سازمان عفو بین الملل, مجازات اعدام, چین, ایران, حقوق بشر

سازمان عفو بین الملل, مجازات اعدام

گزارش سالانه عفو بین‌الملل: کاهش ۵ درصدی اجرای مجازات اعدام در جهان

گزارش سالانه عفو بین‌الملل: چین، ایران و عربستان سعودی بالاترین شمار مجازات اعدام در جهان را دارند

21/04/2020 09:00:00 ب.ظ

گزارش سالانه عفو بین‌الملل: چین ، ایران و عربستان سعودی بالاترین شمار مجازات اعدام در جهان را دارند

در حالی که اجرای مجازات اعدام در ایران نسبت به سال گذشته اندکی کاهش یافته، شمار اعدامیان در عراق تقریبا دو برابر شده و پادشاهی سعودی رکوردی تاریخی ثبت کرده است.

با انتشار گزارش سالانه اعدام در جهان از کاهش ۵ درصدی اجرای سنگین‌ترین مجازات خبر داد.بنابراینگزارشکه بامداد سه‌شنبه اجازه انتشار یافت، چین با شمار نامعلوم اعدام‌ها، همچنان بالاترین شمار اجرای این مجازات را در جهان دارد. با توجه به اینکه موارد اعدام در این کشور جزو اسرار دولتی به شمار می‌رود، سازمان عفو بین‌الملل به ذکر «هزاران مورد» درباره آمار اجرای این مجازات در پرجمعیت‌ترین کشور جهان بسنده می‌کند.

آتش‌سوزی در چیتگر مشاور امنیت ملی کاخ سفید ایران را به دخالت در ناآرامی‌های آمریکا متهم کرد | DW | 01.06.2020 پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

به جز چین، در سال ۲۰۱۹ در سایر نقاط جهان ۶۵۷ مورد اجرای مجازات اعدام ثبت شده است. چهار کشور ایران، عراق، عربستان سعودی و مصر مسئول ۸۶ درصد این شمار از اعدامیان در جهان هستند.ایران با اعدام دست‌کم ۲۵۱ محکوم در سال ۲۰۱۹، دو مورد کمتر از سال پیش از آن این مجازات را اجرا کرده است. تغییر اساسی در آمار صدور و اجرای حکم اعدام در جمهوری اسلامی ایران در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ و پس از تغییر بخشی از قانون مبارزه با مواد مخدر در این کشور روی داد. در آن سال شمار مجازات اعدام از ۵۰۷ نفر به ۲۵۳ نفر کاهش یافت.

موافقت مجلس ایران با لغو مجازات اعدام برای برخی از مجرمان مواد مخدراین گزارش در حالی منتشر می‌شود که اعدام (عمدتا قصاص) کودکان مجرم در ایران همچنان ادامه دارد و همواره انتقادهای گسترده سازمان‌های بین‌المللی را بر می‌انگیزد.کارشناسان سازمان عفو بین‌الملل با مقایسه آمار اعدام در عراق در دو سال اخیر می‌گویند شمار اجرای حکم معدومان در این کشور تقریبا دو برابر شده است. عراق در سال ۲۰۱۸ پنجاه و دو نفر و در سال ۲۰۱۹، یکصد نفر را اعدام کرده است.

عربستان سعودی با اجرای ۱۸۴ مجازات اعدام در سال ۲۰۱۹، در تاریخ کشور رکورد زده است. پادشاهی سعودی در سال ۲۰۱۸ ۱۴۹ نفر را اعدام کرده بود.یونیسف اعدام ۵ نوجوان در دو هفته اخیر در ایران و عربستان را محکوم کرد ادامه مطلب: euronews فارسی »

پیش‌بینی بارش باران در بیشتر مناطق کشور/ کاهش ۵ تا ۷ درجه‌ای دما در برخی مناطقپیش‌بینی بارش باران در بیشتر مناطق کشور مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به این که بارش‌ها در کشور تا روزهای پایانی هفته ادامه دارد گفت: دمای هوا طی روزهای جمعه و شنبه (۵ و ۶ اردیبهشت) در برخی مناطق بین ۵ تا ۷ درجه کاهش می‌یابد.

کاهش ۴۰.۶ درصدی تلفات حوادث رانندگی در نوروز امسالتهران- ایرنا-سازمان پزشکی اعلام کرد: بر اساس اعلام اولیه آمار تلفات حوادث رانندگی در نوروز سال جاری (۲۵ اسفند ۱۳۹۸ تا ۱۵ فروردین ۱۳۹۹)، ۵۱۳ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه جمع آوری آمار نوروزی در سال قبل(۱۳۹۸) ۴۰.۶ درصد کاهش یافته است. باوجود اینهمه محدودیت و ممنوعیت چطوری اون ۵۹% تونستند؟!

افزایش شش درصدی تردد و نامعلوم بودن روند کاهش کرونا در ایران | DW | 20.04.2020با برداشته شدن محدودیت تردد در میان شهرها و استان‌های ایران رفت و آمد در جاده‌ها به شکل چشمگیری افزایش یافته است. هم زمان با این افزایش و به جریان افتادن فعالیت‌های اقتصادی در ایران روند کاهش کرونا هنوز روشن نیست.

تاثیر کاهش قیمت نفت آمریکا در بازار چقدر است؟تاثیر کاهش قیمت نفت آمریکا در بازار چقدر است؟ خطیبی، کارشناس حوزه انرژی: تغییر قیمت نفت در بازار آتی آمریکا اتفاق افتاد، اما قطعا تحولات این بازار در بازار فیزیکی نیز تاثیر گذار خواهد بود چراکه تاثیر این دو بازار متقابل است.

بحران جهانی کرونا| در ایتالیا برای اولین بار آمار روزانه مبتلایان کاهش یافت🔺بحران جهانی کرونا| در ایتالیا برای اولین بار آمار روزانه مبتلایان کاهش یافت ⚡️براساس آخرین آمار از کرونا در جهان، شمار مرگ براثر کووید ۱۹ از ۱۷۰هزار نفر گذشته است. در ایتالیا برای اولین بار آمار روزانه مبتلایان کاهش یافته است.

شیوع کرونا در جهان؛ محدودیت‌های سفرهای بین‌استانی در ایران برداشته شدگر چه کرونا در آمریکا همچنان با ولع هر چه بیشتر قربانی می‌گیرد، اما رشد آمار قربانیان در برخی کشورهای اروپایی اندکی از شتاب افتاده و مسئولان این کشورها در اندیشه بازگرداندن تدریجی جامعه به وضعیت عادی هستند. ۵۰ مهاجر گواتمالایی بازگردانده شده از آمریکا کرونا دارند ویروس_کرونا کووید_۱۹ جزئیات بیشتر: اصلا محدودیتی نبوده که