گزارش رسمی وزارت رفاه: از هر سه ایرانی یکی زیر خط فقر | DW | 22.08.2021

31/05/1400 01:49 ب.ظ

طبق آمار رسمی منتشر شده در گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی یک سوم مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در گزارش این وزارتخانه از افزایش تورم و کاهش رفاه در یک دهه گذشته سخن رفته است.

طبق آمار رسمی منتشر شده در گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی یک سوم مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در گزارش این وزارتخانه از افزایش تورم و کاهش رفاه در یک دهه گذشته سخن رفته است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار درباره وضعیت فقر در ایران گزارشی رسمی منتشر کرده است. بر این اساس، یک سوم مردم ایران زیر"خط فقر" زندگی می‌کنند.

این در حالی است که رفاه اجتماعی مردم ایران در تمامی سال‌های دهه ۱۳۹۰ کاهش یافته است.وزارت یاد شده اعلام کرده است که میزان خط فقر برای یک خانواده چهارنفره به سه میلیون و ۳۸۵ هزار تومان رسیده است.

به این ترتیب، طبق گزارش رسمی وزارتخانه یاد شده، در مقایسه داده‌های ناظر بر درآمد خانوارها با هزینه‌های زندگی، یک‌سوم مردم ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند. شمار کسانی که در سال ۱۳۹۸ درآمدشان کمتر از خط فقر بوده به بیش از ۲۶ میلیون نفر رسیده است. گرچه مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از افزایش جمعیت فقیر ایران در سال ۹۹ خبر داده‌اند، اما آماری در این خصوص در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است.

نرخ فقر به استثنای دو سال ۹۴ و ۹۵ که به علت رفع تحریم‌ها اندکی کاهش یافته بود، در همه سال‌های دیگر دهه ۱۳۹۰ افزایش داشته است. نرخ فقر در سال ۹۸ حدود ۳۲ درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش داشته است.فقر در استان سیسان و بلوچستان نسبت به سایر نقاط ایران شدیدتر بوده است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فهرستی متشکل از ۲۰ شهر فقیر ایران تهیه کرده است. headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

کشته‌شدن یک کارشناس نظامی ایران در پی حملات هوایی در یمن

«گزارش یک آدم‌ربایی» مارکز سریال می‌شودکتاب غیرداستانی «گزارش یک آدم‌ربایی» نوشته «گابریل گارسیا مارکز» توسط کمپانی آمازون به یک سریال تبدیل می‌شود. یادش بخیر، این همون بود که موسوی گفت اگه از حال و روز من می‌پرسید، این کتاب رو بخونید.

یک غیرنظامی آلمانی در راه فرودگاه کابل هدف گلوله قرار گرفت | DW | 20.08.2021یک آلمانی که قصد ترک افغانستان را داشت در مسیر رسیدن به فرودگاه کابل گلوله خورد و مجروح شد. اوضاع فرودگاه کابل همچنان به شدت بحرانی و خطرناک است و در اطراف آن تیراندازی ادامه دارد. بتخم چپم🍆

سفیر ایران در سوئد از ملاقات با «یک زندانی ایرانی» خبر داداحمد معصومی‌فر، سفیر جمهوری اسلامی در سوئد، بدون نام بردن از حمید نوری، از متهمان کشتار دهه 60 شمسی در ایران، اعلام کرد که پس از 20 روز پیگیری توانسته است به گاو_شیرده آل_سعود چه؟ ایران مانند سعودی کسی را مانند خاشوخچی قیمه قیمه نمیکنه خوب بچرید گاوها ابزار خودکشی بهش داده

بازداشت یک مداح به دلیل توهین به اهل سنت در تهرانکسانی که دین دارند متاسفانه اهل تفکر و مطالعه ‌و پرسشگری نیستند، دین هم یک بسته است که به مردم داده می شود و مردم باید آن را بدون سوال بپذیرند، فرقی هم ندارد که چه دینی باشد، همه ادیان تناقض و سؤال‌های بی جواب فراوان دارند. حالا احمق کسی که دین خود را برتر از ادیان دیگر می بیند!!

قدردانی یک مسئول لبنانی از ایران در پی ارسال نفتکش به این کشورقدردانی یک مسئول لبنانی از ایران در پی ارسال نفتکش به این کشور شیخ احمد القطان، رئیس جمعیت «قولنا و العمل» و یکی از علمای اهل سنت لبنان از جمهوری اسلامی ایران به خاطر ارسال نفتکش به این کشور تقدیر و تشکر کرد. از گوشت سگ حرومتر حالا پولشو کی داده کی گرفته 🤔

خط فقر سرانه در ایران در سال ۱۳۹۹ به یک میلیون و ۲۵۴ هزار تومان رسیده است. بیشترین میزان فقر مربوط به دو استان سیستان و بلوچستان و کرمان می‌شود.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار درباره وضعیت فقر در ایران گزارشی رسمی منتشر کرده است.

بر این اساس، یک سوم مردم ایران زیر"خط فقر" زندگی می‌کنند. این در حالی است که رفاه اجتماعی مردم ایران در تمامی سال‌های دهه ۱۳۹۰ کاهش یافته است.وزارت یاد شده اعلام کرده است که میزان خط فقر برای یک خانواده چهارنفره به سه میلیون و ۳۸۵ هزار تومان رسیده است.

به این ترتیب، طبق گزارش رسمی وزارتخانه یاد شده، در مقایسه داده‌های ناظر بر درآمد خانوارها با هزینه‌های زندگی، یک‌سوم مردم ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

شمار کسانی که در سال ۱۳۹۸ درآمدشان کمتر از خط فقر بوده به بیش از ۲۶ میلیون نفر رسیده است. گرچه مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از افزایش جمعیت فقیر ایران در سال ۹۹ خبر داده‌اند، اما آماری در این خصوص در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است.

نرخ فقر به استثنای دو سال ۹۴ و ۹۵ که به علت رفع تحریم‌ها اندکی کاهش یافته بود، در همه سال‌های دیگر دهه ۱۳۹۰ افزایش داشته است. نرخ فقر در سال ۹۸ حدود ۳۲ درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش داشته است.فقر در استان سیسان و بلوچستان نسبت به سایر نقاط ایران شدیدتر بوده است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فهرستی متشکل از ۲۰ شهر فقیر ایران تهیه کرده است.

بر اساس گزارش رسمی این وزارتخانه، ۱۱ شهر از مجموعه ۲۰ شهر محروم ایران در استان سیستان و بلوچستان واقع هستند. سه شهر محروم دیگر نیز مربوط به استان کرمان می‌شوند.

تورم نقطه به نقطه کل ایران در اسفند سال ۹۹ حدود ۴۹ درصد اعلام شده است. این در حالی است که تورم ناشی از افزایش بهای خوراکی‌ها در همین مدت ۶۷ درصد بوده است.در گزارش رسمی منتشر شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تورم نقطه به نقطه کالاهای بادوام در اسفندماه سال گذشته حتی حدود ۸۴ درصد اعلام شده است.

در گزارشی که از سوی"تجارت نیوز" منتشر شده آمده است: «خانوارهای ایرانی در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۰ حدود ۳۴ درصد یعنی یک‌سوم درآمد سرانه خود را از دست داده‌اند؛ در نتیجه وجود اثرات منفی رفاهی ناشی از این کاهش امری بدیهی به نظر می‌رسد؛ پس می‌توان گفت که ایرانیان طی دهه ۱۳۹۰ به‌طور پیوسته با کاهش رفاه مواجه بوده‌اند.»

گزارش‌های غیررسمی میزان تورم در ایران را بیش از آماری می‌دانند که از سوی مسئولان جمهوری اسلامی اعلام می‌شوند. گفته می‌شود که افزایش بهای مسکن و همچنین خوراکی‌ها بیشترین نقش را در کاهش رفاه اجتماعی مردم ایران ایفا می‌کند.