و نوجوانان ۱۰ تا ۱۹ ساله به سادگی انتقال ویروس از بزرگسال به بزرگسال انتقال می‌یابد.

ارتفاع پلاک وقفی دماوند بیش از ۴۰۰۰ متر است/ پیگیری قضایی درصورت حل نشدن مشکلدر پی انتشار اخباری مبنی بر وقف بخشی از کوه دماوند، مدیر کل دفتر حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: محدوده‌ای که در حال حاضر مورد اختلاف سازمان اوقاف و سازمان جنگل‌ها است، ارتفاعی بیش از ۴۰۰۰ متر دارد و تاکنون هیچ مرجعی نتوانسته برای این منطقه سند مالکیت بگیرد.

اردوغان: صومعه سوملا نمونه بارز حفاظت ترکیه از میراث جهانی است

زنان داعشی: کرونا سرباز فرستاده شده از سوی خداوند استتعدادی از زنان داعشی اینجا در اردوگاه الهول سوریه زندگی می‌کنند. آنها جلوی دوربین خبرنگار شبکه «رودوا» به صراحت می‌گویند که کرونا روی مسلمانان واقعی اثر ندارد. آنها کرونا را سربازی می‌دانند که خداوند به زمین فرستاده است.

عکس تزئینی بسیاری از افراد فکر می‌کنند که گوشت قرمز تنها منبع خوب برای پروتئین است.«حجت‌الاسلام سید حمیدرضا هاشمی گلپایگانی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد تاثیر کرونا بر روی درمان بیماران پروانه‌ای گفت: در این شرایط که همه‌ دنیا به مشکل برخورده است، ما باید دست به دست هم دهیم و جامعه‌ی پزشکی را حمایت کنیم، در این دوران به دلیل ضعف جسمی که بیماران ما دارند، امکان به وجود آمدن آسیب جدی برای آنها خیلی زیاد است، اما انجمن ما نهایت تلاشش برای خدمت‌رسانی و ارتباط با خانواده‌های این بیماران را داشته است.به گزارش ایسنا، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «دختر بنده هم امسال مثل باقی فرزندان عزیز جامعه کنکور دارد.Aa آنتونی فاوچی، عضو ارشد تیم ویژه دولت آمریکا برای مقابله با ویروس کرونا گفت: «بر اساس مطالعه جدیدی که صورت گرفته ویروس کرونا از کودکان ۱۰ تا ۱۹ ساله به سادگی انتقال ویروس از بزرگسال به بزرگسال انتقال می‌یابد.

البته تردیدی نیست که گوشت حاوی پروتئین زیادی است؛ ولی برخی مواد غذایی دیگر، از جمله غذاهای گیاهی، نیز هستند که با کمال تعجب «پروتئین باکیفیت» دارند. شاید واژه «پروتئین با کیفیت» یا «پروتئین کامل» را شنیده باشید. هاشمی گلپایگانی گفت: این بیماران دیالیز می‌شوند، دیابتی هستند، مخاطشان مشکل دارد و مشکلات دیگر هم دارند و به دلیل بیماری‌های مختلف خیلی زودتر از دیگران مبتلا می‌شوند. ولی معنای این دو واژه چیست؟ اسید‌های آمینه سازنده پروتئین هستند و انسان برای ساختن پروتئین در بدن، مثل هورمون‌ها و آنزیم‌ها، به اسید‌های آمینه نیاز دارد. و سه نکته قابل توجه: ‏-این کار در عمل نشدنی است. بدن انسان برخی از این اسیدهای امینه را تولید می‌کند، ولی ۹ اسید آمینه، که به عنوان اسید‌های آمینه «ضروری» شناخته می‌شوند، از راه خوردن غذا به بدن می‌رسند. مدیر عامل خانه‌ی ای بی در ادامه بیان کرد: ما از ابتدای شروع کرونا یک بسته کرونایی ماهیانه برای این بیماران ارسال می‌کنیم که در آن مواد ضدعفونی کننده و ماده‌های ترمیم کننده و سایر مواردی که یک شهروند در این شرایط به صورت روزانه باید همراه خود داشته باشد، وجود دارد. پروتئین‌های «کامل» حاوی مقادیر کافی از تمام این ۹ اسید آمینه ضروری، که به عنوان پروتئین با‌کیفیت نیز شناخته می‌شوند، هستند. باید شفاف و صریح با مردم حرف بزنیم و آنها را متقاعد کنیم که واکسیناسیون به نفع آنها و به نفع جامعه است.

پروتئین‌های ناقص، که اغلب در غذاهای گیاهی دیده می‌شود، یک یا چند مورد از این اسیدهای آمینه را کم دارند. گلپایگانی افزود: وزارت بهداشت از یک ماه قبل از عید به ما نامه زد که می‌خواهیم برای انجمن ماده‌ ضدعفونی کننده ارسال کنیم، در حالی که ما دستکش و لوازم مورد نیاز دیگر را خودمان با هزینه‌های نسبتا زیاد در ماه‌های اول شروع کرونا تهیه کردیم.» انتهای ‌پیام. اگرچه در گذشته گمان می‌رفت برای تامین اسید‌های آمینه کامل، خوردن چند پروتئین گیاهی ضروری است، اما اکنون روشن شده است که خوردن گونه‌های متنوعی از خوراکی‌های پروتئینی در طول روز برای حصول به این مهم کفایت می‌کند. سایت خبرهای بهداشتی و پزشکی «وب ام‌دی» به چند منبع پروتئین کامل، به غیر از گوشت قرمز، اشاره می‌کند: تخم مرغ: هرچند مردم بیشتر به سفیده تخم‌مرغ تمرکز می کنند، ولی زرده تخم‌مرغ نیز حاوی پروتئین است. وی با تاکید بر شرایط سخت بیماران ای بی بیان کرد: وزیر بهداشت حدود 18 ماه است که سکان‌دار وزارت بهداشت است و من هم یک انجمن هستم که بیمارانش با هیچ بیمار دیگری قابل مقایسه نیست، در این صورت ما درخواست جلسه‌های متعدد دادیم، اما زمانی به ما داده نشد، در حالی که ما انجیوها جزو بازوهای وزارت بهداشت هستیم. از مجموع ۷ گرم پروتئین موجود در یک تخم مرغ بزرگ، حدود ۴ گرم آن در سفیده و ۳ گرم آن در زرده است. زرده تخم مرغ همچنین دارای برخی مواد مغذی - از جمله یک آنتی‌اکسیدان به نام لوتئین است - که سفیده تخم مرغ آن را ندارد. گلپایگانی تصریح کرد: برای بسیاری از بیماران ای بی، بیرون رفتن در شرایط عادی هم سخت است چه برسد به حالا و از چهار ماه پیش ما آموزش‌های مراقبت بهداشتی را به خانواده‌ها ارائه دادیم و مراقبت‌های جدی صورت می‌گیرد و اگر بیمار مبتلا به کرونایی هم در بین بیماران باشد به تعداد انگشتان دست بوده است.

سویا: سویا چه به شکل دانه پخته شده در غلاف، چه به شکل شیر سویا، و یا توفو، از غذاهای حاوی پروتئین‌ باکیفیت محسوب می‌شود. پسته: بررسی‌های اخیر نشان داده که پسته شامل اسیدهای آمینه ضروری است. هاشمی گلپایگانی ادامه داد: البته همه چیز به تحریم ارتباط ندارد، به بی‌عدالتی و کم‌کاری مسوولان هم مربوط می‌شود، ما به منطقه‌ی نیک شهر در سیستان و بلوچستان رفته بودیم که در روستایی یک فرد پروانه‌ای زندگی می‌کرد، آنجا حتی سرویس بهداشتی مناسبی برای بقیه افراد هم نداشت، چه برسد به این بیمار که آنجا بود. هر ۲۸ گرم پسته شامل حدود ۶ گرم پروتئین و ۳ گرم فیبر خوراکی است. فراورده‌های شیری: تمام فراورده‌های شیری پروتئین کامل محسوب می‌شوند. وی گفت: بیشترین استفاده‌ی انجمن ما از باندهای پانسمان است که سوئد تولید می‌کند، اما بعد از تحریم‌ این داروها دیگر به درستی به دست ما نمی‌رسید، در صورتی که اصلا داروهای خاصی مورد نیاز این بیماران نیست و اصلا تولید مشابه همان داروهایی که مصرف می‌کنند، در داخل وجود دارد. در واقع یک تجزیه و تحلیل نشان داده است که فراورده‌های شیری، از نظر کیفیت پروتئین از گوشت گاو بالاتر هستند.

شیر با چربی و بدون چربی یه یک اندازه پروتئین دارند. مدیر عامل انجمن ای بی ادامه داد: در کنار مشکل پانسمان، این کودکان به دلیل چسبندگی‌ها و مشکلات مخاطی که دارند باید جراحی‌هایی را انجام دهند که در کشور خودمان جراح‌های خوبی در این زمینه داریم. و البته یک پیاله ماست، به خصوص ماست چکیده، از پروتئین بیشتری برخوردار است. گندم سیاه: بنا به یک مطالعه، گندم سیاه یک پروتئین کامل است و حتی مردم گزاردش داده‌اند که خوردن آن احساس سیری بیشتر و طولانی‌تری نسبت به برنج و گندم معمولی به آنها داده است. لینک کوتاه. ماهی: ماهی یکی از منابع عالی حاوی پروتئین کم چربی باکیفیت است. هر چند برخی از انواع ماهی‌ها، مثل ماهی آزاد یا ساردین، جزو ماهی‌های چرب محسوب می‌شوند، ولی چربی‌ آنها برای سلامت قلب و مغز مفید است.

حدود ۱۱۰ گرم فیله ماهی آزاد حدود ۲۰ گرم پروتئین دارد. رژیم غذایی سالم به بهبود خلق و خو و کاهش نشانه‌های بیماری افسردگی کمک می‌کند رژیم غذایی سالم به بهبود خلق و خو و کاهش نشانه‌های بیماری افسردگی کمک می‌کند خبرهای دیگر ... .